Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Musí být na spotřebičích označen rok poslední revize?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být na spotřebičích označen rok poslední revize?  (Přečteno 14848 krát)
Soukupp
*
Offline Offline


OSVČ


« kdy: 02.02.2017, 06:38 »

Ve firmě byl audit a nelíbilo se jim, že jsou označeny spotřebiče číslem a čárovým kódem a že není nikde napsáno, číslo revize a kdy byla naposledy provedena. Každý spotřebič má číslo s čárovým kodem a v programu mě vyskočí prošlé revize a po provedení nových revizí vše ukládám na server a může si je prohlédnout každý kdo má PC. Tvrdil, že ze zákona musí mít číslo revizní zprávy a rok provedení revize čitelné na spotřebiči. Neřekl mě z jakého zákona. Čísla revizních zpráv na spotřebiče nedělám, protože je každý vedený pod svým číslem s kodem. Kdo má pravdu?
Zaznamenáno

Elektrorevize E2A, okres Prachatice, Jižní Čechy, e-mail: petr.soukup@post.cz, tel: +420 776 374 700
Zdeněk Pikhart
OSVČ - Tábor
*
Offline Offline



revizní technik-E2/A , elektromontáže


WWW
« Odpověď #1 kdy: 02.02.2017, 08:04 »

Máte pravdu, spotřebič musí být pouze jednoznačně označen. S tímto požadavkem jsem se u bezpečáků také setkal a nikdy nebyli schopni říct podle jakého předpisu to vyžadují.
Jediný, kdo si to může nařídit je provozovatel dle vnitřního předpisu a s tím jsem se nesetkal.
Zaznamenáno

revize, montáže a opravy převážně v občanské výstavbě a průmyslových provozech
Zdeněk Friedrich
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 02.02.2017, 08:18 »

Zažil jsem, že ve strojařské výrobní firmě s cca 800 zaměstnanci prováděli audit a měli velké „problémy“. Při předběžné konzultaci vyšlo najevo, že auditorka je bývalá prodavačka z drogerie, která si udělala rekvalifikační kurz z nějakého programu EU. Tudíž mám k auditům a kvalifikaci auditorů značný despekt. váš „problém“ bude asi podobného typu.
Zaznamenáno
Jakub Hasala
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 02.02.2017, 08:46 »

Jednoznačné označení je z normy ČSN 33 1600 ed. 2 článek 7.2:
U el. spotřebiče se o revizi vystavuje doklad s obsahem:
a) Přesné označení spotřebiče (název, výrobce, evidenční číslo atd.). Revidovaný spotřebič musí být evidován tak, aby dále předepsané údaje byly přiřazeny jednoznačně k příslušnému spotřebiči.

Jakmile je jednoznačně spotřebič označen, tak ostatní informace obsahuje doklad.
Pokud si dáte do vnitřního předpisu, že na spotřebiči bude i datum a číslo revize, tak to musíte dodržovat. Jinak nemám tušení, že by to bylo někde nařízené.
U nás taky máme ISO, chodí sem občas IBP, máme bezpečáky a nikdo nic takového nepožadoval. Když se náhodou někdo zeptal, jestli něco neporušujeme a jak mohou zaměstnanci vědět, kdy končí revize, odpověď je, že je to označeno, revize jsou na údržbě a údržba hlídá termíny revizí spotřebičů.

Představa, že takové informace jsou třeba na vrtačce. Na těle vrtačky je to za týden nečitelné, takže na přívodu je plachta, který za týden taky upadne... Inventární číslo musí prostě stačit.
Zaznamenáno

RT E2/A
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 02.02.2017, 09:03 »

Souhlasím s kolegy. Prostě někde viděla samolepky s termíny a teď to vyžaduje všude i když pro to pravděpodobně nemá nikde zákonnou oporu.
Jak už bylo psáno, spotřebič musí být dobře a trvanlivě označen, aby se nechal identifikovat a vše ostatní si může dohledat. Navíc by firma měla mít zpracován dokument, kde má stanoveny termíny/lhůty revizí a to by mělo auditorce stačit.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 02.02.2017, 09:49 »

