Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Lze umístit elektroinstalaci pod SDK panelového bytu po kompletní rekonstrukci?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze umístit elektroinstalaci pod SDK panelového bytu po kompletní rekonstrukci?  (Přečteno 16267 krát)
PetrVala
« kdy: 18.01.2016, 16:10 »

Provádím kompletní rekonstrukci v panelovém bytě včetně elektřiny. Původní perlitbetonová podlaha šla pryč, světlá výška od nosného betonového panelu je cca 220cm. Velkou část stěn tvoří nosné panely.

Můj záměr:
Elektroinstala ce bude vedena stropem pod SDK podhledem (takže bude možné instalaci v budoucnosti vyměnit/opravit bez náročného rozbíjení podlahy) a svedena na příslušných místech k přístrojům. Podlaha bude anhydritová a bude se lít nakonec, takže by nebylo vhodné nechat válet kabely po zemi po celou dobu rekonstrukce díky riziku poškození. Dále chci nechet udělat revizi v momentě, kdy skončí elektroinstala ce, avšak jelikož by ještě nebyla hotová podlaha, tak by hrozila manipulace s kabelem po revizi.

Problém:
Doslechl jsem se argumenty proti mému úmyslu, jmenovitě:
1) Pokud se elektřina udělá dobře, není třeba ji opravovat, kabely mají dlouhou životnost. Instalace v podlaze by byla bezproblémová.
2) Rozvody pod (nad) SDK nejsou klasifikovány zazděné, takže se na ně vztahují jiné normy, a při světlé výšce budou po finální úpravě cca 210 cm od podlahy, což je nedostatečné, a neprošly by revizí.
3) Pokud mě soused vyplaví, voda se stáhne po rozvodech do přístrojů.

Rád bych věděl, jestli jsou tyto protiargumenty smysluplné a jestli je tedy nevhodné vést elektřinu pod stropem a zvolit raději cestu podlahou.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 18.01.2016, 16:56 »

ad1 - pokud se něco neupravuje, nerozšiřují se rozvody, dá se říci že to tak je

ad2 - to je poněkud složitější problematika, kabely v podhledu budou mít trochu jiné podmínky pro ochlazování než když jsou v omítce (pod omítkou). A ten výška 210 cm není problém v běžné místnosti, je třeba posoudit to podle místních podmínek v koupelně.

ad3 - někdy se do podhledu schovávají různá zařízení, např. stmívač a dálkové ovládání světla... Takže jisté riziko tak je i při jiném provedení instalace.

Pokud se dávají kabely do podlahy, měly by se uložit do chráničky, především přechod mezi 2 prostředími je vhodné nějak ošetřit (přechod podlaha - zeď),  a na kabelech by měla být dostatečná vrstva materiálu, aby se kabely při předpokládaném zatížení nepoškodily a naopak aby nezpůsobily že se v místě vedení kabelů objeví nějaké praskliny,...

Podtrženo, sečteno, jsem zastáncem toho, aby takovou zásadnější rekonstrukci viděl na místě odborník a určil nějaké "mantinely". V diskusi na webu se snadno nějaká důležitá informace vytratí a může to přinést nějakou nečekanou chybu.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 18.01.2016, 18:22 »


3) Pokud mě soused vyplaví, voda se stáhne po rozvodech do přístrojů.


Stačí kabely před zaústěním do krabic ohnout tak, aby tvořily, "okapničku" a máte po problémech  Smích
Zaznamenáno
Patrik Dedík
Elektrikár a živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 18.01.2016, 18:42 »

Ja by som nevidel problem viest kable  pod SDK. Pokial mate teda aj moznost viest v podlahe kludne mozte, ale musia byt kable v trubke fxp, kvoli mechanickemu poskodeniu. Nebal by som sa toho. Ked vediem kable pod SDK pouzivam toto:
http://ema-elektro.sk/images/products/1548-1.jpg
Navrtam diery dam tam tuto hmozdinu a paskami prichytim kable. Rychle jednoduche.
Zaznamenáno

Elektrotechnik na riadenie činnosti, alebo na riadenie prevádzky E1/A
Projektovanie E2/A
El. inštalácie domov a bytov vrátane bleskozvodov

pdedik@centrum.sk
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 18.01.2016, 18:53 »

podlahe kludne mozte, ale musia byt kable v trubke fxp...........

Musí?  Kroutím očima
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 18.01.2016, 19:36 »

Světlá výška 210 cm - to je panelák v Hobitíně?
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 18.01.2016, 21:09 »

220 cm pred upravou a 210 cm po nej ? Neverim, ze nejaka stavebna norma umoznovala stavat panelak s takou malou svetlou vyskou. Ake vysoke su dvere do miestnosti ? - ved by museli byt az po strop ... Vy mate kolko cm vysku ? Ked pride na navstevu dvojmetrovy kamarat, podpise reverz ?

