Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Dali byste elektrické podlahové topení pod sprchový kout?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Dali byste elektrické podlahové topení pod sprchový kout?  (Přečteno 39197 krát)
Petr Mužík
*
Offline Offline



« kdy: 18.03.2008, 13:07 »

Zákazník po mě chce, aby bylo realizované elektrické podlahové topení v celé koupelně, nevyjímaje sprchového koutu (místo vaničky bude dlažba). Docela mě s tím zarazil, protože ať jsem si přečetl 7-753 a i 7-701 tak přiznávám  Pláč prostě si nejsem jistý jestli ANO nebo NE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2A,E2B - Jihomoravský kraj - Břeclavsko
tel.: +420605/473004
email: petr.muzik@atlas.cz
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 18.03.2008, 13:36 »

Podlahové vytápění určitě není určeno pro vyhřívání podlahy přímo ve sprše bez vany.
Pro zónu 0 je požadavek SELV  max. AC 12V nebo DC 30V.

P.S. Doporučuji prostudovat také ČSN 33 2000-7-702 ed. 2  Plavecké bazény a jiné nádrže


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Mužík
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 18.03.2008, 13:50 »

Dík za potvrzení mé doměnky  Mrknutí .Ale když teď budu trochu polemizovat - dle 7-701 čl. 701.520.1 Dále uvedená pravidla platí pro elektrické rozvody vedené po povrchu a pro elektrické rozvody uložené ve stěnách v hloubce nepřesahující 50mm. Vím, že podlaha není stěna...a to stejné je i v 702 .... Neříkám, že budu investora přemlouvat ať si to tam dá, mě osobně se to vůbec nelíbí....Ale když bude tu podlahovku mít 6 cm pod podlahou.... Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2A,E2B - Jihomoravský kraj - Břeclavsko
tel.: +420605/473004
email: petr.muzik@atlas.cz
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #3 kdy: 18.03.2008, 14:12 »

Takhle kategoricky bych to nezavrhoval. Otázku směrovat na výrobce, zda má atest na montáž do těchto zón, případně za jakých podmínek. Izolace živých částí toplného kabelu je dvojitá,  s uzemněným opletením a lze ještě doplnit kovovou sítí do podlahy. K tomu napájení přes proudový chránič (lze použít i citlivost 10mA),  tj. několikanásobně pojištěná ochrana.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 18.03.2008, 14:25 »

Takhle kategoricky bych to nezavrhoval. Otázku směrovat na výrobce, zda má atest na montáž do těchto zón, případně za jakých podmínek. Izolace živých částí toplné rohože kabelu je dvojitá, s uzemněným opletením a lze ještě doplnit kovovou sítí do podlahy. K tomu napájení přes proudový chránič (lze použít i citlivost 10mA),  tj. několikanásobn ě pojištěná ochrana.
Souhlas. Někde na tzb-info jsem četl vyjádření technika od Fenixů, že v koupelně je ta uzemněná ochrana nad el. podlahovkou povinná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #5 kdy: 18.03.2008, 14:33 »

TO: Bureš

Já v uvedených normách (33 2000-7-7xx) nevidím žádný prostor pro použití napětí 230V.  nenene
Jediné možné řešení je použít požadované napětí SELV, a/nebo hotový výrobek (vyhřívaná vana) schválený výrobcem a zkušebnou.  ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #6 kdy: 18.03.2008, 14:35 »

To Beláň: Norma ale nestanovuje zóny pod úrovní podlahy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #7 kdy: 18.03.2008, 15:20 »

Přesně tak. Zona ve skladbě podlahy dle meho nazoru není.
Co se tyká jištění a ochrany, proudový chránič ano, kabel s opletením ano. a pro jistotu pokladku kabelu provest tak, aby ve sprše byl instalovan vyvod N. To jen pro jistotu.
Přiznam se, už jsem to dělal, a nenapadlo mne, že by mohla byt zona i v betonu podlahy.
Možná by stalo zvážit použití odělovacího trafa pro tu podlahu ve sprše.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 18.03.2008, 15:55 »

Podlahové vytápění určitě není určeno pro vyhřívání podlahy přímo ve sprše bez vany.
Pro zónu 0 je požadavek SELV  max. AC 12V nebo DC 30V.

