{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Musí být zásuvka pro připojení RACKu v počítačové učebně přes proudový chránič ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Musí být zásuvka pro připojení RACKu v počítačové učebně přes proudový chránič ?  (Přečteno 2080 krát)
vlastik Šánek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 09.02.2017, 11:08 »

Řešíme ve škole dvě počítačové učebny, kde do každé z učeben bude umístěn nový RACK ze kterého se provedou nové datové rozvody. Nyní řešíme může být v učebně pro RACK zásuvka, která nebude zapojena přes proudový chránič ? Dle normy ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 musí být všechny zásuvky přístupné laické veřejnosti přes proudový chránič, ale spolupracovník mi říkal že zásuvka pro slaboproudé zařízení přes proudový chránič být nemusí, ale nevím jestli je toto správně např. dle nějaké čsn normy ? Nebo může být tato zásuvky bez proudového chrániče, když se u ní přidá štítek, že tato zásuvka slouží jen k napájení datového rozvaděče RACK a nesmí být použita k připojení jiného zařízení ?
A jako poslední jsme k RACKU přivedli přizemnění vodičem CYA 4mm2, kde ale nevím jestli by zde nemělo být přizemnění vodičem CYA 10 mm2 ? Není tato informace uvedena v nějaké čsn normě ?

Bylo by možné prosím tuto oblast objasnit ?
Zaznamenáno
Vít Nekula
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 10.02.2017, 07:02 »

V normě ČSN 33 2130 ed.3 se píše, že proudový chránič 30mA musí být na zásuvkové obvody do 20A s vyjímkou zásuvek pro speciální druh zařízení, např. výpočetení technika velkého rozsahu. Dále se tam píše, že to nemusí být u zařízení, jehož nežádoucí vypnutí by mohlo být příčinou značných škod.
Vzhledem k tomu, že píšete, že se jedná o zásuvky pro připojení serveru v počítačové učebně, takže vypnutí nezpůsobí značné škody, maximálně studentům nepůjde internet, tak bych tam proudový chránič klidně dal...

V normě ČSN 33 2000-5-54 ed.3 543.1.3 se píše, že průřez ochranného vodiče, který není v kabelu nesmí být menší jak:
- 2,5mm2 pokud je chráněn před mechanickým poškozením
- 4mm22 pokud není chráněn před mechanickým poškozením

Já bych tedy problém s uzemněním 4mm2 neviděl...
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #2 kdy: 10.02.2017, 07:53 »

Proboha pokusy patří do chemie, ne do "živé" elektriky učebny.
Doporučuji rozpustit komisi mi a zavolat k návrhu odborníka znalého niancí připojování datových skříní
Projekt vám zde zdarma nikdo asi dělat nebude, jen vám napovím že vaše závěry nejsou správné.
Zaznamenáno
vlastik Šánek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 10.02.2017, 13:07 »

Děkuji vám za Vaše odpovědi.
Milan Hudec: PD zdarma nikdo nepožaduje, zajímalo mě pouze jestli zásuvka pro RACK (když je ve třídě) musí být přes proudový chránič a informaci (např. čsn normu) která řeší uzemnění datových rozvaděčů. Bylo by prosím možné sdělit, které ze závěrů nejsou správné ?
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #4 kdy: 10.02.2017, 13:42 »

Číslo normy ČSN 33 2000-5-54, ed.3 je správné...
Ale protože se u podobných zařízení "nasčítají" nějaké ty unikající proudy, není vhodné přehlížet článek 543.7 a je rozumné to tak udělat "preventivně", je to lepší, než to někdy dodělávat.
A pokud se chcete zodpovědně postavit k EMC, tak svoje požadavky má i ČSN 33 2000-4-444

Zásuvku bez proudového chrániče "ve škole" bych snad bral, pokud by byla uvnitř Racku, který by byl uzamčen... 
Nějaká "administrativn ě informační" opatření ve smyslu "...nesmí se, musí se..." zpravidla spíše provokuje k tomu vyzkoušet co se stane když...  zle
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline
« Odpověď #5 kdy: 10.02.2017, 15:36 »

Taky pozor na novou CSN EN 61140 ed. 3
Citace
7.6.3.4 ... V  případě,  stejnosměrných  proudů  ochranným  vodičem  >  6  mA,  musí  být  zvolen  vhodný  ochranný  přístroj,  např. proudový  chránič  (RCD)  typu  B.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline« Odpověď #6 kdy: 10.02.2017, 15:47 »