Tvrdil, že ze zákona musí mít číslo revizní zprávy a rok provedení revize čitelné na spotřebiči. 
Počkajte si čo napíše do správy. Mrknutí
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 02.02.2017, 10:01 »

Jistě to ta "kontrola" má doma vyznačené nejen na spotřebičích, ale i na zásuvkách a vypínačích!  Pláč

Souhlasím s názorem ostatních, že je důležité označením podle kterého se konkrétní spotřebič jednoznačně přiřadí k záznamu o revizi(ích). Takže výrobní číslo nebo inventární číslo stačí.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #7 kdy: 02.02.2017, 10:13 »

Je to běžný postup auditorů....čí m je vše více polepené, tím více super!
Když jsem se jich ptal,podle jakého nařízení, řekli že žádného ale bez toho audit neudělají!! Škleb
Taksi  to každý tam dá a má pokoj, majitel firmy (ředitel) je pak také spokojen......
Když jsem jim (auditorům)ukázal normu 331600,ed.2 ,  žádný se na to nepodíval, že ho normy nezajímají a jsou nezávazné! Tak to bylo poslední slovo audiora! Pláč
Už jsem přesvědčil i bezpečáka ale auditora ,  ten tvrdou hlavu má! Škleb Škleb
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 02.02.2017, 10:15 »

Napsané to nikde není, ale když to zákazník chce a zaplatí si to, tak proč ne. Já to nabízím.
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #9 kdy: 02.02.2017, 10:17 »

Napsané to nikde není, ale když to zákazník chce a zaplatí si to, tak proč ne. Já to nabízím.

To ano!
Ale tady zákazník to nechce, chce to auditor (ten je cizí). ??
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 02.02.2017, 10:22 »

... že ho normy nezajímají a jsou nezávazné! ...
V tom případě je ale "závazný" zákon 2/1993Sb. (Listina základních práv a svobod) a podle toho nesmí být nikdo nucen dělat něco, co neukládá zákon. Takže bych chtěl od auditora předložit zákon, který mi ukládá to označení!
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 02.02.2017, 10:36 »

Vytvořil bych vnitřní závazný předpis, kde bude uveden váš způsob označení, který podle popisu vyhovuje ČSN 33 1600 ed. 2. Pak by auditor již neměl nic namítat. Jedinou smysluplnou připomínkou je uvedení termínu příští revize přímo na štítku aby bylo jasné, zda je revize spotřebiče ještě platná nebo ne bez dlouhého zkoumání na počítači.
Zaznamenáno
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 02.02.2017, 10:37 »

Já označuji spotřebiče čárovým kódem + druhý řádek laminovaného štítku alfanumerickým označením zákazníka. Protože pak jen stačí čtečkou načíst kód do přístroje, udělat měření a pak jen přenést do PC k vyhodnocení. Urychluje to práci a i zákazník si rád připlatí ze evidenci pomocí čárových kódů.
Zaznamenáno
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 02.02.2017, 10:42 »

Jedinou smysluplnou připomínkou je uvedení termínu příští revize přímo na štítku aby bylo jasné, zda je revize spotřebiče ještě platná nebo ne bez dlouhého zkoumání na počítači.

Termín příští revize na spotřebiči si myslím je zbytečný, toho kdo se spotřebičem pracuje nebo ho používá to stejně nezajímá a ve firmě vždy musí být někdo odpovědný za el. zařízení a termíny si musí pohlídat. A může mu to hlídat SW. Pak jen zadá objednávku s požadavkem.

A určený termín při revizi stejně nemusí platit, pokud třeba za měsíc po revizi se změní použití spotřebiče.
Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #14 kdy: 02.02.2017, 11:01 »

Odpověď je jednoduchá. Mrknutí

NEMUSÍ.!
Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 02.02.2017, 11:49 »

Onu povonnost lze jednoduše vykonstruovat z nějakého předpisu vyšší síly.
Paragrafky jsou ohebné jak flexošnůry Mrknutí
Zaznamenáno
Soukupp
*
Offline Offline


OSVČ


« Odpověď #16 kdy: 02.02.2017, 12:10 »

Přesně jak to píše kolega Mazač tak to děláme.
Zaznamenáno

Elektrorevize E2A, okres Prachatice, Jižní Čechy, e-mail: petr.soukup@post.cz, tel: +420 776 374 700
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 04.02.2017, 01:34 »

