Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAK TO MÁ BÝT? - projekty, návrhy, rozpočty
| | |-+  Co nechránit proudovým chráničem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co nechránit proudovým chráničem?  (Přečteno 29372 krát)
Tomáš Sládek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 14.10.2006, 13:02 »

Při kompletní rekonstrukci elektroinstala ce v malém bytě jsem chtěl všechno dát za proudový chránič. Jsem laik, přišlo mi to rozumné.

Ale elektrikář (a v jedné osobě projektant i revizní technik),  který rozvod realizuje, mi to rozmlouval, že prý chránič bude zlobit. Nejraději by dal mimo chránič vše, co tam podle norem být nemusí. "Ukecal" mne ale pouze na tři nechráněné okruhy - pro počítač a vše s ním související, pro chladničku a třífázový pro sporák. A ukecal mne na dva samostatné chrániče - zvlášť pro světlo a zásuvky, což z praktického hlediska považuji za dobrý nápad.

Motor chladničky prý díky rozptylu magnetického pole dokáže někdy aktivovat chránič, i když je jinak vše v pořádku. Moc mi to hlava nebere. Nejsem elektrikář, ale mám dost blízko k fyzice a nějak si neumím představit, jak by mohlo dojít díky rozptylu mg pole dojít k tomu, že součet proudů nebude nulový.

Sporák má prý moc velké odběry a tak tam také může docházet k nerovnováze. Opět mi to hlava nebere, předpokládám že Kirhofovy zákony platí přesně a ne přibližně.

Prý se starší chrániče mají tendenci porouchat tak, že občas vypadávají bez vnější příčiny. Nevím, mám zkušenost jen s tím, že chránič nevypadl při tvrdém zkratu (šroubovák v ruce idiota propojil v zásuvce fázi a zem za mohutnách světelných efektů),  místo toho odkráčel chránič do věčných lovišť (vyhodil až 16 A jistič a od té doby nefungovalo ani testovací tlačítko na chrániči). Ale mohla to být náhoda, stalo se právě jednou.

Jaké jsou vaše zkušenosti a doporučení? Mají chrániče (při kvalitně udělaném rozvodu nevelkého rozsahu - celkem řekněme 200 m kabelů) opravdu tendenci vypadávat, nebo naopak nezafungovat když mají?

Co o tom říkají normy je mi snad alespoň rámcově jasné, ale chci vše udělat pokud možno co nejrozumněji i nad rámec norem. A tady se ptám proto, že doporučení odborníka se rozcházejí s mojí logickou úvahou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #1 kdy: 14.10.2006, 17:38 »

TO: Sládek

Líbí se mi, že používáte svůj rozum a logiku!  Palec vzhůru
Rady vašeho "osobního" elektrikáře považuji za velice neprofesní. Nebudu vám radit, pouze uvedu skutečnost z požadavků norem a praxe.

Kdyby tomu bylo tak, jak vám argumentuje zmiňovaný elektrikář, nemohly by se proudové chrániče vůbec používat. Přesto se používají a jsou předepsané pro ty nejchoulostivě jší prostory z hlediska izolačních stavů a unikajících proudů. Jsou to především všechny mokré prostory.  Kroutím očima

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,3594.0.html

P. S. Na argumentaci, že chránič na osvětlení NE,  odpovídám - právě na osvětlení ANO,  protože je to jediná část instalace s volně přístupným živým vodičem (objímky žárovek),  na kterou je výjimka z předepsaného krytí živých částí!  Hněv
Jako doplňkovou ochranu živých částí je nutné použít chránič 30 mA.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 14.10.2006, 17:54 »

