{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Mohu jako elektronik dělat revizní zprávy spotřebičů a nářadí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Mohu jako elektronik dělat revizní zprávy spotřebičů a nářadí?  (Přečteno 2052 krát)
Jan Pawlus
Neverifikovaný uživatel @1

« kdy: 20.12.2016, 08:27 »

Pracuju v továrně jako elektronik na údržbě,

Byl za mnou výrobní ředitel, že prej mám zrevidovat nově příchozí el. nářadí a spotřebiče a zadat revize do šanonu a do systému.

Moc se mi do toho nechce, ani k tomu nemám ten měřák, prej mám všude jen vyplnit >20Mohm.
Když jsem se ho ptal jakou to nese zodpovědnost, tak řekl, že je to jen pro interní účely kvůli auditům.

A tak moje otázka zní: mohu takové věci dělat? když někoho zabije vrtačka (kovová) bude policii zajímat mnou podepsaná "revize" ? mám z toho strach....mám jen paragraf 6..
Zaznamenáno
Jan Bocek
*

« Odpověď #1 kdy: 20.12.2016, 10:16 »

je to již tady 100 x opakovaní téma a proto jen opakování.

Jestliže pracujete v továrně, kde je údržba elektrických zařízení,
tak tam musí být také odpovědná osoba za řízení elektrického
zařízení, jako odborně způsobilá osoba.

Tato osoba má §8 podle vyhl. 50/78 Sb.
a při rozšíření vašich povinnosti o kontroly a revize elektrických spotřebičů
je povinen vám vytvořit ) váš nadřízený)podmínky pro tuto činnost.

1) předám vám normu ČSN 331600 ed. 2 , vyškolím, přezkouším
2) vybavím vás měřícím přístrojem a předvedu měření a postupy
3) vyškolím vás podle ČSN EN 50110-1 ed. 3 ( aby vám bylo jasné vaše zažazení a povinnosti)
4) písemně vás pověřím touto činnosti

Jinak se toho nemusíte bát, odpovědný za tuto činnost bude stále majitel, nebo ten výrobní ředitel. V zaměstnaneckém poměrů jste odpovědný jen vůči zaměstnavateli a při škodě jen do 4,5 násobku vašeho základního platu.

Pokud budou elektrické spotřebiče řádně proměřeny a zkontrolovány podle uvedených postupů v normě, tak musí být také bezpečné. Provádí se to pro bezpečnost a ne pro ten papír ( audit).
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Josef Habrych

« Odpověď #2 kdy: 20.12.2016, 10:16 »

Zdravím do tohoto se v žádném případě nepouštějte, to že nemáte žádný měřák, není až tak propastné, ale průšvih je oprávnění, které musíte mít par. 9, E4A (revize drobných přístrojů a el. nářadí). I pomocí jednoduchého měřáku lze provést zkoušku - ochranného vodiče a izolační stav zda je spotřebič nebo prodlužovací kabel v pořádku. Jde jim jen o to, aby bylo o všech věcech spadající do provádění revizí vedeny protokoly a někdo tam zvěčnil svůj podpis, při maléru to jde vše za vámi a buďte si jistý, že není úniku před postihem trestního zákoníku. Jednoduše řečeno, nemůžete oficiálně provádět revize drobných el. spotřebičů.  
Zaznamenáno
Jan Alin
*

« Odpověď #3 kdy: 20.12.2016, 10:20 »

Výrobní ředitel vás nabádá k podvodu. V případě úrazu budete souzen jako viník a budete spoluzodpovědn ý za úraz. To že vám to ústně přikázal, včetně podvodného způsobu vyplnění vám pak zapře. Já bych to neudělal.

Edit:
Pan Boček píše jak by to mělo být správně. To ve vašem případě zjevně není, takže se spíš bojte než nebojte.  Mrknutí
Zaznamenáno
Josef Habrych

« Odpověď #4 kdy: 20.12.2016, 10:24 »

je to již tady 100 x opakovaní téma a proto jen opakování.

