Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Znamená značení L1, L2, L3 automaticky pouze síť 3x400V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Znamená značení L1, L2, L3 automaticky pouze síť 3x400V?  (Přečteno 25817 krát)
Karel Blabolil
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 07.08.2008, 18:12 »

Označím-li vstupní napájecí svorky el.zařízení L1, L2, L3, znamená to podle platných norem připojení pouze na síť 3x400V nebo se tím míní obecně třífázové napájení s napětím specifikovaným na štítku zařízení (např. 3x230V nebo 3x500V)?
Co je v tomto směru přepsáno normami?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #1 kdy: 07.08.2008, 18:21 »

Síť má napětí 3x400 V

Síť 3x 500 získáte přes trafo
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #2 kdy: 07.08.2008, 18:28 »

Ptáte se jako výrobce ? ??
To přeci záleží na tom jak má to zařízení být napájeno. Jestliže může napájení
být 3x230/400V, nebo jenom3x230V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 07.08.2008, 19:15 »

 L1, L2, L3 je značení fází u sousledné třífázové soustavy. Se značením svorek to nemá vůbec nic společného. Odpovídám vám jako laikovi a věřím, že nejste elektrikář.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #4 kdy: 07.08.2008, 19:18 »

Značení L1, L2, L3 neříká nic o napětí. Klidně to může být napětí 3x230VAC nebo 3x500VAC.
Jaké je jmenovité napětí zařízení musí být (kromě dalšího) uvedeno na výrobním štítku.
----
Pane Koleso, chcete-li fundovaně odpovídat, nejdříve si otázku důkladně přečtěte. Ať tu nemelem jeden o koze a druhý o voze ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #5 kdy: 07.08.2008, 19:37 »

Otázku jsem si přečetl několikrát a měl jsem problém ji porozumět

P.S. Nedávno tu byla moje lékařská zpráva a v ní stálo, že na tom nejsem nejlépe
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 07.08.2008, 21:31 »

Ta otázka mě docela zujala, protože jakožto původem čistý silnoproudař se dnes často setkávám s používáním označeni třeba L1 nebo i L4 pro různé potenciály od 12V přes 48V třeba u některých výrobců komponentů pro výtahy. Také někteří projektanti MaR ve svých schématech označují třeba + L2 a myslí tím + 24V DC atp.
Takže si myslím, že otázka "vyhrazenosti" označení L1,2,3 je docela na místě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Pavel Ryšavý
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 08.08.2008, 08:03 »

Nahlédneme - li do ČSN 33 2000-3, příloha nn, pak zjistíme, že L1, L2, L3 je označení použité u všech třífázových sítí bez ohledu na napětí a druh.

L4 je tuším použito u zdravotnické izolované soustavy, ale tohle berte bez záruky, v tomto oboru nedělám
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Smysl pro humor - znak ducha bystrého
.45 ACP; 7,62x39; 7,62x54R; 9x19; 12/70
akademik.richard
« Odpověď #8 kdy: 08.08.2008, 09:28 »

To Koleso:
Ano, někteří z nás Vaši zdravotní zprávu četli, než byla stažena. Nehledě na váš zdravotní stav, ale na stav Vašich odborných znalostí, by jste se měl vyjadřovat opravdu jen k dotazům, kterým stoprocentně rozumíte a ne jenom vystřelit odpověď, v mnoha případech matoucí. Tato diskuze má vynikající pověst, a proto ji nekažte svými "rádoby odbornými" odpověďmi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #9 kdy: 08.08.2008, 13:20 »

Neodpovídám na vše, jen na to co vím
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 08.08.2008, 14:49 »

Obávám se, že toho mnoho nevíte. Úroveň vašich odpovědí tomu nasvědčuje. Nedivte se poněkud podrážděné reakci členů clusteru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #11 kdy: 08.08.2008, 16:41 »

1) Už jsem se lecos v této diskuzi přiučil
2) Jako elektrikář jsem nepracoval, protože jsem šel na průmyslovku (třídní učitelka mě přinutila)
3) Na podrážděné reakce jsem zvyklý (ve třídě mě pořád šikanovali)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 08.08.2008, 17:15 »

To Admin:

Blizi se jubilejni sty minusovy bod pro pana Kolesu. Navrhoval bych timto jako darek k jubileu permanentni BAN.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 08.08.2008, 21:57 »

1) Už jsem se lecos v této diskuzi přiučil.
Lecos zjevně nestačí.  Úsměv
 
2) Jako elektrikář jsem nepracoval, protože jsem šel na průmyslovku (třídní učitelka mě přinutila)
Možná by to chtělo s tou průmyslovkou ještě pokračovat.

