Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč aktivnímu hromosvodu stačí jen 1 nebo 2 svody oproti klasickému provedení ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč aktivnímu hromosvodu stačí jen 1 nebo 2 svody oproti klasickému provedení ?  (Přečteno 17247 krát)
R.Kovář
« kdy: 14.07.2016, 10:06 »

Proč aktivnímu hromosvodu stačí jen 1 nebo 2 svody oproti klasickému provedení hromosvodu?
Vždyť energie, co se musí svést je vždy stejná.
Navíc aktivák má přece ty blesky záměrně přitahovat ne?
Takže nároky na bezpečné svedení bleskovéh proudu by měly být vyšší.
Možná mě něco uniká, ale tu výhodu malého počtu svodů prostě nechápu.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 14.07.2016, 11:38 »

Aby to bylo pro zákazníka lákavější.
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 14.07.2016, 11:55 »

To nechápe nikdo, kromě dodavatelů ESE. A je to jeden (možná hlavní důvod),  proč na Slovensku probíhalo připomínkování ke zrušení normy STN 34 1398 bez náhrady.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #3 kdy: 14.07.2016, 12:06 »

Citace
Proč aktivnímu hromosvodu stačí jen 1 nebo 2 svody oproti klasickému provedení hromosvodu?

Asi bude IN...... Škleb Škleb


PS:Ono "stačí" je jen relativní...Zá suvka pojede s drátem 0,5 mm také? ....Ale jak! tanecek
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Radomír Kovář
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 14.07.2016, 12:35 »

A je to bezpečné pro okolní objekty, resp. i pro objekt, který to má chránit ?
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 14.07.2016, 12:44 »

To je přeci celé jedno velké nedorozumění.
Účelem tzv. aktivního hromosvodu je přitáhnout blesk na budovu, a zajistit tak přirozenou obměnu budov a růst HDP. Úmyslné naddimenzovává ní svodů je pak zcela kontraprodukti vní a vede k tomu, že bleskový proud cestou do země nestihne napáchat škody, a musíme pak obývat i budovy staré stovky let. Oč krásnější by byla naše sídla, kdyby se nechala každých 50 let přirozeně vyhořet a mohla se postavit nová, moderní a ekologická?
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Mudra
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 14.07.2016, 13:16 »

Pane Kovář, kdyby výrobci ESE přiznali, že je potřeba udělat celou hromosvodní soustavu stejně jako s klasickými jímači, zcela by se vytratila ona finanční výhodnost ESE. Tedy, relativní výhodnost. Samotná "aktivní" hlavice vyjde na dost značné peníze, takže potřebujete ušetřit co nejvíce svodů, aby se to vyplatilo. Za tu cenu se vyplatí i popřít fyzikální zákony.

Zaznamenáno

Elektrikář - údržbář §6, §8
Radomír Kovář
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 14.07.2016, 13:23 »

Jasně, to bych chápal. Jenže chápu i fyziku a nyní mám tento zázrak cca 30m od domu. A jde o docela velký objekt s touhle bambulkou na střeše.

Zdůvodnění v projektu na použití ESE - není dostatečný počet zemničů, tak se dá ESE a napojí se dva svody na existující zemniče.

Dle TIČRu je užití aktiváku legální a neodporuje normě 62305

A já, protože  jsem z oboru a mám tuhle věc vedle domu mám tak nějak docela obavy.
Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #8 kdy: 14.07.2016, 13:26 »

Možná mě něco uniká, ale tu výhodu malého počtu svodů prostě nechápu.
Ono je to účelově zkreslováno, zatím jsem nenarazil na výrobce ESE, který by ve svých podkladech ukazoval řešení, které by bylo v souladu s normou na kterou se odvolávají.
Více se dozvíte zde:
http://elektrika.cz/data/clanky/jan-hajek-o-aktivnich-hromosvodech-1
http://elektrika.cz/data/clanky/jan-hajek-o-aktivnich-hromosvodech-2/view

Jinak ta NFC 17 102 je skrz naskrz špatná a velká část v ní uvedených předpokladů je zcela mylná.
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 14.07.2016, 13:37 »

Vzhledem k tomu, že se vlastnosti aktivního jímače velmi přibližují vlastnostem jímače klasického,  snížení počtu svodů nemá žádné logické opodstatnění. Ono teda nemá, ani kdyby fungoval na 200%.

Jeden příklad za všechny: Hotel osazený jednou aktivní hlavicí a jedním svodem.

Jasně, to bych chápal. Jenže chápu i fyziku a nyní mám tento zázrak cca 30m od domu. A jde o docela velký objekt s touhle bambulkou na střeše.