Jestliže pracujete v továrně, kde je údržba elektrických zařízení,
tak tam musí být také odpovědná osoba za řízení elektrického
zařízení, jako odborně způsobilá osoba.

Tato osoba má §8 podle vyhl. 50/78 Sb.
a při rozšíření vašich povinnosti o kontroly a revize elektrických spotřebičů
je povinen vám vytvořit ) váš nadřízený)podmínky pro tuto činnost.

1) předám vám normu ČSN 331600 ed. 2 , vyškolím, přezkouším
2) vybavím vás měřícím přístrojem a předvedu měření a postupy
3) vyškolím vás podle ČSN EN 50110-1 ed. 3 ( aby vám bylo jasné vaše zažazení a povinnosti)
4) písemně vás pověřím touto činnosti

Jinak se toho nemusíte bát, odpovědný za tuto činnost bude stále majitel, nebo ten výrobní ředitel. V zaměstnaneckém poměrů jste odpovědný jen vůči zaměstnavateli a při škodě jen do 4,5 násobku vašeho základního platu.

Pokud budou elektrické spotřebiče řádně proměřeny a zkontrolovány podle uvedených postupů v normě, tak musí být také bezpečné. Provádí se to pro bezpečnost a ne pro ten papír ( audit).

Je divné, že mě můžete takto přezkoušet, musel jsem kvůli tomu na školení I T I. Kde mě sdělili, že je to úřední záznam o zkoušce. Tam jsem obdržel po úspěšném testu oprávnění paragraf 9, nevím tedy proč bych měl mít par. 8 vyhl 50/78, když s tím nemá tento paragraf nic společného, mám do posud 6..50/78.  
Zaznamenáno
Jan Bocek
*

« Odpověď #5 kdy: 20.12.2016, 10:28 »

Zdravím do tohoto se v žádném případě nepouštějte, to že nemáte žádný měřák, není až tak propastné, ale průšvih je oprávnění, které musíte mít par. 9, E4A (revize drobných přístrojů a el. nářadí). I pomocí jednoduchého měřáku lze provést zkoušku - ochranného vodiče a izolační stav zda je spotřebič nebo prodlužovací kabel v pořádku. Jde jim jen o to, aby bylo o všech věcech spadající do provádění revizí vedeny protokoly a někdo tam zvěčnil svůj podpis, při maléru to jde vše za vámi a buďte si jistý, že není úniku před postihem trestního zákoníku. Jednoduše řečeno, nemůžete oficiálně provádět revize drobných el. spotřebičů.  

Můžete mi dat odkaz, kde toto tvrzení je uvedeno?

Pokud není firma schopná vytvořit pro revize a kontroly elektrických spotřebičů vhodné podmínky, pak je jednodušší si tuto činnost objednat externě. Takto to dělá většina firem.
Některé nechávají vyškolit na §E4A ( to je takový bakalář na §9)

Pokud firma nevytvoří potřebné podmínky k vykonávání odborné činnosti na vyhrazeném elektrickém zařízení, tak porušuje zákon ( zákony).
Zaznamenáno

Jan Bocek
*

« Odpověď #6 kdy: 20.12.2016, 10:38 »

Je divné, že mě můžete takto přezkoušet, musel jsem kvůli tomu na školení I T I. Kde mě sdělili, že je to úřední záznam o zkoušce. Tam jsem obdržel po úspěšném testu oprávnění paragraf 9, nevím tedy proč bych měl mít par. 8 vyhl 50/78, když s tím nemá tento paragraf nic společného, mám do posud 6..50/78.  

Popletl jste několik věcí dohromady.
§8 dle vyhlášky 50/78 Sb. MUSÍ  mít osoba, která řídí a kontroluje provoz elektrického zařízení.
Ten kdo provádí kontroly a revize elektrických spotřebičů  podle ČSN 331600 ed. 2 NEMUSÍ mít §9. Stačí když je k této činnosti vyškolen a pověřen dle ČSN EN 50110-1 ed. 3
Ten kdo provádí REVIZE elektrické zařízení podle ČSN 33 1500  a 33 2000-6 MUSÍ mít oprávnění E1, nebo E2, které vydává jen TIČR.

