Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak blokovat bojler ovládaní HDO navíc ještě spínacími hodinami?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak blokovat bojler ovládaní HDO navíc ještě spínacími hodinami?  (Přečteno 9399 krát)
Petr Sedláček Petr
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 20.02.2016, 22:13 »


Mám bojler Bojler Dražice OKC 300 NTRR/SOL napojená na solární ohřev, kotel a elektriku.

Na jaře a na podzim mám problém s tím že když je nízká sazba, tak mi bojler v noci ohřeje elektrika a pokud dopoledne svítí slunce tak už solárko nemá co ohřívat, je ohřáto z nízké sazby.
Chtěl bych mít zapnutý nízkou sazbu jen odpoledne (jede 5 hod. v noci a 3 odpoledne) aby pokud nebude dopoledne svítit slunce dohřála vodu odpoledne nízká sazba.

Nevím jestli na tohle existují nějaké spínací hodiny které bych dal za sporákový vypínač ze kterého vede kabel do bojleru.

Napadlo mě dát za sporákový vypínač zásuvku do které bych dal spínací hodiny a do těch připojil bojler ale ty obyčejné z hobymarketu jsou jen do 3860W a o silnějších nevím,

Odkaz na bojler:
http://www.dzd.cz/cs/ohrivace-vody-bojlery/solarni-ohrivace-vody/ohrivace-sol#okc300ntrrsol

Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.02.2016, 08:41 »

Předpokládám, že bojler je spínaný nějakým stykačem v rozvaděči, který je ovládaný relátkem, které je spínané signálem HDO..
Takže jen stačí zařadit kontakt spínacích hodin do série s kontaktem relé od HDO.
Spínačky můžete použít na DINku např mechanické BZT26450, nebo digitální týdení BZT26440 od Schrack
Nebo jakékoliv jiné spínací hodiny.

Jen to bude možná chtít vyladit, tak aby jste měl změřený "minimální" čas nutný pro ohřátí dostatečného množství vody.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
František Rangl
*
Offline Offline


RT E2A


« Odpověď #2 kdy: 21.02.2016, 11:23 »


Jaké maximální teploty TUV je dosahováno při ohřevu z solárních panelů?

Jak psal pan Rotrekl, chce to blokovat stykač ovládaný z HDO, jediné rozumné řešení, ale...

Chce tomu udělit další podmínku, protože pokud se večer umejete a bude málo teplé vody naakumulováno z předchozího nabíjení, ráno budete na nule, a pokud nebude následovat slunečný den, nejsem si jist, že za tři hodiny nabijete 300l boiler, jaká doba je udávaná pro nabití boileru elektrickým tělesem? Nenapsal jste jakým příkonem disponujete, jen že spínací hodiny ke spínání spotřebičů se prodávají jen do 3860W.

Takže podle mě to chce blokovat přes termostat, kterým by se udržovala nastavená minimální teplota v akumulační nádobě, aby se stačila za tři hodiny odpoledne dobít na požadovanou komfortní teplotu. Termostaty to tedy bude chtít dva, kapiláry by se do jímky měly dvě vejít. Jeden termostat standardně pro ohřev na požadovanou horní mez a druhý, který bude hlídat minimální hodnotu vybití zásobníku a bude zajišťovat opačným kontaktem blokování jističe přes noc.
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #3 kdy: 21.02.2016, 21:11 »

Mám doma naprosto shodné zapojení jen bojler mám 400l, těleso jsem si nechal namontovat 4,5kW. Mám to vyřešeno tak, že v rozvaděči, který řídí cirkulační čerpadlo ze solárního systému mám osazen další stykač a ten přerušuje přívod do bojleru, tento stykač je ovládán tlačítkem s aretací a nebo spínacíma hodinama na rozvaděči mám ještě dvě signálky, jedna "NT zapnuto" a druhá "bojler jede". V tomto počasí mám trvale zmáčklé tlačítko, aby bojler ohříval, až bude slunečno a teplo opět pojedou hodiny, hodiny mám nastaveny, že topí jen konec času cca 30min. I v tomto počasí dokáže solár vodu ohřát, sirála topí jen vršek, takže solár dotápí spodek např z 10°na 40-48°C.

