Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Hrozí nějaké nebezpečí při zapojení vodičů různých obvodů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Hrozí nějaké nebezpečí při zapojení vodičů různých obvodů?  (Přečteno 12084 krát)
Jantar
« kdy: 11.03.2008, 08:47 »

Jak zapojit menší zářívkové svítidlo tak, aby namísto vidlice do zásuvky bylo zapojeno přes dvojvypínač.
Klasický vypínač (od stropního svítidla) jsem nahradil dvojvypínačem. Přívod si tedy bere ze společné fáze jak stropní svítidlo tak menší zářivkové svítidlo přes dvojvypínač. Nastal ale problém kam vyvést N vodič. Byl jsem nucen použít N svorku zásuvky ležící v sousedství vypínače. Takže L je ze světelného orkuhu, N vyvedeno na okruh zásuvkový.

Moje otázka zní: Hrozí nějaké nebezpečí při takovémto zapojení?

Vím že to není moc košer zapojeno, ale mám elektrotechnic ké vzdělání, takže se vždy snažím dbát na pečlivou izolaci a čistotu práce, ale klasickou elektrikařinou se neživím tak bych si rád nechal poradit jestli může hrozit nějaká porucha, nebezpečí při praktickém používání. Jiné zapojení moc nepřipadá v úvahu vzhledem k vzdálenosti krabic, sekání atd.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ondřej Kaller
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 11.03.2008, 10:27 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) ... Více takových chytrých řešení !
Uvidíte že vás páni kolegové pochválí!

Vážně: Odhlédněme od zcela zbytečných poznámek typu ... řemeslo pláče... 
a jiné. A další diskutující bych spíše poprosil to co si myslí že by se všechno mohlo stát. Pan tazatel ať si sám zváží rizika. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jantar
« Odpověď #2 kdy: 11.03.2008, 10:47 »

Ale jiste na poznamky o tom ze remelso place, at praci necham odbornikum atd. atd. jsem pripraven a nezajimaji me. Vim ze to neni zapojeno vubec koser a spravne proto jsem to take umistil do teto kategorie.
Ptam se na vsechny mozna rizika ktera muzou nastat! Pripadne navrh jineho konstruktivnih o reseni v pripade kdy proste neni technicky mozne napojit se z krabice. Jestli je vhodnejsi napojit oboji ze zasuvky, pripadne nejake zasuvkove krabice i kdyz ta taky neni pobliz...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #3 kdy: 11.03.2008, 13:07 »

TO: Jantar

Toto zapojení je velice nebezpečné a nepřípustné. Musíte si uvědomit, že jste spojit pracovní vodiče dvou různých obvodů. Pokud máte elektrotechnic ké vzdělání, jistě přijdete na hrozící nebezpečí.  pozor

Máte jen jednu možnost, a tou je, zapojit  vše (zásuvku i nové svítidlo) na jeden společný obvod, tj společný vodič L i N.
Původní vypínač a zapojení  svítidla nechte tak, jak je a s ničím nic nespojujte.   Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Miroslav Škop
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 11.03.2008, 17:50 »

Není to provokace ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 11.03.2008, 18:02 »

Pošlete foto a schema zapojení.   tanecek  Kroutím očima   Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 11.03.2008, 21:02 »

Moje otázka zní: Hrozí nějaké nebezpečí při takovémto zapojení?
Keďže vám to funguje, predpokladám že mate sústavu TN-C. Čo vám teda hrozí? Napríklad pri prerušení PEN vodiča niekde v zásuvkovom okruhu si môžete zavliecť cez zapnuté svietidlo fázové napätie na neživé časti spotrebiča pripojeného do zásuvky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #7 kdy: 11.03.2008, 21:20 »

Nejsem detektiv, ale.......... Bude to TN-S, když jantar píše o vodiči N. Košer to není. On se někdo bude divit při praci v rozvaděči, až jej začne kopat N sběrna - třeba. Řemeslo braň se, utoči na tebe ze všech stran armada ........... .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
dolac
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 12.03.2008, 18:50 »

