Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jak moc je riskantní zasahovat do staré Al instalace nulováním?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak moc je riskantní zasahovat do staré Al instalace nulováním?  (Přečteno 16318 krát)
ladic
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 25.05.2007, 12:01 »

mam byt v panelaku.
chci vymenit stavajici dvojzasuvky a vypinace za nove, vedle sebe.
vse je v hliniku.
natahnout nove rozvody v byte neni mozne (finance, prekopat cely byt).
a chtel bych pridat nekde zasuvku.
to znamena spojit v zasuvce hlinik s medi.
co vy na to?
je to riskantni?
jedna se o soustavu TN-C
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Dvořák Váslav
« Odpověď #1 kdy: 25.05.2007, 13:14 »

Co takhle použít instalační lišty na omítku? Pro panelák je to myslím ideální řešení. Hliník a měď se nesmí dotýkat, takže jedině je spojit přes mosaznou svorku. Nejlepší by samozřejmě bylo předělat celou instalaci do mědi a TN-S. Záleží taky na tom, jestli je byt váš, družstevní nebo v pronájmu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #2 kdy: 25.05.2007, 14:34 »

To ladic: To by neměl být velký problém. Dělal jsem si doma totéž včetně těch zásuvek a nové další zásuvky, jak píšete. Při výměně vypínačů dejte pozor na ten hliník, rád se láme. Při výměně zásuvek dbejte na správné zapojení PE kolíku tzn. nejprve žílou na kolík a až pak na "N" zásuvky. Co se týká té zásuvky navíc, mám to tak také. Zásuvky se dnes dělají na průběžné zapojení, tzn. na poslední zásuvce na stávajícím místě budete mít volné svorky, na které bez obav připojte nový měděný vodič. Co se týká vedení, ze zásuvky jsem udělal pod omítkou malou krátkou drážku k podlaze a pod parketovou lištou mám vedený měděný můstkový kabel (musíte použít 2,5 mm2) k nové zásuvce, kterou jsem dal na panelovou krabici. Ke krabici jsem od podlahy opět udělal krátkou drážku pod omítkou.
Lišty jsou hnusné, nemám je rád.  palec
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #3 kdy: 25.05.2007, 21:30 »

Kolego Fasulisi, jak si vážím vašich odborných znalostí, zejména pak v průmyslu a v technologiích  Palec vzhůru ,  tak "polorekonstruk ci" navrhovanou tazatelem Ladičem a Vámi schvalovanou a vyzkoušenou,  osobně pokládám za neprofesionáln í a nevhodnou. Takové "polorekonstruk ce" prostě nemám rád  palec
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Georgis Fasulis
*
Offline Offline



Nepij, nekuř, cvič a zakrátko budeš zase chlapík.


« Odpověď #4 kdy: 29.05.2007, 16:43 »

Pane Karvánku, co je špatného na výměně vypínačů a zásuvek na stávající elektroinstala ci? A co mám dělat, když potřebuji v pokoji nutně novou zásuvku a nechci přitom dělat novou elektroinstala cí, zvlášť, když jako pouhý nájemce tohle ani nesmím? Nebo se vám nelíbí ten kabel u podlahy ve škvíře mezi zdí a parketami? Já tam měl takovou fugu, že by byl hřích toho nevyužít.  Úsměv Apropó, nic jsem neschválil, jen jsem napsal, jak to mám zrobené sám.  Úsměv
Přiznám se ale, že revizák to teda neviděl. Když on ale tu elektroinstala ci v celém našem domu neviděl žádný revizák už 44 let.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

G.F
Petr Krištof
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 29.05.2007, 18:22 »

 Osobně bych se přiklonil k řešení p.Fasulise,alespoň se po dlouhé době dotáhnou spoje v zásuvkách, což jistě není na škodu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Matesss
« Odpověď #6 kdy: 21.06.2007, 12:53 »

Sice to není uplně k tématu. Ale jelikož jsem nyní dělal rekonstrukci bytoivého jádra, tak jsem chtěl vyměnit stávající klasické zásuvky a vypínače za Tanga, ale jelikož jsem tam měl mělké krabice, tak jsem je musel vyměnit za kulaté hlubší. Potýkal jsem se s problémem krátkých přívodů do zásuvek nových. To bach se asi pěkně vyvztekal, než bych to zapojil. Tak jsem vysekal díru pod zásuvkou, vždy podle toho zda byl vodič tažen vrchem či spodem. Drát jsem uštípl, odizoloval a wago svorkou jsem jej nastavil do Cu. Takže si myslím, že by se to dalo takhle pořešit také, jen protáhnout ještě další vodiče na místo kde chcete novou zásuvku. To bylo jen k otázce nebo tématu spojování vodičů Cu a Al.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Revmira
« Odpověď #7 kdy: 21.06.2007, 15:56 »

