Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Doporučíte rekonstrukci pokud je instalace provedená vodiči CYSY?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Doporučíte rekonstrukci pokud je instalace provedená vodiči CYSY?  (Přečteno 5576 krát)
Jakub Lukeš1
« kdy: 29.01.2022, 20:09 »

Při kontrole elektroinstala ce v chalupě jsem zjistil že je téměř všude použit měděný lanovaný vodič CYSY.

Tři jednotlivé vodiče tažené husími krky jsou trochu silnější než běžné 2.5, jsou v bezvadném stavu jak měď tak izolace. Jediné co je špatně jsou barvy - fáze a nula žlutě a zem červeně.

Stáří elektroinstala ce nedokážu určit, původní určitě není, překvapil mně samostatně vedený zemnící vodič, který se dříve běžně nepoužíval. Je možné takto provedenou elektroinstala ci ponechat nebo doporučujete rekonstrukci.


(Vyměnit nebo nechat Elektroinstala ci vodičemi cysy ?)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #1 kdy: 30.01.2022, 07:51 »

váš CYSY není nějaký "lanovaný vodič",  ale starší označení kompletného kabelu H05VV-F. Vaše vodiče v trubkách jsou mejspíše CYA.
Barevné označení je v rozporu s příslušnými ČSN, neznáme vodiče - neznáme jejich dovolené proudové zatížení atd. atd.

Ode mne byste na toto kladnou revizi na 100% neobdržel.

Na základě toho co jste napsal doporučuji rekonstrukci elektroinstala ce odborníkem dle projektové dokumentace, která pak MUSÍ být předložena reviznímu technikovi při provádění výchozí revize elektro.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 30.01.2022, 10:04 »

Už jsem se s tím také setkal, chata dřevostavba, bývalý majitel domácí kutil elektrikář....
Rozhodně jsem doporučil majiteli vše vyměnit, nejen vzhledem že tam chce vytápět elektřinou, ale další spotřebiče v kuchyni hodně zatíží tyto slaněné vodiče!
Pro požár jako nachystaný!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 30.01.2022, 10:18 »

... ale další spotřebiče v kuchyni hodně zatíží tyto slaněné vodiče!
Pro požár jako nachystaný!!
Tomu nerozumím. Není podstatný průřez?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 30.01.2022, 10:45 »

To byla v našem pohraničí jedna vojenská posádka "spřátelené armády"
A byly to kilometry "PKčka" co od nich místní dostali, takže nějaká garáž, chatička,... je komplet "elektrifikovan á" z tohoto materiálu. Dokonce jsem na ty vodiče narazil u jedné chalupy, kde před prodejem původní majitel uváděl že je elektroinstala ce po částečné rekonstrukci


Tomu nerozumím. Není podstatný průřez?
Ano, "průřez" v místě spoje!
Na slaněných vodičích se najdou neskutečné prasárny  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 30.01.2022, 12:26 »

Tomu nerozumím. Není podstatný průřez?

Ano, průřez 0,75-1,5 mm a natažen ve dřevěných stěnách jen tak, navolno!!
A celkem velké délky, kolem doloka chaty!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 30.01.2022, 12:42 »

Ano, průřez 0,75-1,5 mm a natažen ve dřevěných stěnách jen tak, navolno!!
A celkem velké délky, kolem doloka chaty!
A právě proto tomu nerozumím, tazatel má vodiče Cu min. 2,5mm2 v trubkách.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 30.01.2022, 12:49 »

A právě proto tomu nerozumím, tazatel má vodiče Cu min. 2,5mm2 v trubkách.

Mě by spíš zajímalo, jak laik, kterým tazatel evidentně je, pozná u CYA sílu jeho průřezu.
Myslím, že se tu zabýváme kravinami a řešení je zcela jasné.

