{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Je z hlediska rozdělení TNC vhodnější přívod z ER do HDR 4x10 nebo 5x6 CYKY?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Je z hlediska rozdělení TNC vhodnější přívod z ER do HDR 4x10 nebo 5x6 CYKY?  (Přečteno 3909 krát)
Daniel.N
Neverifikovaný uživatel @1

« kdy: 01.07.2016, 08:17 »

Dle ČSN 33 2000-5-54 ed.3 je dáno že PEN v případě měděného vodiče nesmí mít menší nežli 10mm, takže se hovoří o TNC, v případě, že bych připojil v elektroměrovém rozvaděči na nulový můstek modrý a zelenožlutý a chtěl bych to hned rozdělit na TNS kabelem 5x6 CYKY, dostanu se součtem na 12mm, co je tedy lepší, táhnout to nerozdělené až do hlavního domovního rozvaděče 4x10 CYKY nebo rozdělit již v ER a vést to 5x6 CYKY?
Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @6

« Odpověď #1 kdy: 02.07.2016, 13:47 »

Obecně bývá bezpečnější, přejít co nejdříve z TN-C na TN-S, ale záleží na místních podmínkách a okolnostech, kde a jak je vhodnější to provést.
Zaznamenáno
Vladimír Štemberg
*

« Odpověď #2 kdy: 02.07.2016, 14:21 »

Z vašeho dotazu plyne, že nemáte dostatečné znalosti ani oprávnění k práci na vyhrazeném elektrickém zařízení. Nejlpší by bylo, kdyby elektrické zařízení navrhl autorizovaný projektant a vše zapojil nebo alespoň překontroloval pracovník s patřičnou kvalifikací. váš předpoklad o zvětšení průřezu nulového vodiče v případě použití pětivodičového kabelu není správný, zelenožlutý vodič není zapojený paralelně se světle modrým. Každý z nich má jinou funkci.
Pokud jste se rozhodl si vše udělat sám i za cenu toho, že neodborně provedená elektroinstala ce může být nebezpečná (nejspíš ano, jinak byste na toto fórum nepsal), musíte vzít v úvahu několik okolností.
1. Každý distributor el. energie (ČEZ, EON, PRE) má jiné připojovací podmínky. Tyto podmínky musíte splnit, jinak vám nepřipojí elektroměr. Připojovací podmínky včetně schemat zapojení najdete na webových stránkách všech distributorů.
2. Některé elektroměrové rozvaděče pro distribuční oblast PRE nemají nulový můstek, kabel do domovní rozvodnice vede rovnou z elektroměru. Do takového rozvaděče můžete zapojit pouze čtyřžilový kabel, pod jednu svorku na elektroměru nelze zapojit modrý i zelenožlutý vodič. Naopak EON pro některé instalace na jižní Moravě vyžaduje proudový chránič umistěný v elektroměrovém rozvaděči, kabel k domovnímu rozvaděči v tom případě musí být pětivodičový.
3. Pokud k domovnímu rozvaděči vede čtyřvodičový kabel v soustavě TNC a teprve v tomto rozvaděči se rozděluje na pětivodičovou instalaci TNS, je potřeba bod rozdělení uzemnit.
4. Při návrhu průřezu kabelu je potřeba uvažovat impedanci vypínací smyčky. Ta závisí mimo jiné i na průřezu kabelu. Nelze tedy volit průřez kabelu jen s ohledem na to, zda je kabel čtyř- nebo pětivodičový.
To jsou jen hlavní zásady. Jak vidíte, návrh kabelu není zcela triviální záležitost. Budete-li šetřit na projektu, může vás výměna nevhodně navrženého kabelu stát podstatně víc.  
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*

« Odpověď #3 kdy: 02.07.2016, 14:44 »

Zkuste tlačítko Vyhledávat.... na tohle téma tady byly popsány už GigaBity stránek...
Zaznamenáno

Revizní technik začátečník  :-)
Kdybych někdy psal bez diakritiky tak se omlouvám. Píšu z HUAWEI Ascend Y300 a diakritika se tam píše blbě :-)
Rozvodak

« Odpověď #4 kdy: 02.07.2016, 14:50 »

Prurezy vodicu N a PE se nescitaji, byt jsou na pocatku pripojeny z PEN, pak uz ma kazdy jinou funkci.

Zalezi podle pouziti. Vzdalenost, planovane zatizeni, typ elektromeroveh o rozvadece a pripojovacich podminek distributora, atd.

Sic je hezke mit drive TNS, ale to zadnou prevratnou vyhodu neprinasi. Vyhodnejsi je u hlavniho rozvodu vyssi prurez a tim i mozne zatizeni, to si pak kazdy musi spocitat sam co je pro nej vyhodnejsi.

PRE nema problem s rozdelenim PENu kdyz je v merene casti rozvadece.
Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*

telefon +420 604791991

« Odpověď #5 kdy: 03.07.2016, 10:12 »

PRE nema problem s rozdelenim PENu kdyz je v merene casti rozvadece.

To sice ano, ale přes elektroměr chtějí PEN.Což se mě jeví nestandardní. Smutek
Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jaroslav Hasala
OSVČ
*

Znojmo (JM)

« Odpověď #6 kdy: 03.07.2016, 10:43 »

To sice ano, ale přes elektroměr chtějí PEN.Což se mě jeví nestandardní. Smutek

Kdyby jen nestandardní, mě to připadá i naprosto nesmyslné.
Když vezmete v úvahu přizemnění PEN v místě rozdělení, ztrácí to smysl.
U instalací bez přizemnění PEN to dokonce může být i nebezpečné.
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Rozvodak

« Odpověď #7 kdy: 03.07.2016, 10:55 »

Ne nestandardni ale predpotopni.

