{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Kam přizemnit bod rozdělení PEN pokud chybí MET?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Kam přizemnit bod rozdělení PEN pokud chybí MET?  (Přečteno 3465 krát)
František Vrána
Neverifikovaný uživatel @1

« kdy: 11.06.2016, 12:41 »

Doplňující údaje k otázce:

- mám elektrotechnic ké vzdělání, ale zabývám se převážně slaboproudem,
- jedná se o opravu elektroinstala ce v malé dílně u RD, v současnosti stav z roku ~1980 - TN-C, přívod TNC 4x2,5 (možná snad 4x4, co se tenkrát sehnalo), po opravě TN-C-S, RCD pro zásuvky,
- MET domu je čirou utopií,

- od potenciálního bodu rozdělení PEN se nachází cca 10 m (4 m vnitřkem, 6 m podél domu) svod hromosvodu,
- cca 6 m (2 m vedle dílny) je možnost zatlouct zemnicí tyč.

Zvolili byste přizemnění bodu rozdělení PEN na zemnič hromosvodu, nebo zemnicí tyčí podobně jako při přizemnění staveništního rozvaděče? Podotýkám, že odpor stávajícího zemniče neznám.
Zaznamenáno
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*

« Odpověď #1 kdy: 12.06.2016, 12:20 »

Zatlct zemniace tyce na tych 6 m pouzit pasovinu, a merat odpor aby vyhovoval. Potom sa dostat do objektu kde by som spravil MET tam by som napojil tu 6zž mozno 16 ak chcete daj aj SPD z rozvadzaca. Ak sa da dostat na zemnic bleskozvodu tak este s tym by som to prepojil. Lrn treb zmerat uzemnenie by vyhovovalo.
Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Milan Illek
*

« Odpověď #2 kdy: 13.06.2016, 00:20 »

Zvolili byste přizemnění bodu rozdělení PEN na zemnič hromosvodu, nebo zemnicí tyčí podobně jako při přizemnění staveništního rozvaděče? Podotýkám, že odpor stávajícího zemniče neznám.
Nikde není stanovena povinnost přizemňovat bod rozdělení PEN na PE a N.
Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*

telefon +420 604791991

« Odpověď #3 kdy: 13.06.2016, 07:16 »

Nikde není stanovena povinnost přizemňovat bod rozdělení PEN na PE a N.

Vážně?
Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
František Šohajda
*

RT E2-A

« Odpověď #4 kdy: 13.06.2016, 07:27 »

Je to spíše doporučení.... . Mrknutí
ČSN 33 2000-4-41,ed.2,čl.411.4.2
Vždy záleží na konkrétním místě a instalaci.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*

telefon +420 604791991

« Odpověď #5 kdy: 13.06.2016, 07:46 »

Takže páni kolegové, já si to trochu zjednoduším.
Bez ohledu na to, co požaduje, a nebo nepožaduje norma, považuji bod rozdělení vodiče PEN,  na PE a N, za to správné místo, pro, říkejme tomu přizemnění bodu rozdělení. Je mě celkem šumák, co si o tom někteří kolegové myslí, já to považuji za jeden z bezpečnostních prvků v elektrické instalaci v síti TN-C-S.
 Mrknutí
Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*

Chomutov, projekty, revize.

« Odpověď #6 kdy: 13.06.2016, 07:58 »

Bod rozdělení PEN je poslední (a často jediné) místo, kde máte ještě PEN pod kontrolou. Pokud je dobře uzemněno, případné přerušení PEN v místě, kam nemáte přístup zamezí škodám. Proto doporučuju uzemnění provést vždy.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Milan Illek
*

« Odpověď #7 kdy: 13.06.2016, 09:27 »

Je mě celkem šumák, co si o tom někteří kolegové myslí, já to považuji za jeden z bezpečnostních prvků v elektrické instalaci v síti TN-C-S.
Jak byste řešil připojení nové zásuvky (L,N,PE) v obýv. pokoji ve starší elektroinstala ci (dvojvodičové s PEN) s ohledem na nutnost přizemnění bodu rozdělení?
Je rozdíl, zda je něco vhodné, či zda to musí být!
Zaznamenáno
Jan Bocek
*

« Odpověď #8 kdy: 13.06.2016, 09:28 »

Otázka zní KAM přizemnit a ne ZDA přizemnit.

Dobrý by byl náčrtek situačního plánku.
Přesto bych volil propojení všeho co je k disposici. To je vytvořit své uzemnění a propojit jej s uzemněním hromosvodu. Takto bych vytvořil "základový zemnič", který bych propojil s PEN.
A v dílně bych si vytvořil svoji sběrnu MET ( MEP) na kterou bych připojil PE a také vnitřní svodiče přepětí. V dílně se vyplatí mít takovou sběrnu na pracovním stole a na ni uzemnit všechny přístroje. Zvláště, pokud se pracuje s přístroji na VF.