  ............do kumentace..... .........nová elektroinstala ce...........v ýchozí revizní zpráva........ .......
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 30.01.2022, 13:33 »

Spíš bych řekl, že bez osobní návštěvy na místě se buď můžeme všichni mýlit, nebo naopak mít všichni pravdu.
Tohle se na dálku nedá rozsoudit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 30.01.2022, 13:41 »

Citace
A právě proto tomu nerozumím, tazatel má vodiče Cu min. 2,5mm2 v trubkách.

Já jsem psal o tom, co jsem zažil na jedné chatě...Ne o dotazu!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jakub Lukeš1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 30.01.2022, 15:36 »

Mě by spíš zajímalo, jak laik, kterým tazatel evidentně je, pozná u CYA sílu jeho průřezu.
Myslím, že se tu zabýváme kravinami a řešení je zcela jasné.

  Nejsem elektrikář ale úplně negramotný také ne, průřez vodiče si dokážu spočítat a je to po zaokrouhlení 3 mm, což není běžné ale je to víc než standardně používané 2.5 mm.
Navíc jejich zatížitelnost je prověřená léta používané rychlovarné konvice na jedné zásuvce, vodiče pod ní nenesou žádné známky opotřebení, izolace není vyhřátá měď je jako nová.
Popravdě začal jsem to řešit s obavou že je tu hliník a tyto vodiče mě překvapily.
Co se barev týká to se snad dá řešit poznačením barevnou izol. Páskou nebo se prý dělají i nějaké návlečky.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdeněk Dančák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 30.01.2022, 17:15 »

Jelikož si mnoho lidí plete průměr ("šířka drátu") a průřez ("plocha drátu"),  tak by mne zajímalo, za jste myslel opravdu průřez, protože ten má jednotky mm2, resp správně psáno mm2

Měřit průřez laněného vodiče není vůbec jednoduché, protože se jedná o spletenec tvořen drátky a vzduchem. Takže buď změřit průřez jednoho drátku a vynásobit počtem (někdy jich je opravdu hodně),  nebo porovnáním s podobným typem, u kterého znáte průřez. On obecně laněný vodič je vizuálně širší jak tuhý vodič.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 30.01.2022, 17:23 »

Laik by měl věřit odborníkovi.
Já vím, že to pro laika vždy není jednoduché poznat kdo je opravdu odborník a kdo jen "lidový vypravěč se správným charisma"

Pokud je něco uvedeno do provozu a spadá to do kategorie zařízení VTZ elektro, mělo by to být ošetřeno výchozí revizí.
Pokud si někdo koupí byt, dům, chatu,... tak je v jeho zájmu nechat si posoudit stav elektroinstala ce v rozsahu pravidelné revize (tady to často není jednoduché kvůli nedostupnosti seriozní dokumentace, ale dá se najít RT, který proleze co se dá, zkontroluje a popíše stav, i když to nebude plnohodnotná revize)

Jak jsem již napsal v jiném vlákně, u slaněných vodičů (CYA) se objevuje dost montážních chyb, které mohou být zdrojem poruch nebo nebezpečných stavů.

Fotka nějakého detailu připojení vodičů v zásuvce by nebyla? Něco by napověděla
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 30.01.2022, 19:33 »

... měděný lanovaný vodič CYSY ... vodiče tažené husími krky jsou trochu silnější než běžné 2.5, jsou v bezvadném stavu jak měď tak izolace. Jediné co je špatně jsou barvy - fáze a nula žlutě a zem červeně.
Když se vrátím zpět k původnímu dotazu, tak lze snadno dekódovat, že tazatel má sice správné uvažování ale znalosti ke správnému šetření nedostatečné. Na základě uvedeného souhlasím s

Ode mne byste na toto kladnou revizi na 100% neobdržel.

Podle mne nelze uvést seriózní závěr. Proto další souhlas s
Spíš bych řekl, že bez osobní návštěvy na místě se buď můžeme všichni mýlit, nebo naopak mít všichni pravdu.
Tohle se na dálku nedá rozsoudit.