Par duvodu je proc to tak mit, stejne jako nemit.

V cem je problem to prizemnit v merene casti a pak rozdelit?
Zaznamenáno

Jaroslav Hasala
OSVČ
*

Znojmo (JM)

« Odpověď #8 kdy: 03.07.2016, 12:35 »

Par duvodu je proc to tak mit, stejne jako nemit.
Zajímal by mě jeden jediný důvod, proč to tak mít. Mě tedy nic nenapadá.

U EON i ČEZ platí, že N (PEN) vodič nesmí být propojen přes elektroměr.
Má to kromě jiné i ten důvod, že se občas stalo, že některý z montérů distributorů špatně připojil vodič N (PEN) a došlo ke škodám na spotřebičích (u třífázových elektroměrů) nebo k nebezpečným stavům.
Zaznamenáno

František Šohajda
*

RT E2-A

« Odpověď #9 kdy: 03.07.2016, 13:34 »

Citace
Má to kromě jiné i ten důvod, že se občas stalo, že některý z montérů distributorů špatně připojil vodič N (PEN) a došlo ke škodám na spotřebičích (u třífázových elektroměrů) nebo k nebezpečným stavům.

Já bych ještě dodal z praxe u venkovských RD je 98% poruchy na měření, že svorkovnice elektroměru vyhoří právě v připojení na bodu PEN, který je tzv.průchozí.
Většinou lidé na vesnici mají jen 1 fázové spotřebiče!
Už jsem to viděl a řešil  ,  zejména o víkendech u dost lidí.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Rozvodak

« Odpověď #10 kdy: 03.07.2016, 14:10 »

Zajímal by mě jeden jediný důvod, proč to tak mít. Mě tedy nic nenapadá.

Je to prehlednejsi, u PRE se dela spojita montaz elektromeru s HDO. Pak taky z hlediska spravneho mereni aby s nulou neslo manipulovat pred elektromerem.

Jedna vec je ze se monter muze utnout a nechat povoleny PEN, druha vec jak to pujde pres mustek tak uz to tuplem nikdo nebude kontrolovat x let.

Pro CEZ a zrejme i EON je lepsi vzhledem k jejich pripojovacim podminkam a spatne zkusenosti nedotazenymi vodici chtit mustek. Na druhou stranu stale pozaduji ke kazdemu elektromeru samostatnou pozici na HDO, nebo v pralesnich instalacich stale udrzuji spolecne ovladani s pomocnymi stykaci nebo ovladani fazi.
Zaznamenáno

Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*

telefon +420 604791991

« Odpověď #11 kdy: 03.07.2016, 20:43 »

J
Pro CEZ a zrejme i EON je lepsi vzhledem k jejich pripojovacim podminkam a spatne zkusenosti nedotazenymi vodici chtit mustek. Na druhou stranu stale pozaduji ke kazdemu elektromeru samostatnou pozici na HDO, nebo v pralesnich instalacich stale udrzuji spolecne ovladani s pomocnymi stykaci nebo ovladani fazi.

Platí zásada, co funguje. do toho nešťourej. Mrknutí
Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Milan Hudec
*

« Odpověď #12 kdy: 04.07.2016, 00:10 »

Spíše platí překonané zásady elektrogurů jednotlivých společností.
Je to přinejmenším trapný stav.
Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*

Znojmo (JM)

« Odpověď #13 kdy: 04.07.2016, 08:13 »

Moje představa "ideálního" elektroměru je modulární přístroj na DIN lištu, který by měl integrovaný i přijímač HDO.
Není to nic nemožného, podobné přístroje dokonce už existují ...

Jak by to potom bylo všechno jednoduché ...

Pomohlo by i používání elektroměrů s integrovaným HDO (v současnosti je používá pouze PRE).
Nedávno jsem dělal revize v jednom bytovém domě (rekonstrukce) a elektroměrový rozvaděč byl až strašidelně velký (asi 25 odběrných míst, u každého HDO).

Nicméně distributoři jsou v tomto směru poněkud konzervativní a stále se drží svých "osvědčených" modelů ...  Jsem v rozpacích
Zaznamenáno

Rozvodak

« Odpověď #14 kdy: 05.07.2016, 00:18 »

Platí zásada, co funguje. do toho nešťourej. Mrknutí

Pak se tam neco podela a je vymalovano. Nekdo to v dobrem rozvrta a pak to nejde dat dohromady.

Moje představa "ideálního" elektroměru je modulární přístroj na DIN lištu, který by měl integrovaný i přijímač HDO.
Není to nic nemožného, podobné přístroje dokonce už existují ...

Jak by to potom bylo všechno jednoduché ...

Pomohlo by i používání elektroměrů s integrovaným HDO (v současnosti je používá pouze PRE).
Nedávno jsem dělal revize v jednom bytovém domě (rekonstrukce) a elektroměrový rozvaděč byl až strašidelně velký (asi 25 odběrných míst, u každého HDO).

Nicméně distributoři jsou v tomto směru poněkud konzervativní a stále se drží svých "osvědčených" modelů ...  Jsem v rozpacích

Nevim o zadnem duvodu proc by mely tyhle dinosauri systemi byt lepsi. Naopak, vsechny to stoji vic penez.

Me by se nejvic libil elektromer s bajonety jako maji v USA, to by se cejchovalo.
Zaznamenáno

Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.225 sekund, 22 dotazů.