Protože patřím ke skupině, která nekamarádí s řešením typu jeden chránič na vše, budu se spíše přiklánět k názoru vašeho elektrikáře. Ale na druhou stranu se neřídím heslem: "vyhovět pouze ČSN aby to prošlo",  a tak se vždy snažím rozdělit okruhy na ty, kde je menší pravděpodobnos t úrazu či škody a na ostatní. V tom prvém případě jde o pevně instalovaná svítidla (kromě koupelen apod.,  kde ČSN chránič vyžaduje) a další, zejména pevně připojených spotřebičů s větším příkonem. Okruh pro PC, mrazák a ledničku také přes fíčko nerad zapojuji. Ostatní okruhy již dávám za chránič. To vše je samozřejmě podmíněno instalací rozvodů takovým způsobem, aby to šlo takto dělit.
Co může v praxi nejčastěji chránič vybavit: Proudový ráz, spojený s přechodnými ději spínacích prvků a odrušovacích členů, v praxi toto způsobuje např. kontakt relé, spínající komplexní zátěže. Po sepnutí či rozepnutí kontakt relé zpravidla vytvoří malý el. oblouk, jež je provázen značným poměrem vyšších harmonických složek. Tyto složky "odvede" do PE vodiče odrušovací prvek zařízení (kondenzátor filtru, zapojený mezi pracovní a PE vodič) a tímto může být chránič vybaven. Zrovna tak více nekvalitních spotřebičů většího příkonu s elektronickou regulací se mohou vyznačovat vyšší produkcí již uvedených složek, pocházejících tentokráte z principu vlastní regulace (triaky, tyristory, měniče). Opět zde správně fungující vestavěné odrušovací filtry způsobují značný unikající proud a tak nemusí být problém několika málo spotřebiči vybavovací hodnotu chrániče překročit. Zrovna tak mohou běžný (nezpožděný) chránič vybavit instalované přepěťové ochrany při své činnosti, viz mnohokrát omílaný případ mrazáku po dovolené. Zanedbat se nedá ani případ nechtěného náhodného spojení N a PE vodiče při výměně nebo instalaci svítidla ve večerních hodinách...
Takže závěrem je zlatá střední cesta a při troše přemýšlení nad nákresem (když už ne projektem) se dá vyjít s jedním 4p chráničem v rozvaděči, který ale není na všechno. A nebo, viz předchozí příspěvek p. Beláně, s dalším chráničem pro osvětlení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #3 kdy: 14.10.2006, 18:16 »

To Dosbaba:
nn není moje parketa a chybí mi praktické zkušenosti (nejsem montážník ani RT). Proto se táži, zda by bylo pravděpodobné, že by mi při obnově napětí po výpadku sítě RZ centrální chránič vypnul, když by hned současně naběhlo:
a) 3 motory chladniček a mrazáku
b) 3 klasické tlumivky u zářivek akvaria
c) 3 TV do standby
d) 4 videa do standby
e) audiověž do standby
f)  2 zdroje v PC, 2 monitory
g) 4 napáječe naprázdno (mobil, modem, tiskárna a pod)

Je toho hodně, že ? A všechno buď s mg. obvody a  nebo spínanými zdroji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 14.10.2006, 18:54 »

Nemohu říci, že bych toto nějak pravidelně zkoušel a také nemohu tvrdit, že by za mnou byly stovky instalací... Úsměv Ale s tím, že chránič vypadl při zapnutí hlavního jističe v podobném případě tomuto, jsem se již několikrát setkal. Ale mnohokrát to jistě nebylo. Tudíž, opět je výsledkem ta nejblbější kombinace: "Nemělo by, ale vyloučit to nelze!"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #5 kdy: 14.10.2006, 19:05 »

Možná taky záleží na tom, v jakém bodě sinusovky se napětí u jednofázu sepne. Jistě je ideální, když v nule.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #6 kdy: 14.10.2006, 20:06 »

Troufnu si tvrdit, že to je především o tom. Proto ta "nevyzpytatelná" náhodnost, kdy (nejen) chránič vypadne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Tomáš Sládek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 14.10.2006, 21:23 »

Za odpovědi a reakce velmi děkuji. Prosím ale ještě o malé upřesnění.

Pochopil jsem, že na chladničku raději ne - aby nevypadla při přepětí v síti v důsledku činnosti přepěťové ochrany. U chladničky je stějně extrémně malá pravděpodobnos t takové poruchy, která by přivedla napětí na neuzemněnou kostru, takže o nic nejde.

