Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Jaka kriticka vzdalenost pusobeni elektromagneticke indukce od svodu hromosvodu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaka kriticka vzdalenost pusobeni elektromagneticke indukce od svodu hromosvodu?  (Přečteno 16748 krát)
Jan KOVARIK
« kdy: 26.06.2007, 12:52 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) vsechny,

v novostavbe RD resim umisteni cidla s mikroprocesore m na fasade pro mereni venkovni teploty pro rekuperacni jednotku. Bohuzel umisteni mi vychazi pomerne blizko svodu hromosvodu, takze mam obavu z uplneho zniceni tohoto cidla vlivem elektromagneti cke indukce pri pruchodu blesku svodem (repsketive i vlastni elektroniky v rekuperacni jednotce). Jaka je bezpecna vzdalenost umisteni teto krabicky od svodu hromosvodu? Vadi nejak kolme mimobezne krizeni kabelu v interieru se svodem hromosvodu, kdyz jsou mimobezne ulozeny cca 25 cm od sebe? Ma nejaky vliv pri zasahu bleskem svod hromosvodu na osobu lezici v podkrovi na posteli cca 75 cm od vlastniho svodu pres zed? Krome uleku pri primem zasahu je zde i nejake jine zdravotni nebezpeci prave vlivem velke elektromagneti cke indukce?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 26.06.2007, 18:00 »

Co se tyce ohrozeni osoby indukcii, tam bych to kriticky nevidel. Kdyz clovek zvladne bez skod na zdravi magneticke pole tomografu, tak toto je pomerne v pohode. Spis bych jako kriticke videl treba leknuti a nebo sok po tlakove vlne.

Co se tyce mimobezneho krizeni svodu a kabelu k elektronice, tam bych radeji pouzil stineny kabel a nejakou prepetovku na vstupu rekuperatoru. Tady vam mozna poradi jini.

A co se tyce toho cidla, tak tam bych se zamyslel nad tim, jaka je pravdepodobnos t zasahu blesku na objekt. Smirte se s tim, ze pokud blesk poleti dolu bleskozvodem tak jakakoli elektronika na libovolne strane zdi tak 1-2 metry kolem nema sanci prezit, pokud nema ochranu proti EMP na urovni military class. Pokud je objekt nekde ve meste kde ten blesk mozna uhodi za deset let a mozna vubec, tak bych to ani nejak zvlast neresil. Skratka pokud k tomu dojde tak skod bude jiste vic a nejake to cidlo za tisicovku se v pojistne udalosti ztrati. Pokud je ale barak nekde na kopci nebo na samote, kde ten blesk uhodi skoro pokazde, rychle bych resil presunuti cidla alespon 2-3 metry od svodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac1
« Odpověď #2 kdy: 26.06.2007, 19:09 »

Som podobného názoru ako pán Novák, s tým rozdielom že si myslím že pri tomografe človek nie je vystavený mag. poľu ale skôr Rontg.žiareniu . Silným impulzom js. mag. poľa je vystavený človek pri vyšetrení  na MR-ku (magnetickej rezonancii).
Čo sa týka vedenia vodičov v blízkosti bleskozvodu, netreba ich viesť súbežne, ale vždy kolmo a treba ich tieniť. Neviem či by vedel niekto zagarantovať vzdialenosť, pri ktorej už nemôže dôjsť k poškodeniu elektroniky. Nie je blesk ako blesk, každý je iný a má inú intenzitu.
Ináč bleskozvod by mal v prvom rade slúžiť na to aby blesky do domu neudierali a nie aby ich priťahoval, takže pravdepodobnos ť zásahu je malá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 26.06.2007, 20:30 »

Som podobného názoru ako pán Novák, s tým rozdielom že si myslím že pri tomografe človek nie je vystavený mag. poľu ale skôr Rontg.žiareniu . Silným impulzom js. mag. poľa je vystavený človek pri vyšetrení  na MR-ku (magnetickej rezonancii).

Ano, jasne, mel jsem to presneji formulovat. Pochopitelne jsem myslel NMR vysetreni i kdyz jsem napsal vseobecne tomograf.


Ináč bleskozvod by mal v prvom rade slúžiť na to aby blesky do domu neudierali a nie aby ich priťahoval, takže pravdepodobnos ť zásahu je malá.

 Šok   Šok  To jako vazne? A ja si cely zivot myslel, ze bleskozvod slouzi na to, aby v pripade zasahu bleskem byly skody co nejmensi a proudy sli rychle do zeme. Ze je bleskozvod nejakym samanskym nastrojem co blesky odpuzuje jsem netusil... Jinak bleskozvod pravdepodobnos t zasahu do objektu naopak ZVYSUJE uz jen tim, ze blesku nabizi snadnou a rychlou cestu. Pan Prokop Divis vedel co cini, kdyz bleskozvody chtel instalovat na vysoke veze VEDLE domu a ne primo na dum. Jen ted se tomu rika oddaleny bleskozvod...    Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #4 kdy: 26.06.2007, 21:23 »

Vliv elektromagneti cké indukce se dá spočítat.Pokud chtete podklady najdete na www.dehn.cz v PDF Bulletin IP ILPC 2006. Pokud budete chtít variantu 2007 tak mi napište.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Dvořák Václav
« Odpověď #5 kdy: 26.06.2007, 21:53 »

Nevím jestli vám vzdálenost někdo dokáže říct. Záleží to na konstrukci zařízení. Jestli má uvnitř nějaké smyčky, kam se při úderu může něco naindukovat a jestli má nějaké ochranné prvky. Doporučuji dát zařízení  nejdál od hromosvodu kam to půjde, pro vedení signálu stíněný kroucený dvoudrát a víc to neřešit.