Pokud máte §9 s oprávněním E4A, můžete dělat revize jen v rozsahu uděleného Oprávnění.

Je na tom ještě něco divného?
Zaznamenáno

Zdeněk Mazač
Neverifikovaný uživatel @5

« Odpověď #7 kdy: 20.12.2016, 10:49 »

Chudák tazatel, bude v tom mít pěkný zmatek....

A já si myslel, že kontroly může provádět vyškolená osoba pokud jsou splněny příslušné podmínky dané normami, vyhláškami, zákony apod., revizi pouze RT.
Revizní měření lze provádět k tomu určenými měřícími přístroji s kalibrací postupy určenými ČSN.
Výrobní ředitel odpovídá za své průšvihy jinak než zaměstnanec? Není náhodou rozdíl, jestli má zaměstnanecký poměr a nebo je do funkce jmenován?
A tazatel také píše, že má provádět revize na novém nářadí a spotřebičích, tam norma revizi v rozsahu pravidelné nepožaduje z důvodu možného porušení záruky, nicméně u spotřebičů I.třídy doporučuje alespoň kontrolu PE vodiče.

A tady je vidět, že i když má někdo nějaký paragraf dle Vyhl.50/78 Sb, tak to neznamená, že ví o co jde. Je vidět, že se to dá koupit nebo je v rámci zaměstnání přidělen......

Docela by mne zajímalo, jaký bude další průběh. Ze zkušenosti si myslím, že přijde upozornění o ztěžování práce ředitele, výroby.....a pracovník by si měl svůj postoj ještě rozmyslet nebo přehodnotit... .

Nezávidím mu
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*

Chomutov, projekty, revize.

« Odpověď #8 kdy: 20.12.2016, 11:02 »

U nového přístroje stačí založit kartu s datumem pořízení. Dnes už to nemusí být fyzicky papír, stačí v elektronické podobě.

Mastit tam ale výcucy z prstu se nemusí vyplatit.

Zdravím do tohoto se v žádném případě nepouštějte, to že nemáte žádný měřák, není až tak propastné, ale průšvih je oprávnění, které musíte mít par. 9, E4A (revize drobných přístrojů a el. nářadí).

Ano, je to neverending story.

Na revize přenosného nářadí podle ČSN 331600 ed. 2 není potřeba §9 a to ani E4. Samozřejmě vám nikdo bránit nebude si jej pořídit. Postačí §4 a případný občasný dohled elektrikáře nebo revizního technika.

Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Jan Bocek
*

« Odpověď #9 kdy: 20.12.2016, 11:28 »

Na revize přenosného nářadí podle ČSN 331600 ed. 2 není potřeba §9 a to ani E4. Samozřejmě vám nikdo bránit nebude si jej pořídit. Postačí §4 a případný občasný dohled elektrikáře nebo revizního technika.

Přesně tak, ze spotřebičů se udělala velká věda a přitom se nereviduji stroje....

Před mnoha léty to byla běžná praxe. Jenže se dělaly kontroly jen ručního nářadí.
Ve výdejně i na stavbě jsme vyškolili lidí z domácnosti, přidělil jsme jim ZO1
a udělili §4. Kontrolovali isolační stav a přechodový odpor . Dvě políčka na měřaku.
Když to bylo v červeném tak  špatně a nevydávat. Pak nastupoval elektrikář.

Dnes je to pro mnohé firmy tajemstvím a veřejně se o tom moc nemluví. Na druhé straně
se velice šetří se zaměstnanci a tak je zase výhodné pro firmu tuto činnost zajišťovat externě.
Jsou firmy, kde mají 10 000 spotřebičů a roční nebo i 1/2 roční lhůty. To by potřebovali jednoho člověka na takovou činnost. Proto se obvykle kontrola spotřebičů ve firmách provádí v kumulované činnosti. Zaměstnanec by měl být touto činnosti pověřený a z pověření musí také vyplynout, že byl vyškolený a přezkoušený.