Téma je naplněno.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Jakub Lukeš1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 30.01.2022, 21:51 »

Dám vám za pravdu a pozvu si odborníka, jen mne zajímá jestli samotná přítomnost těchto vodičů v elektroinstala ci již znamená negativní revizní správu i když se žádné jiné chyby nenajdou.
Ještě přikládám fotku pro srovnání mého vodiče s 2.5 ciky, je zde myslím znatelné že jsou přinejmenším stejně silné.


* 20220130_200045.jpg (331.76 KB, 1853x1390 - prohlédnuto 272 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 31.01.2022, 04:36 »

Setkal jsem se s elektroinstala cí, která byla provedena slaněnými vodiči a byla zrevidovatelná . To už je hodně dávno, vodiče měly barvu černou a zelenou (instalace provedena dle ČSN 34 10 10 / 1965) a byly protažené trubkami. Průřez byl 1,5 mm2. Jištění zásuvek 10A a světel 6A. Dotyčný majitel chtěl a měl měděnou instalaci v době, kdy nic jiného než hliník nebylo k mání. Navíc precisně provedeno.

Pro tazatele: V běžné instalaci není použití slaněných vodičů (lidově licen) obvyklé, ale není zakázané. Jako nedostatek vidím barevné značení vodičů. Dnes zejména označení vodiče PE červenou barvou (to dělávali v Německu před 50 léty),  protože ten má být zeleno-žlutý a nepřipouští se přeznačování. Problém může být také zakončení vodičů a jejich připojení do přístrojů a svorkovnic. Měly by být použity nalisované dutinky, nepřipouští se pocínování. Ve starších instalacích se dělávala úplná zavázaná očka. Také by bylo dobré určit alespoň přibližně stáří instalace. To by mohl odborník posoudit podle použitých materiálů - tím ovšem nemyslím zásuvky a vypínače, ty mohou výt vyměněné.  To by ke spolehlivému posouzení chtělo všechno projít a vidět. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 31.01.2022, 08:12 »

Tři jednotlivé vodiče tažené husími krky jsou trochu silnější než běžné 2.5, jsou v bezvadném stavu jak měď tak izolace. Jediné co je špatně jsou barvy - fáze a nula žlutě ? ? ....a zem červeně.
Ako je farba izolácie priamo spojená s nebezpečným používaním,..o tom sa rozhodne každý revizák sám,..a podľa môjho sa nezhodnú...

Keď sú farby jediný problém, treba aspoň prehodiť vodiče,..žltú nulu (N) s červenou zemou,..a poriadne skontrolovať spoje,..jak sa tu už píše...
Žltá by určite nemala byť nijakým pracovným vodičom...

Na kladnú revíziu bez výhrad to síce nie je, ..no žeby napr. C3 znamenalo výmenu celej EI,..?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kantner
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 31.01.2022, 08:45 »

