Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jaké je nejvhodnější vedení k novému el.sporáku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké je nejvhodnější vedení k novému el.sporáku?  (Přečteno 14305 krát)
David Kaprál
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 09.01.2005, 17:06 »

,chtěl bych se zeptat jaké je nejvhodnější vedení k novému el.sporáku (příkon cca 9kW)? Uvažoval jsem o 3fázovém okruhu,ale to by mě asi do garsonky nepovolili a možná to ani nejde.Pak připadá v úvahu ještě jedna fáze,ale to by asi šlo o 40A jistič - tudíž hodně silný kabel (CYKY - 10mm2). Co vy na to říkáte? děkuji moc za názory.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
« Odpověď #1 kdy: 09.01.2005, 21:03 »

Ve vašem případě to nebude jednoduché a měl by jste ještě zvážit, jestli ten el. sporák skutečně musíte mít.
Zapojení na jednu fázi u sporáku je možné, ale při plném provozu by měl při 9 kW odběr skoro 40A. K tomu ještě nějaká ostatní spotřeba, takže pro jistič před elektroměrem by jste musel použít nejméně jistič 50A. Potom by jste ještě musel dávat pozor na to, aby nebylo v provozu víc věcí současně. Pro vedení od elektroměru by jste musel použít nejméně vodiče CY 10, pro vedení ke sporáku CY 6.
Při třífázovém připojení by jste pro přívod ke sporáku by jste potřeboval kabel CYKY 5Cx 2,5, jistič pro sporák 3x 16A, kabel k elektroměru nejméně 5Cx 4 (spíše 5Cx 6),  jistič před elektroměrem 3x 25A.
V obou případech musíte udělat nové vedení ke sporáku i k elektroměru, dále nový podružný rozvaděč a provést potřebné změny v elektroměrovém rozvaděči. Osobně bych určitě doporučoval třífázové připojení. Další otázkou je, jak se k tomu postaví příslušný RZ, pokud jde o starší dům, zřejmě nebude dostatečná rezerva na přípojce, stávající rozvody bývají už teď přetížené, další zátěž asi nikdo neschválí. Další problémy mohou nastat s umístěním elektroměru, do stávajícího rozvaděče se třífázový elektroměr nemusí vejít.
V každém případě kontaktujte příslušný RZ, ti by vám měli navrhnout nějaké řešení. Ale určitě to nebude jednoduché ani levné.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Kaprál
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 10.01.2005, 00:32 »

Děkuji za info.Asi bude pro mne lepší a finančně únosnější napojit sporák na jednu fázi i za cenu zvýšení hlavního jističe na 50A či více. Nyní provádím výměnu elektroinstala ce a tudíž nebude problém se zavedením nových vodičů.Co nevidět však zajdu do PRE a dohodnu tuto výměnu s nimi...

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Ferst
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 10.01.2005, 05:47 »

Lze předpokládat, že nebudete využívat celý instalovaný výkon sporáku najednou, u většiny sporáků to ani nelze. Přesto až 7 kW brát může, to je nějakých 33A, za studena, zapnete-li vše (co jde)najednou, si těch 50 A vezme!
Raději se napřed domluvte s RZ - stálý měsíční plat za vyšší hodnoty jističů před elektroměrem dost strmě roste a zvažte, zda by nebylo lepší hledat jiné řešení.
Mimochodem: to v té garsonce předtím žádný sporák nebyl?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr MATALA
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 10.01.2005, 08:07 »

Pane Kaprál.
Jednofázová odběrná místa lze napojit s jističem do max.hodnoty 1x25A(s pohledu RZ).Pro el.sporák je třeba osadit trojfázové odběrné místo .Není-li příslušný prostor ve stávající rozvodnici budete muset osadit nový rozvaděč.Navýš ení přípojné hodnoty je třeba projednat s příslušnou služebnou PRE podáním žádosti o TOV.
Hlavní jistič před elektroměrem 3x25A, pro sporák 3x16A a napojení kabelem CYKY 5Cx 2,5.
Nic vám nebrání napojit el.sporák s patřičným omezením jednofázově, ale to nedoporučuji .

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 10.01.2005, 14:26 »

Sporák na jednu fázi bych v žádném případě nedoporučoval. Dovedete si představit v bytovce zatížit najednou jednu fázi o 50A?To vám RZ nepovolí.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
David Kaprál
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 10.01.2005, 16:30 »

Mě jde o to,že plynový sporák mít v bytě nemůžu pac se jedná o garsonku a to zakazují příslušné normy!! Klidně bych šel do tří fází ikdyž to bude stát velké peníze. Otázkou je,zda mi to vůbec povolí. Pokud ani to neprojde,tak musím asi zůstat u plynového ohřívače,který zas tak konfortní není.Co se dá dělat!! Zkusím se zeptat na PRE a zjistím co mi navrhnou...


PS:děkuji za všechny názory


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Šedivý
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 10.01.2005, 17:39 »

Vím, že by to byl zásah do spotřebiče, ale dalo by se použít přednostní relé např. pro troubu. Je ale fakt, že v ceníku sazeb se 1f připojení neobjevuje, nehledě na to, že paušál za jistič by byl vysoký. A co soudobost v objektu?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Kosina
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 11.01.2005, 06:11 »

Teď jsem trochu zmatený,plynový sporák vám zakazují normy pro jeho použití v garzonce,ale plynový ohřívač je povolen?Copak je v této garzonce zaveden plyn?Pokud máte na mysli použití PB ohřívače s bombou,tak bych si dovolil konstatovat,že tento je daleko nebezpečnější než klasický plynový sporák.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

« Odpověď #9 kdy: 11.01.2005, 12:46 »

Z hlediska rezervace výkonu nevidím výhodu 1x50 oproti 3x25, vždyť rozložení je asi důležitější. Krom toho se stejně jedná o předělání odběrného místa, a stejně se budou tahat dráty. Pokud děláte rekonstrukci, určitě by to mělo být připravené na na 3x25, a to až k odběrnému místu, pokud je domovní rozvod dezolát, bude se jednou opravovat. Kdysi jsem take bydlel v bytě s 1x20A s dobrou instalaci (byť TN-C) a s el varicem (z podobných důvodů jako Vaše),  troubou a boilerem, a z důvodů hadrových stoupaček (oporavdu stextilní izolací)nechtěli o navýšeni ani slyšet - na boiler bylo prednostni rele, a zena vedela co s cim a na jaky vykon muze pustit.  Pak natahali radne stoupacky - a byla to otazka jen predratovani bytoveho rozvadece.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Kaprál
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 11.01.2005, 15:31 »

Děkuji všem za názory! Rozhodnul jsem se už definitivně,že když dělám novou elektrickou instalaci tak připravím byt na vedení 5x2,5 (budoucí plánovaná 3fáze).Buď mi to schváli teďka nebo až časem,kdy se udělá nový rozvadeč...


PS:plyn mě tehdy povolili,ale dneska by už to nešlo - proto radši volím elektriku.


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.