{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Lze vysvětlit absenci proudových chráničů zásuvkových obvodů výrobní haly?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Lze vysvětlit absenci proudových chráničů zásuvkových obvodů výrobní haly?  (Přečteno 3961 krát)
Vlastimil ag
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 17.02.2016, 20:16 »

 Objekt lisovny rostlinných olejů, kolaudace 2010.

Stačí k vysvětlení  čl. 411.3.3. ČSN 33 2000-4-41 ed.2?
 (osoby v objektu prokazatelně  seznámené)
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 18.02.2016, 07:25 »

Do roku 1.2.2009 platila původní 332000-4-41 tam nebyl tak přísný požadavek na chrániče. Podívejte se do RZ podle jaké normy se šlo jestli podle základní a nebo podle edice 2. Vím, že jsem známému dělal v tomto období dům a šli jsme právě podle původní 33 2000-4-41, takže má FI jen na koupelny a venku.

Další věc je to, kde jsou zásuvky podle protokolu, možná tam FI musí být kvůli prostředí.

Je příliš mnoho faktorů, které nevíme, takže není možné jednoduše posoudit jestli to někdo přehlédl a nebo to tam skutečně v té době nemuselo být. Vaše řešení na přístup seznámených osob je také možné.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.

Projektant a revizní technik E2B.
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize.


« Odpověď #2 kdy: 18.02.2016, 08:12 »

Pokud není předepsán chránič přímo nějakou normou (zvl. nebezpečný prostor, koupelna, dřevostavba ...) a nepohybují se tam laici, je možné od chrániče upustit.

Samozřejmě, jak píše kolega, nejspíš bude důvod v tom, že se projektovalo podle 4-41 z roku 2000, kde se chránič tolik nevynucoval, jako dnes.

Mimochodem, dokumentaci máte? V úvodu technické zprávy byste měl najít seznam norem.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 18.02.2016, 08:32 »

Na tyto prostory lze nahlížet jako na zemědělské. Platí 332000-7-705ed.2.
Chrániče povinné. viz.norma
Zaznamenáno

Vlastimil ag
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 18.02.2016, 17:38 »

Dokumentace je kompletní.
Prostuduji tedy rozdíly ČSN 33 2000-4-41 ed.1 a 2 děkuji.
Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 19.02.2016, 11:07 »

Pokud není předepsán chránič přímo nějakou normou (zvl. nebezpečný prostor, koupelna, dřevostavba ...) a nepohybují se tam laici, je možné od chrániče upustit.

Právě o definici laika pro tento účel byl vždy veden spor a to i na školeních pokud vím. Uklízečky a brigádníci jsou všude. Už je někde jednoznačně napsáno koho lze považovat za laika a koho už ne?
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize.


« Odpověď #6 kdy: 19.02.2016, 11:15 »

Laik je osoba, která není poučená ani znalá (viz elektrotechnic ký slovník). Takže buď tetka z ulice nebo osoba s §3 vyhl. 50/78.

Může se v prostoru pohybovat i osoba seznámená, ta má ale zákaz zásuvky používat. Tetka z ulice do prostoru nesmí nebo maximálně s dozorem (exkurze).
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 19.02.2016, 11:36 »

Tuhle definici znám, právě ta byla vždy tak trochu rozporována. Mnoho ředitelů, kteří použijí nabíječku na mobil, jsou vlastně laici (nikdo jim žádný paragraf 4 nikdy ani nenavrhnul dělat) a mají možnost používat el.zařízení v celém závodu (kdo by jim řekl že na hale něco použít nesmí že  Mrknutí), pak ovšem musí být všechny zásuvky s chráničem.

Vím že je to přehnané a působí to humorně, ale zase to celkem odpovídá reálné situaci. Za ředitele můžeme dosadit i něco míň humorného, třeba školitele na účetnictví, pracovníky externího dodavatele, .... Prostě těžko najdeme provoz, kdy by nebyli podle této definice žádní laici, kteří mohou přijít do styku s el.zařízením.

PS
Ještě jsem slyšel argument, že obdobná situace nastane doma, když všechny poučím. Jak je možné že v práci není manželka laik a doma už ano.  Mrknutí
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize.


« Odpověď #8 kdy: 19.02.2016, 11:47 »

Bavíme se o zásuvkách v provoze.

V kanclu bude mít říďa zásuvku za chráničem. Mimochodem, i ředitel musí být prokazatelně seznámen s riziky. Pokud je zaměstnanec (to může být i majitel firmy - jednatel), pak i na něj platí zákoník práce a lhal by si do vlastní kapsy, kdyby jej obcházel. Případný malér by ho mohl stát dost peněz, pokutou od SÚIP počínaje, neochotou pojišťovny hradit škodu konče.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 19.02.2016, 12:55 »

Domnívám se, že každý zaměstnanec na každé pozici musí být prokazatelně poučen a seznámen, tudíž na žádném pracovišti nemá laik co dělat.
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy ....
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
České Budějovice a Vyšší Brod, ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #10 kdy: 19.02.2016, 13:30 »

Na tyto prostory lze nahlížet jako na zemědělské. Platí 332000-7-705ed.2.
Chrániče povinné. viz.norma

To je možné. Ale spíše bych to viděl ve skladovacích prostorách vstupních surovin. Třeba u slunečnicových semen bych byl opatrný u skladů vylisovaných slupek, kde se bude jednat asi o vnější vliv BE2. Slupky totiž obsahují zbytky dobře hořlavých mastných látek.
Ale to by vše mělo plynout z dokumentace a protokolu, stejně tak jako použití proudových chráničů.