Pochopil jsem, že na výpočetní techniku ne, a to hned ze dvou důvodů:
1. počítače by vybavovaly chránič - ve skutečnosti je to sestava mnoha impulsních zdrojů (DSL modem, router, Gb switch, NAS, repro, 2 tiskárny, scanner, 2 počítače, 3 displeje, lampička, 2 nabíječky mobilů, nabíječka BT handsfree),  vyšších harmonických spousty a odrušení ty zdroje samozřejmě mají; navíc je tam i přepěťová ochrana v rozvaděči,
2. proč přijít o rozpracovanou práci jen proto, že partnerce zrovna spadnul fén do vany  Mrknutí

Ale do mozaiky mi ještě chybí informace, zda považujete za rozumné zapojit sporák za čtyřpólový chránič, který stejně v rozvaděči bude kvůli "běžným" zásuvkovým okruhům.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #8 kdy: 14.10.2006, 22:02 »

TO: Sládek

Já to tak tragicky nevidím. Nerozhodný
Když se používají chrániče i pro roentgeny, tak proč ne pro výpočetní techniku a ostatní uváděná zařízení? Je to jen otázka, použít ten správný chránič!  Kroutím očima

Pochopitelně to nejdůležitější je, zda chci investovat do chráničů, a zvýšit tak bezpečnost osob v domácnosti.  pozor

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 15.10.2006, 11:10 »

Ja osobne jsem odpurce jednoho centralniho proudoveho chranice na cely barak. Pro vybrane okruhy (koupelna, zasuvky nad kuchynskou linkou, zasuvky venku, bazen)uprednostnuji "chranicojistic e" a okruhy ktere by mohli vypadkem energie v nepritomnosti utrpet nejvice (mrazaky, kotel, alarm, kamerovy system, telefonni system) zapojuji budto na vlastni okruhy chranicu nebo kazdy extra. Tech par tisic navic pri realizaci elektriky v baraku je sice citit, ale uz nikdy se clovek nemusi bat rozmrazeneho mrazaku a baraku bez alarmu jen proto ze zblbnul motor na filtru bazenu nebo znacnych skod na vode a topeni jen proto ze kvuli nejakym harmonickym v siti vypadnul chranic zrovna kdyz jste na dovolene...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Bernard
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 15.10.2006, 16:39 »

 Dnes si každý může koupit co chce, pokud má dost bankovek. Proudové chrániče nejsou jen s vybavovacím proudem 30 mA. Např. na osvětlení se používají chrániče s vybavovacím proudem 100 mA (metro, ČD). V rozlehlých sítích ČD se běžně používají chrániče 100 a 300mA. Je vždy třeba vybrat ten správný typ (vybavovací proud, zpoždění, citlivost na druh proudu). Pokud slouží pro byt jeden přístroj, je třeba s případnými problémy seznámit uživatele. Každý nemá dost peněz na nákup několika chráničů do rozvodnice. Také jsem viděl rozvaděč pro deset lékařských vyšetřoven s jedním čtyřpólovým chráničem, protože investor neměl dost (říkal) peněz. Pokud se jedná o novou instalaci, přikláním se vždy k tomu dát na vstup proudový chránič s vybavovacím proudem 300 nebo 500 mA z důvodu omezení požárů. Diskuze o proudových chráničích ukazuje, že používání těchto přístrojů stále není dost elektrikářskou obcí zažité. Doporučuji též diskuzi na serveru in-el (placená). Úsměv)
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #11 kdy: 15.10.2006, 23:55 »

Také se mi stalo ,  že chránič vybavoval v jedné truhlářské dílně. Příčinou byla sušička dřeva pracující na principu mikrovlné truby. Její unikající proud byl natolik veliký ,  že při spuštění některých dalších strojů ze stejného chráničového obvodu došlo k jeho vybavení. Řešili jsme to výměnou za jiný chránič s vysším vyb. proudem. ( po změření rev. technikem a konzultací s ním). Hloupá věc, stojící spoustu času a hledání.
Také nedávám vše na chránič ,  ale řádně přemýšlím co dát a co ne.  Stává se sice  ,že tepelné spotřebice (aku ,   boiler ,apod) začnou vybavovat ochranu ,  což značí konec životnosti top. tělesa ,  ale i tak se toho nebojím a použiju chránič.
Možná má ještě někdo podobné zkušenosti ,jako já.