Jinak tam,kde ještě používají karty spotřebičů, tak poněkud zaspali dobu....
Zaznamenáno

František Šohajda
*

RT E2-A

« Odpověď #10 kdy: 20.12.2016, 11:41 »

Je v tom zmatek.... Kroutím očima

Musí se v první řadě říci, pro koho tu "revizi" dělám?
Jestli dodavatelsky, nebo ve firmě kde jsem veden jako zaměstnanec... ..
Je to pak diametrálně odlišné!
Samozdřejmě to mohu dělat i dodavatelsky pro svou firmu kde jsem zaměstnanec...
Je i tato možnost. tanecek
Už se toto téma řešilo i na úrovni vedení inspetrorátu práce a podobně.

Citace
Jinak tam,kde ještě používají karty spotřebičů, tak poněkud zaspali dobu....
Co znám i velké firmy o 1000 a více zaměstnancích. se pořád vedou karty. Nerozhodný
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Jan Alin
*

« Odpověď #11 kdy: 20.12.2016, 11:56 »

Pokud si pamatuji, tak ty dohady skončily tak, že pokud dělám v rámci zaměstnaneckéh o poměru revize spotřebičů pro svou vlastní firmu, nikoli pro jinou, mohu to dělat bez E4, pokud to dělám dodavatelsky, musím mít E4. Dál jsem ty spory nesledoval. Technicky nejsou tyto kontroly problém, legislativně to je neskutečný bordel.  Smutek   
Zaznamenáno
Jan Bocek
*

« Odpověď #12 kdy: 20.12.2016, 12:42 »

Pokud si pamatuji, tak ty dohady skončily tak, že pokud dělám v rámci zaměstnaneckéh o poměru revize spotřebičů pro svou vlastní firmu, nikoli pro jinou, mohu to dělat bez E4, pokud to dělám dodavatelsky, musím mít E4. Dál jsem ty spory nesledoval. Technicky nejsou tyto kontroly problém, legislativně to je neskutečný bordel.  Smutek   

Ale ono je to celkem jednoduché. Jedná se jen o úhel pohledů....
Pokud ve firmě dělám údržbu elektrického zařízení, musím mít k tomu oprávnění,
které v tomto státě uděluje statní orgán TIČR. V rámci tohoto oprávnění mohu
pověřit další elektrikáře k provádění kontrol jak spotřebičů, tak strojů. Povinnost
provádět kontroly a revize mi jako provozovateli technických zařízení ukládá zákon.

Pokud něco dělám dodavatelský na elektrickém zařízení a je jedno zdá to je rozšíření
instalace v bytě, nebo externí servis a také i kontroly spotřebičů,
musím mít k tomu Oprávnění zase od TIČRu. A je jedno jestli jsem OSVČ,
nebo s.r.o. A činnost mohu vykonávat v rámci svého Oprávnění. Pokud mám E4,
tak nemohu dělat revize elektrického zařízení na které je třeba rozsah E2B nebo E1B.

A pokud jsem zaměstnanec a firma se mnou uzavře dohodu, abych pro ně na své IČO
jako OSVČ prováděl revize a kontroly, tak pokud mám Oprávnění, tak tomu nic nebrání.
Oba na tom vydělají.
A proto se dělají i ty E4A. Výhodnější je ale mít E2A, protože při těchto kontrolách se setkám i s pevně připojenými  spotřebiči, někdy to je i strojní zařízení a někdy se do toho připlete i elektrická instalace. Pak je vhodné mít Oprávnění bez omezení. Ono je dobré nahlédnout i do zákonu 90/2012 Sb.

V zaměstnaneckém poměru ale žádné oprávnění ke kontrolám spotřebičů z TIČRu nikdo nepotřebuje. Je to věcí provozovatele jak to ošetří a jak dalece dodrží zákon.
Zaznamenáno

Josef Habrych

« Odpověď #13 kdy: 20.12.2016, 12:48 »

Tak jsem asi uvedl nesmysl, oprávnění obnovené nemám, po 5-ti letech a dnes už tuto záležitost nemusím řešit. Firma si na to vzala externího revizáka.
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*

Chomutov, projekty, revize.