Tak nějak bychom mohli splnit podmínku dostat vše na stejný potenciál a mít bod rozdělení PEN-PE přizemněný. Je dobré opakovat si poloviční desatero:

Vlastní konstrukce ochrany před bleskem
je obsažena v Hájkově pateru:
1. Vytvoříš co nejkvalitnější uzemnění.
2. Instaluješ co nejvíce jímacích tyčí a svodů.
3. Vše v objektu, co je vodivé, propojíš mezi s sebou a s HOP.
4. Citlivé věci a vnitřní instalaci co nejdokonaleji odstíníš.
5. Nasadíš svodiče bleskových proudů a přepětí.
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Tomáš Žabka
*

« Odpověď #9 kdy: 13.06.2016, 09:37 »

Domníval jsem se, že někde v normě je striktně napsáno, že bod rozdělení musí být uzemněn, ale ať jsem dnes hledal, jak jsem hledal, tak jsem nenašel. Bohužel ani v 33 2000-1 ed.2 to není z cela jasně nakresleno obr. 31B1 a obr. 31D1. Každopádně pokud to jde a je to aspoň trochu schůdné, tak já automaticky projektuji a připojuji bod rozdělení v každém rozvaděči.

Jak už napsali kolegové je to jediné co v případě upadnutí PEN zachrání spotřebiče, případně lidi.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.

Projektant a revizní technik E2B.
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*

telefon +420 604791991

« Odpověď #10 kdy: 13.06.2016, 09:46 »

Jak byste řešil připojení nové zásuvky (L,N,PE) v obýv. pokoji ve starší elektroinstala ci (dvojvodičové s PEN) s ohledem na nutnost přizemnění bodu rozdělení?
Je rozdíl, zda je něco vhodné, či zda to musí být!

V tomto případě, bych sice použil tří žilový kabel, ale vodič N, bych vůbec nezapojoval. Rozšiřuji stávající elektroinstala ci v síti TN-C, takže jaképak rozdělování vodiče PEN, na PE a N. Úsměv
Zaznamenáno

František Šohajda
*

RT E2-A

« Odpověď #11 kdy: 13.06.2016, 09:49 »

Bez ohledu na to, co požaduje, a nebo nepožaduje norma, považuji bod rozdělení vodiče PEN,  na PE a N, za to správné místo, pro, říkejme tomu přizemnění bodu rozdělení. Je mě celkem šumák, co si o tom někteří kolegové myslí, já to považuji za jeden z bezpečnostních prvků v elektrické instalaci v síti TN-C-S.
 Mrknutí

Čím víc uzemění , tím lépe....
Pravidlo základní i bez znalosti norem ! Škleb Mrknutí

Jako u trhovců, čím víc pásků, tím lepší ADIDAS... tanecek
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*

telefon +420 604791991

« Odpověď #12 kdy: 13.06.2016, 09:49 »

Otázka zní KAM přizemnit a ne ZDA přizemnit.

Dobrý by byl náčrtek situačního plánku.
Přesto bych volil propojení všeho co je k disposici. To je vytvořit své uzemnění a propojit jej s uzemněním hromosvodu. Takto bych vytvořil "základový zemnič", který bych propojil s PEN.
A v dílně bych si vytvořil svoji sběrnu MET ( MEP) na kterou bych připojil PE a také vnitřní svodiče přepětí. V dílně se vyplatí mít takovou sběrnu na pracovním stole a na ni uzemnit všechny přístroje. Zvláště, pokud se pracuje s přístroji na VF.

Tak nějak bychom mohli splnit podmínku dostat vše na stejný potenciál a mít bod rozdělení PEN-PE přizemněný. Je dobré opakovat si poloviční desatero:

Vlastní konstrukce ochrany před bleskem
je obsažena v Hájkově pateru:
1. Vytvoříš co nejkvalitnější uzemnění.
2. Instaluješ co nejvíce jímacích tyčí a svodů.
3. Vše v objektu, co je vodivé, propojíš mezi s sebou a s HOP.
4. Citlivé věci a vnitřní instalaci co nejdokonaleji odstíníš.
5. Nasadíš svodiče bleskových proudů a přepětí.

Palec vzhůru
Zaznamenáno

Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*

Chomutov, projekty, revize.

« Odpověď #13 kdy: 13.06.2016, 09:51 »

Domníval jsem se, že někde v normě je striktně napsáno, že bod rozdělení musí být uzemněn, ale ať jsem dnes hledal, jak jsem hledal, tak jsem nenašel.

ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, příloha NB, článek NB.2
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
František Šohajda
*

RT E2-A

« Odpověď #14 kdy: 13.06.2016, 09:56 »

ČSN 33 2000-4-41 ed. 2, příloha NB, článek NB.2

Bod rozdělení tam nevidím?  (TN-C na TN-C-S)
To jsou pouze body vedení....
Zaznamenáno

Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.106 sekund, 23 dotazů.