         S pozdravem Jan Franěk
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #12 kdy: 16.10.2006, 05:39 »

Psal jsem o tom už vícekrát, na JM je celkem běžné použití jednoho chrániče 0,03A pro veškerou instalaci v bytě nebo i v RD. Už jsem dokonce viděl RD, kde byl elektrokotel 18 kW, sporák 10 kW, bazén, sauna, spousta elektroniky a vše připojeno přes jeden chránič 0,03A. Ač se to někomu bude zdát neuvěřitelné, funguje to bez problémů už pět let.
Samozřejmě, z provozních důvodů není použití jednoho centrálního chrániče to nejvhodnější řešení, ale v praxi s tímto nijak zvlášť negativní zkušenosti nejsou.
Větší starosti bývají s tím, že hlavní jistič (před elektroměrem) musí mít vypínací charakterisku B, což někdy přináší problémy se selektivitou jištění.
Nežádoucí vypínání chrániče v běžných podmínkách určitě není v praxi tak časté, jak by se mohlo zdát z některých příspěvků Mrknutí
Také nutno upozornit na to, že není daleko doba, kdy bude nutné použít chrániče na všechny zásuvky používané laiky.
Uživatel má několik možností :
1. Použít chránič jen na ty okruhy, kde je to vyžadováno ČSN (koupelny, venkovní zásuvky). Základní filozofie tohoto řešení je : Proč, když nemusím...
2. Použít jeden centrální chránič "na všechno". Výhodou je celkově bezpečnější instalace za stejné peníze jako v bodu č. 1, s rizikem nežádoucího vypínání. Základní filozofií tohoto řešení je : Přijatelnější je riziko vyteklého mrazáku, než riziko úrazu...
3. Použít chránič na všechny okruhy, kromě těch, které jsou považovány za důležité (EZS, mrazák). Základní filozofie : Nemusím, ale chci...
4. Připojit všechny okruhy přes chrániče, použít více chráničů, popř. okruhy, které jsou považovány za důležité připojit na samostatné "chráničojistič e". Nevýhodou je samozřejmě vyšší počáteční investice. Základní filozofie : Ať to stojí, co to stojí...

Zcela určitě bude z hlediska bezpečnosti  i provozní spolehlivosti nejlepší řešení č. 4. Ovšem podle mých zkušeností se řada lidí nerozpakuje zaplatit vysoké částky za celkem nepodstatné vybavení RD, ale na elektrice se snaží šetřit. Málokdo je ochoten investovat do bezpečné a zároveň sprovozně spolehlivé instalace.

Při revizích se dost často setkávám s tím, že je použitý jeden centrální  chránič, tak jak jsem psal, na JM je to celkem běžné. Uživatele upozorňuji na nevýhody tohoto zapojení, říkám také "kdyby s tím byl nějaký problém, zavolejte..." Už jsem takto dělal stovky revizí a tak jak jsem psal, nějaké problémy s tím bývají jen vyjímečně, většinou je to způsobeno používáním vadných spotřebičů nebo nějakým vnějším zásahem do instalace (navrtané kabely).

Ať už je instalace provedená jakkoliv, za podstatné považuji to, aby byla v podružné rozvodnici dostatečná prostorová rezerva, aby bylo možné v případě potřeby provést jiné zapojení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 16.10.2006, 07:28 »

Padlo tady něco o tom, že pro počítač proudový chránič nepoužívat.
Právě naopak, počítač je jedno ze zařízení, kde bych jej doporučoval!
Spínaný zdroj PC a spínaný zdroj monitoru mají filtry, které by na neživé kovové části přivedly jisté napětí. To je sice "odvedeno" PE vodičem, ale to je právě ten problém, že nikdy nevíte, kdy se cokoliv poškodí, přeruší,... a přerušení vodiče PE nijak nepoznáte, protože jím neteče pracovní proud.
Přerušení PE vodiče můžete poznat až když si budete chtít spojit výstup grafické karty PC do AV vstupu TV, která bude "uzemněna" přes STA, poznat přerušení PE vodiče můžete poznat až si sahnete na USB kabel při připojování kamery, fotoaparátu a budete náhodou opřeni o radiátor topení,...
A pro kotel, sporák,... - výkon v tomto případě nehraje roli, tepelné spotřebiče nemají zpravidla problémy s unikajícími proudy a pokud je začnou mít, může to být známka toho, že něco začíná mít svod na kostru, že se něco začíná prorážet a o tom je dobré vědět včas, "dříve",  než se to natvrdo prorazí a začne vyhazovat jistič!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Karel Mastný
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 17.10.2006, 04:21 »

