Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Znění zákonů, norem, vyhlášek....
| |-+  Diskuze o ČSN
| | |-+  Jímače ESE, tzv. aktivní hromosvody dostaly na Slovensku smrtící úder!
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jímače ESE, tzv. aktivní hromosvody dostaly na Slovensku smrtící úder!  (Přečteno 28317 krát)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« kdy: 26.04.2017, 09:02 »

Jímače ESE, tzv. aktivní hromosvody dostaly na Slovensku smrtící úder!
    Aktivní jímače byly doposud především dobře postaveným byznysem než spolehlivou ochranou. Toto řešení využíval většinou investor neznalý technických podrobností, který vsadil na výhodnou alternativu. Na Slovensku se však našla "ostrá tužka",  která podrobila předkládané parametry jímačů ESE kontrolním výpočtům. Zajímá vás, čím byly aktivní jímače vyřazeny z horizontu použití všemi, kteří pochopili Kirchhoffovy zákony?
    Zdroj: zde...


   


    Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
Jímače ESE, tzv. aktivní hromosvody dostaly na Slovensku smrtící úder!
   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 26.04.2017, 10:39 »

To je sice možné, je to logické, ale skutečnou váhu by to mělo po konfrontaci s francouzským normotvůrcem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 26.04.2017, 11:35 »

A co budou dělat s těmi namontovanými?? Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 26.04.2017, 12:02 »

Takže se může TIČR s jeho nápady ohledně aktivních hromosvodů jít vycpat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.04.2017, 12:38 »

Právě teď jsem mluvil s bambulkářem v akci, ani se nepředstavil. Jeniný argument na informaci o konci jeho byznysu byl "Hájek lže, lže a lže, všude ve světě to funguje jen v Čechách a na Slovensku podle něj ne!" Když jsem mu řek, že vím, co je v kouzelný krabičce na tzv. kontrolu bambulky, začal se ošivat a utek do auta. zle A jeho přikyvovač Vejmola mě utvrzoval, že ještě dvě pojišťovny platí i škody způsobené bleskem když je nainstalován ESE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jozef987
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline




WWW
« Odpověď #5 kdy: 26.04.2017, 13:13 »

Problém na Slovensku je, že ÚNMS SR, ktorý je vydavateľom normy a normu zrušil bez náhrady k 1. 3. 2017, okrem iného aj z dôvodu jej nesúladu s ochranou oprávneného záujmu t. j. bezpečnosťou neurčil žiadne prechodné obdobie.
Podľa mňa v súlade s všeobecným stavebným právom, je možné zhotoviť ochranu pred bleskom navrhovanú podľa zrušenej STN 34 1398 aj po 1. 3. 2017 v prípade, že platné stavebné povolenie bolo vydané pred dátumom zrušenia STN 34 1398.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekcia v BIM.
Realizácia automatizovaný ch inštalácií KNX, NIKO HOME CONTROL, ABB-free@home.
www.janele.sk
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #6 kdy: 26.04.2017, 16:04 »

To je sice možné, je to logické, ale skutečnou váhu by to mělo po konfrontaci s francouzským normotvůrcem.
Pikantní je, že se do diskuse také zapojili a neuspěli, tedy neobhájili svoje tvrzení. Viz link na podrobnosti
Tato konfrontace, která nastala po ohlášeném ukončení platnosti STN 34 1381, ukázala vratkost celé konstrukce této ochrany založené na zkreslených a ze souvislostí vytržených údajů.
Podrobnosti a harmonogram všech kroků od roku 2015 naleznete zde:

Musím slovenským elektrotechnik ům pogratulovat, že je zahnali do kouta a přinutili argumentovat, to se ještě nikde nepovedlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #7 kdy: 26.04.2017, 16:55 »

"Hájek lže, lže a lže, všude ve světě to funguje jen v Čechách a na Slovensku podle něj ne!"
No, tvrdit si to může.
Jenže to má malé jenže.
To, v čem tedy Hájek údajně lže, tak v tom je zajedno se všemi, které považuji za seriózní odborníky. Pokud bych měl tedy analogicky dovodit, že i ti lžou, pak jsou mi podobní anonymní "bambulkáři" lhostejní.

