Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak postupovat, když mne revizní technik okrade?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak postupovat, když mne revizní technik okrade?  (Přečteno 17738 krát)
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #18 kdy: 27.05.2016, 13:13 »

Osobně nevím, jaký byl vůbec účel revize, když podle popisu je "všechno špatně".

Leda by se revize použila pro to, aby se "někomu" zdůvodnila nutnost celkové rekonstrukce.

Jinak se osobně moc nedivím, že s nějakou zprasenou instalací nechce mít žádný RT nic společného.

Už jsem od několika instalací také "utekl",  samozřejmě tedy bez finančních nároků.

Co se týká této konkrétní situace, nechtěl bych se pouštět do nějakých závěrů, když známe jen pohled z jedné strany, ale bráno do důsledků - nebyla uzavřena žádná smlouva, pouze ústní dohoda, byly vyplaceny peníze bez dokladu ... Těžko se bude něco dokazovat nebo prokazovat.   
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #19 kdy: 27.05.2016, 13:24 »

Co se týká této konkrétní situace, nechtěl bych se pouštět do nějakých závěrů, když známe jen pohled z jedné strany, ale bráno do důsledků - nebyla uzavřena žádná smlouva, pouze ústní dohoda, byly vyplaceny peníze bez dokladu ... Těžko se bude něco dokazovat nebo prokazovat.   

Proto jsem v úvodu psal:
A jak své tvrzení dokážete? To se neptám já, ale to se vás zeptá každý, kdo se tím bude zabývat.
Docela by mne zajímaly názory těch revizních techniků.
Asi by vnesli to této kauzy více světla.
Tady nejsou právníci, ale revizní technici do kterých právě nehezky střílíte.
Sdělte nám kontakty na všechny zůčastněné.
Obvoláme si je a zjistíme v čem je zakopaný pes.
Ale spíš to vypadá pouze na provokaci.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jozef Baránka
*
Offline Offline


RT E2A


« Odpověď #20 kdy: 27.05.2016, 14:54 »

Těžko se bude něco dokazovat nebo prokazovat.   

.. a možno ani nie. Pán Winter sa verejne priznal, že zaplatil revíznemu technikovi za prácu, ktorú aj vykonal (obhliadka sa konala),  pričom práca nebola zazmluvnená a platba sa nezdanila. Najlepšie by bolo, keby sa dotyčný p.Winter prihlásil na Inšpektorát práce a oni v skrátenom konaní mu už pomôžu "Z toho ven".
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #21 kdy: 27.05.2016, 16:28 »

.. a možno ani nie. Pán Winter sa verejne priznal, že zaplatil revíznemu technikovi za prácu, ktorú aj vykonal (obhliadka sa konala),  pričom práca nebola zazmluvnená a platba sa nezdanila. Najlepšie by bolo, keby sa dotyčný p.Winter prihlásil na Inšpektorát práce a oni v skrátenom konaní mu už pomôžu "Z toho ven".

Tisíckrát omílaný fakt:
Pokud někomu dávám peníze, pak za stvrzenku! Pokud je to "bez papíru",  tak rizikem, že z toho nebude vůbec nic. Pokud nemá tazatel žádný doklad od dodavatele, pak mu každý úřad, právník, policie atd. řekne jak a čím chce své tvrzení podložit.
Nechť je tento a další tomu podobné případy odstrašujícím příkladem obchodu!

Tazatel si sám našel revizního technika. Je zcela jedno zda internetu nebo na vývěsní tabuli v samoobsluze. Prověřil si reference revizního technika? Nebo vybíral podle ceny? Nebo podle slohu inzerátu? Takových expertů, revizních techniků, soudních znalců pobíhá mnoho. Vždy zjištuji kdo to je, kdo ho zná, kdo ho doporučuje.
Řekl bych, že je to takovou dobu po revoluci už jasné. Bohužel se musí asi člověk spálit aby to pochopil.
A teď, když je "pozdě bycha honit",  se zaměstná armáda dalších lidí aby narovnala křivdu? To nebude reálné.
 zle 
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #22 kdy: 27.05.2016, 16:56 »

Řekl bych, že je to takovou dobu po revoluci už jasné. Bohužel se musí asi člověk spálit aby to pochopil.
Chybami se člověk učí, a v tomto případě bylo "školné" ještě docela nízké.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #23 kdy: 27.05.2016, 22:58 »

Chybami se člověk učí, a v tomto případě bylo "školné" ještě docela nízké.

