Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Připojení do energetické sítě nn (nízkého napětí
| | |-+  Jaké je určení jednotlivých fází na 5-ti žilovém kabelu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké je určení jednotlivých fází na 5-ti žilovém kabelu?  (Přečteno 138910 krát)
Vojta H.
« kdy: 05.04.2008, 18:41 »

Do domu mi vede od elektroměru 4-žilový kabel s vodiči L1-hnědá,
L2-černá,
L3-šedá,
PEN-zeleno/žlutá.

Potřebuju připojit staveništní rozvaděč s 5-ti žilovým přívodem, když dám řez kabelu proti sobě, tak zeleno/žlutá je na "12-ti hodinách" a dále po směru hodinových ručiček černá,modrá,hnědá,černá.

Jaké je určení jednotlivých fází na 5-ti žilovém kabelu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 05.04.2008, 18:50 »

TO: Vojta H.

Důležité je spojit modrý a zl/žl vodič a připojit na ten jeden přívodní zl/žl vodič PEN.
Hnědý připojíte na hnědý,  černý vedle na černý a ten samostatný černý na šedý. Úsměv

P.S. Hnědý vodič je vždy fáze L1 a černý vodič vedle hnědého je L2. Černý (šedý) vodič mezi modrým a zl/žl je fáze L3.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
František Leopold
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 06.04.2008, 15:19 »

Pořadí fází by mělo být tak, jak píše kolega Beláň, ovšem pozor, nevždy tomu tak bývá.
Pro jistotu bych si proměřil sled fází vadaskou, ovšem tedy pouze tehdy, jestliže jste elektrikář. Ve staveništním rozvodu by přehozené fáze mohly dost vadit trojfázovým motorům (míchačkám, el.vrátkům),  točily by se obráceně. Pak by se musely fáze přehodit pro jejich správný chod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
kbulda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 06.04.2008, 18:15 »

Je to už hodně let, co mi mistr v učení natloukl do hlavy, že všechny
3 f zásuvky musí mít sled fází na točení doprava.
Zapojení zleva doprava L1, L2, L3, za těch starých časů značeno U, V, W.
Pak se musela podle toho točit cirkulárka nebo svářečka na stejnou stranu
jak v Praze, tak i v Košicích. Proto nemusí elektrikáři nikde přepojovat
 "něco",  aby se to točilo na správnou stranu. Totéž platí i o prodlužovácích,
musí se zachovat sled fází na obou koncích. Kdo to tak nedělá, tak není dobrý elektrikář.
Ps. Ten mistr se jmenoval Karel Hazafy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 06.04.2008, 19:45 »

TO Kbulda: Myslíte, že se dá hodnotit elektrikář podle dobře udělaného fázosledu na prodlužováku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
kbulda
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 06.04.2008, 22:34 »

Nejen podle toho. Určitě jste při revizích narazil na instalaci a řekl si v duchu, nebo i nahlas " který prase to dělalo ". A vidíte byl to taky elektrikář.
Když dva dělají totéž, není to vždy totéž.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #6 kdy: 07.04.2008, 13:43 »

Když do té 3f zásuvky budete strkat, jen jednu zástrčku, tak si sled fází můžete udělat, kdekoli, ale pro více zástrček je potřeba sled upravit pro každou zvlášť, přímo v zástrčce, nebo přímo na svorkovnici, ale to by měl dělat jen elektrikář!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
PLV
« Odpověď #7 kdy: 13.04.2008, 09:18 »

Pokud by před 40 lety někomu neruplo v bedně a každá fáze v kabelu by měla jinou barvu, určoval by se sled fází jednoznačněj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #8 kdy: 13.04.2008, 21:11 »

to PLV:
Ono to bylo zhruba před 35 léty a nikomu v bedně neruplo, to je pouze výsledek mezinárodní normalizace a zaplať pánbůh za ní, v 60 létech začal být v elektrotechnic e díky nástupu barevných vodičů děsný zmatek Např. v Německu a Italii měli PE vodič červený, v Anglii zase byl červený fáze a černý střední vodič (N),  my jsme měli černý, červený a modrý fáze, šedivý N a zelený PE, v USA jsou dodnes fáze černé, N je bílý (nesmí se využívat k jiným účelům a přeznačovat) a G(=PE) je zelený.  To byl neudržitelný stav, protože nebylo možno bez dalekosáhlých změn zařízení exportovat, používat v jiné zemi bez nebezpečí úrazů a poškození přístrojů, proto se přistoupilo ke sjednocení barevného značení vodičů. Byl vybrán systém, který pokud možno nekolidoval s barevným značením  pro ss sítě a další speciální účely. Pokud elektrikář neumí zjistit pořadí fází, nebo rozlišit vodiče v kabelu, ať se jde raději živit nečím jiným. I na vicežilovém kabelu se dá bez větších potíží zjistit podle pořadí vodičů, který je co, stačí jedna barevná žíla, např. z/ž a vše ostatní se dá zjistit podle polohy v kabelu, jen to chce zkušenost a chtít.  Takže já nevidím problém ani v kabelu, kde by byly všechny tři fáze černé, pokud je jedna hnědá je to otázka jednoduchého změření vadaskou a nyní máme poslední fázi šedou, takže to už mimo barvoslepých snad zvládnou všichni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PLV
« Odpověď #9 kdy: 14.04.2008, 19:37 »

