Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Mohu umístit světlo do blízkosti sprchového koutu, když má spínač přímo v těle?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu umístit světlo do blízkosti sprchového koutu, když má spínač přímo v těle?  (Přečteno 21465 krát)
Arnošt
« kdy: 22.07.2007, 12:01 »

Mám dotaz ohledně umístění světla v koupelně jedná se o světlo nad zrcadlo s možností nasměrování a zapínáním přímo na patě světla.
Toto světlo ma Ip x4  230V AC mohu ho umístit do blízkosti sprchovéhé koutu 40 cm od hrany sprcháče,
když to má to zapínání přímo na tom světle?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 22.07.2007, 18:32 »

To: Arnošt
Z hlediska mycího prostoru (prostoru nad umyvadlem) záleží na vyjádření výrobce, ale dle normy spínače musí být mimo prostor mycího koutu.
Z hlediska zón, pokud by svítidlo bylo v zóně 2, nelze spínat přímo na svítidle.
Z Vašeho popisu není zcela zřejmé, jestli je svítidlo umístněno v zóně 2 nebo 3, ale předpokládám, že ho 60 cm rádius zasáhne a bude se jednat o zónu 2.
Ještě neuvádíte výšku umístnění. Ve výšce 2.25 m by to bylo bez problému.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #2 kdy: 23.07.2007, 16:04 »

To Fuksa: Výrobce může říkat, co chce. Není to takříkajíc směroplatné - jak říkála už Máňa.  Škleb
Podle platné ČSN 332000-7-701 jsou v umývacím prostoru spínače a zásuvky zakázany. - Tečka.  Úsměv
A v Zóně 2 spínač 230V rovněž nemá co dělat!

Apropó, pane kolego, nic ve zlém, ale k čemu mi je spínač ve výši 2,25 m? Tzv. "switchs only for baskeťballman"?  Super! Smích Mrknutí

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Arnošt
« Odpověď #3 kdy: 23.07.2007, 19:36 »

 
Děkuji za osvětu,čekal jsem že je v tom háček .To znamená oddělovák na 12v IPx4 a není co řešit.Zajímavé je že to různí prodejci nabízí viz "neberte to jako reklamu Mrknutí"http://www.svetlo-svitidla-osvetleni.cz/svetlo-osvetleni-urceni/osvetleni-a-svitidla-dum-a-byt/osvetleni-koupelny-zona-2/
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 23.07.2007, 20:49 »

TO: Fasulis

A co takový termostatický spínač na bojleru v zóně I. To není spínač?   Šok

Myslím si. že právě výrobce je kompetentní říkat co se smí a nesmí provádět s jeho výrobkem a nese také odpovědnost.  pozor

PS: ČSN 33 2000-7-701
Čl. 701.53 Spínací a řídicí přístroje
Uvedené požadavky se nevztahují na spínače a ovládače, které jsou zabudovány do zařízení vhodného pro použití v dané zóně.
  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 24.07.2007, 01:08 »

TO: Fasulis
Protože jste mne oslovil, tak mi to nedá odpovědět.
Vůbec jsem nepochopil smysl Vašeho příspěvku. Pravděpodobně čerpáte z jiné normy, než já.
Ale vzhledem k použitým smajlíkům to beru jako nadsázku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 24.07.2007, 08:22 »

Pravdu má p.Beláň.
Je nutno rozlišovat spinač " na zdi " a spinač vestavěný do zařízení o kterém výrobce prohlásil je je ho možno použít v koupelně popř. v příslušné zóně.
Je však pravda, že dnes se na výrobcích dá nalézt označení které požaduje norma či jiný předpis, je však otázkou zdali tento výrobek prošel zkušebnou a je li opravdu bezpečný pro dané použití. Určitá obezřetnost je na místě. Nevím, kdo by potom měl mít těžkou hlavu. Výrobce, který může být už těžko k dohledání a nebo elektrikář který to namontoval?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #7 kdy: 24.07.2007, 12:28 »

To Beláň: Termostatický spínač v těle bojleru, jenž navíc musí být do zóny určen, není totéž co spínač ovládaný rukou. Myslím, že v 7-701 měl normotvůrce na mysli právě spínače ovládané rukou.
Je to logické, normotvůrce měl na mysli, aby na ně nikdo nedosáhl mokrý z vany nebo ze sprchového kouta.

Pan Arnošt se ptal na světýlko nad zrcadlo - je nanejvýš pravděpodobné, že to není světlo určeno do vany! Proto jsem mu odpověděl, že v zóně 2 nemá ten spínač co dělat. A za tím jako projektant stojím.

