Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaká je efektivita nabíjeni z powerbanky při dobíjení baterie 3.7V solárem 6V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká je efektivita nabíjeni z powerbanky při dobíjení baterie 3.7V solárem 6V?  (Přečteno 3794 krát)
Tomáš Hrdlička
« kdy: 23.07.2023, 15:33 »


Dejme tomu že mám powerbanku 3700mAH a budu s ní nabíjet telefon který má 4000mAH
Bude efektivnější když ji budu nabíjet klasicky 5v 2A USB protokolem, nebo zapnu (v telefonu) 9V protokol rychlého nabíjení tím pádem mě USB pustí 9v?

Mám doma totiž powerbanku na 18650 články. Pro test jsem tam nechal jen jeden článek který má kapacitu kolem těch 3700mAH (nevím přesně, není důležité) a se zapnutým rychlím nabíjením mě telefon nabil o cca 30% a pak se nabíjení odpojilo a powerbanka ukazovala 0%. Baterie teda horká jako prase... Po nějaké době na powerbance opět svítilo cca 5% kapacity, tak jsem opět připojil telefon ale tentokrát jsem přepnul na "pomalé" (5v) dobíjení. A k mému úžasu jsem z baterie dostal do telefonu ještě 15%! Vybitou baterii jsem pak změřil multimetrem a měla kolem 3.25V

Je tedy pomalé nabíjení efektivnější, nebo prostě powerbanka nedokáže z tak malého napětí udělat 9v ale 5v ještě ano, proto těch +15%?

Mám ještě jeden dotaz, ať nemusím zakládat dvě témata...

Teoreticky, mohu 3.7V baterii nabíjet na přímo bez controlleru solárem který má nominál max napětí/proud 6V 5W když si pohlídám abych nepřekročil maximální přípustné napětí plně nabité baterie 4.2V
Samozřejmě vím, že baterie se má dobíjet max 5V. Ale když bude na vstupu o 1V víc a velice nízký proud, jestli to baterce nějak výrazně neublíží.
V praxi bude solár připevněn na batohu takže nebude mít optimální sklon takže proud i napětí bude výrazně kolísat pod nominál 6V 5W který má panel...






Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Emanuel Kocián
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 24.07.2023, 09:06 »

Řešil jsem podobnou věc, i pokusy s přímým nabíjením powerbanek jsem dělal, ale nechovalo se to věrohodně. Nakonec mi jako nejsmysluplněj ší připadlo si koupit prostě plastový futrál na 4 ks NiMh seriově napojených článků (cca 4x 1,2 = 4,8 V),  k tomu jsem připájel USB socket a 5,5/2,1 mm zdířku, obojí přilepil na futrál.
FV panel (7-8 V naprázdno) jsem opatřil schotkyho diodou (aby se akubaterie nevybíjela do panelu) a 5,5/2,1 mm kolíkem.
Nabíjet klasickou typickou USB powerbanku přímo z FV panelu je o hubu, jelikož ta už může mít problém s napětím nad 6-7 V. Navíc se při tom uplatňují 3 perdele ztrát, protože se to uvnitř ní mění na 4,2 V pro nabíjení Li-Ion. Je lepší to prohánět přes toto.

VÝHODY:
1. velmi levné univerzální řešení, AA článků si můžete nabít dle libosti počtu.
2. Účinnost nabíjení je 100 %. Akubaterie vezme a zužitkuje prakticky jakýkoliv proud, pokud je napětí z panelu vyšší než napětí akubaterie naprázdno. Není tam žádný měnič z 5 V na 4,2 V jako u powerbanky.
3. nabíjení founa (třeba, nebo něčeho jiného z 5V/USB) probíhá tak, že FV panel je připojen přes kolík 5,5/2,1 mm, do USB socketu je vražen USB kablík pro nabíjení founa. Akubaterie z NiMh článků funguje jako vyrovnávací a stabilizační element.
4. do USB socketu lze bezprostředně vrazit USB reflektorek - malá improvizovaná svítilna.
5. v případě nouze můžete koupit klasické alkalické články (4x 1,5 V) a máte energii pro nouzové dobití founa.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Hrdlička
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 24.07.2023, 12:48 »

Zajímavé řešení. Ale do použití Ni-Mh se mi moc hrnout nechce. Oproti lionkám mají spíš jen samé nevýhody a celé to bude zbytečně těžké. Každopádně, uplně jsi mě nepochopil. Já mám ten 6V panel připojený přímo na 3.7v baterku v powerbance. Neženu to přes elektroniku jen hlídám multimetrem abych nepřekročil maximální přípustné napětí baterie (4.2V) vzhledem k tomu že jeden panel má výkon v ideálních podmínkách 4-5w a tu jednu baterii s kapacitou cca 3500mAh to nabije možná za 10 hodin to vyšší napětí asi nebude nebezpečné.
Spíš je otázka jaký by to mělo teoretický vliv na životnost článku a jestli nabíjení vyšší napětím není míň efektivní. Na přímém slunci se každopádně napětí na baterii zvedne po připojení panelu o 0.03V a baterie je uplně studená...