Ve firmě byl audit a nelíbilo se jim, že jsou označeny spotřebiče číslem a čárovým kódem a že není nikde napsáno, číslo revize a kdy byla naposledy provedena. Každý spotřebič má číslo s čárovým kodem a v programu mě vyskočí prošlé revize a po provedení nových revizí vše ukládám na server a může si je prohlédnout každý kdo má PC. Tvrdil, že ze zákona musí mít číslo revizní zprávy a rok provedení revize čitelné na spotřebiči. Neřekl mě z jakého zákona. Čísla revizních zpráv na spotřebiče nedělám, protože je každý vedený pod svým číslem s kodem. Kdo má pravdu?

Revizní technik provádějící revize spotřebičů musí obhájit "svoji pravdu" proti auditorům, kteří nejsou "odborně způsobilou osobou v elektrotechnic e a zvláště v revizích EZ".
Stačí identifikační znak spotřebiče, na příklad ID 1023, nebo čárový kód. Toto číslo bude ve firmě jednoznačné a je jedno, kde v jaké dílně, nebo místnosti skončí. V protokolu revize a na štítku spotřebiče jsou další údaje.

Datum revize, ani té příští se nelepí nikde na rozvaděče, trafa, strojní zařízení a další elektrické zařízení, které podléhá revizím. Je to prostě nesmysl a klidně bych oponoval i paní auditorce, že problémy se mají řešit a ne je vytvářet. Jak již zde bylo psáno " ukažte mi kde psáno jest..." podivej

