Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Vyzná se někdo v certifikaci (CE, shoda, ..) u elektroniky do 9V?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Vyzná se někdo v certifikaci (CE, shoda, ..) u elektroniky do 9V?  (Přečteno 2040 krát)
Marián Ko
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 04.11.2022, 20:00 »


Užjsem již něco hledal, viz níže.

Věděl by prosím někdo, jak je to s cetifikací elektroniky (CE, prohlášení o shodě, něco dalšího) u výrobku, který obsahuje elektroniku na 5V, max na 9V?

Bude tam Arduino + něco málo navíc. Nejsem schopen zaručit, že to Arduino nebude z číny (i kdyby kupované u nás) a určitě nebude mít žádné papíry. Je to elektronická hra / hračka. Napájeno to je buď USB adaptérem (tedy 5V),  přičemž přibalený adaptér by měl věrohodný CE certifikát (něco od "normálního" výrobce z EU),    nebo ze 4, nebo 6ti baterek (tedy max 9V). Bylo by to v krabičce z PLA, nebo PET. Není to určeno dětem do 3 let, reálně tak od 5ti let nahoru (až po důchodce Úsměv ).
Hledal jsem, ale nacházel jsem jen, že CE už dnes musí být v podstatě takřka na vše  Jsem v rozpacích . Spadalo by to do několika kategorií, jako elektrické / elektronické zařízení ,   / elektromagneti cká kompatibilita (?) ,   / hračky (?). Z textů co jsem prošel jsem se již smířil s tím, že se to bude muset certifikovat - v tom případě bych se obrátil asi na firmu (neřešil bych to sám),    nebo doporučil by někdo jiný postup?? Ale našel jsem také 2 informace, ze kterých možná svítá naděje? - "Elektrické zařízení, určená pro použití v rozsahu jmenovitých napětí pro střídavý proud od 50 do 1 000 V a pro stejnosměrný proud od 75 do 1 500 V, může být uvedeno na trh pouze tehdy jestliže splňuje .... " a druhá "Toto nařízení se vztahuje na elektrická zařízení určená pro použití v rozsahu jmenovitých napětí pro střídavý proud od 50 do 1000 V a pro stejnosměrný proud od 75 do 1500 V (dále jen „elektrická zařízení“)."
Nenašel jsem nic, co se týká výlučně napětí pod 12V, nebo obecněji pro bezpečné malé napětí. A nevím, zda když dle vět výše nespadám do kategorií nad 50/75V, zda to automaticky znamená, že se toho tedy žádné normy a testy netýkají..? Věděl by to prosím někdo? a ideálně i s nějaký důkazem, který by se dal v případě potřeby použít?
Mário  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 05.11.2022, 00:11 »

Posuzování shody elektrických zařízení je poměrně složitá problematika. Doporučuji se tedy obrátit na nějakého odborného konzultanta.

Pouze velmi zjednodušeně:

Na vaše zařízení se nevztahuje (jak jste ostatně správně dohledal) nařízení vlády 118/2016 Sb. Nicméně se na něj zřejmě budou vztahovat jiné požadavky, např. nařízení vlády 117/2016 Sb. (požadavky EMC) a nařízení vlády č. 481/2012 Sb. (používání nebezpečných látek) a zřejmě další, viz vámi zmíněné hračky117/2016 Sb. To už ale nedovedu posoudit. Je také možné, že můžete spadat do některých výjimek v těchto nařízení uvedených. Každopádně se domnívám, že se označení CE  nevyhnete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 05.11.2022, 10:05 »

Posuzování shody elektrických zařízení je poměrně složitá problematika. Doporučuji se tedy obrátit na nějakého odborného konzultanta.