Děkuji vám za Vaše odpovědi.
Milan Hudec: PD zdarma nikdo nepožaduje, zajímalo mě pouze jestli zásuvka pro RACK (když je ve třídě) musí být přes proudový chránič a informaci (např. čsn normu) která řeší uzemnění datových rozvaděčů. Bylo by prosím možné sdělit, které ze závěrů nejsou správné ?
Nejde jen o chránič a zesílený vodič ale i o topologii napájení skříně a dalších zásuvek v učebně s ohledem na datové rozvody a vodič PEN atd.
Věřte že správný návrh vyžaduje cit pro hru dle místních podmínek a není jen o rychlém nastudování té které normy.
V mnohých případech to například moc nejde bez oddělovacího trafa "namísto" chrániče s úplně jiným systémem zapojení ochranných vodičů.

Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #7 kdy: 10.02.2017, 17:29 »

Taky pozor na novou CSN EN 61140 ed. 3

7.6.3.4 ... V  případě,  stejnosměrných  proudů  ochranným  vodičem  >  6  mA,  musí  být  zvolen  vhodný  ochranný  přístroj,  např. proudový  chránič  (RCD)  typu  B.

A teď v tom mám úplný zmatek...

Střídač EMKO, výstup 230V, zásuvka s ochranným kolíkem, DC vstup 12 nebo 24 nebo 48V. A teď si představte, že jeden pól DC přívodu je spojen s ochranným kolíkem:
- jak označit ten vodič DC přívodu, když pro jednou soustavu má funkci pracovní a pro druhou soustavu má funkci ochrannou
- kam tam dáme ten chránič? Do AC 230V, když je to "izolovaný rozvod"? Do přívodu DC to asi bude problém
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Bocek
*
Offline Offline
« Odpověď #8 kdy: 10.02.2017, 21:51 »

Nejde jen o chránič a zesílený vodič ale i o topologii napájení skříně a dalších zásuvek v učebně s ohledem na datové rozvody


Uvést do provozu počítačovou učebnu ve škole bez výchozí revize je hazard.
Pokud bych měl udělat na takovou elektrickou instalaci revizi, tak chci vidět projekt
a dokumentaci skutečného stavu, včetně podpisu autora a jeho oprávnění k této činnosti.

Přesto, že se zde mluví pouze o datových rozvodech a napájení jen toho Racku bez dalších souvislosti, právě přesto by byl velice opatrný. A zvláště, když to chtějí udělat nadšenci, kteří silnoproudé rozvody nikdy nedělali. A zvláště nedělali je ve škole. 

Viděl jsem rozvody pro počítače pomocí prodloužení. 26 kusů  PC napojených na jeden zásuvkový okruh, včetně monitorů....na zemi kabely bez chrániček a přechodů.

Viděl jsem tak zvané Racky na stěně, které visely na drátech a uvnitř humel drátů, ale viděl jsem také nádherně provedené učebny se zásuvkami uvnitř Racku se samostatnými přívody, PC obvody rozdělený po 4 pracovištích na jeden jistič, proudové chrániče, MET svorkovnice, prostě tak jak to má všechno být, včetně přepětovek .

Nechci se nikoho dotknout, ale vidím často, jak "ajťaci" se hrabou do elektrických silnoproudých rozvodů a někdy zase elektrikáři se hrabou do IT rozvodů. Obě skupiny to vždy hodně podceňují a věnují se hlavně tomu svému. A podle toho to vypadá. A nikdo neudělá ani výchozí revizi. přijde se na takový bastl až při periodické revizi....

Prostě dělat ve škole v učebnách "bastly", tak tato doba je snad 20 roků pryč. A dělat něco bez dokumentace, bez základních výkresů s razítkem REVISION ( tak to bylo u Siemensů již v roce 1970), tak to byl velký průser, prostě nemožné.

Proto poznámka MH o topologií je zcela na místě. Odpověď mohla být i jednoduchá:

Musí a rovněž řádná ochrana vodičem PE propojeným na HOP nebo MET

A normy byly skoro všechny citované, protože na rozvod jste se neptali. Pokud ano, tak přibudou ještě ČSN 33 2000-4-482, 33 2312 ed.2 a také 33 2000-7-713 a zkušenostní faktor

Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 11.02.2017, 06:49 »

Nyní řešíme může být v učebně pro RACK zásuvka, která nebude zapojena přes proudový chránič ? Dle normy ČSN 33 2000-4-41 ed. 2 musí být všechny zásuvky přístupné laické veřejnosti přes proudový chránič, ale spolupracovník mi říkal že zásuvka pro slaboproudé zařízení přes proudový chránič být nemusí, ale nevím jestli je toto správně např. dle nějaké čsn normy ?

