Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Musím k třífázovému ventilátoru přivést opravdu pětivodič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musím k třífázovému ventilátoru přivést opravdu pětivodič?  (Přečteno 18022 krát)
Jan Šalamon
*
Offline Offline



« kdy: 05.07.2007, 12:54 »

Vážení přátelé,rád bych znal váš odborný názor na tuto věc:- Musím k  třífázovému ventilátoru 0,5kW přivést opravdu pětivodič např. – CYKY 5 x 1,5C ?  - Prý by to jinak  neprošlo případnou revizí..  Podle  mého názoru stačí CYKY 4 x 1,5B.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 05.07.2007, 13:07 »

TO: Šalamoun

Musíte. Pláč

Obvod pevné instalace TN-S má 3 nebo 5 vodičů. Je to to samé, jako když bude někdo argumentovat, že ke svítidlu třídy II. (plastové) stačí přivést jenom kabel 2x1,5 mm2.

Používání 2 a 4 žilových vodičů je možné pouze u přívodu přenosných spotřebičů a strojů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #2 kdy: 05.07.2007, 13:17 »

No, já jsem přesvědčen o opaku ...
Pokud je ventilátor připojen pevně a má pouze svorky L1 - 3 a PE, N vodič by by tam byl asi jen na ozdobu.
Samozřejmě že, z pěti drátů se čtyři udělají lehce a naopak to je už trochu problém, jinak řečeno do budoucna, kdy se tam dávalo něco jiného atd...
Nicméně kabely 4B se k motorům dávají celkem běžně a těžko najdete důvod, proč by to nešlo...
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 05.07.2007, 15:49 »

Obvod pevné instalace TN-S má 3 nebo 5 vodičů. Je to to samé, jako když bude někdo argumentovat, že ke svítidlu třídy II. (plastové) stačí přivést jenom kabel 2x1,5 mm2.
Používání 2 a 4 žilových vodičů je možné pouze u přívodu přenosných spotřebičů a strojů.

Jsem také přesvědčen o opaku jako p.Hasala. Pro klasický motor nemusím tahat vodič N protože prostě není kam připojit, pro normální motor jsou prostě čtyři vodiče plný počet. Jiná situace je přívod pro spotřebič II třídy. Dnes mi sice nic nebrání přivést přívod dvouvodičově ale připravuje se změna ve které bude uvedena povinnost i k 1f spotřebiči II třídy dovést přívod 3C. Důvod jsou například svítidla která po výměně zůstávají bez zapojeného ochranného vodiče. Ke svítidlům II třídy to ostatně dělám i doporučuji po celou dobu své praxe ať je předpis jakýkoliv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #4 kdy: 05.07.2007, 17:17 »

TO: Alin

Je zde stejný problém, jako v diskuzi o zásuvkách /5pólové nebo stačí 4pólové/.

Instalovat nový obvod v síti TN-S kabelem 4B bych dokázal tolerovat pouze v průmyslových provozovnách, kde je zajištěna trvalá odborná obsluha a údržba, a nebude problém, v případě potřeby, kabel vyměnit.  Úsměv

Zde se ale jedná o běžnou elektrickou instalaci, pravděpodobně v rodinném domku nebo podobně. V těchto případech nevidím důvod pro instalování nového 3fázového obvodu kabelem 4B. Je to minimálně neprofesionáln í, nesmyslné, neuvážené a podle mého chápání analogie platných norem a standardů i nepřípustné.   nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 05.07.2007, 19:26 »

To: Šalamon
Zajímavá diskuse na váš dotaz.
Vzhledem k tomu, že žádný z přispívajících neargumentoval nějakým předpisem, vyplývá z toho pro vás ponaučení, že je důležité si vybrat správného revizního technika.
Pan Hasala a já vám to zrevidujem se čtyřvodičovým přívodem, pan Beláň pouze z pětivodičovým.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #6 kdy: 05.07.2007, 20:55 »

Okolo 4P/5P zásuvek mám já osobně jasno, zopakuji to, co jsem napsal v jiné diskuzi :
Všechny zásuvky u nových instalací by měly být pětipólové. Čtyřpólové zásuvky se mohou používat jen pro opravy stávajících instalací.
U zásuvky většinou není předem jisté, co se do ní bude někdy připojovat. Z tohoto důvodu je používání čtyřpólových zásuvek v nových instalacích mírně řečeno nerozumné. Starší stroje nepotřebovaly N vodič, ovládání, osvětlení apod. bylo napojeno z transformátoru 380/220V nebo 380/24V. Nové stroje už mohou N vodič potřebovat.
Oproti tomu u pevně instalovaného motoru je zcela zřejmé co bude potřebovat. N vodič by tam byl skutečně jen pro formu, bez jakéhokoliv využití.
Samozřejmě, z hlediska delší perspektivy má ten N vodič svůj význam, nicméně že by tam MUSEL být ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Záhyna Lubomír
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 05.07.2007, 21:31 »

Po neblahé zkušenosti po připojení čerpadla 5-ti žilovou šňůrou, tedy s nepřipojeným N, a nevypočitateln ém vypínání předřazeného proudového chrániče už nyní netrvám nutně na tom, že musí být 5 vodičů ke svorkovnici motoru. Na vině byl právě vodič N. Viz také příloha NK ČSN 33 2000-4-46.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

od 05/2014 emeritní revizní technik - E2/B
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 05.07.2007, 23:45 »

Jestli se mohu vmísit do diskuse, tak souhlasím s kolegou Beláňem.

Námitky panů Hasaly a Alina jsou v tomto konkrétním případě logické, ale nechápu, proč si komplikovat život.
Směšná finanční úspora na jedné žíle se může uživateli v budoucnu mnohonásobně vymstít, ale hlavně síť TN-S chápu jako 5, respektive 3  vodičovou.

