Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Jaký je princip násobiče napětí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je princip násobiče napětí?  (Přečteno 13331 krát)
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« kdy: 14.08.2008, 20:21 »

Jaká je vlastní funkce napěťového násobiče?
Co jsem se zatím dozvěděl, tak jsou tam nějaké stupně násobení napětí.
Tyto stupně mají v zapojení kondenzátory a diody.
Já bych chtěl pochopit princip postupného nabíjení kapacit a následného zvyšování napětí na další stupeň.
Na jaké napětí např. 9 voltová baterie se může zvýšit,aby to mělo nějaký účinek?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Jindra
Revizní technik E2B
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 14.08.2008, 20:54 »

http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1sobi%C4%8D_nap%C4%9Bt%C3%AD
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize elektrických zařízení
Liberecký kraj
www.i-revize.cz
jindra@i-revize.cz
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #2 kdy: 14.08.2008, 22:38 »

Jste hodnej,že jste mě odkázal na link,ale chtěl bych tedy znát vaše vyjádření přímo.Nebo mi snad někdo jiný poradí?Wikipedia je informační server,ale je možné odpovědět z praxe?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 14.08.2008, 22:45 »

Já bych chtěl pochopit princip postupného nabíjení kapacit a následného zvyšování napětí na další stupeň.

Ale ten princip je na wikipedii napsaný dost srozumitelně, ne ?  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #4 kdy: 14.08.2008, 22:58 »

??Děkuji za odpověd a myslím,že jeden z mála z odborníků,který svými slovy dokáže laikovi odpovědět je pan Jaroslav Hasala a možná i nějací jiní.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #5 kdy: 15.08.2008, 01:36 »

Násobič napětí je vlastně typ usměrňovače, tudíž napětí z baterie nemůžete zvyšovat násobičem, tam je třeba použít měnič. Pokud máte k dispozici střídavé napětí, můžete použít násobič, který podle zapojení zvyšuje napětí na dvojnásobek, nebo i mnohonásobek původní úrovně ,  ovšem použitelný proud je malý. Nejznámější typy násobičů jsou dvojitý jednocestný usměrňovač a vysokonapěťová kaskáda používaná v násobičích vn ve starších typech televizorů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 15.08.2008, 07:27 »

A zapomeňte na to, že by se dalo popisovaným násobičem přímo zvýšit napětí 9V baterie!
DC napětí se musí nejprve nějakým elektronickým obvodem převést na jakési impulsy a pak je možné napětí transformátore m nebo násobičem zvyšovat.

Na tohle téma byste se asi více dozvěděl např. na www.belza.cz, na "Pandatronu" a podobných webech
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #7 kdy: 15.08.2008, 08:22 »

To Vaclav3 a Schwarz: s tou baterií to byl přehmat,je mi jasné že vstupní napětí musí být střídavé.Ale jinak vám dvěma moc děkuji,alespoň jste to napsali svými slovy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 22 dotazů.