Tedy krom toho na co již upozornili zkušení kolegové, se na to zkuste podívat i jinak. Norma takto mluví o místech, kde nehrozí žádná rizika. Máte pro tento prostor vypracované VV a stanovena rizika? Nemáte náhodou v učebně počítačů i vodivou podlahu?
V těchto případech nelze jednoduše říci ano, není to problém, nebo naopak to nejde. Není dostatek informací přímo z "místa činu".
Opět zde bude platit to, že by jste měl postupovat tak, že začnete pěkně od začátku. Tedy oslovíte projektanta, který připraví podklady, kde budete mít zodpovězeny všechny vaše otázky  Mrknutí . Navíc projekt bude potřeba k výchozí revizi a provozovatel má povinnost uchovávat a udržovat v aktuálním stavu po celou dobu životnosti el. zařízení, jak je psáno v zákoně.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz , revize@fraja.cz , tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Musia byť aj nasledné rozvadzače opatrené prúdovým chráničom?
 Je povinost instalovat centrální 3f proudový chránič na dřevěnou chatku?
 Je na mieste ekonomicka vyhoda centralneho chranica?
 Je nutno u zapojení sušičky použít chránič ?
 Lze dát chránič stejné jmenovité hodnoty jako hlavní jistič?
 Je u dřevostaveb nutné zapojit chránič 300mA jako centrální?
 Musí se použít proudový chránič ve výrobní zámečnické hale?
 Doporučuje nějaká norma doplnění proudových chráničů v elektrických instalací ?
 Je nutné použít proudový chránič v ovládací technologii?
 Proudové chrániče pro zajištění ochrany automatickým odpojením
 Pro které okruhy instalovat proudový chránič?
 Je nutná instalace RCD za oddělovací trafo?
 Jak reagovat na požadavek neosazení proudového chrániče?
 Jaký typ chrániče zvolit pro čerpadlo do studny vzdálené 180m od rozvaděče?
 Použiť alebo nepoužiť prúdový chránič na napájanie brány v plote?
 Už vás proudový chránič zachránil?
 Je v koupelně výměna proudového chrániče 20mA za 16mA opravdu nutná?
 Je nutné FI s Idn=30mA, na SV okruhy, v prostorách shromažďovacích?
 Musí být použit chránič pro rekuperační jednotku, jestliže je v koupelně?
 Používáte chrániče v průmyslových kuchyních?
 Jak aplikovat proudový chránič na elektrocentrále?
 Opravdu se blíží konec centrálních proudových chráničů 30mA?
 Může být v elektroměrném rozvaděči proudový chránič?
 Má někdo tip jak vyřešit zásuvku s proudovým chráničem pro čerpadlo?
 Je nutné v drevodome k 30mA FI použít ještě 100/300mA?
 Proudové chrániče (třetí, aktualizované vydání 2015)
 Jaký zvolit proudový chránič pro moderní audio techniku?
 Jaký typ zásuvek lze použít pro hudební produkce?
 Musí být pro svět. obvod použit proud. chránič v lékařský prostorách skupiny 1?
 Lze vysvětlit absenci proudových chráničů zásuvkových obvodů výrobní haly?
 Může být ve výrobně zásuvka 32A bez proudového chrániče?
 Jak je spolehlivý levný chránič do zásuvky?
 Za jakých podmínek mohou být v objektu autoservisu zásuvky mimo chránič?
 Jaké parametry musí mít proudový chránič pro jednofázové zásuvkové obvody?
 Je nutné použít proudový chránič G ke 3f sřídači?
 Je možné za 32A hlavní jistič připojit paralelně dva 25A proudové chrániče?
 Co vše je nutné připojit přes chránič?
 Aky mate nazor, keby sa napr na kupelnu pouzil chranic s 10mA?
 Je nutné mít samostatný proudový chránič pro koupelnu pokud již jeden existuje?
 Jakou hodnotu RCD na kombinovanou zásuvku 400V/5/32A+230V/16A?
 Jak u čerpadla kanalizace prosadit použití proudového chrániče?
 Kam instalujete proudový chránič v dřevostavbě?
 Je pro zásuvku v rozvaděči určenou pro zařízení třídy II nutný proudový chránič?
 Lze v dílně nahradit proudový chránič místo 30mA za 100mA?
 Jak se v budoucnosti zachováme, když test proudového chrániče zničí zařízení?
 Je nutné použít proudový chránič pro sekční garážová vrata?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.czPoháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.161 sekund, 22 dotazů.