Pane Beláni, zajimalo by mě, proč na jedné straně až "zuřivě" odmítáte 4 pólovou zásuvku, která neodporuje normám nebo i dokonce pevně připojený spotřebič připojený na 4 vodiče (neboť jich více nepotřebuje) a na druhé straně tazatelům přímo vnucujete vypínače a světla 230 V přímo nad jejich vany a do jejich sprchových koutů.
Co vám udělali?  Úsměv Mrknutí Škleb

Já respektuji váš odpor k 4 vodičovým přívodům k motorům 3L+PE, vy zas můžete na druhé straně respektovat můj odpor k vypínačům a světlům přímo ve vaně.  Zlej

Co se týká výrobců: Od té doby, co se vše vyrábí na dálném východě a papír snese všechno, jsem ještě více skeptičtější k jejich prohlášením o shodách atd... a řídím se raději selským rozumem. O kvalitě různých prohlášení a návodů často svědčí i samotný velmi nekvalitní český překlad - to taky svědčí o "kvalitě" výrobce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #8 kdy: 24.07.2007, 12:38 »

To Arnošt: To, co je uvedeno na vámi uvedené web. stránce je v pořádku - v zóně 2 mohou být svítidla umístěna (s proud. chráničem).
Tady ale byla řeč o vypinači. Tak jak jsem pochopil váš dotaz, podle mne vaši lampu s vypínačem do zóny 2 v žádném případě nemůžete použít (pokud není přímo i s vypinačem do zóny 2 určena - předpokládám že není, a já bych si tam takovou nedal ani kdyby byla určena do zóny) - ovládat 230V rukou přímo z vany je vždy nebezpečné a pokud se tomu můžete vyhnout, vyhněte se.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #9 kdy: 24.07.2007, 12:41 »

To Fuksa: Co jste nepochopil? Co jsem napsal v rozporu s vaší normou? Tu Máňu jsem si s prominutím vypůjčil ze Smoljakova a Svěrákova Kulového blesku.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #10 kdy: 24.07.2007, 13:21 »

Co se týká výrobců: Od té doby, co se vše vyrábí na dálném východě a papír snese všechno, jsem ještě více skeptičtější k jejich prohlášením o shodách atd... a řídím se raději selským rozumem. O kvalitě různých prohlášení a návodů často svědčí i samotný velmi nekvalitní český překlad - to taky svědčí o "kvalitě" výrobce.
Plmě s Vama souhlasím, jen se mi nelíbí posun rozhodnutí o umístění svítidla a hodnocení kvality přecházející na chudáka řadového montéra. Už si myslel že všechno ví a zase se musí učit. Jo ne nadarmo ma čina na svych vyrobcích napsano : Made in PRC
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #11 kdy: 24.07.2007, 15:49 »

To Krikl: Abychom nebyli nespravedliví, nemusí jít hned o Čínu. Na školení o exu nám jeden z přednášejících říkal o případu, kdy v Polsku jedna akreditovaná zkušebna (spíš kancelář) vydala ATEX o jiskrové bezpečnosti 15kilowattovéh o motoru!

Pro neznalé v této problematice uvádím:
ATEX - certifikát o nevýbušnosti zařízení
Jiskrová bezpečnost - v celém obvodu se nemůže vyskytnout energie schopná zapálit jiskru a iniciovat tak výbuch -jedná se především o čidla MaR pracující s min. napětím a energiemi. U motoru se jedná o nesmysl, přesto papír byl vydán, zajímalo by mě kolik elektrikářů by to zapojilo a kolik revizáků na to dalo revizi, že je vše v pořádku - dyť to má přeci papír s razítkem.  Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #12 kdy: 24.07.2007, 19:36 »

TO: Fasulis

Nikomu nic nevnucuji!  Hněv
Moje odpověď byla směrována pouze na vás a na vaše kategorické "Tečka".
Nebudu zde uvádět přehršel svítidel, koupelnových galerek se spínači i zásuvkami, ověřené výrobci pro instalování do koupelen.
Nechápu, jak můžete dávat do souvislosti 4pólové zásuvky a svítidlo v koupelně v krytí IPx4. ajoooo

Můj názor je založený na letité revizní činnosti, a domnívám se, aniž bych se chtěl kohokoliv z projektantů dotknout, že rozpoznání rizika mám více pod kůží, než projektanti od stolu.  poklona

Co se týče položené otázky, tak nemám žádný problém se svítidlem, byť i se spínačem,  v krytí IPx4 v koupelně. Pochopitelně ideální je třída II. a minimálně s proudovým chráničem 30 mA na napájení.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #13 kdy: 25.07.2007, 08:24 »

