Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Kde naleznu schéma rozběhu YD a reverzace?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kde naleznu schéma rozběhu YD a reverzace?  (Přečteno 26553 krát)
Petr Tůma
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 06.07.2004, 21:32 »

maturitní otázka - nakresli zapojení pro rozběh hvězda trojúhelník asynchronního motoru včetně reverzace chodu pomocí stykačů .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 06.07.2004, 21:32 »

Dobrá otázka! Já se domníval, že se to již neučí. Možná bych to po třiceti letech ještě nakreslil i z hlavy. Co potřebuješ vlastně? Tedy zajímalo by mne co je to za stroj, který potřebuje kombinaci dvou kombinací....

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Matějka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 06.07.2004, 21:32 »

Samozřejmě čtyři stykače, dva stykače pro rozběh, časový relé patří vřadit mezi tyto dva stykače. První stykač zapojí vinutí do hvězdy. Nastavíte časovou prodlevu potřebnou k rozběhu motoru na časáku, pak přepne druhý stykač vinutí do trojúhelníku. Další dva stykače potřebujete k reverzaci, tedy k zaměně dvou fází, tedy k následnému opačnému smyslu otáčení motoru. Zajímalo by mne, který stroj by tuto kombinaci použil, možná takový existuje, ale spíš mi to připadá jako výmysl.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský?
« Odpověď #3 kdy: 06.07.2004, 21:32 »

Zde: 
zapojení lze samozřejmě zkombinovat (půjde celkem o 4 stykače, přidá se 1 stykač pro reverzaci KM1.1). Kdyby to nebylo jasné, ozvěte se, poradím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michael Holaň
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.07.2004, 21:33 »

Spojte se s p.Bekrem nebo p.Holubcem od Siemense v Trutnově tel 499 851321 ,určitě vám to zapojení pošle, je to v každém katalogu stykačů . Měli by vám poradit i ve velkoobchodu elektro ,  je to v každém katalogu renomovaných výrobců, dnes jsou též k dispozici schémata s relé, které hlídá směr otáčení pole a automaticky přepne stykače směru chodu např. u cirkulárek, aby se nemusely přehazovat fáze na vidlicích.Zkus te to např. I-center Brno (545427311) nebo ELVO Brno, JORK 547353962 .Bezvadnou technickou podporu má SCHNEIDER .

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Křišťan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 16.03.2006, 17:43 »

potřebuju zaslat schéma zapojení • Schéma rozběhu YD a reverzace... prosím....

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 16.03.2006, 23:48 »

Něco jsem načmáral dejte Email - třeba to naskenuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #7 kdy: 17.03.2006, 08:50 »

Po zadaní slova do fulltextu reverzace první odkaz:


http://www.elektrika.cz/data/clanky/svmot1991025/view?searchterm=reverzace


 

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Petr Moravec
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 17.03.2006, 09:48 »

Tak jsem to i naskenoval, je to od ruky načmárané. Kde je ten Email?
.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Křemen
*
Offline Offline


Revizní technik E2/A, Praha 6.


« Odpověď #9 kdy: 17.03.2006, 13:00 »

Před 30 ti lety to byla součást 2. ročníku na učňáku, průmyslovka byla o něčem jiném. Pokrok nelze zastavit :-) Ale obdivuji lidi kteří si na to po letech vzpomenou.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Kelbich
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 20.03.2006, 22:05 »

To Michael Holaň :

"dnes jsou též k dispozici schémata s relé, které hlídá směr otáčení pole a automaticky přepne stykače směru chodu"

Prosím vás, zajímalo by mě jak se takové relé správně nazývá (Já jsem si ho pro sebe pojmenoval "dereverzátor",  ale to asi není správný termín).
Navíc bych se rád zeptal, co se dá sehnat, jaké jsou parametry (kmitočotvý rozsah, odolnost proti rušení, rychlost reakce při změně sledu, rozsahy napětí, nutnost přivedení střed. vodiče apod.),  zvláště, když se to dá použít i např. u cirkulárky.

Mnohokrát děkuji za odpověď,

  Kelbich Jan

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 20.03.2006, 23:15 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) mrtvoly, co reverzují cirkulárku.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #12 kdy: 20.03.2006, 23:45 »

TO: Kelbich > hlídač sledu fází se to zove, zkuste fa Elko EP, vyrábí toho hromadu a mají v katalogu parametry. http://www.elkoep.com/CZ/index.htm
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Michael Holaň
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 21.03.2006, 07:50 »