U slaněných vodičů velmi záleží na preciznosti provedení všech spojů a prostředí ve kterém se instalace nachází, velkým nebezpečím jsou přechodové odpory v místě spojů. Lisování do dutinek se tenkrát neprovádělo a jak kolega píše nejlepší spoj pod hlavu šroubku bulo na vodiči udělat uzavřené očko ,   hlava šroubku musela být dostatešný průměr, aby pod ní byly všecky jednotlivé vodiče, případně použít pod hlavu šrouku ještě podložku.  Nebezpečí špatně provedeného spoje spočívá v tom, že vedení proudu se  zůčastní  jen určité procento drátků ze slaněného vodiče a vlivem chemické degradace povrchu jednotlivých drátků se může stát, že slaněnm vodičem prochází proud nerovnoměrně, tedy proud některými drátky je vzšší než jinými. Po nějaké vzdálenosti od spoje se to zpravidla vyrovná vlivem dotyku  mezi drátky uvnitř vodiče. To má ale za následek  nebezpečné lokélní přehřívání instalace. Cínování slaněných konců je v rozvodech zakázané z důvodu tečení cínoolověné pájky které, je daleko větší než u hliníku a také může být problém se skápnutím přebytku cínu při nadměrném zahřátí spoje. Nicméně kvalitně provedené cínování spolehlivě zabrání nerovnoměrnému rozložení proudu v jednotlivých drátech slaněného vodiče.
Nasazení dutinky na měděný slaněný vodič který, je chemicky degradovaný vrstvou oxidu nebo sirníku a následné zalisování situaci moc nezlepší. To jen pro ilustraci, abyste věděl, s jakými jevy se v elektroinstala ci můžete setkat a jaký to může mít důsledek. Bez prohlédnutím celé instalace někým zkušeným je to jen spekulace. Špatné barvy vodičů (hlavně PE) jsou z hlediska revize podstatnou závadou ale nevyhoříte kvůli tomu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Jak provést instalaci ve zděné kůlně, která nemá strop?
 Kolik by přibližně stálo předělání rozvodu elektřiny?
 Jsou vlastníci bytů povinni rekonstruovat el. rozvody v bytech, když bude rekonstruováno hlavní domo
 Co je potřeba k nové elektroinstalaci v bytě 2 nebo tři vodiče?
 Je opravdu nutné vyměnit staré hadrové vodiče?
 Poradíte mi prosím co se starými hliníkovými vodiči?
 Víte o dostupné a přehledné odb. literatuře?
 Poradite mi z rekonstrukcí instalace na chatě?
 Jak z PEN získám PE a N pro správnou funkci chrániče?
 Mohu v rozvodnici vodič PEN rozdělit na PE a N?
 Je nutné při navýšení příkonu z 1f na 3f rekonstruovat i vnitřní rozvody?
 Jak zrekonstruovat elektroinstalaci koupelny?
 Může spotřebitel vyměnit tělesa v chodníkovém osvětlení?
 Musíme při rekonstrukci vyměnit hlavní rozvodnici ve sklepě za jinou?
 Mohu při rekonstrukci ponechat původní kovové trubky?
 Na kolik by cca vyšla rekonstrukce elektroinstalace bez materiálu?
 Jak se vypořádat s rekonstrukcí rozvaděče při zachování starých obvodů PEN?
 Co udělat s neznámým zelenožlutým vodičem v zemi?
 Jakým způsobem zapojit lustr pokud mám krátké vývody?
 Jak si poradit s vedením ještě v rákosovém stropě?
 Jak zapojit třífázový jistič?
 Jak posunout zásuvku v kuchyni o čtyři metry dál?
 Jaká bude přibližná cena rekonstrukce bytového jádra?
 Aký priemer vodičov pre úpravu existujúcej inštalácie?
 Jak spolehlivě najít vodiče pod omítkou?
 Je hlučná vibrace elektroměru opodstatněný důvod k jeho výměně?
 Proč nelze připojit starý 2-vodičový rozvod na nový 3-vodičový?
 Jak provést rekonstrukci starého hliníkového jádra?
 Jakým zpusobem mám postupovat při výměně elektroměrové rozvodnice?
