Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Lze pod hlavní 25A B char. namontovat 16A C char. jistič?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze pod hlavní 25A B char. namontovat 16A C char. jistič?  (Přečteno 3442 krát)
Aleš Slezák
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 02.02.2023, 22:53 »

Zvažuji na dílnu nákup nové malé stolní pily. Ta však má jednofázový motor a potřebuje jistič 16A s C charakteristik ou (velký rozběhový proud). Pila by byla zapojena ve vlastní zásuvce 230V a to pomocí redukce z 5P/400V na 230V. Jistič by se dal požadovaný 3x16A s C charekteristik ou. Hlavní jistič je 3x25A s B charakteristik ou a 10kv.

Lze to takto realizovat - nebo musí být i hlavní jistič s charakteristik ou C?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 03.02.2023, 12:33 »

Odborně:10x16 musí být méně než 25x5.
Prakticky: je třeba zkusit reálný provoz.
Můj odhad: nebude vypadávat žádný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Slezák
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 03.02.2023, 16:48 »

Děkuji za odhad. Kolegové truhláři kteří mají stejnou pilu a mají stejný hlavní jistič jsou na tom tak 50/50. Některým to vypadává a používají na připojení prodlužku. Prý je podstatné i jak je pila připojena jestli napevno a jak je vzdálená od rozvadeče a od elektroměru? Já to mám od elektroměru, kde je hlavní jistič cca 25 metrů a poté od rozvaděče až po zásuvku dalších cca 8 metrů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 03.02.2023, 20:18 »

Já bych si dovolil vycházet z trochu jiných hranic než kolega.
Jistič C16 může vypadávat při 5x16, tedy při 80A. Pokud jej výrobce doporučuje, neměla by ta špička být vyšší
Jistič B25 může vypadávat při 3x25, tedy při 75A. To není tak zásadní rozdíl
Ale jistou roli tam bude hrát zkratová odolnost, jistič s menší zkratovou odolností má lehčí kotvičku, takže stačí kratší špička aby to udělalo "cvak"
A další roli tam bude hrát jaký další proud z jiných spotřebičů poteče přes ten jistič B25

Je to na hraně
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 03.02.2023, 20:30 »

Kolegové truhláři kteří mají stejnou pilu a mají stejný hlavní jistič jsou na tom tak 50/50.
Pri starších, prípadne dielňou preťažovanejší ch ističoch 25A/B s častým rozbehom na hrane vybavenia môže pomôcť aj ich jednoduchá výmena za nový, kvalitný a schválený kus (10kA), ...on bimetal v nich starne smerom dolu..

Některým to vypadává a používají na připojení prodlužku.
Navyšovať neodôvodnene impedanciu za "C"čkom nepovažujem za prezieravé...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 03.02.2023, 21:48 »

Některým to vypadává a používají na připojení prodlužku. Prý je podstatné i jak je pila připojena jestli napevno a jak je vzdálená od rozvadeče a od elektroměru?

Kabelový buben jak na 230 V tam na 3x400 V s prodloužením 3x2,5, nebo 5x2,5 a délce 10-15 m pomohl hodně krát vyřešit mnohé spotřebiče, které vyhazovaly hlavní jistič. Vesnický elektrikář takto pomáhal lidem....zásuv ky na 400V se obvykle tahaly 4 mědi nebo 6 hliníkem. Obvykle byla impedance nízká cca 0,4-0,6 ohmů. Prodlužka tomu nijak neublížila.

Co je rozumnější pro krátkodobé použití, zvolit provizorní řešení, anebo
1) vyměnit hlavní jistič za vyšší hodnotu
2) snížit zkratový proud zvětšením délky vedení?

Myslím, že to co napsal Milan Hudec v úžasné mikrotečce, je jasná odpověď
a nemá smysl nad tím špekulovat.

Na chalupě používám velkou cerkulárku s kotoučem 900 a průřezem 300 mm. Hlavní jistič je 16A v B. Motor má soft starter. Rozběh je nádherně po rampě plynulý. Velmi záleží zda pila nebo dřevoobraběcí stroj má nějaký prvek  ke spouštění. Myslím, že stroje nad 1,5 kW jsou s tím vybaveny.  Ideální je změřit záběrový proud a při zatížení. To je jistota, jinak můžeme teoretizovat do haleluja.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 03.02.2023, 22:00 »

Tak nějak nevím, jestli bych jako truhlář tu jednofázovou komutátorovou mrchu chtěl.
Protože jsem ji nějakým nedopatřením koupil taky, tak všechny současný, trochu značkový, mají jak softstart, tak brždění protiproudem, což působí obrovský nápor na kartáče a ty mizí mimořádně rychle.
Další nevýhoda je hlučnost. Bral jsem ji na menší věci, kvůli relativně bitelnýmu stolu, ale
znovu bych to nekoupil a zaměřil se na pilu s asynchronním motorem, ideálně 3f.
Prakticky tu pilu s motorem 2,2kW rozbíhám na B16 a raděj dělám na velký, kvůli menší hlučnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Aleš Slezák
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 04.02.2023, 00:38 »

Pri starších, prípadne dielňou preťažovanejší ch ističoch 25A/B s častým rozbehom na hrane vybavenia môže pomôcť aj ich jednoduchá výmena za nový, kvalitný a schválený kus (10kA),  ...on bimetal v nich starne smerom dolu..
Navyšovať neodôvodnene impedanciu za "C"čkom nepovažujem za prezieravé...

