{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Kdy revidovat částečné rekonstrukce? Kdy podle staré a kdy podle nové normy?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Kdy revidovat částečné rekonstrukce? Kdy podle staré a kdy podle nové normy?  (Přečteno 2065 krát)
Franta Puklický
Neverifikovaný uživatel @2
*

« kdy: 15.02.2017, 19:50 »

Jakým způsobem se stavíte např. k revizím společných prostor starých bytových domů, kde dokumentace chybí, nebo je neúplná?
Ano, bod 1 je zkreslit aktuální stav. Ale podle čeho pak revidovat? Podle normy platné při předpokládané realizaci? Podle nové normy? Část podle staré a část podle nové?

Jak to provádíte vy?
Zaznamenáno
Josef Křemen
*

Revizní technik E2/A, Praha 6.

« Odpověď #1 kdy: 16.02.2017, 12:09 »

Každou část podle norem platných v době vzniku. Ale s přihlédnutím k platným ČSN, např. měření impedance (výpočet vypínací smyčky).
90% procent bytových domů nemá PD a úplnou maximálně 1%, a to i domy postavené po r.1990.
Dům si rozdělit na části kdy byla instalace "vytvořená".
Nevím zda to je něco platné, ale:

Elektroinstala ce byla zřízena před rokem 1994, byla provedena podle tehdy platných norem. Při této revizi je k tomuto přihlíženo, ale v rámci možností  je bezpečnost této instalace (instalace v prostorech nebezpečných, izolační odpor a ochrana samočinným odpojením od zdroje) posuzována dle nyní platných norem.

a

Vzhledem k tomu, že nebyla předložena technická dokumentace skutečného provedení ani další doklady k revizi požadované, nebylo možné při prohlídce dostatečně objektivně posoudit účinnost předřazeného jištění, jeho selektivitu či vhodnost vzhledem k použitým vedením a kabelům z hlediska zatížitelnosti, hořlavosti podkladů.
Rovněž tak nelze posoudit stav a vhodnost provedení jednotlivých zařízení do daného prostředí s ohledem na předpokládané vnější vlivy a použitá ochranná opatření k zajištění dostatečné ochrany před úrazem elektrickým proudem.
Tuto dokumentaci je povinen nebo vytvořit provozovatel (vlastník nemovitosti apod.) ve smyslu vyhl.č. 499/2006 Sb. o dokumentaci staveb a podle ustanovení stavebního zákona v platném znění.

REVIZE BYLA PROVEDENA NA ZÁKLADĚ DŮKLADNÉ PROHLÍDKY.

Příští týden s euž na mě těší komisař, tak uvidím zda to projde  Mrknutí
Zaznamenáno
František Šohajda
*

RT E2-A

« Odpověď #2 kdy: 16.02.2017, 12:25 »

Jakým způsobem se stavíte např. k revizím společných prostor starých bytových domů, kde dokumentace chybí, nebo je neúplná?
Ano, bod 1 je zkreslit aktuální stav. Ale podle čeho pak revidovat? Podle normy platné při předpokládané realizaci? Podle nové normy? Část podle staré a část podle nové?

Jak to provádíte vy?

Stejně je zajímavá situace u bytových domů...
Projekty nikdo nikdy neviděl a revize jsou celkem pravidelné... Kroutím očima
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*

Chomutov, projekty, revize.

« Odpověď #3 kdy: 16.02.2017, 12:51 »

Stejně je zajímavá situace u bytových domů...
Projekty nikdo nikdy neviděl a revize jsou celkem pravidelné... Kroutím očima

To bychom museli vypnout 90% paneláků.

Spíš mě děsí, co za hirošimu dokážou revizáci podepsat, místo aby si vydupali alespoň nějakou základní údržbu ve stoupačkách a společných prostorách (vyhnat pavouky, dotáhnout spoje, srovnat do latě interneťáky ...)
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Jan Bocek
*

« Odpověď #4 kdy: 16.02.2017, 13:53 »

Občanská zástavba není moje parketa k revizní činnosti.
Přesto jsem byl osloven jednou samosprávou, abych revizi 13.p domu provedl s cílem, že chtějí celou novou elektriku. A tak jsem zašel na správu dané oblasti a v archivu jsem si vyžádal dokumentaci. Půjčili mi několik šanonů proti podpisu. Vystavil jsem revizní zprávu s návrhem na rekonstrukci. Následovala poptávka na dokumentaci a následně na realizaci. Dělal jsem technický dozor a následně i VRZ.