« Odpověď #14 kdy: 20.12.2016, 13:36 »

Tak jsem asi uvedl nesmysl, oprávnění obnovené nemám, po 5-ti letech a dnes už tuto záležitost nemusím řešit. Firma si na to vzala externího revizáka.

Oprávnění se zatím vydává bez omezení. Na 5 let je vydáváno osvědčení, to jenom pro pořádek.

Rozdíl, zda činím coby zaměstnanec nebo externí dodavatel vidím pouze v §8 a oprávnění. Ta slavná E4 v tom podle mě nehraje žádnou roli.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Revize a kontroly spotřebičů - PC, tiskáren, varných konvic apod
 Poradi nekdo jak získat certif E4 revize spotřebičů nářadí?
 Vtipné přezkoušeni revize E4A (ruční nářadí a spotřebiče) znění dle ITI Praha
 Které spotřebiče lze revidovat s osvědčením E4/A?
 Jak provádíte měření spotřebičů?
 Jaká je nutná praxe pro revizní technik elektrických zařízení kategorie E4?
 Mohu s osv. E4/A provádět revize nepřenosných a připevněných spotřebičů?
 Poradíte mi kde najdu začátky kurzu RT E4?
 Jaký § je potřeba pro revize a kontrolu el. ručního nářadí a spotřebičů ?
 Poradíte s výběrem měřícího přístroje pro revize a kontrolu el. ručního nářadí?
 Může provést el. revizi boileru revizní technik skupiny E4/A?
 Může revizák E2 revidovat trafostanici?
 Postačí na revizi spotřebičů protokol?
 Podle čeho se rozdělují spotřebiče a stroje v závislosti vykonání revize?
 Co vše mohu revidovat s osvědčením E4/A-nářadí a spotřebiče?
 Může revizní technik E4/A zrevidovat nástěnný plynový kotel?
 Mohu provádět revize spotřebičů pouze s §6?
 Mám oprávnění měřit prodlužovací kabely + ruční nářadí?
 Jak revidovat vlastní spotřebiče při zahraniční montáži v Anglii?
 Mohl by RT E4A dělat revize průmyslových šicích strojů?
 Mohu s osmičkou provádět revize na ručním nářadí?
 Když mám notebook v záruce musí projít revizní kontrola?
 Kdo platí za revize soukromých elektrospotřebičů v sociálních zařízeních?
 Kdo může revidovat el. spotřebiče v ordinaci doktora?
 Jak se dělá, (pokud vůbec), revize radia ?
 Jsou stolní dvoukotoučové brusky stroj, nebo spotřebič?
 Může RT s E4/A revidovat strojní stojanové vrtačky na 400V?
 Jakou skupinu mají spotřebiče v pronajímaných pokojích?
 Proč je osvědčení revizních techniků E4X?
 Jak správně označit spotřebič po revizi?
 Je zářivka s flexi šňůrou z pohledu normy spotřebič?
 Opravdu musí půjčovna nářadí revidovat každou vrtačku hned po vrácení?
 Jakou máte zkušenost s kontrolami a revizemi elektrického zařízení typu UPS?
 Mohu provádět revize malých elektro spotřebičů s §6 ?
 Jak se reviduje nabíječka na mobil ?
 Musí se u nových el. spotřebičů a nářadí provádět revize?
 Kdy se revidují a kontrolují spotřebiče
 Může RT E4A revidovat elektrický průmyslový spotřebič?
 Kdo má oprávnění k provádění kontrol a revizí elektrických spotřebičů
 ČSN platné pro ověřování bezpečnosti elektrických spotřebičů
 Do jaké skupiny používání byste zařadili laboratorní přístroje?
 Jak měříte proud protékající ochranným vodičem vy?
 Může revizní technik E4A provést revizi odběrného místa?
 Jak se provádí prohlídka spotřebiče při revizi
 Jak se provádí měření při revizi spotřebiče
 Kontrola a revize elektrického spotřebiče
 Jaký je rozdíl mezi el. ručním nářadím a el. spotřebiči drženými v ruce?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.289 sekund, 22 dotazů.