Prozatím. Tedy pokud jde o peníze. Spíš se obávám že pokud se tam prošlo několik RT a všichni "utekli",  může být " velmi drahým školným" i zdraví, nebo život někoho z toho bytu.
Asi bych přednostně řešil to, proč ti RT vzali nohy na ramena a až pak ty samotné RT.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Ján Garaj
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #24 kdy: 28.05.2016, 06:58 »

Prozatím. Tedy pokud jde o peníze. Spíš se obávám že pokud se tam prošlo několik RT a všichni "utekli",  může být " velmi drahým školným" i zdraví, nebo život někoho z toho bytu.
Asi bych přednostně řešil to, proč ti RT vzali nohy na ramena a až pak ty samotné RT.
Súhlasím.A k tomu ostatnému.Na zákazku za cca 1500-2000 Kč píšete nejaké SOD? Smlouva o dílo? Jeden veľký koordinátor na veľkej stavbe chcel odomňa odbornú nabídku.Zistil som, že chce,aby som mu robil tzv.křoví do soutěže.Keď som požadoval aspoň objednávku a keďže sa jednalo o podrobný položkový rozpočet na naozaj dosť veľkú stavbu,tak mi prehlásil:Smlouva je jenom cár papíru,ze kterým si tak vytřete prdel.Poslal som ho teda do prdele.Tak máte aj iné skúsenosti.Já mám.Ale na budúce.
Zaznamenáno
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 28.05.2016, 07:35 »

Je kolem nás problémů -  pořádně. Chudák poctivec a slušný. Ale vátím se k dílu.
   U nás ústní dohoda je také smlouvou, gradováno dokonce skrytě uzavřená např. přes telefon, mailem, kdy nic netušící takovou uzavřel, aniž si byl toho vědom.
   Pro revizní techniky platí zvlášť, ale obecně platí pro všechny, kteří jou v obchodním vztahu a všude - při revizi, ale nejen při ní, co není napsáno, jako by nebylo provedeno.
Pokud s revizí souvisí předložení písemné zprávy, musí revizní technik takovou zprávu vypracovat, i kdyby to byla jenom zpráva o technické prohlídce. U určených zařízení to tak platí a musí to platit i pro vaše vyhrazená zařízení.
  V případě, že po odchodu revizního technika, který je sjednán na práci, je tedy v nějakém, v našem případě obchodním vztahu, se stane někomu úraz, který se následně řeší (třeba smrtelný),  nebo požár, tak i u takového revizáka, zůstane "Černý Petr",  který ač zařízení revidoval, nebo prohlížel nic neudělal pro, ač udělat pro svoji odbornost měl.
On přece jenom odešel. Tady navíc vzal peníze.
Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 28.05.2016, 09:36 »

Pokud s revizí souvisí předložení písemné zprávy, musí revizní technik takovou zprávu vypracovat, i kdyby to byla jenom zpráva o technické prohlídce.
To je samozřejmě pravda, je ovšem nutno dodat, že to platí v případech, pokud některá ze smluvních stran neodstoupí od smlouvy.

Už jsem od několika instalací také "utekl",  samozřejmě tedy bez finančních nároků.
To je zrovna ten případ odstoupení od smlouvy, který snad každý známe na vlastní kůži.

  V případě, že po odchodu revizního technika, který je sjednán na práci, je tedy v nějakém, v našem případě obchodním vztahu, se stane někomu úraz...
Myslím, že tady ani nezáleží na obchodním vztahu. Zákon platí obecně pro každého, že pokud zjistí závadu přímo ohrožující bezpečnost, tak má zajistit zabezpečení zařízení. Pokud se prokáže, že zrovna RT něco takového viděl a nejednal, tak má problém i bez obchodního vztahu. Jenomže je nutné tuto skutečnost dokázat, což bude zřejmě extrémně náročné a úspěch takového důkazu, kdy chybí jakákoliv písemná nebo obrazová dokumentace, bude prakticky nemožný. Nehledě na to, že spousta závad se projeví pouze při měření anebo podrobnější prohlídce. Pokud RT odstoupí o smlouvy už ve fázi zběžné prohlídky, kdy jenom "tuší" možné závady, tak  se RT ani nemohl bez patřičných úkonů o těchto závadách dozvědět.
Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #27 kdy: 28.05.2016, 10:23 »