Co se týče položené otázky, tak nemám žádný problém se svítidlem, byť i se spínačem,  v krytí IPx4 v koupelně. Pochopitelně ideální je třída II. a minimálně s proudovým chráničem 30 mA na napájení.  Mrknutí
boss Taky nemám problém, akorát mně děsí představa jak aktivní dítě pravě se koupajíce v dobré víře ukazat tatovi co už všechnou umí sahne mokrou ručkou na parou orosené "dle normy " instalované svítidlo zapojené zrovna bez chrániče...... .. . Ptám se: budeme dělat vše strojově dle norem, nebo použijem mozek a představivost co by se vše mohlo stát. Osobně vím, jak funguje trh se svítidly a co všechno dokáže "studovaný proškolený" prodejce vnutit do koupelny. V celku je jim to jedno, protože prodavají, nemontuji. Vyplazuji jazyk
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #14 kdy: 25.07.2007, 14:57 »

TO: Kirkl

Nechápu proč mi podsouváte něco, co jsem nikdy neřekl, nikdy nedoporučil a už vůbec ne někomu vnucoval, jak uvedl pan Fasulis. Hněv

Společně s panem Fasulisem si přečtěte prvotní zadání otázky. Domníváte se, že svítidlo v krytí IP x4, s největší pravděpodobnos tí ve třídě II.,  vzdálené od hrany sprchového koutu 40 cm, je tak velice nebezpečné, jak zde stále dokola diskutujete a snažíte se mi to vnutit jako můj názor?  Hněv

Pro mne, a určitě i pro drtivou většinu revizních techniků, je vždy nejdůležitější skutečný stav a osobní prohlídka. Super!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #15 kdy: 25.07.2007, 17:35 »

TO Beláň: Nechtěl jsem vám cokoliv podsouvat, jen jsem chtěl upozornit na stav věcí v praxi. Je pravda že Vaše narážka na projektanty mne trochu zaskočila. Pokud se Vas to dotklo, tak se omlouvám, nebylo to myšleno na vás, ale spíše jako polemika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #16 kdy: 25.07.2007, 21:18 »

TO: Krikl

Přiznávám, že se mne to při čtení opravdu trochu dotklo, ale už je to pryč.  Smích

Vaší omluvu rád Úsměv přijímám a také se omlouvám za mou podrážděnou reakci. Pláč poklona
Jinak s Vámi naprosto souhlasím, že dnešní kvalita a provedení výrobků za lidové ceny je opravdu otřesná!  Hněv


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #17 kdy: 25.07.2007, 23:11 »

Společně s panem Fasulisem si přečtěte prvotní zadání otázky. Domníváte se, že svítidlo v krytí IP x4, s největší pravděpodobnos tí ve třídě II.,  vzdálené od hrany sprchového koutu 40 cm, je tak velice nebezpečné, jak zde stále dokola diskutujete a snažíte se mi to vnutit jako můj názor?  Hněv

Pro mne, a určitě i pro drtivou většinu revizních techniků, je vždy nejdůležitější skutečný stav a osobní prohlídka. Super!