Podle mě na počítač patří chránič a UPS. Nikdy se mi nestalo, ačkoliv přepěťovka se aktivuje každou chvíli, že by to chrániči vadilo. Vypnul jedině při zatečení vody do čerpadla na studni. (Ano, bohužel mám jen jeden společný chránič...) Kdo má víc peněz, raději samozřejmě víc samostatných chráničů, ale i "jeden na všechno kromě ledničky" je podle mě lepší, než nechráněné zásuvky a světla. Jenom je potřeba mít zdroj náhradního osvětlení v místnosti rozvaděče (třeba náhradní světlo zapojené mimo chránič).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Hilner
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 17.10.2006, 12:31 »

Jeden ( čtyřpólový ) proudový chránič s vypínacím proudem 30mA použitý na všechno je řešení převelice nešťastné, protože při poruše kdekoli a následném vybavení chrániče jste bez proudu. Takže pokud čtyřpólový chránič, pak s větším Iv, 100 nebo 300 mA a za ním použít chrániče s Iv 30mA pro jednotlivé obvody tak, jak je to potřeba ( koupelna, asi i všechny zásuvky ). Pro některé obvody ( sporák, lednice ap. ) bych už další chránič nedával. Je to o něco dražší, ale funguje to a nepáchá škody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #16 kdy: 17.10.2006, 18:59 »

Pokud jsou řazené dva chrániče za sebou, první chránič byl měl být zpožděný (G nebo S). Při určitém typu závady (např. při přímém zkratu na kostru) nejde ani tak o vypínací proud chrániče, ale spíše o vypínací čas, pokud by ten první chránič nebyl zpožděný, téměř jistě by vypadly oba chrániče.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Radek Štrubl
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 17.10.2006, 23:54 »