Myslím, že tady ani nezáleží na obchodním vztahu. Zákon platí obecně pro každého, že pokud zjistí závadu přímo ohrožující bezpečnost, tak má zajistit zabezpečení zařízení. Pokud se prokáže, že zrovna RT něco takového viděl a nejednal, tak má problém i bez obchodního vztahu. Jenomže je nutné tuto skutečnost dokázat, což bude zřejmě extrémně náročné a úspěch takového důkazu, kdy chybí jakákoliv písemná nebo obrazová dokumentace, bude prakticky nemožný. Nehledě na to, že spousta závad se projeví pouze při měření anebo podrobnější prohlídce. Pokud RT odstoupí o smlouvy už ve fázi zběžné prohlídky, kdy jenom "tuší" možné závady, tak  se RT ani nemohl bez patřičných úkonů o těchto závadách dozvědět.

Tady už se pouštíme do poměrně problematickýc h a nejednoznačnýc h věcí.
Když vezmeme nějakou modelovou situaci :
RT při revizi zjistí závažné závady, ohrožující bezpečnost - podle jeho názoru (to je první problematická věc - jiný RT to může vidět jinak).

Jak má dále postupovat?

Samozřejmě, zjištěný stav RT oznámí majiteli (provozovateli) elektroinstala ce.
Musí se majitel řídit tím co, mu RT sdělí nebo může najít jiného RT se "vstřícnějším" přístupem?
Má RT nebezpečnou instalaci odpojit?
Bude stačit jen prosté odpojení (dá se připojit zpět),  nebo nějaká "brutálnější" metoda (štípačky)?
Dá se předpokládat, že majitel bude proti, má to udělat i proti vůli majitele?
Nebude to zásah do vlastnických práv majitele, např. "poškozování cizí věci"?
Má RT snad podat trestní oznámení pro obecné ohrožení?

Tyto situace mohou nastat, většina RT se s něčím podobným už jistě setkala.
Jak se k tomu postavit, tak aby RT nic nezanedbal a zároveň nepoškodil práva majitele?
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #28 kdy: 28.05.2016, 10:55 »

Utíkání před nebezpečnými závadami z nikoho hrdinu neudělá. Smích
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,35500.msg277323.html#msg277323
Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #29 kdy: 28.05.2016, 11:41 »


Koukám, že téma směřujete jinam, než jaká je otázka. Tak to uzavírám.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 26.03.2020, 12:02 »

Vážení kolegové elektrotechnic i,

po jisté době jsem objevil toto téma, kde jsem jmenován a urážen, proto bych rád sdělil pro ostatní své stanovisko. Je na každém, jaký názor si udělá.

U toho pána jsem před pár lety skutečně byl (detaily s odstupem času si již přirozeně nepamatuji). Chtěl po mě revizi a na místě projevil přání, aby revize byla co nejvíce negativní, neboť ji chce předat majiteli nebo správci domu a co mělo být cílem jeho jednání nevím a není moje věc.

Elektroinstala ci jsem prohlédl, provedl nezbytná měření, neboť vybavení jsem samozřejmě měl (Eurotest a blok na poznámky). Šroubovák jsem si půjčil od něj, abych nemusel jít dolů do auta, kde vozím na revize nářadí a další vybavení.

Na instalaci jsem nenašel nic neobvyklého s ohledem na její stáří panelákové výstavby doby již minulé. Žádná vana neprobíjela, elektroměr mu měřil pravděpodobně správně a vypnuté spotřebiče ve stand-by režimu mu samozřejmě něco odebírali. To jsem mu na místě vysvětlil.

Elektroinstala ce z pohledu bezpečnosti byla v pořádku. Výhrady ke kvalitě provedení v době zhotovení a několika amatérsky provedených  oprav jsem samozřejmě měl.

Aby mu revizní zpráva k něčemu byl, tak jsem přirozeně potřeboval rozmyslet, jak ji napsat. Revizní zpráva má konstatovat skutečnost a ne přání zákazníka s cílem, který si lze domyslet.

Revizní technik je podnikatel, tak jako všichni ostatní, tak nevidím důvod, proč si nevzít zálohu po provedení prohlídky a při předání revizní zprávy doplatek a současně předat daňový doklad. Doklad na zálohu nepožadoval. Tak jako každý podnikatel mám právo od zakázky odstoupit, a to jsem také po telefonním hovoru udělal. Zálohu 1.000,- Kč jsem mu vrátil na jeho účet.

