{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast definic pojmů
| | |-+  Co u zkoušky říct o výběrové schopnosti (selektivita) u proudového chrániče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Co u zkoušky říct o výběrové schopnosti (selektivita) u proudového chrániče?  (Přečteno 5948 krát)
Pavel Neckář
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 11.06.2008, 13:48 »

PROSÍM vás O RADU

Mám něco říct o selektivitě u proudového chrániče a našel jsem jen obecnou definici selektivity:

Výběrová schopnost (selektivita)
Je schopnost najít místo poruchy a odpojit pouze nejmenší postiženou část od zdroje, tuto schopnost je možno zajistit časovým nebo proudovým odstupňováním ochran.

Vysvětelení rozumím, ale nechápu spojitost s proudovým chráničem - když nastane problém který proudový chránič odpojí - postihne všechny pracovní vodiče které přes něj jdou. Takže postižen (přerušením el. energie) celý obvod za chráničem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Bauer
živnostník
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 11.06.2008, 14:02 »

Ano, bude odpojen celý obvod za chráničem.
Ale jak sám píšete, selektivitu lze zajistit časovým nebo proudovým odstupňováním ochran. pozor
Existují tzv. selektivní chrániče které mají zpožděné vypnutí (nereagují) cca 40ms oproti standartním chráničům - 10ms.
Druhá možnost je použití chráničů s různými reziduálními proudy : 10 - 30 - 100 - 300 mA  podivej

Nespekuluji zde o možnostech použití v určité elektroinstala ci, pouze konstatuji jak lze docílit selektivity.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT E1/B, EZS, CCTV, elektromontáže, projektování slaboproudu

Říkali nám: elektrika jsou dva drátky, jeden tam a druhý zpátky, prý to občas kope.....
Pavel Neckář
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 11.06.2008, 15:14 »

DĚKUJI MNOHOKRÁT
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 11.06.2008, 21:29 »

TO: Neckář

Informace o selektivitě chráničů najdete v ČSN 33 2000-5-53, čl. 536.3.  podivej


* 33 2000-5-53 selektivita Fi.JPG (92.13 KB, 641x555 - prohlédnuto 705 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Ivo Faltus
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 12.06.2008, 11:22 »

To: Neckář

Hovoří-li se o selektivním působení (selektivitě) v souvislosti s proudovým chráničem, je na mysli selektivní působení mezi dvěma za sebou řazenými proudovými chrániči v rozvětvené (paprskové) síti. Příkladem může být elektrický rozvod v objektu s nebezpečím požáru. Zde je požadován na začátku rozvodu proudový chránič s reziduálním proudem nepřesahujícím 300 mA pro ochranu před plazivými proudy. Dále pro některé koncové obvody je požadována doplňková ochrana proudovými chrániči s reziduálním proudem nepřesahujícím 30 mA. Pochopitelně je vhodné selektivní působení těchto za sebou řazených proudových chráničů, tzn. aby v případě poruchy v koncovém obvodu opatřeném proudovým chráničem 30 mA pro zajištění doplňkové ochrany vypnul pouze tento chránič, nikoliv chránič 300 mA na začátku rozvodu a byl tak celý rozvod bez napájení.

Požadavek selektivního působení ochranných přístrojů (týká se i jistících přístrojů) je uveden v normě ČSN 33 2000-1, čl. 132.8.N1 kde se uvádí:
Ochranné přístroje musí působit tak, aby případné poruchy (které vyvolají zapůsobení ochranného přístroje) postihovaly jen nezbytnou část zařízení.

Dále je přiložen soubor, v kterém jsou mimo jiné uvedeny vlastnosti a konkrétní podmínky selektivity běžně používaných proudových chráničů vyráběných podle jejich předmětové normy ČSN EN 61008 a ČSN EN 61009, které jsou stanoveny obecně v normě uvedené panem Beláněm. 