No, já nevím, jestli je to tak jednoznačné.
Zóna "0" je od dna vany po její okraj. Nedočetl jsem se nikde, že by měla být i v podlaze, obzvlášť, když ta podlaha musí být od vody dobře izolovaná. Koukněte na ČSN 33 2000-7-701 obrázek 701.1 a hlavně na obr. 701.2, kde se řeší zóny ve sprchovacím koutě bez sprchové vany. El. topení v podlaze navíc řeší článek 701.753 a tam není nic o tom, že nesmí být v podlaze pod sprchovým koutem.
Já bych řekl, že vodivé stínění topného kabelu a chránič by měla být dostatečná ochrana navíc - samozřejmě mimo základní, která musí být vždy. Co na to ostatní?
 boss
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 18.03.2008, 16:01 »

To: Jura Krikl

Ale, ale, co tak si přečíst ČSN 33 2000-7-701 ed.2, článek 701.753, kde je výslovně uvedeno: "Pro elektrické podlahové vytápění není dovoleno využití ochranného opatření elektrické oddělení."
 podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #10 kdy: 18.03.2008, 16:21 »

Ale, ale, co tak si přečíst ČSN 33 2000-7-701 ed.2, článek 701.753, kde je výslovně uvedeno: "Pro elektrické podlahové vytápění není dovoleno využití ochranného opatření elektrické oddělení."
 podivej
Jj koukam - jen mě to tak napadlo bez patřičného nahlednuti do normy :-D
A jaky k tomu maji normotvurci duvod? Princip nebezpeči z toho plynoucí ? Mně nic nenapada :-D proč ne :-D
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #11 kdy: 18.03.2008, 16:49 »

Juro, to je proto, že tady kombinace elektrického oddělení a proudového chrániče není vhodná - při elektrickém oddělení se předpokládá možnost provozu při poruše (zemní spojení),  respektive by proudový chránič při zemním spojení nezareagoval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 18.03.2008, 17:18 »

Na věc se dá taky podívat z jiného úhlu pohledu. V čem je uložení topení pod půdorysem vany nebezpečnější oproti ostatní podlaze v koupelně, kde vlivem teplé podlahy se dá předpokládat to, že budou chodit všichni ven z vany bosí?
Kabel má stínění spojené s PE. Pokud je ochrana doplněna Fi tak při zkratu v kabelu v podlaze zcela jistě dojde ke spojení na PE a zareagování chrániče. Těžko si lze představit, že fáze se nepozorovaně dotýká země mimo stínění kabelu. Totéž i při pouhém zemním spojení fáze s podlahou.
Myslím si, že je lepší se takovým místům při kladení topení vyhnout, zejména pokud se jedná o sprchu bez vaničky. Ale nevím, jestli je tím zhoršena bezpečnost.
Logický argument však je to, že se při montáži vany, čerpadla, kompresoru, lemování koutu, atd...může poškodit nějakým vrutem nebo hmoždinou již uložený kabel v podlaze. Z tohoto úhlu pohledu je pak jasné, že je lepší dodržet určitou bezpečnostní zónu.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 18.03.2008, 17:50 »

To: Rozmahel Vladimír

Já vždycky zastávám názor, že úplně "blbuvzdorné" není nic. K poškození instalace kutilem může dojít kdekoliv, nejen v podlaze sprch. koutu. Předpokládám, že by v tom případě měl vybavit chránič. V původním dotaze ale bylo, že tam nic nebude, jen dlažba a z toho jsem vycházel.
Jinak souhlasím s tím, že není nejšťastnější řešení mít el. topení v podlaze sprch. koutu. Teplovodní by bylo asi lepší a dalo by se to možná řešit i místně nějakým slabším průtokáčem a čerpadlem mimo koupelnu, nějaký vynálezce by to mohl vymyslet.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 18.03.2008, 17:57 »

