Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Proč vybavuje chránič při všech odpojených fázích?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč vybavuje chránič při všech odpojených fázích?  (Přečteno 10658 krát)
Rado 555
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 27.06.2016, 19:50 »

Mám v rozvodnej skrini v RD prúdový chránič pre vonkajší okruh (legrand 089 94),  v prevádzke rok bez problémov.

Zrazu ale vypol neviem presne kedy a odvtedy vždy po nahodení okamžite vypne
,  pričom v ňom vidieť aj zaiskrenie a vyhodí to aj hlavný istič pri elektromeri (domový hlavný istič nie).

Všetky fázy na výstupe chrániča som odpojil, takže zapojené sú len prívodné L1-L3, N a PE a správa sa to rovnako, takže neviem si predstaviť nič iné, len chybu chrániča, ale je mi to podozrivé, že by dokázal takto skratovať obvod.

Stretli ste sa s takouto poruchou? Je vôbec teoreticky možná? Nenapadá ma čo iné by to mohlo byť.
Zaznamenáno
Čestmír Kubáček
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



WWW
« Odpověď #1 kdy: 28.06.2016, 10:13 »

I Raketoplán spadl. A ono, nevím kolik zde působících lidí by vám řeklo: dobrá práce ten chránič od legrandu. Vemte s sebou 50-60Euro, skočte do normálního velkoobchodu s elmateriálem a kupte si chránič 40/4/0,03 PF7 od Eaton. Ty sen zatím neviděl s jinou chybou než zapojením obsluhy. Mrknutí
PS: asi vám i zbyde.
Zaznamenáno

Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 28.06.2016, 10:22 »

Je klidně možné, že nulovým vodičem proteče nějaký proud.  / může být spojení N na PE nebo spojení N do odjinud napájeného obvodu / Protože se tento proud neuzavře přes proudový chránič, chránič správně vypne.
Zaznamenáno

Radek Sabaš
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 28.06.2016, 12:59 »

Stává se to. Někdy vypne chránič za 5 minut, někdy za 1 hodinu, někdy za 3 vteřiny že?? Máte spojený PE a N za chráničem. Třeba hřebíčkem ve zdi. Nezbývá, než odpojovat jednotlivé okruhy a měřit.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 28.06.2016, 13:28 »

Tazatel píše, že výstup z chrániče je odpojený. A výpad je doprovázen blesky.

Varianta, že prochází N vodičem nějaký proud je teoreticky možná, to by znamenalo že N za chráničem je někde v instalaci spojená z fází před chráničem. Pokud je to nová instalace, tak se mě to zná nepravděpodobn é, i když ne nemožné.

Zkuste odpojit i N na výstupu z chrániče, pokud problém přetrvává, tak je chyba v chrániči.

Osobně si myslím, že problém v chrániči je nejpravděpodob nější, pokud tedy tazatel tvrdí, že je nahození chrániče doprovázeno blesky.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 28.06.2016, 13:39 »

Všetky fázy na výstupe chrániča som odpojil...
Vodič N je vodič N. Přepokládám odpojené pouze fáze?
Zaznamenáno

Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 28.06.2016, 13:57 »

Citali ste to cele pozorne ? Pri probleme "spoj PE - N" niet dovodu na vypadok predradeneho istenia. Dalsi indicia su efekty "nad Tatrou sa blyska".

Navrhujem chranic demontovat z DIN listy a zapojit postupne vsetky kombinacie L(1,2,3) - N aj L medzi sebou  cez ziarovku v serii na 230V, na rychlu diagnozu to staci, ak sa rozsvieti, problem je jasny.
Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 28.06.2016, 14:02 »

Četl.
Při použití vodiče N v jiném obvodu do zkratu mimo chrániče se to tak přeci může chovat.
Máme opravdu málo informací.
Nejednodušší je potvrdit tazatelem to, že je odpojen i vodič N na odvodu chrániče. To byl smysl mého příspěvku.
Zaznamenáno

Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 28.06.2016, 14:27 »

Máme opravdu málo informací.
a navíc zmatených. V dotazu se píše, že na přívodu do chrániče jsou zapojené L1-L3, N a PE.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 28.06.2016, 17:35 »

Někdy je efektivnější najít problém nějakým měřením, než zkoušet různé rady z webu, kde se možná někdo trefí, možná netrefí do správné možnosti podle ne úplně dokonalého zadání dotazu...
Už jsem viděl vadný chránič, ale ten si sice vypínal "kdy chtěl" nebo špatně spínal některý z kontaktů, už jsem zažil spečené kontakty, i když ne na chrániči, ale na jističi "na který se výrobce styděl podepsat"...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Rado 555
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 28.06.2016, 18:50 »

Ďakujem všetkým za odpovede. Dnes som kúpil nový chránič, práve som ho nahodil a zdá sa, že všetko je zatiaľ OK. Po vymontovaní vidím na starom chrániči z boku na strane pri páčke sadze od iskier, zakže zrejme nejaký vnútorný skrat.
Pre info, ak to niekoho zaujíma, pri skúšaní zom na starom N nechal zapojené obe, vstup aj výstup. Tearaz som si ale uvedomil, že mám na chrániči pripojený nie N, ale PE, na vstupe, aj výstupe, takže som dal nepresné info. Síce mi to nedáva moc zmysel, keď budem mať čas preskúmam to zapojenie.

Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 28.06.2016, 19:04 »

PE na chrániči zapojený nemůžete mít. Že nějaký pitomec použil ZŽ vodič místo modrého ale možné je.
Zaznamenáno
Rado 555
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 28.06.2016, 20:00 »

PE na chrániči zapojený nemůžete mít. Že nějaký pitomec použil ZŽ vodič místo modrého ale možné je.
Tak overil som si to, ak som správne identifikoval tak do domu z elektromera mi ide zrejme kábel 3F + žlto-zelený, bez N. Takže čo som teraz pozrel, zrejme ide o TN-C-S (elektriku som končil pred 20 rokmi a od vtedy som sa jej prakticky nevenoval takže vedomosti dopĺňam dodatočne  Jsem v rozpacích ).
  Ide to na svorkovú lištu, z nej ide žltozelený na vstup chráničov (jeden pre vnútorný, druhý pre vonkajší okruh) a z ich výstupov to už ide ako modrý na samostatné N lišty, takže to bude OK, len som bol zas nepozorný  Jsem v rozpacích
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #13 kdy: 28.06.2016, 20:38 »

No vidíte, záhada vyřešena, vy jste se zorientoval v chráničích a tak to má být.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jirka Údržbář
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 29.06.2016, 08:04 »

Nemáte ten chránič poddimenzovaný? Koupil jste 40 ampérový?
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #15 kdy: 29.06.2016, 13:34 »

Četl.
Při použití vodiče N v jiném obvodu do zkratu mimo chrániče se to tak přeci může chovat.
Máme opravdu málo informací.
Nejednodušší je potvrdit tazatelem to, že je odpojen i vodič N na odvodu chrániče. To byl smysl mého příspěvku.

Může se tak chovat...
Chránič ale musí mít součtové trafo...
Elektronický chránič po odpojení fází nikdy nespadne!.... Mrknutí
Záleží tedy i na typu chrániče.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Ivan Polínek
OSVČ
*
Offline Offline



Praha; působiště celá ČR


« Odpověď #16 kdy: 30.06.2016, 19:56 »

Tak overil som si to, ak som správne identifikoval tak do domu z elektromera mi ide zrejme kábel 3F + žlto-zelený, bez N. Takže čo som teraz pozrel, zrejme ide o TN-C-S (elektriku som končil pred 20 rokmi a od vtedy som sa jej prakticky nevenoval takže vedomosti dopĺňam dodatočne  Jsem v rozpacích ).
  Ide to na svorkovú lištu, z nej ide žltozelený na vstup chráničov (jeden pre vnútorný, druhý pre vonkajší okruh) a z ich výstupov to už ide ako modrý na samostatné N lišty, takže to bude OK, len som bol zas nepozorný  Jsem v rozpacích
Tak to máte špatně z hlediska barev vodičů. Na vstup chrániče musí jít z můstku modrý vodič "N".
Zaznamenáno

RT - E1/B; pro laiky: revizní technik bez omezení napětí i v prostředí s nebezpečím výbuchu
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Proč vypadne chránič při vypnutí sazbového spínače?
 Proč mi spínané zdroje vyhazují proudový chránič?
 Jsou nespolehlivě fungující test tlačitka u nových chráničů normální věc?
 Je vypínací čas 293 ms pro "S" proudový chránič v pořádku ?
 Čo všetko chráni netestovaný prúdový chránič?
 Vydrží proudový chránič časté ruční vypínání?
 Chránič neustále vybavuje, testové tlačítko je nefunkční. Co s tím?
 Může být příčinou výpadku chrániče otřes?
 Jak se orientujete v selektivitě proudových chráničů vy?
 Může vypínat chránič z důvodu poklesu napětí?
 Je správně zapojený chránič, pokud vybavuje po sepnutí čehokoliv?
 Proč vybavuje centrální proudový chránič?
 Může samovolně vybavit proudový chránič při poklesu napětí v síti?
 Proč vybavuje proudový chránič?
 Jak netestovat chrániče?
 Z jakého důvodu nepravidelně vybavuje proudový chránič u čerpadla?
 Jak odhalit padání proudového chrániče?
 Také jste se setkali se zmetkovými chrániči BONEGA?
 Je proudový chránič vadný, když nevybaví při spojení fází?
 Prečo mi vybavuje chránič i pres izolacný odpor 20M ohm?
 Proč padá občas proudový chránič, i když odpojím všechny jističe za ním ?
 Jak odhalit příčinu vybavování proudového chrániče charakteristiky G?
 Máte nějaký tip nebo představu co s tím, když padá proudový chránič?
 Jak zabránit vlhkosti v zásuvce s proudovým chráničem?
 Proudové chrániče (třetí, aktualizované vydání 2015)
 Jak vyřešit náhodné vypínání proudového chrániče NDR v bytovce?
 Proudový chránič nevypíná když je problém s uzemněním?
 Proč vypíná proudový chránič při vyšší zátěži?
 Jak zjistit příčinu praskání chrániče?
 Prečo vyhadzuje "ističo-chránič" pri výpadku elektriky?
 Proč proudový chránič vybavuje s wagosvorkami a věnečkem ne?
 Proč třífázový proudový chránič neodpojuje N?
 Je demontáž FI ve stávajícím zařízení, je hrubá závada?
 Jak to, že proudový chránič vypadává, když je vše vypnuté?
 Proč nezapojená fáze shazuje proudový chránič?
 Jaké máte zkušenosti s ověřováním proudových chráničů typu B?
 Poškodí se chránič vetším proudem než jmenovitým?
 Je správné, že proudový chránič vypne při úderu blesku do nedalekého sloupu?
 Jak odhalit unikající proud jednofázových spotřebičů na přívodu CYKY 5x2,5?
 Jak odhalit příčinu padání proudového chrániče litografického stroje?
 Jak otestovat rychlost vypínání proudového chrániče?
 Jak často se setkáváte s nefunkční proudovým chráničem?
 KNIHA: Proudové chrániče a obloukové ochrany
 Kde nasadíte proudový chránič s automatickou sebekontrolou?
 Co další ještě uživatel staré nulované elektroinstalace asi netuší?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 22 dotazů.