Poznámka:
Za jeden proudový chránič může být obecně připojeno více koncových obvodů. Vzhledem k obvykle požadované nezávislosti napájení jednotlivých koncových obvodů je vhodné počet obvodů za chráničem minimalizovat (nevhodné je např. z tohoto důvodu použití centrálního proudového chrániče pro byt, rodinný domek).

* Proudové chrániče2.pdf (208.33 KB - staženo 2862 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak nastavit správnou selektivitu jistících prvků?
 Mohu použít chrániče od firmy Moeller typu G nebo typu S/A pro koupelnu a venkovní zásuvky?
 Mohu pouzit dva jistice za sebou ?
 Jak by jste postupovali při návrhu chráničů zásuvkového pole, do kterého se připojují uživatelé, co mají své proudové chrániče?
 Je možné, aby porucha v impulsním relé obešla selektivitu jištění?
 Jak správně zapojit posloupnost jističů a chránič?
 Které jističe vyměnit pro správnou selektivitu?
 Proč mi při zkratu vypadává jistič i u elektroměru?
 Co se stane při zapojení dvou stejných jističů do série?
 V jakém pořadí zapojit jistič, chranic, přepětovku?
 Co vybaví dříve 16A jistič s vyp. char. B nebo 2A s vyp. charakteristikou C?
 Lze připojit dva jističe 16A za proudový chránič 30mA s proudem do 25A?
 Může se jako jistič před elektroměrem použít jistič?
 Instalovat najskôr prúdový chránič, alebo istič?
 Proc je pro cerpadlo v kanalizacni jimce jina charakteristika chranice?
 Proč při vypnutí a občas i při zapnutí vypadávájí jističe traf 230/200VA/12V~
 Aký istič použiť pro selektivitu jištění B nebo C?
 Je v popsaném případě dodržena správná selektivita jištění?
 Jak je to se selektivitou jištění u RD?
 Bude vybavovat starý chránič když za něj dám přepěťovku?
 Jak se rozhodnout, které obvody před a které za chránič?
 Prečo pri skrate vypol až hlavný istič?
 Proč při zkratu vypadává také jistič B32A, když je mu předřazen jistič B16A?
 Jak vyřešit selektivitu chrániče a přepěťové ochrany?
 Může být hodnota hl. jističe vyšší než hodnota předřazené pojistky?
 Jak zajistit selektivitu jištění v instalaci RD?
 Jaké máte zkušenosti při hlavním jističi 20A 3F a následném chrániči 25A 4P?
 Jak řadit chrániče selektivně za sebou?
 Z kterého článku které normy vyplývá požadavek na selektivitu?
 Jak řešit nevyhovující selektivitu u RD?
 Umíte předcházet zbytečnému \
 Jak je to se selektivitou instalačních jističů
 Ako dosiahnut selektivitu istenia?
 Je prijatelna selektivita jisticu 3x25A charB - 3x20A char C ?
 Máte v oblasti selektivity opravdu jasno?
 Umíte vysvětlit pojem kaskádování? A čím vším je zajímavé?
 Jak zajistit, aby nevybavoval jistič char. B při spouštění 3fázového motoru 6kW?
 Může LED světelný zdroj 3,5 W narušit selektivitu jištění?
 Jak je to s jističi v podružné rozvodnici s ohledem na charakteristiku a proud?
 Ako dosiahnuť selektivitu istenia?
 Je nožová pojistka 63A a následující jistič B40/3 na délku 250m v pořádku?
 Lze osadit 6A kombi-jistič za 6A hlavní jistič?
 Je nutné dodržet selektivitu hlavního jističe pro byt?
 Lze pro zásuvky běžného domovního rozvodu použít jistič charakteristiky C?
 Proč při prasknutí žárovky vybavují dva jističe za sebou?
 Jak vyřešit padání jističe při připojení více serverů do sítě?
 Jaký jistič zvolit pro svářečku tak aby nevyhazovala hlavní jistič?
 Mohu použít třikrát za sebou stejnou hodnotu jističe?
 Může být stejná hodnota jističe na zásuvku jako hodnota jističe hlavního?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.136 sekund, 22 dotazů.