Nejsem detektiv, ale.......... Bude to TN-S, když jantar píše o vodiči N.
To máte pravdu. Myslel som to skôr tak, že nemôže mať zásuvkový obvod chránený prúdovým chráničom v sústave TN-S.
A možno napísal N a myslel PEN.  Smích   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #9 kdy: 12.03.2008, 20:07 »

Když už něco podobného děláte, určitě je vhodnější napojit L i N z jednoho místa - buď ze světelného okruhu nebo ze zásuvkového.
V tomto případě tedy zřejmě ze zásuvkového okruhu. I když někde tam asi bude světelná krabice, lepší by bylo napojit se z ní.
Pokud bude zapotřebí připojit svítidlo ze zásuvky, stávající vypínač by jste měl uvést do původního stavu a pro to druhé světlo udělat nový, samostatný vypínač. Ze zásuvky by tedy byla připojeno L i N, přes vypínač ke svítidlu. Nepíšete nic o PE (ochranný vodič),  předpokládám tedy že jde o svítidlo II. tř. izolace, které PE nepotřebuje. Pokud je svítidlo tř. I, bude zapotřebí ze zásuvky připojit i PE.
Toto řešení samozřejmě také není úplně "košer",  ale je to lepší řešení, než to co jste vytvořil.
I když jste předeslal, že nechcete slyšet žádné "morální poučky",  musím říci, že každý lehce zkušený elektrikář by měl bez problémů najít vhodné řešení pro tuto situaci a měl by umět to správně zapojit. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
habin
« Odpověď #10 kdy: 19.10.2008, 11:31 »

Před lety jsem z půdy dělal podkrovní pokoj.Na půdě bylo jen světlo.Jeden známý elektrikář mi ze světelného okruhu napojil do pokoje 2 zásuvky.Vím že by to tak nemělo být ale jiná možnost nebyla.Kabel ke světlu (i když jde po dřevěném trámu a přes skelnou vatu je dobře izolován,má asi 1 cm průměr).Na sílu těch dvou drátků co jsou vevnitř je to myslím dostačující,proto není třeba jej vést v trubce.Vidím izolaci drátků v jiných pokojích,ty jsou v trubkách ale izolace je tam jen jako u těch drátků co jsou v tom 1 cm drátu.Nyní při rekonstrukci pokoje mu firma oddělala světlo-objímku.Chtěl jsem kabel z krabice vytáhnout a dát světlo na stěnu.Poté jsem si to rozmyslel a kabel dal zpět.Ovšem po tomhle mém zákroku mi v pokoji přestali jít zásuvky.Jsoem v tom naprostý laik.No,něco málo vím.Poradí někdo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
habin
« Odpověď #11 kdy: 19.10.2008, 12:51 »

Před lety jsem z půdy dělal podkrovní pokoj.Na půdě bylo jen světlo.Jeden známý elektrikář mi ze světelného okruhu napojil do pokoje 2 zásuvky.Vím že by to tak nemělo být ale jiná možnost nebyla.Kabel ke světlu (i když jde po dřevěném trámu a přes skelnou vatu je dobře izolován,má asi 1 cm průměr).Na sílu těch dvou drátků co jsou vevnitř je to myslím dostačující,proto není třeba jej vést v trubce.Vidím izolaci drátků v jiných pokojích,ty jsou v trubkách ale izolace je tam jen jako u těch drátků co jsou v tom 1 cm drátu.Nyní při rekonstrukci pokoje mu firma oddělala světlo-objímku.Chtěl jsem kabel z krabice vytáhnout a dát světlo na stěnu.Poté jsem si to rozmyslel a kabel dal zpět.Ovšem po tomhle mém zákroku mi v pokoji přestali jít zásuvky.Jsoem v tom naprostý laik.No,něco málo vím.Poradí někdo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
habin
« Odpověď #12 kdy: 19.10.2008, 12:53 »

Poradí někdo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #13 kdy: 19.10.2008, 13:22 »

Poradí někdo?

Ano, zkušený elektrikář přímo na místě.  Palec vzhůru Úsměv

PS: Nejde o to, že jste napojil dvě zásuvky na stávající světlo, to je přípustné a možné. Musí se ale provést kontrola jištění a dimenze (průřez a materiál) stávající instalace. Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 21 dotazů.