Dílna má komplet novou elektřinu i elektroměrový rozvaděč cca rok. Hlavní jistič je ABB 3x25B/10kA. Problém je, že tehdy se počítalo s jinou pilou na 400V. Od elektroměru k rozvaděči v dílně je 4x16mm kabel. Jsou tam čtyři 230V zásuvkové rozvody 2,5mm, vždy po 4 zásuvkách a k tomu tři 16A zásuvky 5kolíky, každá extra 5x4mm. Je to dílna pro jednoho a nepočítá se, že poběží více strojů najednou - ruce jsou jenom 2... Volal jsem i na ČEZ jestli je možné hlavní jistič vyměnit za C charakteristik u - prý se technik vyjádří až na základě žádosti. Když jsem však před rokem žádal o připojení měl jsem původně požádáno o 3x32B jistič a změnil jsem to na 3x25 abych nepřeplácel Škleb Tak snad nebudou nyní dělat drahoty.

Mě původně v dotazu šlo o to, jestli je vůbec možné provozovat céčkový jistič pod béčkovým (zda to není zakázáno apod.),  abych to vůbec mohl vyzkoušet, jestli to bude/nebude shazovat... Raději si to ověřit, než začnu poptávat nějakou blbost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.02.2023, 05:53 »

Môžete to takto prevádzkovať 16A/C 25A/B .To ,či to bude držať závisí od impedancie siete v mieste pripojenia píly a veľkosti napätia . Ak bude impedancia nízka, budú vám padať obidva ističe, ak je vyššia, môže to fungovať. Ak nemáte elektrikára, ktorý to vie zhodnotiť, treba spraviť pokus

25A/C vám najskôr nepovolia. Ak to bude padať, máte štyri  možnosti. Zvýšiť rezervovanú kapacitu na 32A/B, zabezpečiť plynulý nábeh motora softštartérom ,  Zaradiť pred stoj dodatočnú impedanciu ( napríklad predlžovák ,  10, 15m) alebo znížiť napätie pre stroj tak aby ste sa dostali do tolerančného pásma 230V -  5 až 10%. Ako to vám ale radiť nebudem


* soft-start-plynuleho-rozbehu-250v-16a.jpg (37.42 KB, 635x497 - prohlédnuto 160 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 04.02.2023, 08:09 »

Dílna má komplet novou elektřinu i elektroměrový rozvaděč cca rok.
Dobrý základ,.. no na všetky rady čo tu padli je ešte dobré poznať parametre siete,... minimálne Rs v poslednej zásuvke, prípadne úbytok napätia...
Potom sa tu isto dočkáte i dajakého overenia napr. v Sichre,.. a bude tiež jasnejšie, či napr. predlžovák môže, alebo nemusí byť problém... bo ono rozumná rezerva v Rs by mala byť pre laikov v domácnostiach prirodzená,..
A myslím si, že pod akékoľvek prekročenie vypínacieho času sa vám tu nikto nepodpíše,...a hlavne nie v priestoroch bez zákonných pravidelných kontrôl...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 04.02.2023, 11:30 »

Dílna má komplet novou elektřinu i elektroměrový rozvaděč cca rok. Hlavní jistič je ABB 3x25B/10kA. Problém je, že tehdy se počítalo s jinou pilou na 400V. Od elektroměru k rozvaděči v dílně je 4x16mm kabel. Jsou tam čtyři 230V zásuvkové rozvody 2,5mm, vždy po 4 zásuvkách a k tomu tři 16A zásuvky 5kolíky, každá extra 5x4mm. Je to dílna pro jednoho a nepočítá se, že poběží více strojů najednou - ruce jsou jenom 2... Volal jsem i na ČEZ jestli je možné hlavní jistič vyměnit za C charakteristik u - prý se technik vyjádří až na základě žádosti. Když jsem však před rokem žádal o připojení měl jsem původně požádáno o 3x32B jistič a změnil jsem to na 3x25 abych nepřeplácel Škleb Tak snad nebudou nyní dělat drahoty.

Mě původně v dotazu šlo o to, jestli je vůbec možné provozovat céčkový jistič pod béčkovým (zda to není zakázáno apod.),   abych to vůbec mohl vyzkoušet, jestli to bude/nebude shazovat... Raději si to ověřit, než začnu poptávat nějakou blbost.
Abyste docílil selektivního řazení jističů musel byste se záběrným proudem trefit do intervalu několika málo desítek Ampér (viz můj krátký příspěvek precizován kol.Schwarzem),  což je více méně o náhodě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #11 kdy: 05.02.2023, 22:11 »

Použít jističe s co nejnižší zkratovou odpolností, (4,5 kA),  a do fází, vředit rázové oddělovací tlumivky. Úsměv

Funguje to. tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 06.02.2023, 07:32 »

Použít jističe s co nejnižší zkratovou odpolností, (4,5 kA),   a do fází, vředit rázové oddělovací tlumivky. Úsměv

Funguje to. tanecek

V tomto případě bych byl líný a lakomý a zkusil nejprve reálný provoz.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 06.02.2023, 13:00 »

... a do fází, vředit rázové oddělovací tlumivky. Úsměv
...
Rázová oddělovací tlumivka nemá tak velkou indukčnost, aby výrazně zvýšila impedanci pro 50Hz.

Jasně, pomůže při krátké špičce, např. když se nabíjí nějaké kondenzátory za usměrňovačem.. .

Ale pro rozběh motoru, kdy je tam přetížení "X půlvln 50Hz" ten přínos je minimální a neodpovídá nákladům
Vyzkoušeno!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Deductio
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline


__09.02__ 31.01.2023


« Odpověď #14 kdy: 06.02.2023, 16:38 »

B25->C16---------------------------NTC2Ω/25A---motor
                |                      |        \                /
obyč.relé230VA C->stykač230VAC-kontakt40A
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 22 dotazů.