Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Kdo je přesně za jištění HDV odpovědný, energetika nebo provozovatel?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo je přesně za jištění HDV odpovědný, energetika nebo provozovatel?  (Přečteno 8757 krát)
Franta Puklický
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 13.03.2017, 11:30 »

Nemáte někdo zkušenosti s PRE a jištění HDV?

V PP na stránkách PREdi jsem našel, že smluvní partner může měnit pojistky v HDS. Otázkou je, kde je uvedeno, jaké pojistky mají v HDS být.
V jednom domě, kam jsem se dostal je HDV AY 3x35 + 50, jištěno pojistkami gG 125A. Když to hodím do Sichru, tak mi to nevychází (ale v SICHRU se počítá pro AY 1x35 105A při vedení na vzduchu a 86A při vedení v trubce na stěně). Když jsem se však díval do katalogového listu např. Kabexu, tak tam u vodiče AY 1x35 udávají zatížení na vzduchu 137A. To by pak v trubce na stěně mohlo skoro vyjít.

Otázka je, kdo přesně je za jištění HDV odpovědný. PRE, nebo provozovatel?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Josef Křemen
*
Offline Offline


Revizní technik E2/A, Praha 6.


« Odpověď #1 kdy: 13.03.2017, 14:59 »

Komu patří ta část vedení?
Pokud jste osoba zodpovědná za toto zařízení nebo tam provádíte údržbu (revizi),  tak co nebo kdo vám brání tam vyměnit pojistky třeba za 63A?
Myslím si, že tato pojistka je tam především proti zkratu (když pominu, že také může sloužit jako hlavní vypínač objektu).
Vzhledem k průřezu HDV se v objektu asi nepočítá z elektrickým topením, tak kolik tam asi bude zatížení. Odhaduji do 10A a před vánoci 20.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 13.03.2017, 15:59 »

HDV je problém odběratele. U běžného odběratele o stupeň nad hlavní jistič, u stoupaček podle nich, někdy lehce nad.
Ono to ale nebývá vždy úplně ideální, řešil jsem bytovku, 8 bytů, pojistky 80A a když se začlo vařit, spustily bojlery a ženský pustili pračky, protože se rozsvítilo světýlko, do toho   jeden zimomřivý nájemník začal přitápět elektrikou, bylo na jedné fázi 93A.
Není bytovka, jako bytovka a špatné rozázování v bytech se těžko dohání.
V rámci úspor fondu oprav HDV 4x16 CYKY.
Hodnota pojistek byla v PD od dodavatele rekonstrukce a s tím souvisela i dimenzace přípojky.
Energetice tedy do HDV nic není, chrání si především svoji přípojku a mírným naddimenzování m jištění i výjezdy ke keždému zkratu za měřením.
Pokud chcete něco měnit, pověste na HDV na týden až 14 dní zapisovač a uvidíte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 13.03.2017, 17:10 »

U běžného odběratele o stupeň nad hlavní jistič
Tady bych jenom doplnil, že máme v povědomosti ten jeden nebo dva stupně od jističe před elektroměrem, přičemž se to hlavně u samostatných odběrných míst k jejich škodě důsledně dodržuje. Takové malé odstupňování s ohledem na všeobecně přijímaný minimální standard CYKY-J 4x10 je úplně zbytečné, protože do sebe lezou vypínací charakteristik y pojistek a jističů a zbytečně se boří selektivita. Hodnoty pojistek v HDS mohou být daleko větší a odběratel má výhodu právě v tom, že na rozdíl od jističe před elektroměrem může (a měl by) rozhodovat  o velikosti pojistek v HDS.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Franta Puklický
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 14.03.2017, 08:40 »

Dle mého názoru je prostě jištění 125A na AY 35 prostě dost. Výpočty a i různé tabulky co mám, při tomhle uložení vychází tak na 63A.
Mně jde hlavně o pohled ze strany revize HDV. Když na vysokou hodnotu pojistek na začátku HDV upozorním v revizi, tak se mě provozovatel (bytové družstvo) jako první zeptá, co s tím udělat. A není mi úplně jasné, jestli si u PRE provozovatel jen tak může vyměnit pojistky v HDS a nic neřešit.