Budeme asi muset založit Cluster vynálezců. Já jsem vyučen v Metře Blansko a tam jsme topenařinu nebrali, tudíž se nechytám.  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #15 kdy: 18.03.2008, 19:05 »

Juro, to je proto, že tady kombinace elektrického oddělení a proudového chrániče není vhodná - při elektrickém oddělení se předpokládá možnost provozu při poruše (zemní spojení),  respektive by proudový chránič při zemním spojení nezareagoval.
Diky. To je pravda, ale otazka zustava. Pokud by to makalo i při zemním spojení, komu to uškodilo? Když by se defakto nemoh uzavřít poruchový obvod. 
Chapu že chranič by "chranil" pouze po primar trafa.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #16 kdy: 18.03.2008, 19:38 »

To JK: Zřejmě je to tou rizikovější koupelnou a norma 7-701 si to "vydyndala",  protože obecná norma pro podlahové topení jako takové, 7-753/2003, oddělení bezpečnostním trafem dovoluje, čl.753.413.5.
Nicméně mě to riziko "zemáku" taky není jasné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #17 kdy: 18.03.2008, 19:49 »

Už jsem se lek, že mi nefunguje selský rozum :-D. Chapu to jako raděj ne, "bo co gdyby"  tanecek
Některe věci jsou raději zakazane, aniž by byl dan argument. angel
Timto se omlouvám, za svou uvahu a ukladam si do hlavy poučku :   podivej"Odělovací trafo na elektricke podlahove topení v koupelně prostě NE"  podivej
Diky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké svítidlo s kterým stupněm krytí IP mám zvolit do koupelny?
 Co vše v koupelně pospojovat?
 Řeší vůbec norma "umývací" prostor nad umývacím žlabem?
 Lze umístit 12V bodovky přímo nad vanu/sprchu?
 Je možné vůbec pračku umístit k vaně resp. do zóny 2?
 Kam umístit proudový chránič pro koupelnu?
 Vracím se k tématu o společném okruhu pro běžnou zásuvku a světlo v koupelně. Vzpomínáte si?
 Mohu od hranice sprchovacího prostoru do zóny 3 umístit zásuvku?
 Jak provést pospojení s potrubím z plastu, a uvnitř z mědi nebo anticora?
 Co všechno musí být v koupelně pospojeno?
 Mohu vést kabel pod omítkou přes oblast sprchového koutu?
 Mohu umístit reproduktor nad vanu?
 Poradíte mi proč baterie v koupelně při dotyku probíjí?
 Že bychom vystěhovali všechny pračky z koupelen?
 A zase ta koupelna.......
 Je IPx4 také za stenou sprchového kútu?
 Jakým způsobem provést opravu nevyhovujících barev vodičů v zásuvkách koupelny?
 Kde všude se nachází "umývací prostor" dle ČSN 332000-7-701?
 Je možné umístit u bazénu krátkovlnný infračervený zářič?
 Mohu umístit nějaké světlo přímo do sprchového koutu?
 Mohu umístit světlo do blízkosti sprchového koutu, když má spínač přímo v těle?
 Nevíte kolik ´Wattů´ bodového osvětlení dát do koupelny?
 Jaké máte zkušenosti se zapojováním parních boxů a masážních sprchových boxů?
 Kde je hranice pro umístění zásuvky nad umyvadlem?
 Mohou vést kabely s elektrikou pod sprchovým koutem, v zemi?
 Jaké je umisteni zasuvek pro susicku a pracku v koupelne?
 Lze umístit regulaci v koupelně v zóně 2?
 Jaké je minimální krytí elektrických zařízení v koupelnách v zoně 0 až 3?
 Jak správně vymezit zónu ve sprše s pohyblivou sprchovou hlavicí?
 Kde je uvedeno propojení doplňkového pospojení koupelen s rozvaděčem?