Takže pokud nejste elektrikář, doporučuji zkontaktovat nějakého elektrikáře ,  který do obvodu pro napájení bojleru osadí rozvodnici, kde bude stykač (podle typu spirály) páčkový spínač, spínací hodiny, případně signálky. Stykač bude ovládán spínačem a hodinami paralelně. Rozvodnice bude potřebovat externí napájení pro napájení hodin.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
František Rangl
*
Offline Offline


RT E2A


« Odpověď #4 kdy: 26.02.2016, 22:29 »

To co píše pan Žabka je situace, jak celou věc krásně zkomplikovat.

Proč by se měla osazovat nová rozvodnice?
Stávající stav je takový, že v rozvodnici, do které přichází signál z HDO již stykač pro spínání ohřívače osazen je. Stačí spínacími hodinami ( jeden modul na din lištu, u některých spínaček 2 moduly) blokovat kontaktem tento stykač. Informaci "NT zapnuto" obstará doutnavka na sporákové kombinaci (neplatí při blokování jističe spínacími hodinami) a situaci  "bojler jede" doutnavka na bojleru...

Pokud si termostat nastavíte na teplotu např. cca 45°C, tak pokud vám slunce dopoledne nestačí dohřát vodu na tuto teplotu, odpoledne to obstará elektřina do nastavené teploty na termostatu. Přes noc to můžete mít blokované hodinami, tak jste si to představoval. Ale jestli se stačí elektřinou dohřát voda na požadovanou teplotu pokud budete z dopoledne na nule je otázka na vás i to kdo vám to zapojí.
Obnáší to přidat jeden modul ke stávajícímu stykači a přepojit jeden vodič a přivést napájení ke spínacím hodinám.

Ještě ke spínacím hodinám: některé digitální hodiny mají už z výroby tlačítko na přepínání režimu,
ON - trvale,
Off - vypnuto
AUTO- spínání podle nastaveného programu.

Doporučuju digitální, mají back-up baterii, takže po výpadku proudu se nemusí znovu nastavovat. Mechanické se po výpadku proudu zastaví.


Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 27.02.2016, 18:53 »

Doporučuju digitální, mají back-up baterii, takže po výpadku proudu se nemusí znovu nastavovat. Mechanické se po výpadku proudu zastaví.
I mechanicke hodiny jsou se zalohou...
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 28.02.2016, 20:59 »

Důvod, proč jsem psal o doplnění rozvodnice a nebo doplnění do rozvaděče u bojleru, je ten, že člověk většinou nastavuje bojler, když je u něho. Druhá věc je to kde má člověk napájecí rozvadeč pro bojler pokud je přístupný tak je určitě vhodnější doplnit to napájecího rozvaděče.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký je princip dálkového spínání nočního proudu?
 Jak je to dnes s tím blokováním spotřebičů?
 Jak zajistit vyblokování jiných spotřebičů aby mi nevypadl jistič?
 Jak vyřešít dočasné přepnutí blokovaní tarifu pro doprání pračky?
 Blokujete bojler 8 nebo 20 hodin denně?
 Ako funguje blokovanie pri HDO?
 Je někde předepsána dvoutarifní sazba pro akumulační spotřebiče?
 Jak blokovat navzájem spotřebiče v rámci jednoho zásuvkového okruhu?
 Používá se pro blokaci HDO stykač S1(2) se spínacími, nebo rozpínacími kontakty?
 Jak má být vydrátován ER pro RD kde je malá FVE a blokování pro TČ?
 Jak správně připojím další stykač ke spínání druhého bojleru?
 Jak lze charakterizovat blokovací zařízení spínacího přístroje?
 Jak čerpadlo a bojler vzájemně blokovat přes relé?
 Jak vyřešit blokování přímotopu při zapnuté pračce?
 Lze blokovaní spotřebičů (D56d) přivést z ER do RD pomocí jednoho kabelu 3Cx1,5?
 Jak chranit pred dlouhym provozem spotrebic, ktery ma pracovat kratce?
 Jak se připojuje N k 3f bojleru?
 Je zapojení stykače blokování bojleru, který je stále pod napětím správné?
 Je závadou napájení stykače blokování z L3?
 Jak je to s blokací spotřebiče pomocí PLC v případě n/v tarifu energetiky?
 Lze provést blokaci přímotopu bezdrátovou technologií?
 Jak vyřešit pomocí multifunkčního relé časovou blokaci spotřebiče?
 Jak odstranit při vyšším tarifu drnčící stykač blokování?
 Ako ovládať infra panely pri dvoj-tarife?
 Jak zkontrolovat odběr spotřebičů v nízké sazbě?
 Jaké použít bezdrátové HDO pro blokování FVE?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.