Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Opravy a servis, údržba, rekonstrukce
| | |-+  Jakou zkoušečku doporučujete do domácnosti pro běžnou kontrolu zásuvek?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou zkoušečku doporučujete do domácnosti pro běžnou kontrolu zásuvek?  (Přečteno 2937 krát)
Karel_Zelva
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 05.03.2022, 11:48 »


Jakou zkoušečku doporučujete do domácnosti pro běžnou kontrolu zásuvek?

Mám na mysli čím nahradit klasickou zkoušečku ve šroubováku. Uvažuji o 2 a to: UNI-T UT22B-EU, KUPSON ZN-11. Doporučili byste některou z nich nebo zvolit úplně jiný typ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 05.03.2022, 13:36 »


Doporučuji ZN-11.
Sám ji mám v domácím vercajku a dá se s ní celkem uspokojivě měřit.
Poměr výkonu k ceně je velmi dobrý.

Pokud jste ale profík, pak se poohlédněte po uplně jiných zkoušečkách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 05.03.2022, 13:41 »

V rukou laika je jakákoli zkoušečka akorát zdroj dlouhých telefonátů, proč to pořád svítí, nebo proč to nesvítí, když má a tak.
Osobně bych pro mírně pokročilého laika s pudem sebezáchovy doporučil obyčejnou SN4 za pár stovek.
Odpadnou potíže s neschopností rozlišit indukci a hlavně rachtání upozorní, že je to fakt živý.
Navíc nepotřebuje baterie a ještě jsem neviděl, aby někdo z laiků dělal na bateriové zkoušečce autotest před měřením.
SN4 je vhodné před měřením vrazit do zásuvky, o které se ví, že je funkční.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 05.03.2022, 13:51 »

ZN-11 nepotřebuje baterii a indukce jí hlavu neblbne.
A vyjde asi na 450,-Kč, což asi nikoho nezrujnuje. Měří jak AC tak DC a funguje i jako fázovka.
Má i akustickou signalizaci, která se dá ocenit např. při zjišťování jaký že jistič jistí právě danou zásuvku.
Byl jsem s ní spokojený, než jsem si přičichl k DUSPOLu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 05.03.2022, 13:55 »

Dík za obeznámení s ZN-11. Neznám a nápadně připomíná jeden takový výrobek z hobbymarketu.
Já byl před Duspolkou spokojen s ZN1 a posléze vzal na milost ještě ZN4.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 05.03.2022, 15:50 »

Kdysi (asi před 15 léty) jsem pořídil tehdá vychvalovanou a také drahou Kyoritsu KEW 1700, ale k srdci mi nepřirostla. Elektronická potvora s baterií, která spolehlivostí nevyniká díky problémům s kontaktem pouzdra baterie a má nelogickou kontrolu pořadí fází. Zejména mě dostává, když u zapojení mezi L a N ukazuje pořadí fází a pokaždé jinak! Proto u mě stále vítězí typy s elektromagnete m.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #6 kdy: 05.03.2022, 16:44 »

A jsou tyto zkoušečky určeny pro ruce laiků? Dokáže vůbec laik správně vyhodnotit to co mu to bude signalizovat? Jo, někteří asi ano. Ale většina jistě ne a nejsem si jist, jestli je moudré vkládat sem takové všeobecné rady, což může všeobecně u laiků vyvolat pocit, že je to velmi snadné a že to zvládnou i oni.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 05.03.2022, 17:00 »

Slovutní výrobci zkoušeček dělají někde chybu, jak jinak si vysvětlit, že mnoho profíků sáhne dnes mnohdy raději po základních výrobcích typu ZN či ZNF.
Za sebe:
Moc velké.
Gumový plast po pár letech lepí a žmolkuje se.
Šachta na baterie je nespolehlivá.
Kabel je tlustý, v mrazu tvrdý.
Displej někdy špatně čitelný.
Zžít se s kontrolkami plus/minus/pořadí fází je většinou o nervy...
Tělo je lepené v místě displeje, tj. stačí v zimě na zkoušečku zatlačit a rázem mám dvě poloviny.
Cena zkoušečky není úplně spotřební.
Cena přísl.typu hrot, prodl.vodič je alespoñ pro mne neakceptovatel ná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 05.03.2022, 19:00 »