Že tazatel musí použít síť TN-S je jasné a jedinou zmíňku o síti TN-S v provedení L1,L2,L3+PE jsem našel v ČSN 33 2000-3, obr.31A.
Zde je ovšem jedna fáze spojena s PE a se zemí!  to cumim

A takto se asi onen ventilátor připojovat nebude.  ??

Další varianta soustavy L1,L2,L3+PE v síti TN se v mém výtisku normy nenalézá.  nenene
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #9 kdy: 06.07.2007, 08:59 »

Držme se norem a jejich výkladu. Je snad někde přímo napsané, že je toto řešení nepřípustné?
Tak jak jsem psal, z hlediska dalšího využití v budoucnu... (bla, bla, bla)
Ale v dané chvíli? Představuje to snad nějak bezpečnostní riziko?
A o bezpečnost by snad při revizi mělo jít především ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 06.07.2007, 12:34 »

Pokud tam bude několik dalších desítek let (do další rekonstrukce elinstalace) vždy jen "na pevno" připojený motor větráku, pak 3L+PE přívod 4B (4J) kabelem stačí a těžko toto RT popíše jako závadu, ohrožující bezpečnost provozu. Ale jak zde další kolegové popisují, otázka je, zda tam bude vždy jen tento ventilátor. Co když se někdy časem vymění motor za jednofázový? Co když se tam místo něho bude někdy nacházet něco jiného a natažený 5C přívod se bude hodit např. pro další rozvodnici apod.? Je to asi malá až žádná pravděpodobnos t - neznáme místní situaci - ale těch několik málo ušetřených Kč za modrou žílu v kabelu nemusí být vždy přínosem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivo Strasil
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 06.07.2007, 18:57 »

Po neblahé zkušenosti po připojení čerpadla 5-ti žilovou šňůrou, tedy s nepřipojeným N, a nevypočitateln ém vypínání předřazeného proudového chrániče už nyní netrvám nutně na tom, že musí být 5 vodičů ke svorkovnici motoru. Na vině byl právě vodič N...

Prosím, můžete tu neblahou zkušenost nějak upřesnit? Šlo jen o obyčejný svod/zkrat PE - N?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Zakázkový vývoj a výroba slaboproudých měřicích a řídicích zařízení
http://www.egmenergo.cz
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 06.07.2007, 20:54 »

To: Dosbaba
A nebude lepší pro budoucnost, až se v rámci rekonstrukce nainstaluje místo ventilátoru, Vámi uvedená rozvodnice, již dnes odjistit obvod 500 W ventilátoru jističem 32A ,  aby se potom jistič nemusel měnit?
 Smích Smích Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 06.07.2007, 21:33 »

Držme se norem a jejich výkladu. Je snad někde přímo napsané, že je toto řešení nepřípustné?
Tak jak jsem psal, z hlediska dalšího využití v budoucnu... (bla, bla, bla)
Ale v dané chvíli? Představuje to snad nějak bezpečnostní riziko?
A o bezpečnost by snad při revizi mělo jít především ...

Nevím o tom, že by toto řešení bylo přímo zakázáno. Naopak tuto variantu připouští ČSN 33 2000-5-52 čl.520.N4.2. A určitě nepředstavuje žádné zvýšené riziko. Jen se mi to zdá zbytečně překombinované .
Prostě nevidím žádný racionální důvod pro takové řešení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Miloslav Janoušek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 06.07.2007, 22:39 »

Co takhle dělat klasické zásuvky jednofázové pětivodičově. Co když v budoucnu budou spotřebiče pouze třífázové. Z domu bude třeba rujna, ale elektrika bude připravena.   Šok   Kroutím očima  Jsem v rozpacích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #15 kdy: 06.07.2007, 23:31 »

Co takhle dělat klasické zásuvky jednofázové pětivodičově. Co když v budoucnu budou spotřebiče pouze třífázové. Z domu bude třeba rujna, ale elektrika bude připravena.   Šok   Kroutím očima  Jsem v rozpacích

TO: Janoušek

Vaše ironie není na místě. Smutek
Nevím jak Vy, ale každý elektrikář, který trochu přemýšlí, uloží ke kombinovanému sporáku, k zásuvce 230V pro troubu, kabel CYKY 5x2,5 mm2.   Úsměv Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #16 kdy: 06.07.2007, 23:56 »

Abych trochu blíže osvětlil svůj přístup k této věci :
Jako montér bych zřejmě použil také použil kabel 5C. Určitě je lepší, když je jeden drát navíc, než když jeden chybí Mrknutí
Ovšem jako RT, který většinou přijde až k hotovému, mi připadá ne úplně oprávněné, v uvedeném případě požadovat výměnu kabelu 4B za 5C. Zvlášť, pokud je kabel uložený pod omítkou, je vymalováno a na zdi pověšené obrázky Úsměv
Co se týká přívodu ke sporáku, také používám vždy kabel CYKY 5Cx 2,5, i když to není zrovna zapotřebí. Zejména ženy (některé) mění názory na vybavení kuchyně dost rychle, a přívod 400V se potom může hodit ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 07.07.2007, 10:54 »

To Fuksa: On ten můj příspěvek (v podvědomí spojitosti s diskuzemi o 5p zásuvkách) vyzněl asi jinak.  Úsměv. Tentokráte jsem však zastáncem 4B přívodu a názorů pana Hasaly, pokud je jasné, že tam nikdy nic jiného, než ten větrák, nebude. Což je asi velmi pravděpodobné.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 22 dotazů.