Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Montáže, instalace, zásahy které neodborníci rádi páchají sami
| | |-+  je v poriadku zapojenie stavebneho antoninka ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: je v poriadku zapojenie stavebneho antoninka ?  (Přečteno 23629 krát)
andrejf
« kdy: 29.05.2008, 23:07 »



je v poriadku zapojenie stavebneho antoninka na obrazku ? Nezabije ma to ? Pripajat sa tam budu len obycajna miesacka alebo cirkular so starym typom zasuvky. Pripadne zvaracka 380 V - ale k tomu mam otazku, totiz zvaracka vyzera ze ma ochranu krytim, tj. ma umelohmotny kryt, nema kovove casti zvonku - mal by som v tomto pripade prerobit jednu 380 V zasuvku tak aby vodic PE zeleny na obrazku siel na porcelanovy mostik ako modry ? Tj aby prudovy chranic vedel detekovat rozdiel prudov ? Co ak niekto omylom pripoji motoricke zariadenie na takuto zasuvku ?

dik,
Andrej.


* antoninko.JPG (120.08 KB, 1164x902 - prohlédnuto 3551 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #1 kdy: 30.05.2008, 01:14 »

Rozvaděč obsahuje podle schémata pouze čtyřkolíkové motorové zásuvky, tudíž by bylo vhodné alespoň jednu nahradit pětikolíkovou a tam zapojit kontakt N na modrou sběrnici a kontakt PE - ozn. uzemnění - na zelenožlutou sběrnici. Pokud svářečka používá ke své funkci i vodič N, musí se zapojit pomocí pětikolíkové vidlice tak, aby pracovní vodič N byl zapojen modrým vodičem na svorku N a kostra přístroje, pokud má být zemněna se připojí zelenožlutým vodičem na svorku PE. Pokud kostra přístroje není zemněna, nechá se kontakt PE ve vidlici nezapojený. Vámi navrhovaná úprava je nebezpečná, nevyhovuje normě a bude způsobovat vypadávání chrániče v případě, že do  ní zapojíte spotřebič, který je chráněn zeměním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
andrejf
« Odpověď #2 kdy: 30.05.2008, 17:37 »

jasne. A je mozne ze zvaracka nepouziva N ? Tj ze jej stacia 3 fazy ako pri motore ? Vtedy by som ju mohol normalne pripojit k tomu rozvadzacu na obrazku nie ? Ta zvaracka nie je prerabana nijako, 4 kolik mala od vyroby.
Dik,
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #3 kdy: 30.05.2008, 18:36 »

Nevim, o čem tu diskutujete. Otázka zněla jasně: je toto zapojení bezpečné? Odpověď zní ne. V ČSN 332000-7-704 se jasně píše, že jakékoli zásuvky do 32A musí být zapojeny za proudovým chráničem 30mA  podivej
Tudíž musíte ty 3F zásuvky vyměnit  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Václav 3
« Odpověď #4 kdy: 31.05.2008, 15:32 »

já nevím, kde kolega Kroutil vyčetl hodnoty zásuvek, já měl po otevření ten obrázek dost nečitelný. Pro spotřebiče jen s motorem je pětikolíková zásuvka zbytečná a pokud někdo na stavbě použije starší míchačku jen se čtyřkolíkem, bude zase vyrábět nějaká nebezpečná udělátka, s klidem bych tam nechal nějaký čtyřkolík. Pokud je s chráničem, nikomu nic nehrozí a jdou tam zapojit jen spotřebiče s odběrem jen mezi fázemi.

to Andrej F:dříve byl čtyřkolík všude, teď jde o to ,  jestli je to svářečka jen na 400V, pak má obvykle zapojeny dvě fáze na trafo, ochranný vodič          ( pokud není ve dvojité izolaci - což tovární přístroje naší  výroby bývaly ) a nic víc. Pokud to je typ určený i na provoz s 230V, bývalo zapojení různé a u některých typů se používal vodič PE i jako pracovní, tam se to musí předělat, protože bude padat chránič .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #5 kdy: 31.05.2008, 18:43 »

já nevím, kde kolega Kroutil vyčetl hodnoty zásuvek

Myslíte, že tam budou obě zásuvky 63A?
Dnešní zedníci, firmy a různá řemesla už ví, jaké zásuvky se používají a od toho mají své stroje přizpůsobené, nebo mívají , ,redukce,, . Poslední míchačku se , ,čtyřkolíkem,,  jsem viděl cca před pěti lety. Naopak, pokud tam ti řemeslníci přijedou a uvidí staré zásuvky, odjedou.
Sice u hromady strojů je pětikolík zbytečností, ale máme tu na to snad nějaké normy, o kterých se nediskutuje.
Nehledě na to, že po instalaci takového antoníčka se musí vypracovat revize jak výchozí, tak po půl roce pravidelné. A to v tomto případě nemůže projít.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 31.05.2008, 23:48 »

Pane Kroutil, proč by to nemohlo projít??? POkud dobře vidím schéma, i když není zrovan čitelné, tak zásuvky jsou za chráničem a pokud je hodnota nečitelná čtena správně. Obě zásuvky jsou zapojeny za cháničem. To že jsou 4kolíkové, na věci nic nemění.

POkud se do nich bude připojovat zařízení jen 3+PE nevidím problém.
Trošku nestandardní je zapojení 1f zásuvek na třífázový jistič, ale mohlo by být také v pořádku.

