Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Je možné abych PEN dal do svorky N a PE?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je možné abych PEN dal do svorky N a PE?  (Přečteno 10685 krát)
Zvědavec
« kdy: 25.02.2008, 13:51 »

Na chatě mám starý rozvod TN-C = 3P+PEN a starou čtyřkolíkovou zásuvku oválnou s keramickým středem.Když mám přístroj, který potřebuje ke své činností tzv. pracovní nulu.

Je možné abych PEN dal do svorky N a PE?
Přikládam schéma.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #1 kdy: 25.02.2008, 15:12 »

Pokud je to skutečně síť TN-C, bude to fungovat, ale není to nejvhodnější řešení. Je to řešení spíše z dílny domácího kutila, bez ohledu na platné normy a možná bezpečnostní rizika.
Je nutné ověřit, jestli je v zásuvce skutečně PEN, jestli to není jen PE - u TT sítí je to obvykle jen nějaké uzemnění, typicky jedna zemnící tyč.
Pokud je to síť TT, není zaručena správná funkce a mohlo by to být i nebezpečné - přes N vodič se na kostru spotřebiče může dostat nějaký potenciál a staré uzemnění to nemusí zvládnout ...
Pokud by tam vřazený proudový chránič, zřejmě by vypínal.
V případě TN-C by určitým řešením bylo, zdemontovat starou zásuvku a namontovat novou, pětipólovovou. Svorky N a PE v zásuvce by se propojily. Princip by byl stejný jako u zásuvek 230V (TN-C).
Ať je tam jakákoliv síť, nejlepším řešením by bylo, připravit novou pětipólovovou zásuvku, připojenou samostaným kabelem až z podružné rozvodnice. Připojovat nové věci do starých instalací (zvlášť s Al vodiči) vždy přináší určitá rizika.
Také by nebylo od věci připojit zásuvku přes proudový chránič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
zvědavec
« Odpověď #2 kdy: 25.02.2008, 16:13 »

Je to určite síť TN-C.Měřil jsem to zkoušečkou mezi fázema je 400 V ,   mezi fázi a PEN je 230 V. Naštesti nemám rozvod v hliníku ale v mědi. Úsměv Navíc to není jako trvalé, je to jenom dočasné abych nemusel měnit zásuvky. Mělo by to vypadat takhle: Na jednom konci stará placatá zásuvka a na druhé straně nová kulatá petikolíková.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #3 kdy: 25.02.2008, 18:34 »

No, že je tam bez zátěže 230V, neznamená, že jde nutně o síť TN-C. Otázkou je, jak se to bude chovat pod zatížením. Nejlépe by bylo ověřit impedanci smyčky, příslušným přístrojem.
V amatérských podmínkách by se to dalo ověřit jednoduše měřením úbytku napětí po připojení nějaké zátěže. Jednoduše řečeno, změřit nějakým voltmetrem napětí mezi některou z fází a PEN, potom tam připojit nějakou zátěž (dobrý referenční spotřebič je např. varná konvice, z bezpečnostních důvodů raději plastová) a zkusit znovu změřit napětí, se zapnutým spotřebičem. Pokud napětí nijak výrazně neklesne, bude to vodič PEN.
Také se to dá rozeznat podle zapojení podružné rozvodnice.  V rozvodnici by měla být pouze jedna sběrnice PEN a na ní by měly být připojené všechny zelenožluté vodiče.
Ale ověření měřením je podle mě vhodné v každém případě. Měření impedance smyčky je u starých TN-C sítí základ všeho.
Ten starý typ zásuvky je pro podobné věci velmi nevhodný, hlavně kvůli kovovému (vodivému) plášti zásuvky, lepší by bylo zásuvku vyměnit, tak jak jsem popisoval v předchozím příspěvku.
Také by vůbec nebylo na škodu kostru připojovaného spotřebiče spojit s nějakým uzemněním (samostatným vodičem).
Obecně řečeno, je nutná zvláštní opatrnost při připojování nějakých větších spotřebičů ze starých rozvodů, obzvláště, nejsou-li připojeny standardním způsobem.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #4 kdy: 25.02.2008, 19:03 »

