Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  O dobrých řidičích #14: Kdo mě může předjíždět, když na dálnici jedu nejvyšší povolenou rychlostí?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: O dobrých řidičích #14: Kdo mě může předjíždět, když na dálnici jedu nejvyšší povolenou rychlostí?  (Přečteno 12911 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 04.03.2016, 09:02 »

O dobrých řidičích #14: Kdo mě může předjíždět, když na dálnici jedu nejvyšší povolenou rychlostí?
    Na dálnici byste neměli jet více jak 130 kilometrů v hodině. Pokud jedete touto nejvyšší povolenou rychlostí, neměl by vás nikdo předjíždět. Výjimku tvoří pouze akutní případy, kdy je překročení rychlosti nezbytné například k záchraně lidského života. V případě kontroly pak musí řidič důvod překročení rychlosti prokázat, což může být v některých případech problematické.
    Zdroj: zde...


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
O dobrých řidičích #14: Kdo mě může předjíždět, když na dálnici jedu nejvyšší povolenou rychlostí?
   
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 04.03.2016, 11:17 »

Jedu kolik smím nebo na kolik si za daných okolností troufám a pokud je někdo rozhodnut jet rychleji, neměl bych mu v tom bránit. S tím problém nemám.
Problém mám s něčím jiným:
- jedu cca povolenou rychlostí, předjíždím  skupinu pomalejších vozidel a zezadu se přiřítí divoch, svítí nebo bliká dálkovými, najíždí na mě a snaží se mě přesvědčit, abych ho pustil... Já ho samozřejmě pustím, ale ne hned, musím najít mezi vozidly vpravo vhodnou mezeru, do které "bezpečně" přejedu.
- nějaký egoista se zapomene v levém pruhu a valí to "stovkou"... Mohu jet v pravém pruhu povolenou rychlostí, když mám před sebou volno? Nebo musím jet jen tak rychle jako ON, aby nedošlo k předjetí zprava? Nebo se mám zařadit do levého pruhu za něj a doufat, že pochopí a uhne?
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Josef Křemen
*
Offline Offline


Revizní technik E2/A, Praha 6.


« Odpověď #2 kdy: 04.03.2016, 14:39 »

Jízda po dálnici je v tomto státě kapitola sama pro sebe. I když pomineme kvalitu.
Tím, že se bude lidem připomínat, že po dálnici se jezdí 130 a za překročení se skoro střílí se to jen zhoršuje. Nikdo už nepokračuje, že to je asi 140 na tachometru.
Na dálnici jsou nejhorší dva typy a úplně nejhorší je když je člověk potká v jeden okamžik.
Piloti s okem na tachometru - mámo tu 130ku to nesmíme překročit, tak pojedem pro jistotu 125 - a pokud možno v levém.
A mistři světa kteří jedou do 100 v prostředním když pravý je volný - co kdyby tam jel kamion nebo tam byly koleje.
Oba typy si neuvědomují, že se jezdí vpravo a nemělo by jim dělat potíže jet 130 v pravém pruhu.
Najedu na dálnici, zapnu tempomat na 110-120 a vůbec mi nevadí, že jsem v levém pruhu. Dojedu někoho, předjedu a jedu dál. V levém mě míjí ty rychlejší. To je ta optimální situace.
Ale standartně je to jinak. Jedu stále v levém, většinou během chvilky dojedu nějakého mistra v prostředním, to že jede v prostředním něko pomalejší mám u p....,  
Odpověď pro p. Schwarze - jsem přesvědčen, že to není předjíždění, nezměnil jsem směr jízdy ani rychlost.
A když se potkají mamlasové dva, tak jsou dva pruhy plné. Potom musím zrychlit (jen aby mě někdo nezastřelil) na 135 a do levého.... a tam je pilot...Mít volant z perníku, tak jsem ho už dávno sežral.
Pokud mě dojede tzv. lepič když předjíždím (a to se údajně doporučuje v Anglii),  tak zpomalit, zařadit se zpět za auto které jsem chtěl předjet a tím mu umožnit předjetí. Je to úžasný.
Omlouvám se za rozepsání, důležitější je tu cestu přežít ve zdraví.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 04.03.2016, 15:43 »


- nějaký egoista se zapomene v levém pruhu a valí to "stovkou"... Mohu jet v pravém pruhu povolenou rychlostí, když mám před sebou volno? Nebo musím jet jen tak rychle jako ON, aby nedošlo k předjetí zprava? Nebo se mám zařadit do levého pruhu za něj a doufat, že pochopí a uhne?
To nemusí být egoista, stačí Brit s půjčeným autem. Jinak je to poměrně častý jev.
Pokud jedu v pravém rychleji, než jiní v levém, to není má starost. Stává se, že si lidi v levém vytvoří frontu i v případě, že v pravém nic nejede. I na dálnici existuje pravidlo zipu.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.03.2016, 15:46 »

Ach jo ...