Skutečně nechápu, proč tento pán zakládá diskusi z tématem, že ho revizní technik okradl.

Ještě bych uvedl tyto dva předpisy, které s tímto tématem souvisí.

ČSN 33 2000-1, čl. 134.1 … práce musí být provedena odborně (dobré řemeslné úrovně) …
- toto je jediné, co bych mohl použít na jako výhradu pro případnou negativní zprávu

§ 184
Pomluva
(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.



Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #31 kdy: 26.03.2020, 17:09 »

Vážení kolegové elektrotechnic i,

po jisté době jsem objevil toto téma, kde jsem jmenován a urážen, proto bych rád sdělil pro ostatní své stanovisko. Je na každém, jaký názor si udělá.
Musím předeslat, že za těch dvacet let tohoto fóra zde bylo nakydáno hodně hnoje. V tomto vlánkně jsem již zkraje upozorňoval na dodání více údajů k možné konfrontaci nalezení "zakopaného psa". Nedělo se nic.

Pro podobné případy někdo tvrdí, že "něco konzultoval s nějakým elektrikářem",  zaujímáme stanovisko jako k výkřiku do tmy. V mnoha podobných případech šlo především o neznalost spotřebitele základních mechanismů v elektrotechnic e. A taková neznalost bývá označována za argument opravňující k čemukoliv. Z těchto důvodů se podobná témata nepouští dál.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #32 kdy: 26.03.2020, 17:44 »

Je to tak, někdo, koho nikdo nezná, tak vypálí tvrzení a ostatníé se nechají strhnout a všechno hned ví.

V příloze je soubor, který leccos vypovídá.
Důležitý je datum, kdy byla diskuse založena a kdy mi sdělil účet, abych mu vrátil prachy.

Kdyby ten pán vydržel, jak sám uvádí, do víkendu, tak zprávu dostal.

Jinak mě pobavili pánové kolegové, viz rev. technik je exot bez měřícího přístroje a šroubováku atd. Mohu vás pánové kolegové ujistit, že Eurotest a další měřáky mám a používám je.

JV

* sr_pr_mms.pdf (110.05 KB - staženo 654 krát.)
Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Lukáš Láryš
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 26.03.2020, 18:16 »

To musí být radost natrefit na takového zákazníka.  zle
S takovým jednáním jsem se ještě nikdy nesetkal.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #34 kdy: 26.03.2020, 18:54 »

Papírově někoho soudit je vždy mimo mísu!!


Spousta lidí má stěžování jako HOBBY ,  znám i takové lidi co mají pravnické vzdělání!!
A ti to dělají proto, aby např. plastové okna v RD dostal zadarmo!!Pořád vidí všude fušeřinu,všechno špatně namontováno, chce vše vyat a dát nové a pod. pak píše stížnosti, až podnikatel co vyrábí plastová okna mu je dá zadarmo!! (zle)Chce mít klid na podnikání ne chodit po soudech.
(Toto byla skutečná událost před asi 8 roky)
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 27.03.2020, 08:18 »

to kol. Vodehnal:

Já vidím problém v tom, že jste se ozval příliš pozdě. Registrován na těchto stránkách jste od září 2006, "stížnost" je z 26. května roku 2016, dnes máme březen 2020, takže s panem Winterem si tady už nepopovídáte, ten už jsem od 28/5 - 2016 nepřišel a e-mail má skrytý.

 Pomluva je zlá věc a špatně se proti ní bojuje. Jak ale rozštípnout ten starý sukatý pařez? Těžká práce a těžké rozhodování. Ani jednoho z vás neznáme. Stojí zde dvě protichůdná tvrzení. Asi většina z nás tady má tendenci více věřit  kolegovi, víme, že někteří zákazníci jsou problematičtí. Ovšem najdou se i nekvalitní RT...   

Jak z toho ven? Máte zde v historii mimo těch dvou včerejších ještě 25 příspěvků starých zhruba 14 let. To je docela málo a hodně dávno. Zkuste se zde více zapojit do diskusí a z Vašich názorů doufám brzy poznáme, že jste dobrý chlap i odborník. Občas nastane situace, že o své dobré jméno musí člověk zabojovat i když nic špatného neudělal. Takový je už život.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.065 sekund, 23 dotazů.