Kdysi jsem s blesky trochu experimentoval . Na holém kopci za vesnicí jsem do země zakopal a zavrtal kovovou tyč. Občas jsem ji čistil a za bouřky ji z domu pozoroval - ale nikdy do ní neuhodilo. Potom jsem ji přeřízl a připevnil k zemi dřevěnou tyčkou. Zanedlouho do ní skutečně fláklo a potom ještě jednou, bylo to dobře poznat. Do správného bleskosvodu (hromosvodu?) by udeřit nemělo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
dolac1
« Odpověď #6 kdy: 26.06.2007, 22:21 »


 Šok   Šok  To jako vazne? A ja si cely zivot myslel, ze bleskozvod slouzi na to, aby v pripade zasahu bleskem byly skody co nejmensi a proudy sli rychle do zeme. Ze je bleskozvod nejakym samanskym nastrojem co blesky odpuzuje jsem netusil... Jinak bleskozvod pravdepodobnos t zasahu do objektu naopak ZVYSUJE uz jen tim, ze blesku nabizi snadnou a rychlou cestu. Pan Prokop Divis vedel co cini, kdyz bleskozvody chtel instalovat na vysoke veze VEDLE domu a ne primo na dum. Jen ted se tomu rika oddaleny bleskozvod...    Mrknutí

Koľkokrát ste videl do blezkozvodu udrieť blesk? Ja ani raz, aj keď sa to naozaj  občas stáva, ale väčšinou je potom treba blezkozvod opravovať. Princíp blezkozvodu spočíva najmä v tom, že odsáva náboj, ktorý vzniká v blízkosti budovy a zvedie ho do zeme. Kedže sa naboj nehromadí, je malá pravdepodobnos ť, že tu udrie naozajstný blesk. Ak sa mu však aj napriek tomu podarí udrieť, tak je potom jeho druhou úlohou zviesť ho do zeme.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #7 kdy: 26.06.2007, 22:35 »

Ona ta teorie o hromosvodu jako vybíječi je docela stará.Držel se jí ze začátku jak Prokop Diviš, tak Benjamin Frankin a netrvalo ani desetiletí a oba svůj názor změnili.
Pokud se zajímáte o historii ochrany před bleskem tak si stáhněte KníŠku je to tam jako předmluva, nebo zde :http://www.dehn.cz/cz/pages/topic_5/pdf/Sbornik_PDivis.pdf
to je sborník přednášek ke konefernci:
Od Prokopa Diviše k moderní ochraně před bleskem
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 27.06.2007, 07:57 »

Viděl jsem zajímavé "video" a tom jak funguje blesk, jak vysílá jakýsi vyhledávací výboj a proti němu ze země z předmětů, které jsou zpravidla nějak spojené se zemí, jde vstřícný výboj. Když se tyhle dva výboje setkají, vytvoří vodivý kanál, kterým energie z mraku jde do země.
Tvrdit, že do hromosvodu neuhodí, nebo že hromosvod nějak blesk odpuzuje je asi nesmysl, už jsem viděl objekt po zásahu blesku do hromosvodu i nějaké přeskoky z hromosvodu  na další vodivé předměty.
Hromosvod (bleskosvod) zřizujeme právě proto, aby ten "vstřícný výboj" vytvořil vodivý kanál pro bleskový proud právě po hromosvodu, jinak v té oblasti stejně uhodí, ale pravděpodobně do stromu, do sloupu, ... a nebo to "přeskočí" na elektroinstala ci nebo okap domu,...
Náboj mraku se musí vybít! To je základní fyzikální jev. Tím, že pro něj připravíme vodivou cestu, snižujeme pravděpodobnos t, že si najde jinou cestu, která by nám víc vadila.
Vždycky je to pak o posouzení kde objekt stojí, co je kolem, jaké hodnoty v něm jsou a podle toho se musíme rozhodnout jak ochranu řešit.