Odpověď na původní otázku zní: "Takto zapojený rozvaděč je z hlediska úrazu elektrickým proudem, co se týká zapojení, bezpečný. Nemohu posoudit jeho mechanický stav, stav krytek na zásuvkách a podobně, ale v zapojení problém nevidím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 31.05.2008, 23:54 »

Ještě KroutiL: Která norma zakazuje použití 4 kolíkových zásuvek. Pokud jsem so tobře vědom, musí být zásuvky TN-S, ale nikde se nepíše že musí být 5pólové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Japeman
« Odpověď #8 kdy: 01.06.2008, 09:11 »

Jednofázové zásuvky musí být jištěný samostatným 1F jističem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #9 kdy: 01.06.2008, 14:16 »

Co bude obsahovat stavební rozvaděč, zda 4pólové, 5ti pólové nebo oba typy zásuvek, o tom rozhoduje uživatel / investor.  Kroutím očima

Za technické provedení stavebního rozvaděče (ACS) zodpovídá pouze výrobce, který musí dodržet základní normu ČSN EN 60439-1 ed. 2 (35 7107) a také doplňující požadavky ČSN EN 60439-4 ed. 2 (35 7107) "rozvaděče nn - Část 4: Zvláštní požadavky pro staveništní rozvaděče (ACS)" a ČSN 33 2000-7-704 ed. 2. podivej

P.S.: Osobně doporučuji používat oba typy 3fázových zásuvek. Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Václav 3
« Odpověď #10 kdy: 01.06.2008, 20:42 »

to kolega Kroutil:
Já jsem řešil míchačku na čtyřkolík nedávno, asi tak 14 dní. Ono je to spíše jak kde, podle zákazníků. Firmy, které stavějí velké zakázky používají pětikolík už dlouho, protože na nových velkých stavbách je vše nové. Firmy pracující na rekonstrukcích mají zase spíš ten čtyřkolík. Proto doporučuji oba systémy, alespoň to nikoho nenutí a nesvádí dělat nějaké nesmyslné redukce, protože "zednická" přechodka mezi asi pěti různými zásuvkovými typy, která se mi dostala do ruky, to bylo doopravdy na hrobaře  a ne jednoho.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« Odpověď #11 kdy: 01.06.2008, 22:39 »

Tak se přiznám, že jsem revizi staveništního (velkého) rozvaděče ještě nedělal. Dělal jsem na stavbách jenom max ty malý staveništní rozvaděče (jako staveništní připojku pro ČEZ),  co mají jednu 16A 5kolíkovou zásuvku. A to je tovární výrobek se štítkem a zkouškami. Asi jsem s tou odpovědí vážně ulítnul, jak jsem viděl ten dotaz, tak jsem , ,vyplivnul,,  co si pamatuju a do ČSN jsem ani nanakouknul. Když se ale tak pohybuju po stavbách, vážně jsem už tak pět let neviděl klasický čtyřkolík.
Tímto se omlouvám za případnou mylnou informaci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
andrejf
« Odpověď #12 kdy: 02.06.2008, 08:48 »

Dik za odpovede, revizori tusim na stavbu rod. domu nechodia ... a firmy mi tam tiez nebudu chodit. Este to cele uzemnim, a mohlo by to byt celkom bezpecne ... mam tam trocha natlacene droty krizom krazom ale horiet to nebude, kostra je kovova, a pokial nezliha uzemnenie tak faza by sa na kostre nemala zjavit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 02.06.2008, 09:04 »

Dik za odpovede, revizori tusim na stavbu rod. domu nechodia ... a firmy mi tam tiez nebudu chodit.
Pokud je mi známo, tak revizor (myslel jste zajisté revizního technika) vám na staveništní rozvaděč přijde před jeho uvedením do provozu a pak každých 6 měsíců. Vřele doporučuji tento požadavek dodržet. Ona totiž "obyčejná míchačka" dokáže neobyčejně ublížit. Staveništní rozvaděč je navíc vystaven nepřízni počasí, kabely ke spotřebičům hrubému zacházení (zvlášť ze strany odborné zednické veřejnosti při řízení jednostopého nákladního vozu - kolečka Úsměv. Těch několik ušetřených stokorun za to opravdu nestojí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
andrejf
« Odpověď #14 kdy: 02.06.2008, 12:18 »

a kto financuje toho revizneho technika ? Rezivna sprava je podmienka vydania stavebneho povolenia ? Je to tak aj u nas na slovensku ? Tak to neviem ci splna vsetky normy csn alebo stn ... asi nie ... kabel mam po plote v plastovej chranicke, 50 cm od zeme ... antonicek je plechova skrina so zamkom, su tam starsie istice, kable su dost natlacene ... ale myslim ze to plati iba pre stavebne firmy
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #15 kdy: 02.06.2008, 13:53 »

O podmínkách vydání stavebního povolení se informujte na vašem stavebním úřadě. Povinnost revidovat staveništní rozvaděč (pokud není podmínkou SÚ),  asi nemáte. V případě úrazu ovšem nesete plnou odpovědnost, bez ohledu na to, jestli jste živnostník nebo občan.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miloslav Dunda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 07.06.2008, 01:54 »

Ono jde hlavně o to, že na tu čtyřpólovou zásuvku nepřipojíte žádný stroj a žádné zařízení, které bude mít ovládací obvody, protože to chránič ihned vypne. Připojíte jenom zařízení, které potřebuje tři fáze a žádný pracovní nulový vodič. (tedy pokud dodržíte to, že na staveništi budete mít všechny zásuvky zapojené přes proudový chránič. Podle nakesleného zapojení se mi jeví, že nejste elektrikář a proto doporučuji nechat si zařízení staveniště provést od nějaké elektroinstala ční firmy nebo OSVČ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 07.06.2008, 20:54 »

Ja by som to riešil trochu kultivovanejši e, napr takto:

http://elektro.muller.sweb.cz/zasuvky_prumysl/sez_ros_11.gif
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.033 sekund, 21 dotazů.