Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jaké nebezpečí hrozí, pokud zablokuji tepelnou pojistku špendlíkem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké nebezpečí hrozí, pokud zablokuji tepelnou pojistku špendlíkem?  (Přečteno 6808 krát)
Adéla K
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 29.04.2022, 20:04 »

Mám vypadlou tepelnou pojistku u bojleru (typ pojistky: EIKA mag01).
Pojistka nejde zacvaknout, nevím přesně proč, ale objednala jsem novou.
Mezitím ale potřebuji alespoň trochu ohřát vodu na koupání, tak jsem do tlačítka pojistky narvala špendlík aby zůstala sepnutá.
Bojler jsem předtím odpojila od obvodu s HDOčkem a připojila do zásuvky (chráněné proudovým chráničem).
Je to jen dočasné nouzové řešení, samozřejmě to chodím kontrolovat, nechám pár hodin ohřívat a pak bojler zase vypnu.
Ale pro jistotu se radši ptám zda nehrozí nějaké rizoko poškození bojleru?
A když bych to včas nevypla znamená to že když pojistka nevycvakne hrozí uvaření vody?


Moderátor: Původní nesmysl zněl: "nouzové sepnutí tepelné pojistky bojler ?".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Procházka, Slaný
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 30.04.2022, 17:38 »

Co k tomu říci. Vyřadila jste důležité bezpečnostní zařízení a ve vlastním zájmu byste tento stav měla napravit.

Tato pojistka má účinkovat v případě selhání provozního termostatu, což je možnost nezanedbatelná vzhledem k četnosti spínání a zatížení. Její význam dokládají četné nehody z minulosti, které mají na kontě lidské životy. Vaše pojistka pravděpodobně umřela na únik pracovního média.

Krátkodobě a pod stálým dozorem a vyzkoušenou bezpečnostní armaturou se s největší pravděpodobnos tí nic nestane, ale ve vlastním zájmu si nechte co nejdříve pojistku vyměnit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 30.04.2022, 18:21 »

Ale tento havarijní termostat, je pouze část vaší závady. To že dochází k jeho vybavování značí i to, že řádně nefunguje ani provozní termostat. Tedy si to rozhodně zaslouží zavolání odborné pomoci. Stále jde o velké riziko úrazu el. proudem, nebo horkou vodou. Nemusí být špatný, jen třeba zarostlý vodním kamenem.

Rizika jsou dvě. V bojleru se voda ohřeje na velmi vysokou teplotu a může dojít k opaření vařící vodou. Také pamatuji případ, kdy majitelka pustila vodu do vany a nápor vařící vody nevydržela plastová nástěnka. Naštěstí nedošlo k opaření a všechna vařící voda vytekla pouze do té vany.
V extrémní případě, kdy navíc dojde k přicpání pojišťovacího ventilu, může dojít vzhledem k rostoucí teplotě a tedy i tlaku (až vývinu páry)  ,  až k prasknutí (výbuchu) bojleru. Že nejde pouze o strašení, dokazují případy které se už staly a opravdu to nebylo dobré.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 30.04.2022, 21:48 »

Z vašeho popisu, je zřejmé, že trochu víte co děláte, ale neuvědomujete si důsledky, které to může mít.
Pro výpočet energie uložené v bojleru se dá použít vztah. E=m*C*dt (m= hmotnost vody kg, C měrná tepelná kapacita vody 4,2kJ/kg, dt= rozdíl teploty)
Když to tedy trochu spočítám, půměrný boler má spirálu 2,2kW tedy za jednu hodinu dodá energii 2,2kWh to je 7920kJ, takže pokud máte bojler např 160l, tak za 1h ho ohřejete o cca 11°C, u 125l je to 15°C. (jen pro představu) Vy, ale nevíte kolik je výchozí teplota.

Jak už psali kolegové, krizových scénářů může být mnoho a horká voda je opravdu velmi nebezpečná. Sjednejte si v co nejkratším termínu opravu, případně pokud jste osoba znalá s vyšší kvalifikací (obor elektro),  kupte si vhodný náhradní díl a proveďte výměnu. Teď nedávno jsem měnil jednu spirálu, která chytla plamenem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Václav Třetí
*
Online Online



« Odpověď #4 kdy: 01.05.2022, 03:42 »

Já jsem tazateli(ce) odpověděl již 29/4 večer do soukromé zprávy, protože tento stav je extrémně nebezpečný. Nevím, zda si ji přečetl(a). I zde napíši, že reakce tepelné pojistky je vždy z důvodu závady termostatu a její  zablokování je nebezpečný stav. Termostat může být ve své funkci zablokován také zanešením boileru vodním kamenem. Rozdíl mezi maximální pracovní teplotou nastavitelnou na termostatu a okamžikem reakce tepelné pojistky je dost vysoký, takže falešné výpadky nebývají obvyklé. Přehřátí boileru až k bodu varu způsobí vývin páry a explozi. Spoléhat na přetlakový ventil nedoporučuji, bývají zatuhlé a s nefunkční zpětnou klapkou.