Děkuji p.Karvánkovi, že odpověděl za mne.
To p.Fuksa: To zapojení je obrana právě proti sousedům, co si jdou vypůjčit cirkulu a věčně obrací vodiče ve vidlici. Je to podle mě i praktické zapojení pro pojízdné kompresory, obrácený chod  motoru je na stavbě  naprosto běžný problém. Dnes jsou k dostání i "měniče fází" k vidlici od fy Mennekes, jenže ty  zas někdo nevrátí.
Souhlas s tím, že dnes zapojení Y/D není běžné. Bylo naprosto běžné na venkově k hospodářským strojům,v dobách, kdy byly pro motor pojistky 16A a vyrazit Zippo pojistky na sloupu u stavení znamenalo, že se mlátit nebude.Dnes jsou sítě dimenzované, kdo chce, si může pořídit na štěpkovač  softstartér a takové problémy nemusí řešit.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #14 kdy: 21.03.2006, 09:47 »

musím se rozběhu Y-D zastat, neb dle mojich zkušeností se i dnes zcela běžně používají v průmyslu a také třeba u hydraulických výtahů - pohon větších hydraul. agregátů se řeší rozběhem Y-D snad u všech výrobců i světových i dnes.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #15 kdy: 21.03.2006, 15:53 »

Potvrzuji. Y-D je stále naprosto běžné zapojení především v průmyslu. Všude tam, kde se vyskytují větší výkony spouštěných motorů. Je to stále levné, jednoduché = spolehlivé a elegantní řešení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Jiří Landa
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 23.03.2006, 10:42 »

V jedné příručce jsem narazil na toto zapojení:



* YD_Reverz.jpg (80.15 KB, 640x927 - prohlédnuto 1424 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michael Holaň
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 24.03.2006, 06:52 »

To p.Landa: Ovládací logika v pořádku, ještě kdyby se vám podařilo ofotit zapojení na silnoproudé části, tak je to úplně bezvadný.
To p.Karvánek a p.Fasulis: samozřejmě, že máte pravdu, já měl na mysli běžnou občanskou výstavbu. Jinak je paradox to, že tato diskuse má první datum 6.7.2004, já jsem tehdy reagoval, když se mi zdálo, že ten kluk potřeboval mít aspoň něco rychle v ruce.Ale třeba z této diskuse budou mít užitek letošní maturanti. Dík za příspěvky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Proc se delaji zarizeni se zapojenim do hvezdy ?
 Je YD časové relé TX11 spolehlivý rozběh motoru?
 Jak vypočítat dobu při rozběhu motoru, za který se má přepnout z Y do D?
 Prečo pri prepnutí motora z Y do trojuholníka vyhodí poistky ?
 Poradíte mi s přepínání motoru Y/D pomocí tlačítek?
 Jak mám zapojit 3-f motor do trojúhelníku na 230V když v zásuvce je 400V?
 Zapojení elektromotoru hvězda trojúhelník
 Jak správně zapojit přepínání Y/D s časovým relé?
 Poradíte mi schéma přepínače YD s označením vývodů U1, V1, W1?
 Poradíte mi s poruchou u reverzace zapojení hvězda trojuhelník?
 Jak zapojit blokování motorů, které mají rozběh Y/D a nerozbíhali oba současně?
 Môžem rozbehnút dany motor YD, kde chýba údaj Y 690V?
 Jaký je výkon 3f motoru v zapojeni do Y?
 Vysvětlíte mi zapojeni hvězda/trojúhelník?
 Myslite si, ze toto zapojenie hviezda trojuholnik je OK?
 Je možne rozbiehať motor Y/D keď má uvedé iba napätie do trojuholníka?
 Je to zapojení hvězda trojuhelník?
 Jak zapojit hvězdu a trojúhelník na 7,5kW motoru přes tlakový spínač?
 Není zapojenie elektromotora prepinačom Y/D v učebnici chýbne?
 Lze použít pouze jeden stykač pro přepnutí Y/D?
 Může softstartér plně nahradit rozběh hvězda/ trojúhelník?
 Co představuje označení na štítku transformátoru Y/D?
 Nemáte schéma ovládání rozběhu YD pro tlačítka dvou míst?
 Jak provádět přepínání/hvězda trojúhelník při těžkém rozběhu?
 Jak ušetřit abych nemusel použít rozběh motoru pomocí D-Y?
 Jak zajistit automatické přepínání hvězda/trojúhelník?
 Má niekto schému zapojenia spínača SEZ Krompachy S 25V04, 25A, 500V, 10kW?
 Bude na středu hvězdy stále 0V pokud vypadne jedna fáze?
 Sháním kličku ke starému přepinači české výroby Y/D380V/64A?
 Je vhodnější přpínání motoru Y/Δ s pootočením fázorů vpřed nebo zpět ?
 Jaký je rozdíl v zapojení 3f asynchronního elektromotoru Y/D?
 Jaké jsou výhody a nevýhody zapojení elektromotoru do hvězdy?
 Jaký je rozběhový proud motoru MEZ Mohelnice AF444/4A při zapojení do Y?
 Jaký je rozdíl mezi rozběhem motoru s kondenzátorem a odstředivého vypínače?
 Jak ohadnout rozbèhovy proud motoru HP3, AMPS20, KVA CODE L, PH 1, 220V?
 Je jmenovitý proud rozběhový proud?
 Co způsobí moc velká kapacita rozběhového kondenzátoru?
 Jak omezit proudovou zátěž při náběhu stejnosměrných motorů?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.087 sekund, 24 dotazů.