Však zaplatpánbůh za tu šedou fázi. Ono kolikrát není na ten kabel tak dobře a jednoznačně vidět. Vaše argumentace je asi taková, jak kdyby se v dopravě používala na semaforech jen jedna barva a řidiči by si museli podle umístění domýšlet, jestli svítí červená, žlutá nebo zelená.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #10 kdy: 14.04.2008, 21:29 »

to PLV:
Já jsem také přivítal šedou barvu poslední fáze jako zlepšení a zjednodušení práce, určitě neprosazuji všechny fáze černé, jen jsem chtěl podotknout, že profesionál si poradí i s více černými vodiči než tři najednou.
Vaše příměra se semafory kulhá na obě nohy, protože řidič těžko může vyběhnout z auta se jít podívat zblízka, která část semaforu právě svítí a než se vrátí do auta, bude vše jinak. V takovéhle situaci elektrikář zapojující kabel není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 15.04.2008, 09:15 »

Však zaplatpánbůh za tu šedou fázi. Ono kolikrát není na ten kabel tak dobře a jednoznačně vidět. Vaše argumentace je asi taková, jak kdyby se v dopravě používala na semaforech jen jedna barva a řidiči by si museli podle umístění domýšlet, jestli svítí červená, žlutá nebo zelená.  Úsměv

Tramvaje pouzivaji monochromatick e semafory uz leta zcela bez problemu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Hrdý
Optimismus je jen nedostatek informací
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #12 kdy: 15.04.2008, 09:46 »

Dle ČSN EN 60446 ed.2 jsou fázové vodiče vedení značeny takto: L1 černá, L2 hnědá, L3 šedá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #13 kdy: 15.04.2008, 10:15 »

Stejně by mně zajimalo, ktera že z těch fází je vlastně historicky první .........
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
PLV
« Odpověď #14 kdy: 15.04.2008, 19:26 »

Někteří z vás si ale protiřečí. Tak která je L1, černá nebo hnědá? Ve vzorovém zapojení distributorů je L1 černá a jeden z přítomných tvrdí, že podle normy je L1 hnědá. Já jsem také vždy viděl že L1 je černá a jsem z toho tak trochu zmetěný.  Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav 3
« Odpověď #15 kdy: 15.04.2008, 20:39 »

Podle ČSN EN 60446 ed.2 je barevné značení L1 = černá, L2 = hnědá a L3 = šedá. Tato norma platí asi měsíc, pokud vím do té doby to norma výslovně neřešila (od dob barevného značení fází černá, červená, modrá) ,  takže bylo na úvaze nebo zvyklosti elektrikáře, jestli dá L1 hnědou a doměří od ní L2 a L3, nebo dá hnědou jako L2 a doměří L1 a L3.  Nyní je to určeno jednoznačně, navíc není třeba nic měřit. Lze ovšem namítnout, že normy jsou doporučením a nejsou závazné, s tím se ale nedá nic dělat, jen věřit, že kolegové budou tuto normu znát a respektovat a všem to zjednoduší práci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #16 kdy: 15.04.2008, 21:31 »

Podle ČSN EN 60446 ed.2 je barevné značení L1 = černá, L2 = hnědá a L3 = šedá. Tato norma platí asi měsíc, pokud vím do té doby to norma výslovně neřešila (od dob barevného značení fází černá, červená, modrá) ,
Ta norma mi zatím unikla, ale tato informace mě opravdu potěšila  tanecek ČSN to řeší tak, jak jsem zvyklý zapojovat   Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 15.04.2008, 21:54 »

Mě taky. Je to po zavedení šedé barvy nejlogičtější řešení. Se skřípajícími zuby jsem se sice poslední dobou nechal ovlivnit požadavky místního distributora, který ve svých připojovacích podmínkách uvádí pro L1 barvu hnědou, ale velmi rád se zas k původní filozofii vrátím. I když, bohužel, je to jen doporučení a tak se jistě najde mnoho zastánců hnědé L1.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.066 sekund, 23 dotazů.