Všimněte si, že Hájek neargumentuje tím, že jedna paní povídala a zda to má, či nemá certifikát. Jeho vysvětlení se opírá třeba o Kirchhoffův zákon a pokud to druhá strana odmítá, pak se omlouvám, ale přikláním se raději k platným fyzikálním zákonům. A vůbec nejde konkrétně o Hájka, Kutáče, Šalanského, Buranta, Komrsku, Markse, Prchala, Popolanského, Suchomela, Gabaše, Rouse nebo třeba slovenského Kroupu.

Dtto eltrick, to je hodně podobná situace.

Už mnohokrát tu byl návrh udělat duel v živém vysílání, myslím klasika versus ESE. A kdo si myslíte, že neměl odvahu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 26.04.2017, 19:05 »

Vždy jsem byl a budu zastáncem pana Franklina i interpretace jeho myšlenky panem Hájkem.
Dnešní etuda se odehrála i za přítomnosti investora, který už potřetí platí ca 30k za rituál s bambulkou a stále je přesvědčen, jak ušetříl 150k proti franklinovi. Bambulkář však mluví řečí investora, nechápe však technikovi argumenty a tento mu přijde drzý a dovolil si napadnout člověka, který mu "ušetřil" tolik peněz. A takových případů je mnoho.
A stejně jako eltrick to je založeno na touze ušetřit alespoň virtuálně za každou cenu.
Nicméně je to velmi dobře vymyšlený byznysplán na desítky let, pokud konečně nenastane definitivní zákaz a pojišťovny přestanou stávájící ESE považovat za dostatečné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #9 kdy: 26.04.2017, 19:23 »

A stejně jako eltrick to je založeno na touze ušetřit alespoň virtuálně za každou cenu.
Nicméně je to velmi dobře vymyšlený byznysplán na desítky let, pokud konečně nenastane definitivní zákaz a pojišťovny přestanou stávájící ESE považovat za dostatečné.
Vidím to stejně.

Skoro mi to připomíná "Císařovy nové šaty".
Kdy se investorovi nakecá cokoliv líbivého, hlavně když vyklopí prachy.  tanecek
A všichni, kteří tvrdí opak jsou blbci, protože je to dražší.
Dali jsme za to peníze, tak nám to sluší a to, že jsme nazí je pouze drzost a lež!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 26.04.2017, 19:35 »

Doma je to na mě, jestli použiju mozek nebo naletím na nějaké reklamní kecy.
Takže trochu problém vidím v tom, že jsou tím chráněné objekty, které "nejsou moje" ale třeba tam v době bouřky budu, jako nejhorší bych označil třeba nemocnici, kam se mohu dostat ve stavu, kdy nebudu schopen "protestovat"  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 26.04.2017, 19:37 »

Ano, velmi se to podobá oné pohádce...
Vidím, že jsem se v rozhořčení upsal, mělo tam být považovat za dostatečné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 26.04.2017, 19:39 »

Doma je to na mě, jestli použiju mozek nebo naletím na nějaké reklamní kecy.
Takže trochu problém vidím v tom, že jsou tím chráněné objekty, které "nejsou moje" ale třeba tam v době bouřky budu, jako nejhorší bych označil třeba nemocnici, kam se mohu dostat ve stavu, kdy nebudu schopen "protestovat"  zle
Samozřejmě, ale letištní odbavovací hala v Brně Tuřanech?
To prostě nepochopím.
Tedy pokud nebude vysvětlení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #13 kdy: 26.04.2017, 20:47 »

Já aktivní hromosvod nechci, podle mého názoru je, ale horší to, když jímač tvoří např. anténa a svod kabel od ní do domu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 26.04.2017, 21:07 »

Já aktivní hromosvod nechci, podle mého názoru je, ale horší, když jímač tvoří např. anténa a svod kabel od ní do domu.

A podle mne je ESE na stejné úrovni. Když bych uvěřil vstřícnému výboji, tak je pro mne ESE dokonce horší cestou, protože tím že prý přitahuje blesky k sobě, násobně zvyšuje riziko úderu do mého domu a tím i počty a velikost škod, díky nedostatečnému technickému řešení.