PRO  ZAJIŠTĚNÍ OCHRANY SAMOČINNÝM ODPOJENÍM SE POUŽÍVAJÍ PROUDOVÉ CHRÁNIČE S NIŽŠÍ CITLIVOSTÍ  300 AŽ 500MILIAMPÉR.T Y ZAJISTÍ BEZ POTÍŽÍ ODPOJENÍ JAK V SÍTÍCH TN,TAK I V SÍTÍCH TT. PRO URČENÉ OBVODY TO JE KOUPELNY,VENKOVNÍ ZÁSUVKY,NA STAVENIŠTÍCH A.T.D. SE POUŽÍVAJÍ PROUDOVÉ CHRÁNIČE SE ZVÝŠENOU CITLIVOSTÍ 30MILIAMPÉR.PR OUDOVÝ CHRÁNIČ NEMÁ VYPÍNAT PŘI BĚŽNÝCH PROVOZNÍCH STAVECH. I PŘI BĚŽNÉM PROVOZU SE TOTIŽ MOHOU VYSKYTOVAT A SKUTEČNĚ SE TAKÉ VYSKYTUJÍ SVODOVÉ PROUDY, A TO JAK NA JEDNOTLIVÝCH SPOTŘEBIČÍCH,TAK NA NĚKTERÝCH PRVCÍCH OBVODU .NA PŘEPĚTOVÝCH OCHRANÁCH ČI RUZNÝCH ODRUŠOVACÍCH NEBO FILTRAČNÍCH ČLENECH. V  PRÍPADĚ NEBEZPEČÍ NEŽÁDOUCÍHO VYPNUTÍ JE TŘEBA SPOTŘEBIČE USPOŘÁDAT DO VÍCE OBVODU TAK, ABY V KAŽDÉM Z TĚCHTO OBVODU BYL UNIKAJÍCÍ  PROUD ZA NORMÁLNÍHO PROVOZUNIŽŠÍ NEŽ VYBAVOVACÍ PROUD CHRÁNIČE  PRO TENTO OBVOD. PŘITOM JE  TŘEBA SI UVEDOMIT, ŽE MINIMÁLNÍ PROUD,PŘI NĚMŽ JIŽ CHRÁNIČ MUŽE VYBAVOVAT,JE ROVEN 50 PROCENTUM JEHO JMENOVITÉHO VYBAVOVACÍHO PROUDU.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Mohl by být legální i proudový chránič nepřerušující N?
 Může být za proudovým chráničem připojeno i osvětlení (dva dráty)?
 Je proudovy chranic zakladni ochranou pred nebezpecnym dotykem nezivych casti?
 Je nutný proudový chránič u stroje pro zpracování dřeva?
 Je nutný chránič v chatce se třemi okruhy a bojlerem?
 Jaký chránič mám osadit do venkovní skříňky se 2 zásuvkami?
 Kam umístit proudový chránič pro koupelnu?
 Prečo mi stále vypína prúdový chránič?
 Co moze sposobovat ked prudovy chranic nevypne pri spojeni na PE?
 Mohu použít jediný proudový chránič pro více obvodů, které obsahují N vodič?
 Mohu mít jednofázový přívod a třífázový proudový chránič?
 Není to přepych, samostaný proudový chránič pro plyn. kotel?
 Proč proudový chránič i po výměně za nový stále vybavuje?
 Jak připojit chránič ve starém bytě s dvouvodičovým přívodem?
 Mám správně zapojení 3f proud. chrániče? Stále mi vybavuje :-(
 Jak rychle má vypínat proudový chránič?
 Kdo by byl v hotelu přímo odpovědný za smrtelný úraz elektrickým proudem?
 Jaké máte zkušenosti s chráničem na stropě, který předepsaně nevybavuje?
 Jak provádíte test proudového chrániče?
 Je chybějící FI pro zásuvku míchačky velká závada pro revizního technika?
 Je možné použít proudový chránič v síti TN-C?
 Je tato zásuvka korektně zapojená přes FI?
 Mohu pouzit prudovy chranic ako vypinac?
 Průtokový ohřívač v koupelně - Proudový chránič? Na co?!
 Je zapojení FI na přiloženém obrázku v pořádku?
 Jaký je rozdíl mezi chráničem "S" a "G"
 Chráničojistič Kania odpojuje pouze fázový vodič, je to dobře?
 Jaké zapojení FI resp. jeho propojení v rozvaděči?
 Vybavuje mi proudový chránič nevíte někdo proč?
 Chrání proudový chránič zařízení za transformátorem?
 Je ochrana proudovým chráničem opravdu jistá?
 Čím vším může být ovlivněn proudový chránič?
 Mohli byste mi pomoc s pochopením napěťových a proudových ochran?
 V jakých případech je praktické použít chránič s DPN?
 Jakou volit charakteristiku u prúdového chrániča?
 Co znamená hodnota In na proudovém chrániči?
 Proudový chránič Idn 300mA/prostředí BE2N3
 Proč mi vybavuje FI při schodišťovém zapojení s doutnavkami?
 Je možné provést instalaci pouze s jištěním bez proudového chrániče?
 Je zapojení tohoto proudového chrániče správně?
 Mám před proudový chránič zapojit hlavní jistič nebo ho zapojit až za chráničem?
 Ověřte prosím mou znalost zapojení proudového chrániče ...
 Musím použít proudový chránič i pro ostatní prostory uvnitř?
 Předepisuje ČSN mimo rychlost vyp. a velikosti por. proudu i jaký typ chrániče?
 Patří jistič před chránič, nebo obráceně?
 Která norma doporučuje zásuvkové obvody přes proudový chránič?
 Proč světelný okruh vyhazuje nepochopitelně proudový chránič?
 Prý údajně bude od příštího roku doporučen chránič na celou 30mA instalaci?
 Lze použít pouze jeden FI 30mA pro celou průmyslovou kuchyni?
 Aké je zapojenie prúdového chrániča v zásuvkovej rozvodnici?
