Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Proč nedostanu ránu když se dotknu nuláku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč nedostanu ránu když se dotknu nuláku?  (Přečteno 11497 krát)
Jiří Paterka
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 22.07.2017, 21:18 »

Všichni mi říkají že proud zabíjí.
A proto bych se chtěl zeptat proč mě nezabije když se dotknu nuláku, když mi všichni řikají že se po nuláku vrací proud (do nějakého alternátoru) o stejné velikosti jako , ,přitekl'' po fázi?
A jak se popřípadě může vracet když proud tlačí napětí a na nuláku žádné napětí není?
Vůbec mi to nejde do hlavy a nejsem elektrikář jen mě to strašně zajímá.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ludvík Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 22.07.2017, 22:30 »

Velice zjednodušeně pro pochopení princip: Chodíte po zemi, jste na potenciálu země, a proto je pro vás nebezpečný dotyk s fázovým vodičem. Vlaštovky, když na podzim odlétají, tak sedají na nadzemní elektrická vedení (holé dráty),  jsou na potenciálu napětí fázového vodiče, a nebezpečný je pro ně dotyk se zemí. Ránu dostanete, když svým tělem vyrovnáváte rozdíl potenciálů.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 22.07.2017, 23:17 »

Možná by se to dalo vzít právě podle toho pojmenování "nulák",  které naznačuje, že na tomto vodiči je napětí proti "zemi" minimální, blížící se NULE.
Takže když stojím na zemi a dotýkám se vodiče, který je na téměř stejném potenciálu, projde přes moje tělo tak minimální proud, že ho necítím, že mi neublíží...
Ovšem malér by byl, kdyby se ten "nulák" někde přerušil, pak by se na tu jeho část směrem ke spotřebiči přes jakýkoliv zapnutý spotřebič mohlo dostat plné fázové napětí!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #3 kdy: 23.07.2017, 05:56 »

Princip zde vysvětlili kolegové.
Já jen dodám........
Když si sáhnete na kolík u zásuvky, nic se nestane (tedy, pokud není okruh v poruše a na kolíku nebude fáze),  nejste součástí proudové smyčky vámi popisovaného okruhu kde napětí tlačí proud  Úsměv
Kdybyste se ale seriově zařadil do okruhu, tj. stoupl si do okruhu spotřebiče, jenou rukou chytil výstup N ze spotřebiče a druhou odvod N ke zdroji, pak byste se stal součástí spotřebiče a jistá smrt by vás neminula. Důrazně doporučuji to nezkoušet!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 23.07.2017, 09:19 »

Ale HLAVNĚ NESPOLÉHEJTE na to, že "NULÁK" nekope!  Když je vše v pořádku, tak ne, ale spousta elektrikářů by mohla vyprávět.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Paterka
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 23.07.2017, 10:58 »

Děkuji moc za odpověďi :-) Ještě se zeptám když bych vzal amper metr a zapojil ho seriove na nějaký spotřebič na nulak tak bych naměřil stejne amper jako na fázi Toho spotřebiče??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 23.07.2017, 11:18 »

Pokud vás to tak zajímá, tak si prostudujte tento odkaz:  https://cs.wikipedia.org/wiki/Kirchhoffovy_z%C3%A1kony  a bude vám vše jasné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Paterka
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 23.07.2017, 12:33 »

Chápu je to o tom nenarusit potenciál..tak že se ještě zeptám kdybych uměl litat a nedotykal bych se vůbec ničeho a jenom si sáhnul prstem třeba do zásuvky na fázi tak bych vůbec nic necítil jo?? Ani napětí ani proud protoze bych nenarusil potenciál mezi zemí a fází??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #8 kdy: 23.07.2017, 17:19 »

Nemusíte umět létat.
Stačí si stoupnout na izolační podložku.
Důrazně však doporučuji, abyste si našel jiného koníčka. Elektrika není vidět a jakoukoli i sebemenší chybu neodpouští. 
.........napět í cítit není, vždy jen proud, který dáte do pohybu právě díky tomu, že se z vás v jednom okamžiku stane spotřebič..... ............
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Paterka
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 23.07.2017, 17:31 »

Super díky  Úsměv Zkoušet to nebudu nebojte,jenom mě zajímalo jak to funguje  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.