Hele Matesss ještě v tom jadře nehoříš ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #8 kdy: 21.06.2007, 16:28 »

To Matesss :
Udělat rekonstrukci jádra a neudělat přitom i celkovou rekonstrukci elektroinstala ce je mírně řečeno nerozumné Mrknutí

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 21.06.2007, 18:39 »

To: ladic
Jen si dejte pozor na výběr nových přístrojů.
Např. do zásuvek ABB Tango, těžko dostanete 4 Al.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Matesss
« Odpověď #10 kdy: 21.06.2007, 19:20 »

To Revmira:

Nehořím, neboj. V jádru bude nové elektroinstala ce, jen okolo ve zbytku bytu bude stávající pouze s prodloužením max 10cm.
Něco podobného jsem dělal už před šesti lety na domu. Potřeboval jsem si upravit dispozice elektroinstala ce, tak jsem z věnečku, kde byl přívod Al pokračoval mědí. Nebo jsem dával zásuvku níže, tak jsem jej přívod nastavoval pomocí čokolády a konkrétně na této zásuvce mám zapojenou elektroniku a není žádný problém. Zásuvky mají celkem trvalý odběr. Žádné problémy neregistruji. Takže se nebojím.  Mrknutí 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #11 kdy: 21.06.2007, 20:12 »

Drát jsem uštípl, odizoloval a wago svorkou jsem jej nastavil do Cu.  To bylo jen k otázce nebo tématu spojování vodičů Cu a Al.
Jen předpokládám že jste použil pastu na vyplnění dle doporučení výrobce svorek. Teď jste sice v klidu, počkejte za nějaký čas. Osobně si myslím že Al je na Wago příliš měkký. zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Matesss
« Odpověď #12 kdy: 21.06.2007, 21:00 »

To Jura Krikl: A jak by jste tento problém řešil? Když ne wago svorkami.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #13 kdy: 21.06.2007, 21:21 »

lisovací dutinkou a smršťovací trubičkou. Kontaktní plocha dostačujicí a žadný nuž se do vodiče nezařezává. Ještě jednou se ptám, použil jste vyplňovací pastu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Matesss
« Odpověď #14 kdy: 22.06.2007, 06:16 »

To Jura Krikl: Pastu jsem nepoužil, jelikož jsem o tomto nikdy neslyšl. V případě, že máte nějaký link tak se na to rád podívám. Popř si o tom přečtu na stránce výrobce. Ještě to nemám zazděné. Tak to mohu napravit. Jsteprvní kdo o pastě mluví.

Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #15 kdy: 22.06.2007, 07:05 »

Tu:
http://www.wagocatalog.com/okv3/index.asp?cid=48&lid=7
http://www.wago.com/wago_root/cz/83.htm?L1=/wago_root/cz/products/140.htm&HL1=1&L2=/wago_root/cz/products/132.htm&HL2=137&L3=/wago_root/cz/products/846.htm&HL3=847&B=/wago_root/cz/products/847.htm


* Schránka.jpg (295.39 KB, 1024x768 - prohlédnuto 481 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Matesss
« Odpověď #16 kdy: 22.06.2007, 09:35 »

To Petr Doležal:
Mnohokrát děkuji.

To Jura Krikl:
Chtěl jsem to udělt čoko svorkou. jinak k vašemu návrhu. MYslím že by to nešlo, jelikož mám z jedné strany vodiče 2x 2,5 a z druhé jen 1x2,5. Jelikož v bytěl jsou zásuvky zapojené průběžně. Tudíž musím vždy zapojit oba vodiče. Aby se napětí dostalo do další zásuvky v okruhu. Takže si myslím, že toto je jediné možné řešení. Kromě celkové rekonstrukce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #17 kdy: 23.06.2007, 01:58 »

Třeba takto vypadajicí dutinka. Dělají se v provedení dvou nasledujících pruřezů. Předpokládal jsem že je použit AL 4mm2 a CU2,5mm2.
Link na použití AL vodiču do samodržných svorek už dodal _ Doležal. Diky Mrknutí


* 021_04.jpg (2.57 KB, 150x103 - prohlédnuto 1012 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.051 sekund, 22 dotazů.