Moc to asi nesouvisí s otázku, ale chci říci, že existují  archivy s původní dokumentaci. Obhospodařují to technici BOZP. Byl jsem archivem překvapený.... ale to jsem zjistil před mnoha léty, když jsem s těmito technickými službami uzavíral smlouvu na pronájem umístění internetové antény pro retranslaci. Překvapil mne archiv a tehdy cena 50 Kč měsíčně za m2

A ještě perlička. Před mnoha léty jsme dělali revize krytu CO v Praze. Také nebyla žádná dokumentace až jednou jsme v jednom KCO objevili archiv v několika místnostech od všech KCO, ale současně i od všech domu, kde KCO byly. a po Praze je těchto KCO několik stovek....a dokonce krýtnící ( správci krytů) se moc divili, že jsme to objevili. Vždyť kolikrát se po tom ptali. A to jsou v krytech zdroje s diesly i celé nemocnice..... .

Vzpomínám na revize těch krytů a to co jsem kolikrát viděl po Praze ve společných prostorech, tak jako RT bych musel často používat dobré štípačky.....p rostě úžasná umělecká tvořivost.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Illek
*

« Odpověď #5 kdy: 16.02.2017, 17:20 »

REVIZE BYLA PROVEDENA NA ZÁKLADĚ DŮKLADNÉ PROHLÍDKY.
Příští týden s euž na mě těší komisař, tak uvidím zda to projde  Mrknutí
Účelem revize je zjistit, zda je elektroinstala ce schopna provozu z hlediska bezpečnosti.
Jestli tam píšete bláboly, které jste uvedl, je to na červenou kartu. zle
Zaznamenáno
Milan Hudec
*

« Odpověď #6 kdy: 16.02.2017, 20:19 »

Účelem revize je zjistit, zda je elektroinstala ce schopna provozu z hlediska bezpečnosti.
Jestli tam píšete bláboly, které jste uvedl, je to na červenou kartu. zle
Jaké bezpečnosti?
Zaznamenáno
Franta Puklický
*

« Odpověď #7 kdy: 16.02.2017, 20:27 »

No ale podle čeho zhodnotit bezpečnost, když nikdo ani neví, kdy byla elektroinstala ce zhotovena?

Jak jsem psal, jedna věc je zhodnotit a zkreslit aktuální stav, ale co dál? Co takhle přívody do bytů, které nesplňují min. průřez PEN a instalace byla zhotovena před platností 5-54ky? Jak k tomu dnes přistoupit?
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*

Chomutov, projekty, revize.

« Odpověď #8 kdy: 16.02.2017, 21:06 »

RT by měl mit "koule" na to, aby posoudil instalaci z hlediska její bezpečnosti. Jestli nemá, měl by toho nechat. Plavba v právních monzunech náš obor odnáší do pekel...
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Jan Bocek
*

« Odpověď #9 kdy: 16.02.2017, 22:54 »

No ale podle čeho zhodnotit bezpečnost, když nikdo ani neví, kdy byla elektroinstala ce zhotovena?

Bezpečnost elektrického zařízení není závislá na době zhotovení.

Jak jsem psal, jedna věc je zhodnotit a zkreslit aktuální stav, ale co dál? Co takhle přívody do bytů, které nesplňují min. průřez PEN a instalace byla zhotovena před platností 5-54ky? Jak k tomu dnes přistoupit?

Není věcí revizního technika kreslit aktuální stav elektrické instalace. Je to závada, kterou má odstranit provozovatel. S ostatním si musíte poradit tak, jak zde uvedl Jirka Š. Svejkovský a ponechat prostor provozovateli. ( Studujte normy, studujte odborné časopisy, navštěvujte přednášky a aktivy revizních techniku, využívejte bohatý archiv zde na elektrice....)
Zaznamenáno

Milan Hudec
*

« Odpověď #10 kdy: 16.02.2017, 23:04 »

Bezpečnost elektrického zařízení není závislá na době zhotovení.

Dovolím si nesouhlasit.
Bezpečnost je bezrozměrná veličina s právě časovou proměnou závislou na ochotě společnosti přijímat zbytková rizika.
Zaznamenáno
Jan Bocek
*

« Odpověď #11 kdy: 17.02.2017, 01:15 »

Dovolím si nesouhlasit.
Bezpečnost je bezrozměrná veličina s právě časovou proměnou závislou na ochotě společnosti přijímat zbytková rizika.

A je to tady.....( a safra )
naše norma živitelka pro strojní zařízení ČSN EN 60204-1 ed. 2 se taktně definici "bezpečnost" vyhýbá. Zato riziko uvádí jako kombinace pravděpodobnos ti výskytu zranění nebo poškození zdraví, nebo škody.
A dále, že musí elektrické zařízení stroje odpovídat bezpečnostním požadavkům stanoveným hodnocením rizika stroje.

