Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze u kotle Protherm RAY 24K snížit výkon pro TUV?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze u kotle Protherm RAY 24K snížit výkon pro TUV?  (Přečteno 15798 krát)
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 12.03.2017, 11:45 »

Topenáři nainstalovali elektrokotel 24kW do domu s hlavním jističem 32A. Výkon pro OV lze jednoduše snížit, ale je tam i boiler ohřívaný kotlem, a při požadavku na ohřev vody kotel přepne na plný výkon.
Konzultoval jsem to s místním servisákem Prothermu, ale neví jak výkon snížit.
Doporučil použít signál pro odlehčení, ale z návodu to vypadá, že potom kotel sníží výkon až na nulu.
Nemáte někdo nějakou radu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 12.03.2017, 16:48 »

Jediné co mě napadlo, vyřadit jednu trojici topných těles. Ale nevím, co na to pak ten kotel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 12.03.2017, 17:59 »

Již několikrát jsem vyřadil spirály, když instalatér osadil příliš silný kotel. Odpojil jsem to na relátkách, kde jsou konektory. Kotli to nevadí a hřeje dál.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 13.03.2017, 08:16 »

Kontaktoval jsem technickou podporu výrobce, kde mi (velice arogantně) pán sdělil, že kotle Protherm jsou nejlepší na světě a výkon pro ohřev vody se omězit nedá, protože to nikdo nechce a nechápe, na co by to někdo mohl chtít.
Tělesa jsem samozřejmě odpojil, ale myslel jsem, že najdu nějaké lepší řešení.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 13.03.2017, 08:22 »

Alespon usetris relatka naa desce, a az ty prvni umrou, tak to jen prepojis na ty druhy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #5 kdy: 13.03.2017, 08:26 »

Jj, je tam teď 25% rezerva a to určitě není k zahození. I když se jedná o nejlepší kotel na světě  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #6 kdy: 13.03.2017, 14:01 »

Davide, nevím, jak to tam máš zapojené po topenářské stránce, ale v manuálu ke kotly, je topná smyčka do boileru zapojená přes třícestný ventil. Beru to tak, že pokud přijde povel od snímače teploty boileru, automatika kotle přestaví trojcestný ventil do polohy top do boileru. Takže je plný výkon kotle použit pro otop, a ten boiler je natopen za velice krátkou dobu. Pokud si odpojil tělesa, bude se boiler natápět pomaleji. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #7 kdy: 13.03.2017, 14:09 »

Ano, je to takhle. Já znám kotle Mora (Brano),  na ketrých se dá nastavit výkon pro OV i pro TUV zvlášť a to ještě jinak v NT a ve VT.
Na Prothermu se dá nastavit výkon, ale jen pro OV. Tak jsem se domníval, že třeba někde v servisním menu je i omezení výkonu pro TUV. Není...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #8 kdy: 13.03.2017, 14:13 »

No pokud stačí snížení výkonu kotle na topení, máš po starostech Davide. Mrknutí
Ale maj nejlepší kotel na světě. Smích
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 13.03.2017, 14:16 »

Já to pochopil tak, že pokud začne topit do TUV, tak po pár minutách vyletí jištění. To budou ty starosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #10 kdy: 13.03.2017, 14:24 »

Koukám na doporučené jištění 40A. No to je fakt supr.Sponzor dodavatele elektřiny. Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 13.03.2017, 15:07 »

No pokud stačí snížení výkonu kotle na topení, máš po starostech Davide. Mrknutí
Ale maj nejlepší kotel na světě. Smích
Nestačí.
Já to pochopil tak, že pokud začne topit do TUV, tak po pár minutách vyletí jištění. To budou ty starosti.
Správně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #12 kdy: 13.03.2017, 15:11 »

Hm.
Takže tělesa připojit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 14.03.2017, 20:04 »

Kontaktoval jsem technickou podporu výrobce, kde mi (velice arogantně) pán sdělil, že kotle Protherm jsou nejlepší na světě a výkon pro ohřev vody se omězit nedá, protože to nikdo nechce a nechápe, na co by to někdo mohl chtít.
Tělesa jsem samozřejmě odpojil, ale myslel jsem, že najdu nějaké lepší řešení.



To není zrovna dobrá vizitka výrobce, tak si podporu nepředstavuji. Určitě si zaznamenám kdyby se někdo ptal na kotel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Krýdl Petr
*
Offline Offline


Elektrika má svoje krásné zákony.


« Odpověď #14 kdy: 14.03.2017, 21:54 »

Již několikrát jsem vyřadil spirály, když instalatér osadil příliš silný kotel. Odpojil jsem to na relátkách, kde jsou konektory. Kotli to nevadí a hřeje dál.
Nevím jak vám to fungovalo, já jsem přes vánoční svátky řešil u "mladých" v rodinném domku nefunkční kotel RAY 12. Zjištěna vadná jedna topná spirála 6 kW - zkrat. Myslel jsem si, že situaci vyřeším pro nutný provoz kotle pouze přes jednu spirálu, kotel naskočil - hřál na 1/2 výkon já odjel domů. Ráno ovšem mladí volali, že kotel opět netopí, tak jsem jel na opravu znova a zjistil jsem nemilou věc : ovládání spínacích relé pro jednotlivé topné okruhy (výkony) tzv. cykluje. Jednou spíná odporovou zátěž 1. spirály jako první a při dalším startu (po vypnutí a zapnutí prostorovým termostatem) spíná jako první okruhy 2. spirály. No a jelikož 2. spirála byla na relátkách odpojena kotel dal povel pro sepnutí výkonu, ale nic se nedělo a kotel netopil. Musel se provést povel opětovného vypnutí a dalšího sepnutí a pak funkční spirály hřály a kotel pracoval na 1/2 výkon.
Já to vidím tak, že výrobce má tímto cyklováním zaručeno rovnoměrné opotřebení jednotlivých topných článků.
Po výměně vadné spirály kotel pracuje normálně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mopra
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 14.03.2017, 23:17 »

