Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Jaký kabel zvolit pro přívod pro garáž?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký kabel zvolit pro přívod pro garáž?  (Přečteno 10041 krát)
padal
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 27.09.2007, 19:20 »

Známý mě oslovil (jako elektrikáře,
který se elektrikou neživí) s dotazem na typ a sílu kabelu pro garáž.
Poradíte mi?  
Připojený a odjištěný bude v podružném rozvaděči a povede v zemi cca 20metrů.
Garáž bude mít zásuvku 400 V, 230 V, dvě světla a automatické vrata.  

Můj tip je CYKY 5Cx6.
Vzhledem k přívodu do podružného rozvaděče (CYKY 5Cx6),  délce vedení a k tomu, že nikdy nikdo neví co se bude v budoucnosti v garáži připojovat.
Samozřejmě v zemi do chráničky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #1 kdy: 27.09.2007, 19:58 »

Kabel CYKY 5Cx 6 se zdá být dostatečný. Je tedy otázkou, čím bude odjištěný. Dám vám tajný typ - dimenzujte přívodní kabel stejně, jako je přívod z elektroměrovéh o rozvaděče. Pak budete mít jistotu maximálního možného využití.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jaroslav Kořínek
RT - E1 / A+B
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 29.09.2007, 20:37 »

Osobně bych  vedení zakončil v garáži na hlavním vypínači, pak přidal chránič (33 2000 4 41 ed.2) a osadil dle potřeb. Později bych nechal zkreslit skutečný stav a pro klid duše nechal zrevidovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Blaha
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 19.08.2008, 11:58 »

,  chtěl bych se zeptat na velikost přívodního kabelu pro budoucí samostatně stojící garáž. Napojení bych provedl v elektroměrovém rozvaděči a vedl bych to kolem domu na budoucí místo. Jedná se o to, že se chystáme dělat teréní úpravy (dlažbu atd.) a nerad bych to potom kvůli kabelu znovu kopal. Délka kabelu bude 45m, v chráničce a teď nevím, zda bude stačit 4x6 nebo raději na tu délku dát 4x10. Cenový rozdíl je sice znatelný, ale dělám to (doufám) jen jednou, tak bych to chtěl udělat pořádně. Z pohledu spotřeby bych to neviděl nijak složitě, cca 5 světel, 5 zásuvek 230V a 1-2 400V zásuvka. Žádná (auto)dílna jen občas např. nabíječku aku. nebo tak něco
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #4 kdy: 19.08.2008, 12:15 »

Kabel CYKY 4Bx 6 nelze použít vhledem k minimální dimenzi vodiči PEN (10mm2 u Cu, 16 mm2 u Al).
Takže buď CYKY 4Bx 10.
Nebo můžete použít pětižilový kabel, tam už můžete jít s dimenzí i níž, podle toho, čím bude vývod pro garáž odjištěný.
No a odjištěný by měl být podle toho, co bude v garáži používané.
Kabel CYKY 5Cx 6 by měl být pro tento případ dostatečný, i s nějakou rezervou. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Blaha
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 19.08.2008, 13:43 »

V podstatě v elektroměrovém rozvaděči je hl. jistič 20A/B, v garáži samozřejmě bude podružný rozvaděč (vypínač, chránič, jističe okruhů atd.). Trošku nerozumím té dimenzi vodiče PEN u kabelu typu B a typu C. Já myslel, že do jistého průřezu vodiče jsou všechny vodiče stejné, tak jaký je rozdíl v průřezu (PEN) u 4Bx6 a 5Cx6
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #6 kdy: 19.08.2008, 15:22 »

Jde o druh použité sítě.
V dřívějších dobách se používala takřka výhradně síť TN-C, kde měl zeleno/žlutý vodič ochranou (PE),  i pracovní (N) funkci. Tento vodič byl nazýván nulovací a označoval se PEN. Bylo to zřejmé například u zásuvek 230V - byly připojeny dvěma vodiči, černý (hnědý) vodič byl připojen na levou zdířku zásuvky, zeleno/žlutý vodič byl připojen nejdříve na "kolík",  potom na pravou zdířku zásuvky (při pohledu zepředu).
Toto řešení má celou řadu nevýhod a rizik, zejména ve spojení s hliníkovými vodiči.
V současné době je použítí sítí TN-C značně omezeno. Byl stanoven minimální průřez vodiče PEN, tak jak už jsem psal výše, 10mm2 u Cu, 16 mm2 u Al.
Sítě TN-C se tedy používají pouze v distribučních rozvodech (ČEZ, EON ...),  ve vnitřních instalacích přicházejí v úvahu například přívody pro podružné rozvodnice - to by byl i váš případ.
V současné době se pro vnitřní instalace používají výhradně sítě TN-S. Zde není nulovací vodič PEN, ale samostatné vodiče PE a N. Vývody pro 230V jsou potom vždy třížilové (L+N+PE),  vývody pro 400V jsou vždy pětižilové (L1+L2+L3+N+PE).