Osobně jsem také zastáncem klasiky a příspěvky kolegů, včetně (možná především  Mrknutí ) H.Hájka, mi přijdou více než logické. To o přístupu a argumentaci "protistrany" říci nemohu. Po mnoha dotazech jsem nedostal žádnou kloudnou odpověď, technické řešení s vysvětlením, jen pár stále se opakujících reklamních letáků.

Už mnohokrát tu byl návrh udělat duel v živém vysílání, myslím klasika versus ESE. A kdo si myslíte, že neměl odvahu?

A to je přesně co mě osobně vadí. Pokud bych si byl jist svým řešením, proč svůj názor nehájit a klidně i veřejně. Říci o někom že je lhář, je velice jednoduché. Ale říci v konkrétně čem a proč lže/lhal a stát si zatím, to vyžaduje už trochu charakter a "koule". Třeba i veřejně se utkat a obhájit svou pravdu. Tam je pak možný i dialog. Pouhé nařčení bez  toho dalšího, vypovídá taky, ale o něčem úplně jiném.  Nerozhodný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 26.04.2017, 21:13 »

Vidím to stejně.

Skoro mi to připomíná "Císařovy nové šaty".
Kdy se investorovi nakecá cokoliv líbivého, hlavně když vyklopí prachy.  tanecek
A všichni, kteří tvrdí opak jsou blbci, protože je to dražší.
Dali jsme za to peníze, tak nám to sluší a to, že jsme nazí je pouze drzost a lež!
Sluší pánovi. Palec vzhůru funny
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #16 kdy: 26.04.2017, 22:49 »

A podle mne je ESE na stejné úrovni. Když bych uvěřil vstřícnému výboji, tak je pro mne ESE dokonce horší cestou, protože tím že prý přitahuje blesky k sobě, násobně zvyšuje riziko úderu do mého domu a tím i počty a velikost škod, díky nedostatečnému technickému řešení.
...
Riziko úderu blesku do vašeho domu zvyšuje i pasivní jímač i ta anténa o které jsem psal.

Z článku:
JE OCHRANNÝ PRIESTOR AKTÍVNYCH ZACHYTÁVAČOV (ESE) URČENÝ PODĽA NF C 17-102 SKUTOČNE TAKÝ ROZSIAHLY? Gabriel Krescanko člen pracovnej skupiny PS709
Citace
... ako z každého miesta s vysokou nehomogenitou aj z hrotu pasívného zachytávača može vznikať ústretový výboj v závislosti od tlaku, vlhkosti, teploty okolia a intenzity elektrického poľa v danom mieste ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #17 kdy: 26.04.2017, 22:56 »