Beru to hlavně ze zkušenosti s ČEZem, kdy například při rekonstrukci HDV je nutné žádat i o pouhé vypnutí (vytažení pojistek v HDS),  pakliže si to nechcete udělat "na černo".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 14.03.2017, 09:09 »

Tady bych jenom doplnil, ...
Já s vámi souhlasím, u nových HDV to není problém, ale když dám novou HDSku klasickému baráčníkovi, co tam měl dosud prodrátované 25A vložky, přičemž na spodcích byl na odvodech hadrový Al 10mm2, silně vyhřatý od přetěžování a před hodinama má motorák, nemám páku ho donutit k výměně HDV a navíc mu dám až 160A k "seberealizaci",  když si bude o jištění rozhodovat sám.
Pokud je HDV CYKY 10, není důvod neosadit 63A, (uvažuji-li 24,7 či B25 před hodinama) což vede k omezení výjezdů k poruchám pro každou blbost a zároveň spolehlivě zabrání zahoření HDV.

To Puklický: Když půjdete s jištěním dolů, nikdo vám nic neřekne, v podstatě zvýšíte volnou kapacitu sítě.
Výměna HDV u ČEZu je v podstatě jen o nahlášení rozplombování za účelem opravy v RM.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak doporučit připojení jednotlivých fází pro jednofázové spotřebiče a zásuvkové obvody?
 Jak se určuje výpočtové zatížení pro rodinný domek?
 Jaké kabely uložit do země mezi elektroměrovým pilířem a rozvaděčem v RD?
 Jaký mám použít jiný typ jističe pokud chceme snížit příkon objektu?
 Poradíte mi s návrhem hlavního jističe pro nízkoenergetický dům?
 Lze provést elektropřípojku k RD z již existující přípojky souseda?
 Není CYKY 4x16 na 20A předimenzované?
 Jaky pouzit kabel k pripojeni chatky pripojeni z objektu vzdaleneho cca 200m?
 Jakou mám zvolit hodnotu hlavního jističe pro rod. dům?
 Za jakých pomínek je možno zvýšit hodnotu jističe pro domácnost?
 Je cena za svépomocí přeložky 50.000 pro ČEZ normální?
 O kolik zvýšení příkonu mám požádat pro bazén s jističem 40A?
 O jaký typ přípojky mám zažádat pro stavební buňku na pozemku?
 Jaký potřebuji průřez přívodního kabel pro pro spotřebiče cca 11kW?
 Bude kábel 1-AYKY 4x25 stačit na 400m pri maximalnom odbere 25A?
 Je E.ON oprávněn odmítnout hlavní jistič 15A?
 Proč platit poplatek za rezervovaný příkon?
 Kto určuje ampericku hodnotu ističa pred elektromerom?
 Znáte připojovací podmínky ČEZ opravdu dobře?
 Co s upraveným hlavním jističem před elektroměrem?
 Utáhne hlavní jistič 3x40A troubu i třífázovou indukční desku?
 Je nutná výměna jističe IJV za nový 10kA při výměně elektroměru?
 Povolí E.ON na 30m dlouhém AYKY 4x16 např. char. B 3x40A nebo 3x50A?
 Lze nahlásit bez sankcí zpětně vyšší hlavní jistič?
 Aká je orientačná cena pripojenia 2 záhradkárskych osád na vn?
 Pouzit pre 90m napojenie ER kabel AYKY 4x25 alebo radcej 4x35?
 Rozvody za elektroměrem stručně
 Jak je složité a finančně nákladné vyměnit u přípojky charakteristiku B za C?
 Jak řešit potřebu dočasného navýšení rezervovaného příkonu?
 Jak se klasifikuje větší hodnota hlavního jističe než je deklarovaná?
 Kolik mě bude stát změna z 1/20A na 1/25A nebo z 1/20A na 3/20A u ČEZU?
 Jaký největší příkon jste instalovali pro stavební antoníček?
 Jak se v roce 2020 vměstnat do stávající sazby energetiky?
 Znáte změny v připojovacích podmínkách ČEZ od 1.4.2022? Poslouchejte!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 22 dotazů.