Pravda že ztráty při boostu 3.7v baterie na 5V nejsou malé (až 30%). Napadlo mě, proč nevyužít třeba dvě lionky v sérii (8.4V) a step-down měničem který je mnohem účinější (cca 95%) převést na 5V a tím nabíjet. Takhle by ztráty byly mnohem nižší a z baterií by se teoreticky dalo dostat i více energie. 4.2V dvou lionek v sérii je totiž 2.1v na článek. Samozřejmě vybít ty baterky tak hluboko je extrém a znamenalo by to prakticky jejich zničení, ale v rámci teorie...

Co se týče solaru. Mám teď objednaný z ali docela zajímavý obvod na kterém je dokonce nastavitelné MPPT (jak přesně funguje nevím, každopádně je pro nabíjení pomocí soláru efektivnější až o 30% než klasicvký step up/step down). Jsem zvědavý jak to bude šlapat. Panely bych asi zapojil dva do série, protože 12V je vhodnější než 6V. (když je hodně pod mrakem jde napětí 6V panelu klidně i na 4.5V což desky co jsem měl neuměli využít a odpojovaly nabíjení, u 12v to ale nehrozí protože je tam rozsah prostě mnohem větší)
https://www.aliexpress.com/item/1005004678501067.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.5.21041802KEqeGc





Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 24.07.2023, 13:17 »

Zkuste se zamyslet nad tím co píšete. Na jednu stranu máte obavy z nabíjení "vyšším" napětím a na druhou hlídáte, aby napětí nepřekročilo 4,2V. Není vám to divné?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Hrdlička
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 24.07.2023, 14:06 »

Tak pokuď ten 6V panel připojím (při hezkém počasí) přímo na baterii která má např. 3.75V tak se napětí zvedne na 3.78V. a panel odpojuji po dosažení 4.2V (napětí na baterii s připojeným panelem, takže reálně je baterie nabita tak na 95% Ovšem netuším, jestli je to bezpečné nebo není když z panelu reálně jde 6V které baterie stabilizuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 24.07.2023, 14:35 »

Jak jste sám experimentálně zjistil, tak z panelu nejde 6V. 6V je jmenovité napětí naprázdno. Napětí zdroje při nabíjení vždy musí být větší, jinak by do akumulátoru netekl proud. (Představte si to jako hladiny spojených nádob.) Je úplně jedno, jaká je jeho hodnota naprázdno, pokud je tam nějaký prvek omezující proud (ve vašem případě je to přímo vlastnost panelu) a pokud včas dojde k ukončení nabíjení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #6 kdy: 24.07.2023, 14:49 »

Trochu jsem zkrátil cestu této úvahy tímto pokusem :-)


* powerbanka-solar.jpg (124.37 KB, 2376x2268 - prohlédnuto 165 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Emanuel Kocián
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 24.07.2023, 15:34 »

Zajímavé řešení. Ale do použití Ni-Mh se mi moc hrnout nechce. Oproti lionkám mají spíš jen samé nevýhody a celé to bude zbytečně těžké.
Ty NiMh články v tom mém řešení fungují hlavně jako jakýsi vyrovnávací element. Není problém nabíjet z FV panelu 4 ks články NiMh do série a z nich hned souběžně nabíjet klasickou USB powerbanku. Mám to tak hlavně proto, že ne u všech věcí na 5 V lze zaručit, že vydrží větší napětí než 6 V (v elektronice na 5 V je celá řada integrovaných obvodů, které přežijí jen max. 6 V). FV ale panel musí mít totiž ideálně 7 V nebo klidně 8 V, pokud se považuje za pracovní napětí 5,25 V. Je nutné vzít v úvahu i to, že schotkyho dioda sama si vezme vezme cca 0,3 až 0,4 V - a ta by v obvodu být měla jako ochrana proti zpětnému toku proudu.