3) Na podrážděné reakce jsem zvyklý (ve třídě mě pořád šikanovali)
Nevím proč ale podle toho co jsem od vás tady četl tak se nedivím. Vím že je to z mé strany unáhlený názor ale nemůžu si pomoct, chtělo by to méně psát a více číst.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #14 kdy: 09.08.2008, 10:27 »

Možná by to chtělo s tou průmyslovkou ještě pokračovat.
Už mám po maturitě
V době kdy jsem nastoupil u nás v Rakovníku elektroprůmysl ovka nebyla
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

akademik.richard
« Odpověď #15 kdy: 09.08.2008, 10:48 »

Neřešil bych zde Vaši maturitu, byť Vaše je ze strojárny. Ale podstatná je praxe, kterou viditelně postrádáte. Nelze radit jen na základě přečtené diskuze na elektrice.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 09.08.2008, 11:05 »

Jsem trochu zmaten, neboť nemohu přijít na to, jak tyto příspěvky souvisí s otázkou L1, L2, L3.  Jsem v rozpacích

1) Už jsem se lecos v této diskuzi přiučil
2) Jako elektrikář jsem nepracoval, protože jsem šel na průmyslovku (třídní učitelka mě přinutila)
3) Na podrážděné reakce jsem zvyklý (ve třídě mě pořád šikanovali)

Otázku jsem si přečetl několikrát a měl jsem problém ji porozumět
P.S. Nedávno tu byla moje lékařská zpráva a v ní stálo, že na tom nejsem nejlépe

Už mám po maturitě
V době kdy jsem nastoupil u nás v Rakovníku elektroprůmysl ovka nebyla

______________ ______________ ______________ ______________ __

U izolovaných soustav se skutečně vývody označují L4 a L5, ale nevím, je-li to kdesi napsáno nebo jestli jde o nějakou rutinu.   Nerozhodný

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Michal Kolesa
Chráněnec Clusteru
*
Offline Offline


Michal Kolesa


WWW
« Odpověď #17 kdy: 09.08.2008, 13:11 »

Jsem trochu zmaten, neboť nemohu přijít na to, jak tyto příspěvky souvisí s otázkou L1, L2, L3.  Jsem v rozpacích

______________ ______________ ______________ ______________ __

U izolovaných soustav se skutečně vývody označují L4 a L5, ale nevím, je-li to kdesi napsáno nebo jestli jde o nějakou rutinu.   Nerozhodný



V žádné "učebnici" jsem zatím L4, L5 neviděl
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Zase bude nové označení kabelů? Zruší se "A, B"?
 Která norma řeší značení vodičů v rozvaděčích?
 Neznáte někdo označení starých kabelů a vodičů?
 Jaké by mohlo být označení kabelu s fialovou žílou ?
 Ako je to s farebným odtienom modrého vodiča?
 Je někde na internetu popsáno staré značení vodičů a kabelů?
 Jaké je správné označení sítě za rozdělením (TN-C / ...S)?
 Jaké mají význam "kulaté míče" na zemnících lanech vvn?
 Jaké je značení konstrukce kabelů ?
 Kapesní značkovač kabelů a vodičů
 Kapesní značkovač kabelů a vodičů
 Ako značiť káble v rodinnom dome?
 PHOENIX CONTACT: Nové tiskárny řady Bluemark a Thermomark
 PHOENIX CONTACT: tiskárny řady Bluemark a Thermomark
 Jaké je správné barevné značení vodičů pro Kanadu?
 Jak značit a realizovat ovládací obvody 230VAC v rozvaděči?
 Kde se dá nalézt písmenné značení jistících, chránících atd. prvků?
 Která norma řeší značení svorek v rozváděčích?
 Řeší nějaká norma značení kontaktů relé, stykačů apod.?
 TIP na označování technických zařízení.
 OEZ: Značení jistících a spínacích přístrojů
 Od kdy se značí PE, PEN pouze jako E?
 TIP na mechanický štítkovač Dymo
 Průmyslové značení kabelů
 BROTHER: Tisk firemních štítků s logem, kontakty ...
 TIP na popisovač Supvan LP5125M
 Jak označit nestandardní přívod ke svítidlu?
 Co znamená značení pomocných kontaktů Typ A Složení Kontaktu V/Z?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 22 dotazů.