Při explozi boileru dojde většinou k destrukci objektu a smrtelným úrazům, síla páry je obrovská!

 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
František Ševčík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 01.05.2022, 09:31 »

Výborně to popsal pan Franěk i pan Žabka nebo pan Václav Třetí. Objednejte v co nejkratší době servis. Škoda, že není uveden alespoň výrobce bojleru, např. Dražice, Tatramat a pod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Skotnica
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 01.05.2022, 10:02 »

Opravdu to může skončit špatně. I obyčejný papiňák který má vadný pojistný ventil  dokáže udělat svoje. Nedej bože bojler. Kde asi braly sílu ve své době parní stroje Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 01.05.2022, 11:17 »

viz tato hrozná událost kousek od nás. Dodnes si to dobře pamatuji.
Výbuch bojleru je jako by vám doma někdo odpálil dost silnou bombu. Tlaková vlna je přímo destruktivní.

https://zatecky.denik.cz/zpravy_region/oharka_tragedie_deset_let_20120413.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Václav Třetí
*
Online Online



« Odpověď #8 kdy: 01.05.2022, 12:12 »

viz tato hrozná událost kousek od nás. Dodnes si to dobře pamatuji.
Výbuch bojleru je jako by vám doma někdo odpálil dost silnou bombu. Tlaková vlna je přímo destruktivní.

https://zatecky.denik.cz/zpravy_region/oharka_tragedie_deset_let_20120413.html

Přesně tuto událost jsem si vybavil, když jsem dotaz četl jako nový.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 01.05.2022, 12:28 »

Já si vzpomněl na Žambersko

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/197702-video-exploze-bojleru-rozmetala-rodinny-dum

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Václav Třetí
*
Online Online



« Odpověď #10 kdy: 01.05.2022, 12:59 »

U Žamberku bylo velké štěstí, že nikdo nebyl doma, vše skončilo pouze jako vysoká materiální škoda.

V hotelu Oharka bylo šest mrtvých cizinců a část panelového objektu spadla. Doporučuji si přečíst článek v odkazu Pavla Horského, je to doopravdy kruté.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 02.05.2022, 07:35 »

Vypadá to, že vše důležité včetně odstrašujících  reálnáých příkladů zde byla napsáno. Já bych se ujistil, že ten přetlakový ventil funguje a před zapnutím s ním otočil a zkusil jestli  při tom dojde  k chvilkovému odtoku vody https://www.pro-topeni.cz/files/mod_eshop/produkty/full/te-1847s-2.jpg Je to takový další krok pro klid duše a určité  zvýšení bezpečnosti toho provizoria
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Adéla K
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 03.05.2022, 19:08 »

byla jsem služebně pryč (přijela jsem včera)....tudíž jsem se k přečtení dostala až teď .. nečetla jsem úplně vše....

a snad si někdo nemyslel že mi to fakt bouchlo...  Kroutím očima

omlouvám se jestly jsem někoho vyděsila... video sem samozřejmě viděla už předtím, ale ty lidi co jim to bouchlo asi nevěděli že je ta pojistka vadná... a určitě se to nemohlo stát při 60ti stupních...

...a tomu samozřejmě rozumím že pojistka je od toho aby jistila   angel a kord tepelná  Zlej

... samozřejmě že sem se dost bála.. neustále kontrolovala.. . a z bojleru do zásuvky pořádný kabel (zvládá svářečku- trafo) ..
zas takový magor nejsem abych to nějak podceňovala... a dovedu si představit bojler ve "varu" ... přeci jen je to "tlaková nádoba"

....a přetlakový ventil funguje Úsměv

přečíst si to dřív, asi bych to stejně udělala, ale bála bych se rozhodně víc..

ohřála jsem s tou "pojistkou" 2x .... po asi dvou hodinách byla voda nahřátá skoro 60 stupňů...


neuvedla jsem ale důležitou informaci:

- bojler je kombinovaný (dražice okc 160) napojený na kotel benekov - B36 (moderní - samá elektronika) ,   který je sice v režimu stop - léto, ale nustále kontroluje i ten bojler (spíná to čerpadla atd..) ..ukazuje teplotu, to mě trochu uklidňovalo.. i když té elektronice taky úplně 100% nevěřím Úsměv ..ale jsou tam i "budíky"

..na kotli teplota TUV nastavena max 63 stupňů, když by to tu hodnotu překročilo šlo by to do topení... ale přeci jenom jsem to vypla co nejdřív to šlo... bylo to opravdu nouzové řešení...  angel  ..už se mi nechtělo koupat se v dětské vaničce ...teď už mám uhlí Úsměv
a zítra bych už měla mít tu pojistku (i stím termostatem) a určitě chci aby to vyměnila zkušenější osoba než já.. i skrze ty ostatní věci s tí spojené jako je právě to čištění atd... ještě vyměníme tu anodovou tyč...


-> jen tedy ještě otázka ... kdyby bylo to topné těleso ve špatném stavu (zanešené vodnim kamenem)  tak by se ta voda neohřále za tak krátkou dobu... nebo ne??  

-> riziko překročení teploty ...to sem se zeptala blbě...to jsem vlastně věděla.... to spíš mělo být:
když už to tedy takhle udělám (špendlík) .. za určitých podmínek... je to jen na te pojistce nebo to vypne ještě něco??

..ale pak sem si uvědomila, že když zapnu ten kotel (regulaci) tak to bude bezpečnější..

ale kdybych poslala fotku tak mi seberou vyhlášku Škleb

50tku sice obnovuju (paragraf 6) ale nedělám to .... baví mě svařovat ,ale to ze zdravotních důvodů už nemůžu, z elektrikařiny jsem naposledy dělala elektromotory do lokomotiv (revize-repas) ... ted dělám diagnostiku nákladních vlaků (svary)

dík všem za reakce ... a omlouvam se, že sem to blíže nepopsala...

.....chtěla sem to napsat stručně
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Opravdu výstup z termostatu napojím na cívku stykače a stykačem ovládám přímotop?
 Pokud mi chybí vodič pro napájení termostatu, musím použít jiný?
 Jak zapojit termostat k plynovemu kotli?
 Proč mi termostat nezapne kotel?
 Je termostat s tepelnou pojistkou dostačující jištění k topné spirále u bojleru?
 Ako mam zapojit termostat ku plynovemu kotlu Viessmann Vitopend?
 Proč kmitá termostat připojený přes UPS?
 Jak zapojit pokojový termostat k elektrokotli?
 Jaký kabel použít na propojení kotle s pokojovým termostatem ?
 Jak správně zapojit termostat THP-90 ke kotli pro oběhové čerpadlo?
 Jak použít elektrokotel jako záložní zdroj kotle na uhlí?
 ako zapojit termostat?
 Kde hledat závadu v zapojení termostatu?
 Ako mám pripojiť termostat ku kotlu?
 Ako zapojiť digitálny termostat pre elektrické podlahové kúrenie?
 Jak připojím termostat ABB 3292U-A00003 k topné rohoži?
 Jak zapojit dva prostorové termostaty k jednomu kotli?
 Jak zapojit inteligentní pokojový termostat pro podlahové topení?
 Mohu ovládat ventilátor akukamen (230V) pomocí termostatu (3V)?
 Jak zapojit termostat k plynovému kotli Junkers?
 Kde sehnat třífázový termostat s klidovými kontakty k topné jednotce?
 Proč se mi po výměně baterií v termostatu nezapíná kotel?
 Jaký použít termostat (digitál/analog) k podlahovému topení do koupelny?
 Jak připojit nabíjející termostat akumulačních kamen?
 Proč termostat vypne kotel když indikuje topení a zapne kotel, když je v klidu?
 Proč bezdrátový termostat Vaillant VTR450f stále padá?
 Jak zapojit podlahový konvektor bez termostatu?
 Jakým WIFI termostatem lze nahradit starý termostat Euro 900?
 Jak vyměnit starý termostat za nový v případě neoznačených vodičů?
 Jak zapojím termostat na plynový kotel Viesmann Vitopend 100 WH04?
 Jaký termostat zvolit pro teplovodní podlahové topení dřevěné podlahy?
 Jak zapojit termostat PT10 ke kotli Panther Condens 25KKO?
 Jak pripojiť starší termostat k plynovému kotlu?
 Jak zapojit WiFi přepínač ke dvoum termostatum ke kotli ?
 Jak zapojit 3f termostat s manualnim resetem?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.045 sekund, 22 dotazů.