Nedovedu si představit ve firmě, kde je řadově 5000 spotřebičů, že bychom je každým rokem označovali přiblblým novým štítkem. Ano, viděl jsem často polepené spotřebiče nejrůznějšími výtvory s reklamou vlastní firmy, jménem i telefonem, prostě i barevné štítky jako dlaň.
Viděl jsem oblepené na příklad lednice již deseti štítky, protože vždy to dělal jiný RT...
 Blbnout se dá opravdu hodně....na hasičáky lepí samolepky a cvikají dírky měsíce a roku jak stávající revize tak následné. V jednom OC jsem se ptal "hasiče" na kolik jej vyjde ten nádherný barevný štítek ( samolepka). Prozradil, že na 25 Kč. A revize je za 150....zákazní k to tak požaduje.
Jenže hasičák je velký, tam se toho vejde. Na oddělitelný přívod je to ale horší. Na to na příklad dávám plombu s ID. A že by zákazník chtěl revize za 150 korun s nádherným štítkem, tak takového ( idi...a) jsem ještě nepotkal....
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Revize a kontroly spotřebičů - PC, tiskáren, varných konvic apod
 Poradi nekdo jak získat certif E4 revize spotřebičů nářadí?
 Vtipné přezkoušeni revize E4A (ruční nářadí a spotřebiče) znění dle ITI Praha
 Které spotřebiče lze revidovat s osvědčením E4/A?
 Jak provádíte měření spotřebičů?
 Jaká je nutná praxe pro revizní technik elektrických zařízení kategorie E4?
 Mohu s osv. E4/A provádět revize nepřenosných a připevněných spotřebičů?
 Poradíte mi kde najdu začátky kurzu RT E4?
 Jaký § je potřeba pro revize a kontrolu el. ručního nářadí a spotřebičů ?
 Poradíte s výběrem měřícího přístroje pro revize a kontrolu el. ručního nářadí?
 Může provést el. revizi boileru revizní technik skupiny E4/A?
 Může revizák E2 revidovat trafostanici?
 Postačí na revizi spotřebičů protokol?
 Podle čeho se rozdělují spotřebiče a stroje v závislosti vykonání revize?
 Co vše mohu revidovat s osvědčením E4/A-nářadí a spotřebiče?
 Může revizní technik E4/A zrevidovat nástěnný plynový kotel?
 Mohu provádět revize spotřebičů pouze s §6?
 Mám oprávnění měřit prodlužovací kabely + ruční nářadí?
 Jak revidovat vlastní spotřebiče při zahraniční montáži v Anglii?
 Mohl by RT E4A dělat revize průmyslových šicích strojů?
 Mohu s osmičkou provádět revize na ručním nářadí?
 Když mám notebook v záruce musí projít revizní kontrola?
 Kdo platí za revize soukromých elektrospotřebičů v sociálních zařízeních?
 Kdo může revidovat el. spotřebiče v ordinaci doktora?
 Jak se dělá, (pokud vůbec), revize radia ?
 Jsou stolní dvoukotoučové brusky stroj, nebo spotřebič?
 Může RT s E4/A revidovat strojní stojanové vrtačky na 400V?
 Jakou skupinu mají spotřebiče v pronajímaných pokojích?
 Proč je osvědčení revizních techniků E4X?
 Jak správně označit spotřebič po revizi?
 Je zářivka s flexi šňůrou z pohledu normy spotřebič?
 Opravdu musí půjčovna nářadí revidovat každou vrtačku hned po vrácení?
 Jakou máte zkušenost s kontrolami a revizemi elektrického zařízení typu UPS?
 Mohu provádět revize malých elektro spotřebičů s §6 ?
 Jak se reviduje nabíječka na mobil ?
 Musí se u nových el. spotřebičů a nářadí provádět revize?
 Kdy se revidují a kontrolují spotřebiče
 Může RT E4A revidovat elektrický průmyslový spotřebič?
 Kdo má oprávnění k provádění kontrol a revizí elektrických spotřebičů
 ČSN platné pro ověřování bezpečnosti elektrických spotřebičů
 Do jaké skupiny používání byste zařadili laboratorní přístroje?
 Jak měříte proud protékající ochranným vodičem vy?
 Může revizní technik E4A provést revizi odběrného místa?
 Jak se provádí prohlídka spotřebiče při revizi
 Jak se provádí měření při revizi spotřebiče
 Kontrola a revize elektrického spotřebiče
 Jaký je rozdíl mezi el. ručním nářadím a el. spotřebiči drženými v ruce?
 Mohu jako elektronik dělat revizní zprávy spotřebičů a nářadí?
 Provádí se kontrola vstrikovacího lisu nebo revize?
 Re: Máte otázku k problematice revizí spotřebičů? Přidejte ji sem!
 Jak často provádět revizi varné konve?
 Jaký je rozdíl v postupu u kontroly el.bezpečnosti u ZP tř.ochrany I a II?
 Podle jaké normy posuzovat přenosné rozvaděče?
 Kdy je zařízení - spotřebič z hlediska prohlídky při revizi vyhovující?
 Kdy je zkrácená lhůta revize spotřebičů opodstatněná?
 Kdo může provádět revize el. spotřebičů ?
 Z čeho se učit ke zkouškám na RT E4/A?
 Revidují se elektrospotřebiče v ubytovacích zařízeních?
 Co mohu revidovat jako RT s rozsahem E4A ?
 Jaké jsou požadavky na provádění revizí spotřebičů v nemocnici?
 Bude zrušen RT E4A?
 Co měřit u spotřebičů I. nebo II. třídy, které nemají přístupné vodivé části?
 Podle čeho se rozlišuje připevněný a nepřipevněný spotřebič dle 33 1600 ed. 2?
 Platí revize spotřebiče provedené v CR také za zahranici?
 Jak kontrolovat vrácené elektrické spotřebiče koupené přes e-shop?
 Proč by se měl spotřebič prověřovat někde, kde pro něj není připojení?
 Je kompresor spotřebič nebo strojní zařízení?
 Musí se měřit u spotřebiče třídy I unikající proudy PE i izolační odpor?
 UČEBNICE EVP#5: Nářadí a spotřebiče
 Nač vše myslet u prohlídek elektrických zařízení?
 Jak vyrobit elektromagnetický zkoušeč pro test rotorů ručního nářadí?
 Dle jaké normy DNES revidovat spotřebiče?
 Budou se od července ještě revidovat elektrické spotřebiče?
 Kdo může po po 1.7.2022 provádět revize spotřebičů?
 Pokud spotřebiče nejsou VTZ, tak jejich ověřování budete provádět dle zákona o VTZ?
 Co je vše nutné znát o spotřebičích?
 Odborná způsobilost u NTEZ v knize o nové padesátce

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.