 Proč reaguje vedlejší chránič ?
 Kdo vyrábí jednomodulový chránič?
 Máte někdo zkušenosti s tímto chráničem?
 Kolik stojí oohyblivý přívod s proudovým chráničem?
 Je možné, 30mA chránič přívodu velké budovy vybavoval i bez poruchy spotřebičů?
 Vyrábí někdo dvoupólové pr. chrániče 30mA s charakteristikou G a nadpr. spouští?
 Jsou nutné samostatné FI okruhy pro venkovní zásuvky, koupelnu atd.?
 Kde hledat závadu pokud FI nevybaví do stanoveného rozsahu?
 Proč jsou proudové chrániče 25A a 40A?
 Mohu za proudovými chrániči vodič N spojit na společnou svorkovnici?
 Je pravda, že od 1.2.2009 bude centrální proudový chránič pro celý RD?
 Jaký multimetr (vadasku) použít pro test proudových chráničů 30mA a 100mA?
 Kdy vyměnit a kdy ponechat RCD?
 Je kompatibilní vnitřní přepěťová ochrana s proudovým chráničem?
 Je možné použít FI bez zapojení N, když jej motor stejně nevyužívá?
 Může být nová instalace bez chrániče?
 Je proudový chránič s Idn 31mA vyhovující?
  Ako to myslel projektant s prudovým chraničom ?
 Aká je spoľahlivosť netestovaných chráničov?
 Musí být solární studio napojené přes proudový chránič?
 Na akých okruhoch je nutné mať prúdový chránič?
 Jak pravidelně revidovat správnou funkci proudového chrániče ?
 Kde se používá chránič s reziduálním proudem 100mA?
 Je povinost instalovat centrální 3f proudový chránič na dřevěnou chatku?
  Pokud chránič nevypne předepsaném čase pro chránič necháte to projít?
 Víte o proudovém chrániči s kombinací ochrany proti zemnímu spojení a nadproudové ochrany?
 Je nevhodnost centrálního proudového chrániče podepřena nějakou ČSN?
 Proudový chránič bez nadproudové ochrany
 Může se v ČR používat fíčko PXF-25/2/003-A?
 Nové trendy v oblasti proudových chráničů
 Vyplatí se instalovat proudový chránič s G charakteristikou?
 Dáte tip na selektivní chránič 300mA s N vlevo?
 Kdo vyrábí chránič bez N kontaktu?
 Znáte cestu do hlubin chráničovy duše?
 Jak přijímáte novou alternativu proudových chráničů NOARK?
 Jak v praxi uspějí nové chrániče, které ukazují unikající proud?
 Môže byť prívod do prúdového chrániča zapojený zhora aj z dola?
 Je proudový chránič 40A/2P/100mA/A-S vhodný pro serverovnu?
 ABB EPJ: Výhody zásuvek s proudovými chrániči a dalších přístrojů FI-DOS
 Kde koupit proudový chránič 2P 40A typ A s charakteristikou G?
 Jak často se mají testovat RCD od SEZ?
 SCHRACK: Speciální šestidenní nabídka na proudové chrániče
 Proudový chránič přímo v zásuvce?
 Úspora na chráničích se nevyplácí!
 Lze použít 3f proudový chránič zároveň jako hlavní vypínač ?
 BONEGA: Proudové chrániče s magnetickou spouští
 V jakých případech zvažujete nasazení proudového chrániče typu B+?
 Může být cílené vybavení proudového chrániče jako náhrada za stykač?
 Opravdu se blíží konec centrálních proudových chráničů 30mA?
 Čím nahradit německý proudový chránič?
 EATON přichází s proudovým chráničem Xeffect
 Proudové chrániče (třetí, aktualizované vydání 2015)
 Proč vybavuje chránič když dochází k jiskření na kontaktu vypínače?
 Je tento typ kombinovaného chrániče KZS 2M AC B 16A/0.03A opravdu i jistič ?
 HAGER: 4-pólové proudové chrániče s nadproudovou ochranou
 Jak posoudit vypínací čas chrániče?
 Doporučujete dva chrániče na dvě koupelny nebo jeden společný?
 Chcete si zopakovat druhy vyráběných proudových chráničů a jejich nasazení?
 PŘEDNÁŠKA: SCHRACK: Proudové chrániče jaro 2017
 Existuje proudový chránič pro stejnosměrné okruhy?
 Existuje zásuvkový adaptér s prúdovým chráničom a prepäťovou ochranou SPD typ 3?
 Jak ověřovat chráničový adaptér?
 Je přenosný proudový chránič od Mountfieldu bezpečný výrobek?
 Nemáte někdo tip na proudový chránič bez N svorek?
 Mohu použít RCBO se zkratovou odolností 4,5kA?
 KNIHA: Proudové chrániče a obloukové ochrany
 Existuje náhrada za zásuvku FI-DOS?
 Smí se montovat proudové chrániče s ČSN EN 61008-1?
 Kde nasadíte proudový chránič s automatickou sebekontrolou?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.055 sekund, 22 dotazů.