 Budete podle nové normy pro koupelny pospojovat i dveřní zárubuně?
 Co udělat s neuzemněným zelenožlutým vodičem v koupelně?
 Musím v koupelně skrýt vedení do kovové trubky?
 Pokud je pračka mimo koupelnu musí být zapojena také přes chránič?
 Jak realizujete ventilaci v koupelnách?
 Môže byť rozvodnica inštalovaná v kúpelni /mimo zóny 2/?
 Jak provést pospojení v koupelně a potrubím AL s plastovým povlakem?
 Je nutné použití chrániče na osvětlení koupelny?
 Je možné zapojit na FI celou koupelnu včetně zásuvek?
 Jak připojovat v koupelnách dodatečnou "galerku" ?
 Považuje sa sklenená stena v sprche za pevnú priečku ?
 Patří do umývacího prostoru i navazující prostor ke zpracování potravin?
 Mohu nad umyvadlo nad vanou dát světlo určené do umývacího prostoru?
 Jaké IP krytí má mít zásuvka v koupelně?
 Setkali jste se s takto nesprávně provedenou instalací v prostoru koupelny?
 Je možné umiestniť svietidlo pod umývadlo?
 IN-EL: Elektrické instalace v koupelnách a prostorech s vanou nebo sprchou, v saunách, bazénech a fo
 Je možné umístit zásuvku pro pračku cca 50 cm nad přívodní vodovodní kohout?
 Jak instalovat kabelová vedení ve zdi koupelny?
 Jak připojit vířivku, pokud její přívod je 1m dlouhý?
 Jak je řešen umývací prostor dle německých norem DIN VDE?
 Může být kombi žebřík v zóně 2 ?
  Je běžná bytová koupelna normální prostor ?
 Doporučuje norma elektrické odporové topení uvnitř sprchového koutu?
 V jaké vzdálenosti od kohoutku bez umyvadla mohu umístit zásuvky?
 Mohou vést kabely na stěně v umývacím prostoru?
 Musí se na ochranné pospojení připojit zásuvky v koupelně?
 Nakolik jsou nebezpečné spotřebiče v koupelně?
 Na co ze strany elektro nezapomenout na WC pro invalidy?
 Znáte umývací prostor made in Great Britain?
 Ake boli podmienky pripojenia masážnych vaní v roku 1989?
 Je nutné ochranné pospojování v koupelně s plastovými rozvody?
 Kam připojit elektrickou topnou tyč IP44 v koupelně v zóně 2?
 Musí mít koupelna samostatné jističe pro každý obvod?
  Může být v koupelně v zóně 1 umístěný 12V LED pásek s krytím IP64?
 Lze umístit zásuvku a vypínač mezi umyvadlo a sprch. kout?
 Ako blízko lze inštalovat elektrický radiátor vedľa vane?
 Pospojování v koupelně
 Mohu použít ventilátor na 230V do zóny 1 v koupelně?
 Jaký závěr revizní zprávy by jste napsali za elektrické zařízení ve sprše?
 Proč nemohu mít 230V bodovky nad sprcháčem v koupelně?
 Mohu v koupelně použít zrcadlo s osvětlením IP20?
 Jak je relevantní zeď pro zónu v koupelnách?
 Aké sú plusy a mínusy pripojenia vane na centrálne pospojovanie v jadre?
 KNIHA: Elektrické instalace v koupelnách a prostorech s vanou nebo sprchou ...
 Elektrika v koupelnách, sprchách a umývacích prostorech
 Nemá někdo k dispozici ČSN 37 5215 z roku 1971?
 Jak pospojujete topné žebříky v koupelnách?
 Je možné umístit zásuvku v koupelně pod umyvadlem?
 Jak provést pospojování pokud jsou rozvody vody z plastu?
 Kdy připojit topný žebřík v koupelně na ochranné pospojování?
 Co se v zónách koupelen nedodržuje nejvíc?
 Co se často v koupelnových zónách nedodržuje?
 Jak do koupelny instalovat zařízení v ČSN 332000-7-701 neuvedená?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.