 Je nutná technicka dokumentace po rekonstrukci, když instalace zůstává stejná?
 Je nějaká možnost dát na panelákový byt s TNC chránič?
 Mohu použít pro instalaci starý kabel 4x1,5 abych nemusel kupovat nový?
 Jak mám dokončit rozpracovanou instalaci v garáži?
 Je nutné při výměně pojistek za jističe použít také proudový chránič?
 Je možné v chatě při výměně elektroměru zanechat původní instalaci?
 Do kdy musí být provedena rekonstrukce el.instalací, které nesplňují normy EU?
 Jak postupovat při výměně svítidel v panelovém domě?
 Jaký postup zvolit při rekonstrukci dom. přípojky?
 Vysvětlí mi někdo kam vedou ve starém domě všechny fáze?
 Jak provést rekonstukci rozvodu elektřiny nejlevněji, nejrychleji a nejčistěji?
 Jakým způsobem obnovit elektroinstalaci v bunkru CO?
 Mohu ponechat i v rekonstruované instalaci v kuchyni dvouvodičové zapojení TN-C?
 Co říct na profesionální bastlíře rekonstrukcí jader?
 Je vadná elektroinstalace nebo revizní zpráva?
 Nakolik je potřebná nová instalace ve starším panelovém bytě?
 Vyplatí se rekonstrukce elektroinstalace v 35 let starém bytě 3+1?
 Lze vyměnit elektroinstalace v bytě bez sekání do zdí?
 Lze udělat z 1fáz. okruhu 3 fázový?
 Co zajistit pro rekonstrukci elektroinstalace rodinného domu?
 Projde mi kvůli novým hodinám revizí starý dvoužílový okruh?
 Jak správně postupovat při rekonstrukci elektroinstalace bytu?
 Co potřebuji k výměně hl. jističe stejné ampéráže a elměrové desky?
 Jak má spotřebitel postupovat pokud si usmyslí třeba rekonstrukci?
 Budem musieť inštaláciu v drevenej prerobiť pre novu reviziu?
 Jde na stávající rozvod v hliníku připojit nový rozvod v mědi?
 Kolik stojí výměna hlavního jističe a předrátování rozvaděče?
 Jak skloubit nové a staré rozvody v hl. rozvaděči při použití proud.chrániče?
 Jak správně předělat osvětlení ve staré koupelně?
 Vyměnit hliníkovou elektroinstalaci z roku 1975 nebo neměnit?
 Co je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Jak odpojit stykač od napětí v rozvodné skříni?
 Jaké je nutno podniknout kroky při výměně tech. zařízení ve starém rozvaděči?
 Lze při výměně hliníkových rozvodů nechat hliník pro světla?
 Nechat přívod AYKY 2x6 z ER po rekonstrukci el. instal. v bytě?
 Mohu zachovat část elektroinstalace při částečné rekonstrukci koupelny?
 Myslíte si, že si z těchto úrazů vezmou zedníci nějaké ponaučení?
 Co vše mám požadovat při rekonstrukci rozvodu elektriny?
 Víte jak taky může vypadat byt po rekonstrukci?
 Jak dočasně zachránit stav bytové elektroinstalace?
 Je možné vyměnit Al za Cu pouze ve dvou místnostech a pozdeji dodělat ostatní?
 Jak sehnat schopného elektrikáře pro pomoc s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba předělat starou elektroinstalaci pro revizi na třívodičovou?
 Mám kupovat byt se starým Al rozvodem?
 Co vše je potřeba při rekonstrukci elektroinstalace u rodinného domu ?
 Kdo z vás bydlí v bytech s rozvody TN-C?
 Jak zapojit zásuvky 230V sériově?
 Ako správne rekonštruovať starý rodinný dom?
 Jak řešit rekonstrukci instalace místnost po místnosti?
 Lze ponechat TN-C u kompletní rekonstrukce?
 Je při rekonstrukci elektroinstalace v paneláku nutné povolení úřadů?
 Jak postupovat při chybné instalaci kabelu?
 Mohu použít místo původního hliníkového měděný CYKY stejného průřez?
  Existuje standardni postup pro zjisteni puvodniho zapojeni dratu v byte?
 Nebudou problémy se starými rozvody elektřiny v bytě?