Vela bytov je takto prerobenych, nevidim v tom problem, len si nedajte pod sadrokarton bez reviznych dvierok nieco poruchove : elektronicke trafo k LED napriklad. Nie kazde sa da vytiahnut cez dieru so svietidlom. Instalaciu bez krabic v strope, nebudu pristupne na kontrolu alebo opravu ...
Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #7 kdy: 18.01.2016, 21:25 »

Ta výška místnosti mě také zarazila. Pokud si to správně vybavuji, minimálni výška pro obytné místnosti byla 250 cm.
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 18.01.2016, 21:32 »

Osobně bych viděl spíše kombinaci jak ve stropě, tak v podlaze.
Ve stropě je to výhodné pro světla a vypínače.
Méně výhodné pro zásuvky, které se instaluji nízko nad podlahou.
V paneláku dělat vertikální drážky je velmi pracné a někdy i nemožné.
Pokud byste obkládal stěny SDK, pak je to jedno.
Většinou se taková instalace dělá bez krabic. Ve stropech jsou jen kabely.

Pokud dáváme kabely do podlahy, tak je ukládáme do chrániček. Dnes v podlaze
jsou uloženy trubky na vodu i na topení a kabeláž.

220 cm je minimální podchodná výška. 240 cm je minimální výška obytných místnosti. Dnes jsem byl na kolaudaci jedné stavby a technik ze SÚ to měřil metrem a bylo to tak akorát.
Tvrdil to stavební inženýr.....
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 18.01.2016, 22:43 »

...220 cm je minimální podchodná výška. 240 cm je minimální výška obytných místnosti. Dnes jsem byl na kolaudaci jedné stavby a technik ze SÚ to měřil metrem a bylo to tak akorát.
Tvrdil to stavební inženýr.....
Já mám stropy 267 cm vysoko a kdyby mi to někdo chtěl snížit byť o centimetr, tak ho ženu s potěhem.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 19.01.2016, 09:35 »

V paneláku dělat vertikální drážky je velmi pracné a někdy i nemožné.

220 cm je minimální podchodná výška. 240 cm je minimální výška obytných místnosti. Dnes jsem byl na kolaudaci jedné stavby a technik ze SÚ to měřil metrem a bylo to tak akorát.
Tvrdil to stavební inženýr.....

Robit zvisle drazky nie je nutne, vacsinou je existujuca instalacia tahana v dutine priemeru 3 cm v strede panelu, staci otvorit pristup pri strope a pri podlahe, tam su maltou zahodene stvorcove diery 10 x 10cm.  3ks CYKY 3x2.5 + 2ks CYKY 3x1.5 sa da zatiahnut bez problemu.

Nasiel som stavebnu normu : 240 cm je pre napr spajzu a satnik, pre obytne miestnosti 260cm v bytovom dome a 250 cm v rodinnom dome.
Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 19.01.2016, 13:19 »

Dlouho jsem odolával, ale donutili jste mě to změřit, já mám 265 cm.  Úsměv
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 19.01.2016, 18:47 »

Dlouho jsem odolával, ale donutili jste mě to změřit, já mám 265 cm.  Úsměv

Také jsem sáhl  po metru a ve staré části domu z roku 1934 jsou stropy 295 cm -:)
Tam, kde jsme již při rekonstrukci snížili stropy, tak je 250 cm. Mezi strop jsme využili na odpady, topení, vodu i elektriku. Tam se toho vejde.....
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #13 kdy: 19.01.2016, 23:40 »

Rok 1893, výška stropu 365 cm. Neměnil bych. Podlahové topení, před tím to nebyla ss vytápěním žádná sláva....
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #14 kdy: 20.01.2016, 07:52 »

Rok 1893, výška stropu 365 cm. Neměnil bych. Podlahové topení, před tím to nebyla ss vytápěním žádná sláva....

Výška stropu 365cm......  To bydlíš na zámku, ne?  Mrknutí Smích
Davide, mě by zajímalo, jaké přednosti má místnost s takto vysokými stropy.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 20.01.2016, 08:27 »

Clovek se neciti jak v jeskyni :-) je to tako vzdusnejsi.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #16 kdy: 20.01.2016, 08:30 »

Je to starý dům v centru města.
Prednosti? Je to v rovině pocitů, prostě máš kolem sebe prostor. (a děti mají spaní v "mezipatře".)
Kamarád bydlí v domě z padesátých let se stropem 220 a když tam přijdu, tak se cítím docela blbě. Asi je to ale jen zvyk.
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #17 kdy: 20.01.2016, 10:11 »

Pak si ale za vzdušnost značně připlatím za vytápění takové místnosti, což je při dnešních cenách za energie značný luxus.
Ale jak píšeš, je to otázka zvyku.
Já bydlím v paneláku s výškou stropu 2,5m a tak nějak by mě ani nenapadlo debatovat o tom, zda mám strop blíž k hlavě nebo ne, a že já mohu co říkat, když je rozdíl mezi stropem a moji hlavou cca 1/2 metru  Smích
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.059 sekund, 22 dotazů.