Bude to bastl ale možte skúsiť nahrievať TUV v režime kúrenia. čidlo NTC v zásobníku TUV nahradťe mechanickým termostatom na ktorom nastavíte požadovanú teplotu. tento termostat bude:
1. spínať kontakt kotla pre priestorový termostat
2. prepínat trojcestný ventil

podmienky: nastavená teplota TUV nižšia ako požadovaná teplota do systému kúrenia čiže ak TUV na55C tak nastavená teplota v kúrení na 60C. Ak používatel prestaví na menej nebude nikdy kúriť (nenahreje sa zásobník TUV). Ak to je podlahovka tak TUV max 45C(neviem či bude vadiť. Ak má kotol ekvitermické riadenie tak zabezpečiť v prípade požiadavky na TUV vhodný bod krivky (rezistor namiesto vonk čidla prepnúť relátkom spínaným termostatom v zásobníku tuv)
Riešenie je vhodné ak kotol len blbo beží celý čas na konšt teplotu ak sa často prestavuje a užívatel do toho babre neskúšať.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
mopra
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 15.03.2017, 00:15 »

trochu som zagooglil a funkcia odlahčovania sa dá nastaviť v servisnom menu. tiež si pozrite parameter d.78
ktorým sa dá nastaviť max výstupná teplota s kotla pre ohrev TUV. celý servisný manuál je vygooglitelny tu
https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0ahUKEwiYtNvrj9fSAhWpKcAKHfnzAVYQFggpMAI&url=http%3A%2F%2Fpodpora.protherm.cz%2Fservisni-manual-ray13-s100642.pdf&usg=AFQjCNHwP7AZ7Q_J5SOw5Tbj8cAaKWD0nQ&sig2=L60orm_fYBoHUC0cVOk6Pg&bvm=bv.149397726,d.ZGg

* servis-manual 31 32 33.pdf (51.76 KB - staženo 886 krát.)
* servis-manual 42.pdf (51.76 KB - staženo 767 krát.)
* servis-manual-40 41.pdf (104.27 KB - staženo 1208 krát.)
* servis-manual 43.pdf (51.76 KB - staženo 711 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 15.03.2017, 08:09 »

Toto vypadá jako to, co hledám. Zkusím nastavit a dám vědět.
Jen nechápu, že mi to ani místní technik a ani technická popora nebyli schopni nabídnout.
Díky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mohu si vyrobit elektrokotel svépomocí?
 Jak dlouho vydrží topná tělesa v elektrokotli?
 Jaký typ kabelu použít pro elektrokotel 24kW?
 Jak vyřešit poddimenzovaná relé v kotli Protherm?
 Nemá někdo zapojení řídící desky elektrokotle Protherm Rejnok 12?
 Nemáte někdo manuál a schema zapojeni elektrokotle fy Elektroinstal?
 Jsou elektrokotle a TČ kotly ve smyslu vyhl. 91/1993 Sb.?
 Jaký je princip zapojení a ovládání kotle Protherm ray14?
 Může být u kotle dvojzásuvka?
 Jaký stupeň krytí stanovit pro rozvaděč v kotelně?
 Nemáte někdo zkušenosti z kotlem a bojlerem SLME 200 firmy ACV?
 Lze ovládat plynový kotel ze dvou místností dvěma regy?
 Ako nadimenzovať vedenie k niže uvedenému kotli ?
 Doporučuje některá norma vzálenost rozvaděče od kotle na tuhá paliva?
 Jaká světla mohou být namontována v plynové kotelně ve školce?
 Jak mám zapojit prostorový termostat k plynovému kotli Vaillant ?
 Môže byť plynový kotol napájaný z UPS?
 Proč nejsou elektrické kotle na 400V?
 Jak u Dakonu PTE-S 16M vyřešit časté a nečisté spínání termostatu?
 Jak použít elektrokotel jako záložní zdroj kotle na uhlí?
 Ovlivní umístění dávkovače mýdla vyhrazení umývacího prostoru?
 Dle kterých norem revidovat el. zařízení místnosti s plynovým kotlem do 50kW?
 Kde mám hledat závadu na průtokovém ohřívači?
 Jaký byste mi doporučili elektrokotel?
 Jak to bude od nového roku (2017) s revizí elektrokotlů?
 Existuje norma na elektoinstalaci plynové kotelny nad 50kW?
 Která CSN resi ochranne pospojeni v kotelnach jak na plynove tak i pevna paliva?
 Jaké by měli být vnější vlivy v domovní plynové kotelně?
 Dá se HDO na kotli Protherm Ray ovládat dálkově spínanou zásuvkou?
 Proč pro dům preferovat elektrické přímotopy před ÚT s elektrickým kotlem Rejnok?
 Kam umístit referenční bod teploty domu dvou nezávislých rodin?
 KNIHA: Elektrotepelná zařízení
 Jak funguje Protherm 14KE v tarifu D45d?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.046 sekund, 23 dotazů.