 Nejde mi zásuvka, můžeš přijet?
 Je nutné při rekonstrukci vyměnit i starou elektroměrovou skříň?
 Kde je hranice mezi opravou a rekonstrukcí?
 Jak jednoduše rekonstruovat starou instalaci schodiště bytového domu?
 Lze při rekonstrukci el.rozvodů použít pro světla kabel YDY 3x1,5?
 Musím nechat udělat revizi pokud jsem přidal do bytového rozvaděče jistič?
 Jak připojit v bytě nové rozvody TN-C-S na staré TN-C?
 Opravdu se nesmí sekat do panelu?
 Jak spojit hliníkové a měděné vodiče před zalitím betonem?
 Jak zapojit jističe a chrániče v bytě?
 Proč když proběhla rekonstrukce, jsou světla na starých vodičích?
 Jak rekonstrujete rodinný dům za provozu?
 Jak najít ve staré instalaci krabici pod omítkou?
 Je možné zapojit nový obvod v rekonstruované kuchyni?
 Doplníte toto doporučení rekonstrukce o další konstruktivní poznámku?
 Co je potřeba pro výměnu elektrických rozvodů v bytě?
 V jakém pořadí rekonstruovat? Rozvody první a pak až koupelnu?
 Mohu v panelovém bytě zrušit zásuvku s plochými kontakty a napětím 8-15V AC?
 Lze provést rekonstrukci elektroinstalace v panelákovém domě postupně?
 Kde mohou být rozbočovací krabice světelného okruhu v panelákovém bytě ?
 Jaká je priblizna cena vymeny el. rozvodu v rodinnem dome?
 Co dělat když nefunguje starý závitový jistič? Nahradit pojistkovou patronou?
 Jaká je orientační cena za rekonstrukci el. rozvodů panelákového jádra?
 Jak nahradit přerušený PEN od hlavního rozvaděče do bytu?
 Jak vyřešit novou elektriku ve starém paneláku?
 Mám si dělat starosti s dvouvodičovým Cu rozvodem v bytě?
 Musím v družstevním bytě souhlasit s rekonstrukcí elektroinstalace?
 Je potřeba pro rekonstrukci elektroinstalace starého domu povolení statika?
 Čím skrýt starý nezvhledný rozvaděč v panelákovém bytě?
 Co si počít se starým rozvaděčem a rozvody v rodinném domě?
 Ako postupovat pri obnove chalupy?
 Co byste vytkli takové pěkné retro rekonstrukci panelového bytu?
 Mám jako nový nájemník nárok na kompletní výměnu elektroinstalace?
 Jaké se používaly kabely v bytových domech kolem roku 1968?
 Musí být při opravě elektroinstalace v BD přemístěn elektroměr na chodbu?
 Je vhodné řešit rekonstrukci instalace páteřním rozvodem na stropě sklepa?
 Lze posunout stropní osvětlení v panelu o 50 cm?
 Jak zapojit nový rozvadeč místo starého rozvaděče?
 Jak často se v domovní instalaci mění stykače?
 Čím nahradit vadný starý jistič J1K63?
 Jak vysvětlit vlastníkům domu nutnost výměny rozvodů v domě?
 Musí se při přechodu na tři fáze přesekávat elektřina v bytě?
 Jak probíhá výměna stoupacího vedení v BD?
 Jak byly v hliníku dělané zásuvkové okruhy?
 Jaká jsou kritéria pro rekonstrukci elektroinstalace?
 Má smysl předělat obvod TN-C na TN-S bez přizemnění bodu rozdělení?
 Jak na první pohled poznám rozvody v mědi nebo hliníku?
 Jak složitá bude náhrada starých porcelánových pojistek za nožové?
 Vydrží staré rozvody zapojení více spotřebiču najednou?
 Vadí elektroinstalace za krbovými kamny?
 Lze vyměnit domovní rozvaděč, a zachovat starou elektroinstalaci?
 Kdy se PEN vodič nezapojoval na kolík?
 Je rekonstrukce elektroinstalace v bytě na etapy dobrý nebo špatný nápad?
 Mohu provést selektivitu jištění stejnou hodnotou jističe?
 Jaké jsou možnosti navýšení hlavního jističe?
 Síť TN-C-S, ale část stále TNC, jak řešit po rekonstrukci na TNS?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.