Jinak můj obdiv patří člověku, co dokáže amatérsky provádět jakýsi průzkum blesků na kopci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan KOVARIK
« Odpověď #9 kdy: 29.06.2007, 07:28 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) vsechny,

dle Vasich odpovedi je zrejme, ze v blizkosti bleskosvodu neprezije zadna elektronika. Zajimalo by mne, pokud tedy ozelim cidlo, ktere urcite cca 0.5 m od bleskosvodu shori, zdali kabelem SYKFY 5x2x0.5, ktery je zapojen meri rekuperacni jednotkou a cidlem, prenese indukovany proud od cidla do rekuperacni jednotky a tam napacha dalsi velke skody? Pokud mam na strese antenu a svod mi vede do slaboproudeho rozvadece a odtud mam napr. natazenou zabezpecovacku, svic k rozvodum pc site, atd...,  neni zde stejne nebezpeci indukce proudu z anteniho stozaru vlivem primeho zasahu, jako od cidla spojeneho s rekuperacni jednotkou? Antenni stozar bude pripojen k vedeni bleskosvodu na strese.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #10 kdy: 29.06.2007, 08:25 »

Čirou náhodou včera, 28.6.07 uhodil blesk v bezprostřední blízkosti či snad přímo do našeho činžáku. Tak jak tak, nejbližší svod je od mého bytu 8 m až 15 m. V různých místnostech TV a PC. Můžeme spekulovat, jak silná EM vlna vzduchem proběhla, když zmagnetizovala obrazovky v celém bytě


* Schránka01.jpg (560.74 KB, 1024x768 - prohlédnuto 858 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 29.06.2007, 16:37 »

(Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) vsechny,

dle Vasich odpovedi je zrejme, ze v blizkosti bleskosvodu neprezije zadna elektronika. Zajimalo by mne, pokud tedy ozelim cidlo, ktere urcite cca 0.5 m od bleskosvodu shori, zdali kabelem SYKFY 5x2x0.5, ktery je zapojen meri rekuperacni jednotkou a cidlem, prenese indukovany proud od cidla do rekuperacni jednotky a tam napacha dalsi velke skody? Pokud mam na strese antenu a svod mi vede do slaboproudeho rozvadece a odtud mam napr. natazenou zabezpecovacku, svic k rozvodum pc site, atd...,  neni zde stejne nebezpeci indukce proudu z anteniho stozaru vlivem primeho zasahu, jako od cidla spojeneho s rekuperacni jednotkou? Antenni stozar bude pripojen k vedeni bleskosvodu na strese.

Stejne jako jsem vam doporucil prepetovou ochranu na vstup rekuperacni jednotky je samozrejmosti i prepetovka na dalsich sdelovacich vstupech do baraku (treba antenni koaxialy nebo telefonni kabel) a treba i transily na dlouhe kabely zabezpecovacih o zarizeni. Zjednodusene receno by mela byt prepetovka na vsech vedenich vstupujicich do budovy. Skuste se obratit na pana Hajka, urcite vam poradi vhodne ochrany.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak se měří indukčnost?
 Jak odstranit slabý svit světla při vypnutém schodišťovém vypínači?
 Ake je zapojenie pre zamedzenie vzniku indukovaného napätia?
 Jak odstranit indukci v případě signalizace kontrolky?
 Jaká je možná náhrada tranzistoru IGBT- G80N60 pro indukční ohřev?
 Je možné, aby indukovaný proud rozsvítil LED žárovku?
 Co je to kritická indukčnost a za jakých případů vzniká?
 Číslicové měření impedance, kapacity a indukčnosti
 Opravdu může vzniknout indukce na stejnosměrné trakci?
 Jak spočítat, zda kabel v podkrovním stropě není moc blízko soustavě hromosvodu?
 Jak omezit indukci na cívce impulzního relé?
 Jak se zbavit indukce ve vicezilovem kabelu ?
 Kde vzít vzorce pro výpočty indukčních strojů a transformátorů?
 RAJMONT: Jak vznikla firma, která vyrábí a dodává zařízení pro indukční ohřev
 Proč se má Cu vodič plnícího hrdla do násypky cisterny připojit přes tlumivku?
 Jak odstranit naindukovanou kapacitu (napětí) na vodiči u signálky?
 Jak se u vibračního síta zbavíme statické elektřiny?
 Jak lze provádět induktivní nabíjení akumulátoru na hladině nn?
 Může nestíněný kabel od frekvenčního měniče způsobit nebezpečný ohřev?
 Proč se mi indukuje AC napětí na kabelu UTP, když napájení v něm je 12V DC?
 Je normově omezená maximální velikost indukovaného napětí v rozvodech nn?
 Co může způsobovat zvýšenou indukčnost cívky v zemi?
 Existuje proudový omezovač indukční zátěže z 10A na 8,5A na 230V?
 Jak spočítat hodnotu indukovaného napětí na zemědělském stroji?
 Jakou použít ochranu sdělovacího vedení proti indukci ze zemního vn vedení?
 Čím změřit elekromagnetickou indukci napětí pod vedením 400kV?
 Čím nahradit nedostupnou popř. materiálově nedefinovanou tlumivku
 Z čeho se může v dnešních zařízeních odvozovat princip Ruhmkorffova induktoru?
 Jak indukuje kov napětí z blízkého zdroje?
 Jak se asi chová spirála přívodního vedení s utp uvnitř?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.