V souvislosti s rostlinnými oleji mě napadá zda tam náhodou není BE2N3? Nemá s takovými provozi někdo zkušenost?
Nikdy jsem v takovém provozu nebyl a zajímaly by mě zkušenosti někoho, kdo tu možnost měl.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize.


« Odpověď #11 kdy: 19.02.2016, 13:44 »

Domnívám se, že každý zaměstnanec na každé pozici musí být prokazatelně poučen a seznámen, tudíž na žádném pracovišti nemá laik co dělat.


Podle uvedené definice je osoba seznámená (§3) ještě pořád laik.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 19.02.2016, 14:00 »

Domnívám se, že každý zaměstnanec na každé pozici musí být prokazatelně poučen a seznámen, tudíž na žádném pracovišti nemá laik co dělat.


Že by každý kdo se nalézá v provozu včetně pracovníků dodavatelských firem měl čtyřku se vším co k ní náleží? To jsem zažil jen párkrát, koho a kolikrát z nás tady při vstupu do objektu někdo proškolil tak, aby tu čtyřku prokázal. Jestli je to deset procent, tak je to moc.
Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 19.02.2016, 14:02 »

Samozřejmě jsem měl na mysli, že jsou poučeni.

Citace: Vyhláška 50/1978Sb.
§4
(1) Pracovníci poučení jsou ti, kteří byli organizací v rozsahu své činnosti seznámeni s předpisy pro činnost na elektrických zařízeních, školeni v této činnosti, upozorněni na možné ohrožení elektrickými zařízeními a seznámeni s poskytováním první pomoci při úrazech elektrickým proudem.
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy ....
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
České Budějovice a Vyšší Brod, ČR
www.elektro-hruda.cz
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 19.02.2016, 14:03 »

Že by každý kdo se nalézá v provozu včetně pracovníků dodavatelských firem měl čtyřku se vším co k ní náleží? To jsem zažil jen párkrát, koho a kolikrát z nás tady při vstupu do objektu někdo proškolil tak, aby tu čtyřku prokázal. Jestli je to deset procent, tak je to moc.
Důležité je, že před vstupem podepíšou všichni (nebo zástupce dodavatele), že...
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy ....
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
České Budějovice a Vyšší Brod, ČR
www.elektro-hruda.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Musia byť aj nasledné rozvadzače opatrené prúdovým chráničom?
 Je povinost instalovat centrální 3f proudový chránič na dřevěnou chatku?
 Je na mieste ekonomicka vyhoda centralneho chranica?
 Je nutno u zapojení sušičky použít chránič ?
 Lze dát chránič stejné jmenovité hodnoty jako hlavní jistič?
 Je u dřevostaveb nutné zapojit chránič 300mA jako centrální?
 Musí se použít proudový chránič ve výrobní zámečnické hale?
 Doporučuje nějaká norma doplnění proudových chráničů v elektrických instalací ?
 Je nutné použít proudový chránič v ovládací technologii?
 Proudové chrániče pro zajištění ochrany automatickým odpojením
 Pro které okruhy instalovat proudový chránič?
 Je nutná instalace RCD za oddělovací trafo?
 Jak reagovat na požadavek neosazení proudového chrániče?
 Jaký typ chrániče zvolit pro čerpadlo do studny vzdálené 180m od rozvaděče?
 Použiť alebo nepoužiť prúdový chránič na napájanie brány v plote?
 Už vás proudový chránič zachránil?
 Je v koupelně výměna proudového chrániče 20mA za 16mA opravdu nutná?
 Je nutné FI s Idn=30mA, na SV okruhy, v prostorách shromažďovacích?
 Musí být použit chránič pro rekuperační jednotku, jestliže je v koupelně?
 Používáte chrániče v průmyslových kuchyních?
 Jak aplikovat proudový chránič na elektrocentrále?
 Opravdu se blíží konec centrálních proudových chráničů 30mA?
 Může být v elektroměrném rozvaděči proudový chránič?
 Má někdo tip jak vyřešit zásuvku s proudovým chráničem pro čerpadlo?
 Je nutné v drevodome k 30mA FI použít ještě 100/300mA?
 Proudové chrániče (třetí, aktualizované vydání 2015)
 Jaký zvolit proudový chránič pro moderní audio techniku?
 Jaký typ zásuvek lze použít pro hudební produkce?
 Musí být pro svět. obvod použit proud. chránič v lékařský prostorách skupiny 1?
 Může být ve výrobně zásuvka 32A bez proudového chrániče?
 Jak je spolehlivý levný chránič do zásuvky?
 Za jakých podmínek mohou být v objektu autoservisu zásuvky mimo chránič?
 Jaké parametry musí mít proudový chránič pro jednofázové zásuvkové obvody?
 Je nutné použít proudový chránič G ke 3f sřídači?
 Je možné za 32A hlavní jistič připojit paralelně dva 25A proudové chrániče?
 Co vše je nutné připojit přes chránič?
 Aky mate nazor, keby sa napr na kupelnu pouzil chranic s 10mA?
 Musí být zásuvka pro připojení RACKu v počítačové učebně přes proudový chránič ?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.199 sekund, 22 dotazů.