Pane Beláni, pro mě není problém vlastní svítidlo, jak píšete, ale ten vypínač na něm. Přečtěte si vy pozorně, co jsem psal. Vypínač jsem dokonce v jednom příspěvku zvýraznil. Mi prostě dělá problém vypínač na obyč. spotřebním el.předmetu, jež je možné ovládat přímo z vany! Celou dobu píšu o spínači!  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké svítidlo s kterým stupněm krytí IP mám zvolit do koupelny?
 Co vše v koupelně pospojovat?
 Řeší vůbec norma "umývací" prostor nad umývacím žlabem?
 Lze umístit 12V bodovky přímo nad vanu/sprchu?
 Je možné vůbec pračku umístit k vaně resp. do zóny 2?
 Kam umístit proudový chránič pro koupelnu?
 Vracím se k tématu o společném okruhu pro běžnou zásuvku a světlo v koupelně. Vzpomínáte si?
 Mohu od hranice sprchovacího prostoru do zóny 3 umístit zásuvku?
 Jak provést pospojení s potrubím z plastu, a uvnitř z mědi nebo anticora?
 Co všechno musí být v koupelně pospojeno?
 Mohu vést kabel pod omítkou přes oblast sprchového koutu?
 Mohu umístit reproduktor nad vanu?
 Poradíte mi proč baterie v koupelně při dotyku probíjí?
 Že bychom vystěhovali všechny pračky z koupelen?
 A zase ta koupelna.......
 Je IPx4 také za stenou sprchového kútu?
 Jakým způsobem provést opravu nevyhovujících barev vodičů v zásuvkách koupelny?
 Kde všude se nachází "umývací prostor" dle ČSN 332000-7-701?
 Je možné umístit u bazénu krátkovlnný infračervený zářič?
 Mohu umístit nějaké světlo přímo do sprchového koutu?
 Nevíte kolik ´Wattů´ bodového osvětlení dát do koupelny?
 Jaké máte zkušenosti se zapojováním parních boxů a masážních sprchových boxů?
 Kde je hranice pro umístění zásuvky nad umyvadlem?
 Mohou vést kabely s elektrikou pod sprchovým koutem, v zemi?
 Jaké je umisteni zasuvek pro susicku a pracku v koupelne?
 Lze umístit regulaci v koupelně v zóně 2?
 Jaké je minimální krytí elektrických zařízení v koupelnách v zoně 0 až 3?
 Jak správně vymezit zónu ve sprše s pohyblivou sprchovou hlavicí?
 Dali byste elektrické podlahové topení pod sprchový kout?
 Kde je uvedeno propojení doplňkového pospojení koupelen s rozvaděčem?
 Budete podle nové normy pro koupelny pospojovat i dveřní zárubuně?
 Co udělat s neuzemněným zelenožlutým vodičem v koupelně?
 Musím v koupelně skrýt vedení do kovové trubky?
 Pokud je pračka mimo koupelnu musí být zapojena také přes chránič?
 Jak realizujete ventilaci v koupelnách?
 Môže byť rozvodnica inštalovaná v kúpelni /mimo zóny 2/?
 Jak provést pospojení v koupelně a potrubím AL s plastovým povlakem?
 Je nutné použití chrániče na osvětlení koupelny?
 Je možné zapojit na FI celou koupelnu včetně zásuvek?
 Jak připojovat v koupelnách dodatečnou "galerku" ?
 Považuje sa sklenená stena v sprche za pevnú priečku ?
 Patří do umývacího prostoru i navazující prostor ke zpracování potravin?
 Mohu nad umyvadlo nad vanou dát světlo určené do umývacího prostoru?
 Jaké IP krytí má mít zásuvka v koupelně?
 Setkali jste se s takto nesprávně provedenou instalací v prostoru koupelny?
 Je možné umiestniť svietidlo pod umývadlo?
 IN-EL: Elektrické instalace v koupelnách a prostorech s vanou nebo sprchou, v saunách, bazénech a fo
 Je možné umístit zásuvku pro pračku cca 50 cm nad přívodní vodovodní kohout?
 Jak instalovat kabelová vedení ve zdi koupelny?
 Jak připojit vířivku, pokud její přívod je 1m dlouhý?
 Jak je řešen umývací prostor dle německých norem DIN VDE?
 Může být kombi žebřík v zóně 2 ?
  Je běžná bytová koupelna normální prostor ?
 Doporučuje norma elektrické odporové topení uvnitř sprchového koutu?
 V jaké vzdálenosti od kohoutku bez umyvadla mohu umístit zásuvky?
 Mohou vést kabely na stěně v umývacím prostoru?
 Musí se na ochranné pospojení připojit zásuvky v koupelně?
 Nakolik jsou nebezpečné spotřebiče v koupelně?
 Na co ze strany elektro nezapomenout na WC pro invalidy?
 Znáte umývací prostor made in Great Britain?
 Ake boli podmienky pripojenia masážnych vaní v roku 1989?
 Je nutné ochranné pospojování v koupelně s plastovými rozvody?
 Kam připojit elektrickou topnou tyč IP44 v koupelně v zóně 2?
 Musí mít koupelna samostatné jističe pro každý obvod?
  Může být v koupelně v zóně 1 umístěný 12V LED pásek s krytím IP64?
 Lze umístit zásuvku a vypínač mezi umyvadlo a sprch. kout?
 Ako blízko lze inštalovat elektrický radiátor vedľa vane?
 Pospojování v koupelně
 Mohu použít ventilátor na 230V do zóny 1 v koupelně?
 Jaký závěr revizní zprávy by jste napsali za elektrické zařízení ve sprše?
 Proč nemohu mít 230V bodovky nad sprcháčem v koupelně?
 Mohu v koupelně použít zrcadlo s osvětlením IP20?
 Jak je relevantní zeď pro zónu v koupelnách?
 Aké sú plusy a mínusy pripojenia vane na centrálne pospojovanie v jadre?
 KNIHA: Elektrické instalace v koupelnách a prostorech s vanou nebo sprchou ...
 Elektrika v koupelnách, sprchách a umývacích prostorech
 Nemá někdo k dispozici ČSN 37 5215 z roku 1971?
 Jak pospojujete topné žebříky v koupelnách?
 Je možné umístit zásuvku v koupelně pod umyvadlem?
 Jak provést pospojování pokud jsou rozvody vody z plastu?
 Kdy připojit topný žebřík v koupelně na ochranné pospojování?
 Co se v zónách koupelen nedodržuje nejvíc?
 Co se často v koupelnových zónách nedodržuje?
 Jak do koupelny instalovat zařízení v ČSN 332000-7-701 neuvedená?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.058 sekund, 22 dotazů.