A tak se nějak k pomyslné "bezpečnosti", která je kombinací různých standardů, fyzikálních zákonů a zkušeností, jen přibližujeme. A tak máme pro "bezpečnost" spoustu zákonů, norem příruček a to jak na základní technické požadavky, tak  na minimální požadavky na bezpečné provozování technických zařízení. Jen v oblasti BSZ stačí uvést, co všechno zahrnuje EN 12100 a 14121. A také norem s prefixem BSZ je pár desítek....

Chápu to, že Milan pohodil rukavici....a souhlasím s tím, že lze více mluvit o bezpečnostní strategií, než o samotné bezpečnosti, coby imaginární veličině.

A jsme v podstatě u zadané otázky, jak velké zbytkové riziko připustit u pravidelné revize, případně a dokonce i u výchozí revize. Jinak je toto téma na celý seminář......

Zaznamenáno

Franta Puklický
*

« Odpověď #12 kdy: 17.02.2017, 07:17 »

Není věcí revizního technika kreslit aktuální stav elektrické instalace. Je to závada, kterou má odstranit provozovatel.

Já jsem ale netvrdil, že aktuální stav má kreslit RT. Dejme tomu, že povozovatel je ochotný aktuální stav nechat zakreslit a opravdu to nechá udělat. To však nic nemění na tom, že normy platné v době vzniku byly jiné, než platí dnes. To co se dříve považovalo za bezpečné, je dnes již nedostatečné. Pakliže se má revidovat podle staré normy a přihlédnout k nové, jak vyhodnotit, k čemu je potřeba přihlédnout a k čemu ne?
Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*

telefon +420 604791991

« Odpověď #13 kdy: 17.02.2017, 08:42 »

Já jsem ale netvrdil, že aktuální stav má kreslit RT. Dejme tomu, že povozovatel je ochotný aktuální stav nechat zakreslit a opravdu to nechá udělat. To však nic nemění na tom, že normy platné v době vzniku byly jiné, než platí dnes. To co se dříve považovalo za bezpečné, je dnes již nedostatečné. Pakliže se má revidovat podle staré normy a přihlédnout k nové, jak vyhodnotit, k čemu je potřeba přihlédnout a k čemu ne?

Revizní technik by měl být natolik kvalifikovaný, že by to měl posoudit sám. Mrknutí
Pokud se na to necítíš, nedělej to. palec
Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Bocek
*

« Odpověď #14 kdy: 17.02.2017, 09:11 »

Já jsem ale netvrdil, že aktuální stav má kreslit RT. Dejme tomu, že povozovatel je ochotný aktuální stav nechat zakreslit a opravdu to nechá udělat.

Jednoduchý postup.
Udělá poptávku na odstranění závad, dostane cenovou nabídku a když pošle objednávku
jdeme do toho. Dostane dokumentaci i novou revizi s odstraněnými závadami.

Větu, kterou jste napsal:
Jak jsem psal, jedna věc je zhodnotit a zkreslit aktuální stav, ale co dál?
Jsem si vysvětlil, že při revizi chcete kreslit aktuální stav. Někdy je to sice při revizi nutné nakreslit pro svoji potřebu, aby se jeden zorientoval, ale nakreslit vše do dokumentace je již jiná placená služba, než samotná revize.

V roce 2009 vydala IRIS Nový lexikon revizního technika. Myslím, že tam najdete spoustu odpovědí na vaše otázky.
Zaznamenáno