5,25 V x 1,25 + 0,4 V = 6,96 V
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Hrdlička
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 24.07.2023, 16:04 »

Jak jste sám experimentálně zjistil, tak z panelu nejde 6V. 6V je jmenovité napětí naprázdno. Napětí zdroje při nabíjení vždy musí být větší, jinak by do akumulátoru netekl proud. (Představte si to jako hladiny spojených nádob.) Je úplně jedno, jaká je jeho hodnota naprázdno, pokud je tam nějaký prvek omezující proud (ve vašem případě je to přímo vlastnost panelu) a pokud včas dojde k ukončení nabíjení.

Já samozřejmě vím ze napětí musí být vždy vyšší, to je jasné. Vysvětlete mi ale tohle:
Pokuď tedy připojím 6v panel přímo na 3.7V baterii, je vlastně přenos energie mezi panelem/baterií téměř 100% (když pominu ztráty kabelu apod.)
Proč tedy požívat desku s MPPT (link nahoře) kde uvadí v datasheetu
"Solar panel charge efficiency:: ~78%"
Tady je přece ztráta nezanedbatelný ch 22%,  tak co tím získám navíc, jaká je přidaná hodnota?


Emanuel Kocián:
Chápu jak to myslíte... Ale teoreticky lze použít na vaše řešení i lionku (jako vyrovnávací element). Byť by to tedy už znamenalo nutnost použití step-up menič na 5V. Vezmu-li ale v potaz že když srovnáme NiMH článek s kapacitou kolem 3000mAh s o něco málo větší li-ionkou 18650 3.7v která má kapacitu totožnou, ne-li vyšší tak se raději rozhodnu pro nějaké ty ztráty. Úspora místa, hmotnosti, vyšší počet cyklů, paměťový efekt... Příliš mnoho proti. Ale zase mít tu možnost nacpat tam v nouzi klasický tužkovky je fajn.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Hrdlička
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 24.07.2023, 16:06 »

Trochu jsem zkrátil cestu této úvahy tímto pokusem :-)

Powerbanku s tak malým solárem dobiju tak možná za týden v ideálních podmínkách... No, spíš za dva týdny jestli to je 20 000mAh Smích Já mám panely větší externí...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #10 kdy: 24.07.2023, 18:05 »

Powerbanku s tak malým solárem dobiju tak možná za týden v ideálních podmínkách... No, spíš za dva týdny jestli to je 20 000mAh Smích Já mám panely větší externí...
Jasný!  tanecek
To je 10.000mAh a vůbec netuším zda a jak to dlouho bude funkční.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 24.07.2023, 22:53 »

