{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Lze uplatnit §9 NV 163/2002 při kusové výrobě rozvaděčů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Lze uplatnit §9 NV 163/2002 při kusové výrobě rozvaděčů?  (Přečteno 1428 krát)
Bašta Roman
*
Offline Offline


R-EZ-E2A


« kdy: 05.12.2016, 15:53 »

Je to možná otázka spíše na fórum právníků, ale odborníci by měli vědět:
Lze při posouzení shody elektrického zařízení (Nástěnné rozvádeče pro montáž na povrch a nástěnné zapuštěné rozvádeče) uplatnit §9 NV 163/2002 Sb. (v aktuálním znění) nebo některý předpis (norma, technické osvědčení) toto vylučuje?

§9 Posouzení shody při kusové výrobě
Výrobce muže pro posouzení shody výrobku vyrábených kusove namísto postupu posuzování shody uvedených v príloze c. 2 k tomuto narízení zajistit posouzení shody, pokud urcené normy nebo stavební technické osvedcení nestanoví jinak, následujícím postupem:
a) u výrobku uváděných na trh v souladu s určenými normami posoudí, zda výrobek odpovídá těmto normám vzhledem k jeho určenému použití ve stavbě, a pořídí doklad o tomto posouzení,
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 05.12.2016, 17:35 »

NV 163/2002 je o technických požadavcích na vybrané stavební výrobky, které bylo ale novelizováno NV 315/2005 a naposledy NV 215/2016 s účinnosti od 1.9.2016. Přechodné období bylo stanoveno do 1.1.2017.

A protože NV 163/2002 byla vytvořená na základě zákona 22/97 Sb., pak je třeba posuzovat shodu podle NV 90/2016 Sb., případně 118/2016 Sb. o posuzování shody elektrických zařízení a technických podmínkách.

V příloze č.2 k nařízení vlády č. 118/2016 Sb. je uvedeno, na které zařízení se uvedené NV nevztahuje. Ten váš případ tam ale uvedený není. Myslím, že bude pro vás platit to, co je uvedeno v příloze 3 NV 118/2016 Sb. pro elektrická zařízení.

Je možné, že NV 215/2016 Sb. záležitosti ve stavebnictví upřesňuje. Můj segment je více průmysl než stavebnictví, proto mne kolegové více doplní.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 05.12.2016, 19:07 »

V platném NV 215/2016 Sb.,
je to trochu přísnější, i když velice podobné,
jako v oblastech, pro které platí NV 118/2016 Sb.

Posouzení shody při kusové výrobě ( § 9)
Výrobce může pro posouzení shody výrobků vyráběných kusově namísto postupů
posuzování shody uvedených výše zajistit posouzení shody, pokud určené normy
nebo stavební technické osvědčení nestanoví jinak, tak, že u výrobků posoudí, zda
výrobek odpovídá těmto normám vzhledem k jeho určenému použití ve stavbě, a
pořídí doklad o tomto posouzení. ( poznámka: pokud to vyhovuje ČSN EN 61439 tak vystaví dokumentaci o shodě )

 U výrobků, jejichž vlastnosti nejsou v souladu s
určenými normami, nebo pokud takové normy nebo technické předpisy nekonkretizují
z hlediska určeného použití výrobku ve stavbě základní požadavky, zajistí u autorizované osoby posouzení technické dokumentace z hlediska určeného použití výrobku.

Autorizovaná osoba vydá na základě posouzení technické dokumentace stavební
technické osvědčení podle § 3 upravené pro kusovou výrobu Výrobce následně
posoudí, zda vlastnosti vyráběného výrobku odpovídají vlastnostem uvedeným ve
stavebním technickém osvědčení.


Chápu to tak, že pokud to není rozvaděč vysloveně určený podle §5 a §7,
tak je zde možnost kusové výroby v souladu s řadou ČSN EN 61439 pro rozvaděče..
Z pohledu RT v tom nevidím velký problém. Chtěl bych vidět výrobní dokumentaci,
schéma zapojení, protokol o zkoušce. Na rozvaděči štítek s indikaci, kdo a kdy to vyrobil.
A prohlášení o shodě k tomuto výrobku. Pak tam vylepte i ten znak CE.
Na takovém výrobku nemám co revidovat, jen to zkontrolují, že je to všechno tak,
jak uvádíte v náležitostech ( těch papírech). Kontrola je ale součást revize....

Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 05.12.2016, 21:59 »

Již zde na Elektrice proběhla diskuse na toto téma:

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,36476.15.html
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je možno ČSN EN 61439-1 aplikovat beze zbytku u všech výrobců rozváděčů?
 Neposkytl by někdo formulář na kusové ověření rozvaděče podle 61439?
 Máte již publikaci Rittal o výrobě rozvaděčů dle ČSN EN 61439?
 Potrebuje rozvodnica určená len pre prepäťové ochrany také štítok a atest?
 Potřebuji na rozvaděč s jedním jističem také typovou zkoušku?
 Mohu vyrábět rozvaděče jako OSVČ?
 Nová norma, nová příležitost. Výroba rozváděčů podle nového souboru norem ...
 Můžete upřesnit pojmy (původní výrobce a hlavně výrobce rozvaděče)?
 Kde zjistím podmínky k získání oprávnění k výrobě rozvaděčů?
 OEZ: Normy pro rozvaděče nízkého napětí
 Kdo je výrobce rozvaděče a jak se posuzuje shoda?
 Myslíte, že můj výklad ČSN EN 61439 je správný?
 Je rozvaděč nn stanovený výrobek nebo volně sestavitelná stavebnice?
 Jaké jsou rozdíly mezi soubory norem ČSN EN 60439 a ČSN EN 61439?
 Lze považovat rozvaděč, který je součástí stroje za neúplné strojní zařízení?
 Požadavky normy ČSN EN 62208 ed.2 na prázdné skříně pro rozvaděče nn
 Co musí splňovat rozvaděče pro kvalifikovanou obsluhu?
 Jaká je ještě jiná náhrada za ČSN 35 7030 mimo ČSN 61439-3?
 Jak probíhají zkoušky a ověřování rozvaděčů podle nové normy?
 Aká je min. výška prístrojov v rozvádzači nad konečnou úpravou terénu?
 Kdo může provádět typové zkoušky rozvaděčů ve firmě?
 BONEGA: Nové funkce v aplikaci Ověření návrhu.cz
 Jak je to vlastně s certifikací rozvaděčů?
 Je třeba vždy po změně normy dělat nové zkoušky rozvaděče (ověření návrhu)?
 HENSEL: Návod k sestavení rozvaděče dle EN 61 439
 Je naozaj rozvadzac Hager Volta VU60 na 70 modulov?
 Rozvaděče dle požadavků nových norem (2013)
 Legislativa v oblasti výroby rozvaděčů duben 2017
 Jaký názor máte na provedení a krytí zásuvek na "chytré" lavičce?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.156 sekund, 22 dotazů.