Tak buďte rád, pokud zafunguje, stáhne blesk na sebe a vy pořešíte pouze přepětí ze sítí. Pokud nezafunguje, ochrání vás váš hromosvod.

Dle TIČRu je užití aktiváku legální a neodporuje normě 62305
Aktivní jímač legální je (jako všechny ostatní "pasivní" jímače). Aktivní hromosvod jako celek legální není.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 14.07.2016, 15:26 »

... Jenže chápu i fyziku a nyní mám tento zázrak cca 30m od domu. A jde o docela velký objekt s touhle bambulkou na střeše....A já, protože  jsem z oboru a mám tuhle věc vedle domu mám tak nějak docela obavy.
Ta věc má dvě roviny.
1) nízký počet svodů - to vás nijak přímo neohrožuje, i když nějaké drobné škody v souvislosti s případným hasičským zásahem vyloučit nelze. Asi bych se snažil parkovat auto dále od toho domu.

2) samotná aktivní hlavice - ta možná blesky přitahuje, ale ne dost - takže je zdokumentována řada případů, kdy hlavní bleskový výboj udeřil blízko (v jednotkách až desítkách metrů),  ale ne do hlavice. Proto bych si dal záležet, aby na mém domě byl hromosvod jaksepatří.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 14.07.2016, 16:17 »

Jasně, to bych chápal. Jenže chápu i fyziku a nyní mám tento zázrak cca 30m od domu.
...
A já, protože  jsem z oboru a mám tuhle věc vedle domu mám tak nějak docela obavy.
...
Tak buďte rád, pokud zafunguje, stáhne blesk na sebe a vy pořešíte pouze přepětí ze sítí. Pokud nezafunguje, ochrání vás váš hromosvod.
...
Já bych to tedy tak blízko od svého domu mít nechtěl.
Když si rozebereme zapojení hlavice ESE a začneme přemýšlet co se v ní asi může dít, dojdeme tomu, že asi na vestavěném rezonančním obvodu dojde k tlumeným kmitům.
Jedna půlvlna bude mít potenciál opačné polarity než blesk a tak jej vstřícným výbojem "naláká". Ale podle toho jako rychle a z jaké výšky blesk poletí se může stát, že už se na hlavice přede do druhé půlvlny kmitů, bude tam potenciál s polaritou shodnou jako má blesk a tak si blesk vybere v okolí něco s potenciálem země...
Já bych nechtěl, aby něco v okolí přitahovalo blesky a ve finále je od sebe odpálilo směrem na můj objekt! 
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #12 kdy: 14.07.2016, 16:30 »

Já měl dojem, že ten rezonanční obvod má fungovat jako starter, který k hlavici připojí pluspól nabitého kapacitoru. Střídavinou by se vstřícný výboj udržel dost těžko.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 14.07.2016, 16:45 »

On je největší problém v tom, že se výrobci nějak nechlubí přesnou funkcí...  Možná má pravdu jeden z nás, možná je to úplně jinak
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 14.07.2016, 17:03 »

On je největší problém v tom, že se výrobci nějak nechlubí přesnou funkcí...  Možná má pravdu jeden z nás, možná je to úplně jinak

Revizi ESE se dělá s velmi drahým přístrojem a nesmí jej nikdo vidět při měření!!
Alespoň tak to bylo prezentováno.  box
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 14.07.2016, 17:19 »

Revizi ESE se dělá s velmi drahým přístrojem a nesmí jej nikdo vidět při měření!!
To indiánští šamani mají své postupy propracovanějš í, takže se nebojí je ukázat veřejně  Mrknutí
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 14.07.2016, 21:49 »

Revizi ESE se dělá s velmi drahým přístrojem a nesmí jej nikdo vidět při měření!!
...
Já jsem ho viděl "v akci". Krabice, ze které vedly 2 vodiče se svorkami, borec to připojil k hlavici, kterou demontoval i s kusem stožáru.
Stiskl tlačítko, rozsvítila se Zelená, prohlásil "Dobrej" a nasadil ho zpátky...
Moc jsme toho z něj nedostali, ale ukazoval nám, že když je tam zkrat, svítí červená a když se to nepřipojí, nesvítí nic.
Takže to možná jen zkouší jestli je tam něco, co se chová jako kondenzátor a jestli se neprorazil...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 14.07.2016, 22:33 »