V síti TN-C je potom jen přívod do rozvaděče, zde je PEN rozdělen na samostatné PE a samostatné N (místo rozdělení má být také připojeno k uzemnění) a jednotlivé vývody z rozvaděče jsou už TN-S, tedy třívodičové nebo pětivodičové. Tímto vlastně vznikne síť TN-C-S, která je v ČR takřka výhradně používána.
Za místem rozdělení PEN mohou být jednotlivé vodiče používány už jen jako PE nebo jako N. Pokud je zapotřebí pokračovat dále s vodičem PEN, musí být připojen před místem rozdělení.
Ohledně místa rozdělení PEN není u nás úplně jasno. Současné trendy směřují spíše k tomu, aby bylo místo rozdělení co nejblíže přípojce nn, nebo na vstupu do objektu, u RD apod. nejlépe už v elektroměrovém rozvaděči.
Nicméně část elektrotechnik ů toto nepřijmula a PEN stále rozdělují až v podružné rozvodnici. 

Ve vašem případě tedy bude jednodušší jít cestou pětižilového přívodu.
Uvedený kabel CYKY 5Cx 6 je vzhledem k jističi před elektroměrem (3x 20A) trochu naddimenzovaný, ale pod mého soudu by to nebylo na škodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Blaha
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 20.08.2008, 06:55 »

Omlouvám se, asi jsem natvrdlej, ale nějak mi to hlava nebere.  Jsem v rozpacích Já mám proudový chránič až v podružném domovním rozvaděči, tzn. v elektroměrovém rozvaděči mám síť TN-C a ta je až na vstup do již zmíněného dom.rozv. Tam se teprve mění na TN-S. Chránič mám na celý objekt (ale to není podstatné). Podstatné je to, že pokud nedám proudový chránič pro garáž do "antoníčka",  tak mi tam bude ten modrý drát pouze na parádu??. A v tom případě, že dám proudový chránič až do podružného rozvaděče garáže, tedy (pokud jsem to dobře pochopil),  musím použít přívodní kabel, kde bude průřez zž vodiče min. 10mm2 CU nebo 16mm2 AL.
Pakliže je to tak, tak děkuji za správné nakopnutí  jupí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 20.08.2008, 07:33 »

TO: Blaha

Modrý vodič na parádu není a normálně jej připojíte na společnou sběrnu (svorku) PEN. Zda použijete proudový chránič nebo ne, není vůbec podstatné pro rozvod TN-S, tj. rozvod s rozděleným vodičem PEN na zl/žl vodič PE a modrý vodič N. Kroutím očima

V tomto případě,  siť TN-S, je dimenze všech vodičů dána předřazeným jištěním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #9 kdy: 20.08.2008, 09:04 »

Síť TN-S znamená pouze to, že je samostatně veden vodič PE (zeleno/žlutý) a vodič N (modrý).
Pokud je přívod z elektroměrovéh o rozvaděče do podružné rozvodnice čtyřžilový, tedy TN-C, máte možnost pokračovat dále také TN-C, tedy opět čtyřžilovým kabelem. Musíte ovšem dodržet minimální průřez vodiče PEN, tím vám vychází dost "tlustý" kabel, zejména vzhledem k jištění před elektroměrem (3x 20A).
Jinou možností je použítí pětižilového kabelu. Nemusíte se nutně připojovat za ten centrální chránič, výhodnější je, pokud bude mít každý objekt "svůj" chránič.
V podružné rozvodnici je jistě místo, kde je rozdělen PEN z přívodního kabelu na PE a N. Oba vodiče PE a N z kabelu pro garáž by potom byly připojené k tomuto místu (před proudovým chráničem). Ze stejného místa by potom byl připojen i PEN, pokud by jste se rozhoddl pokračovat v TN-C  (čtyřžilovým kabelem).
Před proudovým chráničem musí být samozřejmě připojené i fázové vodiče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 22 dotazů.