Pokuď tedy připojím 6v panel přímo na 3.7V baterii, je vlastně přenos energie mezi panelem/baterií téměř 100%
To je hrubý omyl. Nejvíc energie dostanete z FV panelu v kolenu zatěžovací VA charakteristik y, což je právě účelem toho MPPT regulátoru. Tím přímým připojením se dostanete někam k 70%.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Poradíte mi proč baterie v koupelně při dotyku probíjí?
 Nevíte v čem souvisí autobaterie s ČSN 332000-6-61 a ČSN 331500?
 Jaký je princip suchého galvanického článku?
 Jaké mám použít typy akumulátorů u nouzového osvětlení v panelovém domě?
 Jaký druh akumulátoru použít pro nouzové osvětlení v panelovém domě?
 Proč nefungují baterie Philips ultra alkaline C LR14 v Eurotestu 61557?
 Co je důležité při používání a údržbě baterií?
 Lze nabíjet 6V baterii 14V zdrojem ?
 Jaké máte zkušenosti s nabíjecími NIMH bateriemi?
 Nevíte, kde sehnat co nejlevněji trakční baterii 12V a kolem 100Ah?
 Ako by sa mal chovat klasicky oloveny akumulator 12V po nabiti?
 Jak nejlépe skladovat alkalické baterie?
 Za jakou dobu je schopna se dobít autobaterie 120Ah?
 Jak změřit správné dobíjení motobaterie?
 Zajímá vás AKUMULACE ENERGIE? Sledujte LIVE s profesorem Vondrákem!
 Jak změřit autobaterii multimetrem?
 Je možne prepojit blok NiMh baterii s LiFePo4?
 Aká je pravda o vybíjaní a dobíjaní akmulátorov?
 Jak zvýšit napětí AA baterie (1,2V)?
 Aká je pravda o dvoch paralelne zapojených akumulátorov rôznej kapacity?
 Revidují se nepřipevněné nabíječe baterií staničních vozíků dle ČSN 331600 ed.2?
 Záleží baterie pro UPS na velikosti Ah?
 Jak nabíjet baterie zapojené v sérii?
 Proč mi v přístrojích fungují jen některé baterky (AAA)?
 Je opravdu nutné nabíjet akumulátory s technologií VRLA pulsní nabíječkou?
 Jak nabíjet olověné, gelové, bez údržbové akumulátory?
 Aké minimálne vetranie vyžadujú zálohovacie akumulátory?
 Neznáte normu která by řešila provoz a bezpečnost nabíječek trakčních baterií?
 Nabíjecí stanice pro mobilní telefony Chargebox
 Mohu paralelně zapojit dvě baterie s ruznymi parametry?
  Proč se v aku nářadí používají akumulátory NiCd (nyní Lipol), ale nikdy NiMh?
 Jak nahradit baterii např. z aku vrtačky 14,4V za trafo 230V/14V?
 Nanomateriály mohou zvýšit kapacitu baterek
 NISSAN a EATON: Úložiště energie "xStorage HOME"
 Co si myslíte Batteriser is a $2.50 gadget that extends?
 Budou lithium-iontové baterie a superkondenzátory opravdu patřit budoucnosti?
 Jak dobíjet za jízdy karavan?
 Co omezuje nabíjecí výkon akumulátoru?
 TOSHIBA boduje s novou Lithium-iontovou baterií
 Lze zabezpečit akumulátor proti krádeži pomocí GPS modulu?
 SONNEN nový člen KNX
 Jakou si myslíte, že bude mít úspěch výroba baterií HE3DA?
 Čím testujete akumulátory v EZS?
 V Norsku vyroste továrna na výrobu baterií využívající český patent
 Jaké baterie ne/doporučíte do ovládání systémové instalace?
 Jakou máte zkušenost s repasovanými akumulátory?
 KNIHA Akumulátory a baterie je tu zpět digitalizovaná
 Dá se změřit skutečná kapacita AAA baterií?
 Podle čeho se orientovat u typů dobíjecích akumulátorů AA?
 Jak ověřit kondici akumulátorů v UPS?
 Je složité přinutit všechny výrobce elektromobilů k jednotnému akumulátoru?
 K jakému účelu byly vytvořeny akumulátory?
 Jak vás učili kapacity akumulátorů?
 Jak ovlivní nerovnoměrný odběr životnost do série zapojených akumulátorů?
 Jaké byly před sto léty požadavky na akumulátory?
 Jak lze provádět induktivní nabíjení akumulátoru na hladině nn?
 Kde koupit nabíječku AKU 36V/2-3A?
 Jak dobíjet 6V olověnou baterii z 12V autobaterie?
 Je možné nabíjet 12V akumulátor jiným 12v akumulátorem?
 Kde hledat závadu pokud dobíječ nedobíjí akumulátory vozíku?
 Má vliv nabíjecí proud na životnost gelové baterie?
 Jak nabít elektromobil na 100km za 3 minuty?
 V Lovosicích byla spuštěna rychlodobíjecí stanice
 Nabiji baterii 12V Li-ion pomocí 10 dobíjecích 1,2AA NiMH baterií?
 ABB hlásí výrazný nárůst v počtu nabíjecích stanic v Česku
 Musím u sazby D27d nabijecí stanici blokovat stykačem HDO?
 Lze nabíjet elektromobil DC mimo klasické DC rychlonabíjecí stanice?
 Je napájecí kabel pro nabíječku elektromobilů v areálu investora stavbou?
 Jaký může být přívodní kabel pro napájení DC 150kW nabíječky?
 Čím omezovat nabíjecí proud třífázové zásuvky podle odběru objektu?
 Co vše potřebuji k připojení Wallboxu k hlavnímu jističi?
 Čo treba splniť pre bezpečné napájanie domu zo zásuvky na elektroaute?
 Pomůže rozšíření elektromobility stavba dobíjecích míst pro elektronáklaďáky?
 Od kdy budou muset být vybaveny garáže a garážová stání přívodem pro nabíječku?
 Kam v garáži situovat výstup na Wallbox?
 Jak velkým obchodním trikem je nabídka wallboxů k FE?
 Jak odepínat wallbox smart metrem?
 Jakou doporučíte nabíječku autobaterií?
 Odkud se učit revizím nabíjecích stanic?
 Musím rozpojit sérii 2x12V baterií při nabíjení dvěma 12V nabíječkami zaráz?
 Existuje nějaký sloupek pro wallbox, rozvaděč s pojistkami i elektroměr?
 Jakým způsobem derivační dynamo zabraňuje přepolarizaci magnetů při zpětném proudu?
 Může napájecí zdroje s větším výkonem ničit baterii notebooku?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 23 dotazů.