A možná je tam jen generátor náhodných čísel... jednou se rozsvítí zelená, jednou červená a jednou nic...
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Aktivní hromosvod velký podvod?
 Je nutne zemnit kovove predmety, napr antenu na strese domu, pokud je tato ochranena aktivnim hromosvodem?
 Jak (a podle čeho) revidovat aktivní hromosvod?
 Proč a kdy aktivní hromosvod?
 Poradíte dodavatele ESE?
 Jak funguje aktivní jímač?
 Blesk se omluvil aktivnímu hromosvodu a udeřil!
 Proč chtít ještě aktivní bleskosvod, když má již přepěťovky?
 Aktivní hromosvod a aquapark,je to v souladu?
 Co si myslíte o aktivních bleskosvodech?
 Kdo zná vyjímku č.94-12 Úřadu pro normalizaci a státní zkušebnictví?
 Viem mi niekto poradiť s aktívnym bleskozvodom?
 Je ERITECH® SYSTEM 3000 DYNASPHERE aktivný bleskozvod?
 Dle čeho provádět revizi na aktivní bleskosvod?
 Jakou má váhu "oficiální" vyjádření Indelec ohledně aktivních (ESE) jímačů?
 Je schopný aktívny bleskozvod chrániť pri odpore uzemnovača 15 Ohm?
 Jak periodicky revidovat aktivák?
 Kdo ví jak pracuje zařízení aktivní hromosvod?
 Kdo podpoří tvrzení Petra Chrpy o aktivních hromosvodech?
 Potěmkinův hromosvod
 Jaká se používá jednotka pro vstřícný výboj?
 Doslechli jste se, že TNK označila normu o aktivních hromosvodech za neplatnou?
 Jaký má vliv aktivní hromosvod na životní prostředí?
 Zajímalo by vás, na základě čeho uvádí TIČR do provozu aktivní jímače?
 Slyšeli jste o chystaném zrušení normy na jímače ESE?
 Bleskosvod Pulsar systém se včasnou emisí výboje
 Co říkáte na srovnání typů hromosvodů světovými vědci? Vymýšlí si?
 Má zákazník právo na předvedení výrobku?
 Jaká je cenová úroveň hlavice aktivního hromosvodu?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Skončily ESE v ČR tímto sdělením nebo ne?
 Nastává v ČR konečně soumrak nad ESE?
 Jak provozovatel zjistí, že jeho jímač ESE není po zásahu už jen Franklin?
 Elektrokaps - Přepětí a hromosvod
 Neporučíme bleskům, dešti?! (1.)
 Kto poradí ohľadom aktívneho bleskozvodu, ktorý ma chrániť FV elektráreň?
 Má Jan Hájek o aktivních hromosvodech pravdu nebo konspiruje?
 Jak byste řešili konflikt mezi řešením ESE a požadavku EN 62 305 vy?
 Jak řešíte vnitřní ochranu v souladu s aktivním hromosvodem vy?
 Jak funguje Tester Indelec?
 Aká je dostatočná vzdialenosť podľa STN 34 1398?
 Objevil jsem dvojitě aktivní hromosvod nebo je to něco jiného?
 DEHN: Aktivní hromosvod ESE versus soudní znalec
 Čeští vědci o otázce aktivního hromosvodu ESE
 Modelování činnosti aktivního hromosvodu
 Je ve Francii legální aktivní hromosvod?
 Jak revidovat aktivní hromosvod?
 Co má dělat zaměstnanec, když najednou musí nabízet aktivní hromosvody?
 Co byste vzkázali revizákovi o aktivním hromosvodu vy?
 Jak si legislativně vyložit aktivní hromosvod na letištní hale?
 Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
 Jak je to ve skutečnosti v ČR s ochranou pomocí aktivních jímačů?
 Víte, že koeficienty z 62305 nejsou pro jímače ESE pro výpočet rizika ničím podloženy?
 Je možný jeden svod na dva objekty víceposchoďových budov v Praze?
 Jímače ESE, tzv. aktivní hromosvody dostaly na Slovensku smrtící úder!
 Nemá někdo zájem o veřejnou zakázku instalace ESE?
 Byli jste také osloveni WAT Franklinplus?
 Je v pořádku instalace aktivního jímače na objektu zařazeného do LPS II?
 Bezpečnost hromosvodu podle platné legislativy ČR ...
 Jakou váhu má francouzská norma na aktivní hromosvody v EU?
 Víte o tom, že EU nutí ČR, aby akceptovala aktivní hromosvody (ESE)?
 Co myslíte, jaký postoj má německý úředník vůči aktivním hromosvodům?
 Co vše předcházelo zrušení STN 34 1398 pro ESE?
 Mají aktivní jímače skutečně tak velký ochranný prostor?
 Proč by nemohl aktivní hromosvod chránit plynové zařízení?
 Jak to, že má regulační stanice plynu jeden jímač a svod?
 Co asi mohl změnit zákon 250/21Sb. ve vztahu k instalaci ESE?
 Jak firmě argumentovat proti použití francouzské normy při instalaci ESE?
 Pojišťovny s aktivními hromosvody počítají! Jen ...

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 22 dotazů.