O sítích TT jsem se zmínil proto, že píšete, že jde o chatu.
Přípojky pro chaty, zahrady apod. často mají dost mizerné připojení, distribuční tranformátor bývá někde v nedohlednu, přívodní vodiče slabé, slaboučké ... Mrknutí
Oblíbené řešení je také jeden centrální elektroměr pro x chat, zahrad apod. a v místě potom podružné měření.
S kvalitou připojení si v dřívějších dobách taky obvykle nikdo moc hlavu nelámal, hlavně aby to nestálo moc peněz ...
V koncových místech to potom na klasické nulování nevycházelo, takže se z toho udělala síť TT. V hodně starých instalacích byl potom prvním prvkem napěťový chránič, v novějších instalací proudový chránič.
Vodič PE není v těchto případech nijak spojený se sítí, je připojen pouze na samostatné uzemnění, které může mít různou kvalitu, zejména po x letech.
Pokud by byl v takovéto instalaci proudový chránič, při připojení N na PE by vypínal. Pokud by tam ovšem byl napěťový chránič, nevypínalo by nic a mohlo by dojít k tomu, že by se na kostře spotřebiče objevilo nějaké napětí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 25.02.2008, 19:18 »

Tak si myslím, že pokud je to stará instalace a provede se to v souladu se starou, dnes už neplatnou, ČSN 34 1010, tak se nic nezkazí. V té normě byly i docela hezké obrázky příkladů, jak co zapojit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zvědavec
« Odpověď #6 kdy: 25.02.2008, 21:09 »

Tak po lopatě,
Mam malou chatu.V chatce mám normálnich 230 V na které připojuji lednici, vysavač, radio atd.Na chatce mám venku zamknutou rozvodnici kde jsou jističe, elektroměr a již zmiňovaná zásuvka.Z mé chatky vede čtyřžílový kabel který je připojen na hlavní čtyřvodičový sloup.(podle mě L1, L2, L3 a PEN).Já si myslím že do rozvodnice jsou přivedeny tyto čtyřy dráty, kde se potom jednotlivě rozdělí na světelné, zásuvkové a motorové rozvody.Kdybyc h neměl v tým kabelu 230 V, odkud bych potom bral proud na světelné a zásuvkové obvody?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zvědavec
« Odpověď #7 kdy: 25.02.2008, 21:28 »

A jěště něco!
Jestli si myslíte že to je nějaký zahradní domek tak to NE!
Je to klasická dřevěná dvoupodlažní chata 3+KK.
Jsem zvědav co na to řeknete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #8 kdy: 25.02.2008, 21:37 »

A já si naivně myslel, že jsem to popsal dostatečně srozumitelně ... Smutek
Zřejmě nemáte úplně jasno v tom, co je síť TT a proč se používala.
Ale debata o typu sítě ztrácí význam, když jste blíže popsal situaci.
V tomto případě je skutečně nejjednodušší vyměnit tu starou zásuvku za pětipólovou.
U spotřebičů se starým typem vidlice bude nutné tyto vidlice vyměnit za nové, pětipólové.
Nebo si můžete vyrobit redukci pro připojení spotřebičů se starou vidlicí - z jedné strany by byla pětipólová vidlice, na druhé straně ta stará, zdemontovaná zásuvka.
Pokud je v rozvodnici dost místa, taky by se dala původní zásuvka ponechat a nově namontovat druhá, pětipólová.

P.S. : Na velikosti nezáleží Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #9 kdy: 25.02.2008, 21:46 »

TO Zvědavec: Obdivuji vaši znalost sítí. Princip TNC je vam znam, jako kdyby jste jej znal od dětství. Kolega HAsala Vam vysvětlil, že "4draty na sloupě" ještě neznamenaji siť TN-C a že ten čtvrtý drat musi byt zakonitě PEN.
Rozdil mezï siti TN-C a TT je pravě v ochranné funkci. Provozni funkce je dana pave těma 4ma vodičema. Mužou (ale nemusi) to byt pouze pracovní vodiče.  (3x faze a 1x N ("nulák").
Kolegové si vaši ironii nezaslouží. Přinejmenším Vam věnovali svuj čas a kupodivu nic po Vas nepožaduji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Zvědavec
« Odpověď #10 kdy: 25.02.2008, 21:56 »

Vy jste ale urážlivý ??
Já jsem to tak nemyslel jak jste to pochopily, ja jsem chtěl jenom dát co nejvíc informací.
A nezlobte se. Pláč Já jsem to opravdu tak nemyslel!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.053 sekund, 22 dotazů.