A jsou tyto zkoušečky určeny pro ruce laiků? Dokáže vůbec laik správně vyhodnotit to co mu to bude signalizovat? Jo, někteří asi ano. Ale většina jistě ne a nejsem si jist, jestli je moudré vkládat sem takové všeobecné rady, což může všeobecně u laiků vyvolat pocit, že je to velmi snadné a že to zvládnou i oni.
Tak, Vadaska a pod.vždy patřila do výbavy dílny, či garáže.
Do elektriky, myslím tím jednoduché úkony předělání zásuvky, posunutí vyp. a pod. se kutil pouštěl a bude pouštět dál, tak proč mu "brát" zkoušečku tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 05.03.2022, 20:58 »

A jsou tyto zkoušečky určeny pro ruce laiků?

Pokud si ji může laik běžně koupit v jakémkoli elektru, je tu problém?
Informovaný laik je rázem méně nebezpečný svému okolí a myslím si, že to co jsem tu napsal já a nebo kolegové je obsahem manuálu každé zkoušečky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 05.03.2022, 21:27 »

A jsou tyto zkoušečky určeny pro ruce laiků?
Laik, který se např. zde na fóru zeptá na názor na dvoupólovou zkoušečku, je z kategorie těch, kteří o svém počínání alesopň trochu přemýšlí a seznámením-se s návodem, ze sebe udělají osobu seznámenou a nebudou mít s "vadaskou" výraznější problémy.
Horší jsou dovedové, co si koupí multimetr za kilo v akci v BAU aby pak propadali panice když náhodou něco někde naměří, nebo kvůli špatnému přepnutí nenaměří a nebo rovnou vyrazí.
Na vesnici byla fázovka snad v každé chalupě a "vadasky" byly taky celkem rozšířené.
Do jisté míry však chápu tuto úvahu o adekvátnosti užívání kdejakým laikem, protože tehdejší laici byli přemýšlivější, s jistým respektem k tomu, co umí kopat. Současní zpravidla nepochopí, co jim nenajde google a co nevyřeší s řemeslníkem po watsappu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 05.03.2022, 21:42 »

Padlo tu několik názorů, které možná nejsou úplně v souladu s platnou legislativou, ale podporoval bych je.

Myslím ty, které vycházejí z toho, že když se laik alespoň trochu rozumně zeptá, je dobře mu poradit co může a naznačit kde je nějaká hranice za kterou by neměl jít.

Zkoušečku na nějakou kontrolu rozhodně "dvoupólovou",  fázovka není zkoušečka, ale nástroj pro zmatení nezkušeného (a někdy i zkušeného)

Pro běžné "ošahání nejen zásuvky" vůbec není špatná ZNF-01, používal jsem i ZNF-95, ale nevydržela "zašlápnutí"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 05.03.2022, 23:51 »

Pokud si ji může laik běžně koupit v jakémkoli elektru, je tu problém?
Informovaný laik je rázem méně nebezpečný svému okolí a myslím si, že to co jsem tu napsal já a nebo kolegové je obsahem manuálu každé zkoušečky.

Ne, není tu problém Pavle. Jde pouze o úvahu, jestli dokáže laik správně vyhodnotit to co naměří, tedy pokud bude vědět jak a co správně měřit, nebo jestli vůbec nemůže dojít i k jeho ohrožení. Přiložený návod je sice vodítko, ale laik se v tom nemusí správně vyznat a třeba pochopit některé technické výrazy a podobně (opět platí že bude dost vyjímek, jak už jsem psal)  Nechci aby to sklouzlo do diskuse jestli radit, nebo ne. To je každého věc, do jaké míry chce poskytnout své znalosti a zkušenosti nejen kolegům, ale i laikům. Otázkou zůstává jestli třeba na jednoho méně nebezpečného laika, třeba nepřibude  pět těch nebezpečných, kteří se neptají, jen si něco přečtou a špatně vyhodnotí rizika, nebo přímo neodhadnou své znalosti a možnosti.

Jinak kvalitní zkoušečka (dvoupólová) je základem bezpečnosti obsluhy a pravdivosti naměřených hodnot. Co se týká "doutnavkových šroubováků" to se vůbec nedá nazývat zkoušečkou a v rukou laiků kteří nechápou jejich funkci a rizika s tím spojená, jde často o velmi nebezpečnou hračku za doslova pár korun.

PS: ale pěkně jsem šťouchnul do vosího hnízda. Soudím dle reakcí několika kolegů na jednoduchou úvahu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.