Pokud máte dosti zkušenosti a dosti času na studování, tak to můžete zvládnout. Je to opravdu poměrně složitá záležitost. K tomu co bylo řečeno ještě doplním to, co je obvykle v úvodním auditorském testu:

- nejdříve určete zdá se jedná o stanovený nebo nestanovený výrobek
- z toho vám vyplyne pod jaký zákon jej zařadíte. Zdá pod Z 91/2016 nebo pod 102/2001
- výsledkem procesu analýzy bezpečnosti bude prohlášení výrobce, že výrobek je bezpečný
- může se ale jednat o elektronický přístroj, který z hlediska EMC spadá pod NV 117/2016
- pak musíte studovat ČSN EN 55014-1
- je-li tam nějaký zdroj Vf signálu, pak musíte měřit úrovně podle ČSN En 5516-1-1 a 55022
- je vypracován Návod na použití
- je vypracován protokol o měření výrobku
- je vypracovaná dokumentace ES o shodě
- je nutná dobrovolná certifikace ( ano/ne)

Dokumentace o shodě musí dokázat, že výrobek je bezpečný.
Pokud se snažíte dodávat výrobek na trh, tak prostudujte všechny zákony a také studujte všechny směrnice ČOI. U některých výrobků dodávaných na trh, musí být certifikace provedená autorizovanou organizací. Není to také levné....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 05.11.2022, 10:32 »

U těchto výrobků nejde jen o el.veliciny, ale hooodně o plasty, hrany a buhvíco ještě.
Podnikatelsky mrtvá věc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.11.2022, 13:03 »

Milane,
to je velice důležitá poznámka. Zvláště, když je to pro děti.......
A podnikatelsky?
Když jsme před 30 léty začínali oficiálně podnikat, tak tehdy na FÚ mi paní na dotaz dala
hezkou lekcí. Podnikáme proto, abychom vytvořili zisk.
A tak k té certifikaci patří i ekonomická rozvaha. ( Někdy hlavně moudrost)
Zbývá jen popřát GL
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Kde najít informace o moderních el. rozvodech?
 Je někde na internetu legenda ke značkám, které jsou v elektrovýkresu pro domek?
 Poradi mi nekdo se svepomoci provedenou rekonstrukci elektroinstalace?
 Od jakého napětí se počítá silnoproud?
 Je potřeba stav. povolení pro novou přípojku do 50-ti metrů?
 Uplny zacatecnik by chtel znat zakladni veci, od barvy kabelu po zapojeni.
 Jaký je prosím rozdíl mezi předpisem a normou?
 Má Eon zákonnou povinnost připojit pozemek pro stavbu domu?
 Je toto zapojení koupelny správné?
 Jak si položit novou elektriku sám?
 Jak na dalku zjistit, ze v el. siti (rekreacni chalupa) doslo k preruseni?
 Poraďte jaké překvapení mě může potkat při el.instalaci běžné garáže?
 Kdo je povinnen zřídit veřejné osvětlení u objektu vzdáleného od obce?
 Co obnáší zavedení elektřiny do garáže?
 Jaká bude približná cena ,přízemního nepodsklepeneho RD 5+1 bez podkroví?
 Kdo má nahlásit zlomený izolátor?
 Jaký je rozdíl mezi Gu10 a Gz10 a mezi Gx5,3 a Mr16?
 Jaký je rozdíl mezi rozvaděčem a rozvodnicí?
 Proč svítí doutnavka i bez držení uzemnění?
 Kde sehnat kompletní normy čsn o elektrice?
 Co přesně znamená minimální proud digitálního časového spínače?
 Pomůžete mi pochopit vztahy elektrických potenciálů?
 Může malba zdi vyblednout od elektrického kabelu?
 Je v zásuvce nějaký proud, když není zapojen žádný spotřebič?
  Prečo VSE odpojilo elektrinu bez upovedomenia majiteľa?
 Su nejake doporucenia pre kabelaz v spalnach?
 Proč jsem elektricky nabitá?
 Je zasuvka zdroj napeti nebo proudu?
 Musíme souhlasit se zrušením stávající HDS na objektu?
 Čo je to fáza?
 Proč je u AC sítě proti sobě fáze/zem a ne fáze/fáze?
 Kdo by vysvětlil vztah napětí mezi uzemněním a fází?
 Proč když připojím spotřebič do sítě nevznikne zkrat?
 Odkud, kam teče proud?
 Co je potřeba ke kusové výrobě led lampiček?
 Jaký je odběr trafa?
 Jakou středoškolskou literaturu zvolit pro pochopení praktických zapojení?
 Rozdělí se proud mezi 2 vodiče?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.027 sekund, 22 dotazů.