* Pruhy.jpg (178.53 KB, 746x272 - prohlédnuto 555 krát.)
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 04.03.2016, 19:18 »

Ach jo ...
Divný komentář. Jak se to má chápat?
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 04.03.2016, 19:19 »

Pokud jedu v pravém rychleji, než jiní v levém, to není má starost.
To nemůžeš myslet vážně.
Předjíždění zprava je podle mého názoru velmi nebezpečné a mělo by končit okamžitým odebráním ŘP.
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 04.03.2016, 19:30 »

Divný komentář. Jak se to má chápat?

Povzdech nad tím, že odborníci, kteří tu pálí od pasu normy, předpisy a
nařízení, se tady dohadují o věci, která je vtloukána do hlavy adeptům
na řidičský průkaz od prvních hodin v autoškole.
Jediná věta, kterou vám řekne policista, před tím, než vám vypíše pokutu
je - viz. příl.
Z vlastní zkušenosti mohu poradit, že výborný způsob jak umravnit
levopruhového loudala před sebou, je dobře viditelná kamera za
vaším čelním sklem.

 Úsměv


* Předjíždění.jpg (114.06 KB, 773x270 - prohlédnuto 513 krát.)
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #8 kdy: 04.03.2016, 20:13 »

Povzdech nad tím, že odborníci, kteří tu pálí od pasu normy, předpisy a
nařízení, se tady dohadují o věci, která je vtloukána do hlavy adeptům
na řidičský průkaz od prvních hodin v autoškole.
Jediná věta, kterou vám řekne policista, před tím, než vám vypíše pokutu
je - viz. příl.
Pokud chcete být vtipný, tak to zkuste v dubnu.
Toto pokud by zkusil, tak nejen, že nic nezaplatím, ale nechám jej přezkoušet.
Existuje hned několik dalších důvodů, proč být v pravém pruhu rychlejší, než v levém.


Zkuste zde sdělit za jakých okolností byste na dálnici jel v pravém pruhu rychleji, než vozidla v levém pruhu resp. co byste dělal pokud by se levý pruh zastavil a pravý byl volný?
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 04.03.2016, 20:19 »

Mimo obec neexistuje.
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #10 kdy: 04.03.2016, 20:24 »

To nemůžeš myslet vážně.
Předjíždění zprava je podle mého názoru velmi nebezpečné a mělo by končit okamžitým odebráním ŘP.

Nemluvím o předjíždění.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.03.2016, 20:45 »

Jediná možnost, kdy se vozidla v pravém pruhu mimo obec mohou pohybovat rychleji
než v levém a nepovažuje se to za předjíždění, (i když to předjíždění v podstatě je),
je tzv. souběžná jízda.
Aby byl pravý pruh prázdný a v levém nebylo místo by se mohlo stát možná v případě,
kdy se vozidla "rovnají" těsně před tím, než souběžná jízda začne.
Ale byla by to situace poněkud neobvyklá.


* Pruhy 02.JPG (450.25 KB, 869x512 - prohlédnuto 311 krát.)
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 04.03.2016, 20:59 »

Jediná možnost, kdy se vozidla v pravém pruhu mimo obec mohou pohybovat rychleji
než v levém a nepovažuje se to za předjíždění, (i když to předjíždění v podstatě je),
je tzv. souběžná jízda.
Aby byl pravý pruh prázdný a v levém bylo místo by se mohlo stát možná v případě,
kdy se vozidla "rovnají" těsně před tím, než souběžná jízda začne.
Ale byla by to situace poněkud neobvyklá.
Nevím, jak kdo, ale když na D1 bydlíte, tak nic neobvyklého na tom není. Souběhy na dálnici vznikají z různých příčin a nemusí to být zrovna autonehoda. Tragické je většinou to, že někdo zná předpisy nazpaměť, ale už je neumí použít v praxi. A tak se sáčkuji všichni do jediné fronty a nebo ještě lépe najde se jeden, který bere spravedlnost do svých rukou a jeden z pruhů blokuje vozidlům za ním jedoucím. To proto aby snad v pravém pruhu nebyl rychlejší.