Riziko úderu blesku do vašeho domu zvyšuje i pasivní jímač i ta anténa o které jsem psal.
Ve Švýcarsku a v Irsku jsem viděl budovy jen se svody a hřebenáči, ale absolutně bez jímačů. Tedy i krátkých tykadel. Nic.
Ale zase tam nemělo co vytvářet ochranný úhel.  bojim
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Aktivní hromosvod velký podvod?
 Je nutne zemnit kovove predmety, napr antenu na strese domu, pokud je tato ochranena aktivnim hromosvodem?
 Jak (a podle čeho) revidovat aktivní hromosvod?
 Proč a kdy aktivní hromosvod?
 Poradíte dodavatele ESE?
 Jak funguje aktivní jímač?
 Blesk se omluvil aktivnímu hromosvodu a udeřil!
 Proč chtít ještě aktivní bleskosvod, když má již přepěťovky?
 Aktivní hromosvod a aquapark,je to v souladu?
 Co si myslíte o aktivních bleskosvodech?
 Kdo zná vyjímku č.94-12 Úřadu pro normalizaci a státní zkušebnictví?
 Viem mi niekto poradiť s aktívnym bleskozvodom?
 Je ERITECH® SYSTEM 3000 DYNASPHERE aktivný bleskozvod?
 Dle čeho provádět revizi na aktivní bleskosvod?
 Jakou má váhu "oficiální" vyjádření Indelec ohledně aktivních (ESE) jímačů?
 Je schopný aktívny bleskozvod chrániť pri odpore uzemnovača 15 Ohm?
 Jak periodicky revidovat aktivák?
 Kdo ví jak pracuje zařízení aktivní hromosvod?
 Kdo podpoří tvrzení Petra Chrpy o aktivních hromosvodech?
 Potěmkinův hromosvod
 Jaká se používá jednotka pro vstřícný výboj?
 Doslechli jste se, že TNK označila normu o aktivních hromosvodech za neplatnou?
 Jaký má vliv aktivní hromosvod na životní prostředí?
 Zajímalo by vás, na základě čeho uvádí TIČR do provozu aktivní jímače?
 Slyšeli jste o chystaném zrušení normy na jímače ESE?
 Bleskosvod Pulsar systém se včasnou emisí výboje
 Co říkáte na srovnání typů hromosvodů světovými vědci? Vymýšlí si?
 Má zákazník právo na předvedení výrobku?
 Jaká je cenová úroveň hlavice aktivního hromosvodu?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Skončily ESE v ČR tímto sdělením nebo ne?
 Nastává v ČR konečně soumrak nad ESE?
 Jak provozovatel zjistí, že jeho jímač ESE není po zásahu už jen Franklin?
 Elektrokaps - Přepětí a hromosvod
 Neporučíme bleskům, dešti?! (1.)
 Kto poradí ohľadom aktívneho bleskozvodu, ktorý ma chrániť FV elektráreň?
 Má Jan Hájek o aktivních hromosvodech pravdu nebo konspiruje?
 Jak byste řešili konflikt mezi řešením ESE a požadavku EN 62 305 vy?
 Jak řešíte vnitřní ochranu v souladu s aktivním hromosvodem vy?
 Jak funguje Tester Indelec?
 Aká je dostatočná vzdialenosť podľa STN 34 1398?
 Objevil jsem dvojitě aktivní hromosvod nebo je to něco jiného?
 DEHN: Aktivní hromosvod ESE versus soudní znalec
 Čeští vědci o otázce aktivního hromosvodu ESE
 Modelování činnosti aktivního hromosvodu
 Je ve Francii legální aktivní hromosvod?
 Jak revidovat aktivní hromosvod?
 Co má dělat zaměstnanec, když najednou musí nabízet aktivní hromosvody?
 Co byste vzkázali revizákovi o aktivním hromosvodu vy?
 Jak si legislativně vyložit aktivní hromosvod na letištní hale?
 Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
 Jak je to ve skutečnosti v ČR s ochranou pomocí aktivních jímačů?
 Víte, že koeficienty z 62305 nejsou pro jímače ESE pro výpočet rizika ničím podloženy?
 Je možný jeden svod na dva objekty víceposchoďových budov v Praze?
 Proč aktivnímu hromosvodu stačí jen 1 nebo 2 svody oproti klasickému provedení ?
 Nemá někdo zájem o veřejnou zakázku instalace ESE?
 Byli jste také osloveni WAT Franklinplus?
 Je v pořádku instalace aktivního jímače na objektu zařazeného do LPS II?
 Bezpečnost hromosvodu podle platné legislativy ČR ...
 Jakou váhu má francouzská norma na aktivní hromosvody v EU?
 Víte o tom, že EU nutí ČR, aby akceptovala aktivní hromosvody (ESE)?
 Co myslíte, jaký postoj má německý úředník vůči aktivním hromosvodům?
 Co vše předcházelo zrušení STN 34 1398 pro ESE?
 Mají aktivní jímače skutečně tak velký ochranný prostor?
 Proč by nemohl aktivní hromosvod chránit plynové zařízení?
 Jak to, že má regulační stanice plynu jeden jímač a svod?
 Co asi mohl změnit zákon 250/21Sb. ve vztahu k instalaci ESE?
 Jak firmě argumentovat proti použití francouzské normy při instalaci ESE?
 Pojišťovny s aktivními hromosvody počítají! Jen ...

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.