Stran: [1] 2 3 4 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Jaké jsou lhůty pro provádění pravidelných revizí zvedacích zařízení ?
 Kdo je zoodpovědný za periodické revize spotřebičů?
 Je nutna revize EKG?
 Ako určiť lehoty revízií?
 Jak často se musejí provádět revize prodlužováků v kancelářích?
 Jak určit termín pravidelné revize stroje?
 Co vsetko kontrolovat a merat pri pravidelnej revizii el. instalacie hotela ?
 Jak postupovat při pravidelné revizi společných prostor?
 Jak přesvědčit majitele firmy, aby prováděli pravidelné revize el.strojů?
 Jaká je revizní lhůta u hromosvodů na školní budově?
 Jaké jsou lhůty periodických revizí průmyslových objektů s otřesy a rázy (AHx)?
 Jak revidovat stroj po slibech zesnulého revizního technika?
 Musí firma, která má uplatněn řád preventivní údržby, provádět pravidelné revize?
 Je správne robiť revíziu samotného rozvádzača (bez vývodov) každé 4 roky?
 Jak na tom budou revize elektro a hromosvodů obydlí?
 Lze provést pravidelnou revizi na truhlárnu bez podkladů?
 Jakou revizní lhůtu by měla mít technika, používaná pro zvučení veřejných akcí?
 Jaká je min.(max) lhůta revizí, když není určena výrobcem?
 V jakém intervalu revidovat venkovní trafostanici 22/0,4kV?
 Provádíte revize napájecích zdrojů ve stejném termínu jako ostatní zařízení ?
 Aké sú intervaly revizií pre stroje podla EN 60204 ?
 Jaká je četnost revizí u obytných kontejnerů (stavební a kancelářské buňky)?
 Kdo má za povinnost mít uschované revizní zprávy?
 Kde zjistit pravidelnost revize konkrétního spotřebiče?
 Jaká je perioda revizí elektroinstalace v objektu zdravotního střediska?
 Začinajúci revizáci, robíte revízie aj na starých inštaláciách?
 Jak byste stanovili revizní lhůtu na výrobnu elektriky, spalováním dřevoštěpky?
 Lze prosím udělat pravidelnou revizi na Al instalaci s modrým označení fází?
 Jak řešit lhůty revizí/kontrol u velkokuchyně?
 Lze použít delší lhůtu mezi pravidelnými revizemi?
 Jak postupovat při revizi bez dokumentace stroje a s poškozeným štítkem?
 Čeho všeho by se měly dělat pravidelně revize?
 Je revízia po 10 rokoch považovaná za východziu, alebo periodicku?
 Jaká je lhůta revize elektroinstalace pro cukrárnu nebo bar?
 Jakou lhůtu revize stanovit u odpojitelného přívodu k pojízdnému prostředku?
 Jaké jsou náležitosti pravidelné revize elektroinstalace?
 Jakou lhůtu revize stanovíte pro pračku?
 Jak často provádět pravidelnou revizi v Domově pro seniory?
 V jakých termínech by měla být provedena elektrická měření LPS v prostředí s nebezpečím výbuchu?
 V jakých termínech by měl být vizuálně kontrolován LPS v prostředí s nebezpečím výbuchu při hladině
 V jakých termínech by měla být prováděna úplná revize LPS v prostředí s nebezpečím výbuchu s hladino
 Jaké jsou minimální intervaly mezi kontrolami a revizemi LPS hladiny III a IV?
 Jaké jsou minimální intervaly mezi kontrolami a revizemi LPS hladiny I a II?
 V jakých časových termínech se provádí kontrola strojních zařízení?
 Bude nutná revize po novém vydrátování elektroměrového rozvaděče?
 Jakou lhůtu revizí stanovit u knihovny?
 Proč se instalace může revidovat dle tehdejších norem a spotřebiče nikoliv?
 Do jaké skupiny dát 3f prodlužovací přívod?
 Jaké jsou ceny revizí pro FVE?
 Jaké zvolit lhůtu revize pro objekt s pečovatelskou službou?
 Jak donutit provozovatele k mimoradne revizi?
 Jaký je termín pravidelných kontrol el.zařízení pracovních strojů?
 Do kdy musí být provedena pravidelná revize?
 Mohou být uplatňovány požadavky nových norem na 45 let starou brusku?
 Je povinností RT skladovat historické revizní zprávy dle ČSN 33 1600?
 Dali byste na to revizi?
 Musí se provádět revize 40 let starého nabíječe baterií?
 Lze prodloužit lhůty pravidelných revizí spotřebičů dle ČSN 33 1600 ed.2?
 Jaká je lhůta pravidelné revize elektrického zařízení pro vnější vliv BC3?
 Co dělat při periodické revizi, když naleznu chyby ve výchozí revizi?
 Jak revidovat opravdu starou instalaci?
 Jak provádět kontroly a revize nabíjecích kabelů?
 Jak často dělat revize na chatě?
 Jak je to s povinností pravidelných revizí u pronajímaných bytů?
 Je možné prodloužit lhůty pravidelných revizí spotřebičů?
 Je možné, že RT na kuchyň (vlhké prostředí) napsal lhůtu 5let?
 Jak často se revidují zásuvky v nábytku připojené přes zásuvku?
 Seznamte se revizemi elektrických přístrojů na semináři plzeňského cechu
 Prováděl někdo z vás pravidelnou revizi bez dokumentů?
 Co revidovat při změně tarifu z D25 na D45?
 Jak vyhodnotit periodickou revizi na el. instalaci z cca 1950?
 Do jaké lhůty revize elektroinstalace zařadit zdravotní středisko?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.273 sekund, 22 dotazů.