To je česká specialita.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #13 kdy: 04.03.2016, 21:03 »

Jediná možnost, ...
A pokud potkáte na zcela prázdné dálnici "Brita",  který pojede 100km/hod. a vytrvale v levém pruhu, tak je podle vás tedy v pořádku, že celá dálnice pojede spořádaně za ním v levém i pravém pruhu dokud onen řidič nepřijde na to, že má jet doprava?

Patříte mezi řidiče, kteří by setrvali celou D1?
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 04.03.2016, 21:09 »

To jste toho asi na dálnici moc nenajezdil... Naprosto standartní situace. V pravém prázdno, v levém kolona co se chystá předjíždět kamion co je kilometr daleko. Osobně si myslím, že tohle je strašný nešvar.
Jezdím po dálnici tempomat na 140 (když nespěchám),  a nemám problém v okamžiku kdy je volno v pravém pruhu, v něm jet. Ať mě ti co jedou ryhleji klidně předjedou, i když jednou proti předpisům. To je jejich boj...
Spíš mě vadí ti co se chystají na předjetí tak kilomert do předu. Chápu, že když člověk nemá moc na té dálnici naježděno, tak někdy se vměstanat do levého pruhu bývá oříšek, ale nikdy ne větší než pár aut. A když místo fakt není, tak vyhodím levej blinkr a počkám až mě někdo pustí. On se dycky někdo najde.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #15 kdy: 04.03.2016, 21:14 »

Možná bude dobré, než si zde ukazovat podtržené výňatky předpisů, opakovat bezpečné zásady na dálnici. Například:

Jezdíme standardně v pravém pruhu.
Do levého se zařadím pokud předjíždím pomaleji jedoucí vozidlo v pravém pruhu.
Nesetrvávám v levém pruhu déle, než je to nutné.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
PetrBaned
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 04.03.2016, 21:15 »

.... naprosto zbytečná diskuze. Mimo obec levý pruh slouží pouze k předjíždění. Tudíž pokud někoho nepředjíždíte (tzn. cca 50M před Vámi není auto v pravo) tak nemáte v levém pruhu co dělat. A pokud jedete max. povolenou rychlostí a někdo vás dojede, jste "jen" řidič a nemyslím že máte právo řešit že ten za Vámi překračuje rychlost, musíte mu ihned jak to je možné uhnout, jinak se Vy sám dopouštíte přestupku, jelikož svoji jízdou omezujete jiného účastníka silničního provozu.
...v Brně je spousta úseků, kdel lze krásně vidět úroveň řidičů.

První je výpadovka na Vídeň z Heršpic do Modřic je tříproudovka ....v pravém pruhu jede občas nějaký kamión ale jinak všichni jedou v prostředním pruhu ....

Druhý příklad je "stará Hitlerova dálnice" od odbočky na Žebětín do Bystrce...jsou zde dva pruhy...80% řidičů jezdí v levo.  Málokomu dochází že jede mimo obec (v Kohoutovickém kopci je cedule konec obce) a až v Bystrci u semaforu je cedule že vjíždíte do obce...

A o široké "dvouprodé" silnici v Rakousku směrem na Vídeň je už škoda mluvit....v pohodě se tam vlezou 3-4 auta ....ale to by tam nesměli jezdit češi, kteří standardně jezdí u středové čáry ...ikdyž hned za hranicemi je velká cedule "jezděte v pravo" ...chápou to jako že mají jezdit v pravém pruhu ..i toto jsem již slyšel ...
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #17 kdy: 04.03.2016, 21:23 »

....  Mimo obec levý pruh slouží pouze k předjíždění ...
Přesně tak. Kdyby se tak chodilo na školení co dva, tři roky jako na padesátku, možná by řidiči věděli víc, než jen to, co si sami domyslí z různě podrtržených předpisů.
Ostatně také proto jsme udělali tento seriál, který s elektrotechnik ou nesouvisí.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.048 sekund, 22 dotazů.