Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?  (Přečteno 12670 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 16.12.2015, 08:02 »

Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
    Hrozí realizátorovi aktivního hromosvodu dodatečně nějaký postih? Tuto otázku jsme položili odborníkovi na ochranu před bleskem a přepětím Janu Hájkovi. Ve většině případů v České republice zaplatil selhání ochrany prostřednictví m aktivního hromosvodu majitel objektu. Jak je to s platností norem a ochranou před bleskem u veřejných zakázek? A jak přistupují úředníci k nahlášení špatného provedení hromosvodu?
    Zdroj: zde...


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Šokující výpovědi Jana Hájka #9: Má se realizátor aktivního hromosvodu obávat postihu?
   
Zaznamenáno
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 16.12.2015, 11:03 »

Tááák a teď už jen čekat, kdo se první najde a půjde vznést onen dotaz na stavební úřad.
Jeden by očekával, že tam zajde ten největší kritik celého tohoto systému  Mrknutí
A ono překvapivě nic!  Úsměv
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 16.12.2015, 14:44 »

Tak nějak nechápu co tím vlastně sledujete kolego Novotný. Když projdu několik podobných diskusí na toto téma, najdu minimálně dvě vysvětlení, kdy a za jakých podmínek by do toho kolega Hájek šel.
Sám bych do toho nešel, pokud by o to opravdu nestál i můj zákazník, protože bych si to nemohl dovolit ani časově ani finančně. Navíc když pominu fakt, že nemá smysl bojovat za někoho, kdo o to nestojí podivej,  nebo to prostě jen nechce řešit. Zažil jsem pár zákazníků, kteří se cítili silně podvedení, ale k trestnímu oznámení, natož k soudu, to nikdy nedospělo. Nikomu se do toho nechtělo, tak nevidím důvod proč by se mělo chtít mě, navíc když se mne to přímo nedotýká. A zachraňovat celý svět? Ten o to přece taky nestojí. Domnívám se že na tom budou mnozí podobně.

Tak že klid, pohoda a snažme se hlavně sami dělat dobře svou práci. Hezký konec roku, pěkné svátky a mnoho úspěchů v novém roce.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
J Lhava
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 16.12.2015, 15:04 »

Že bychom v rámci studia na MU PrF sepsali nějakou cvičnou žalobu?
Zaznamenáno
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 16.12.2015, 15:32 »

Asi ju tak či tak nebude mať kto podať. Možno je to všetko jasné len na prvý pohľad.
6:30 - podvod na úradníka.
Ako ale môže úradník (u vás či u nás) skonštatovať podvod z dôvodu nedodržania normy? To predsa posúdiť nedokáže, a vlastne ani nemusí. Žiadne normy v skrini nemá a ani mať nebude.  Aj tak by im nerozumel. A podviesť ho vlastne nemôže v podstate ani projektant, keďže úradník technickú stránku projektu nemá ako posúdiť. Skontroluje súbor požadovaných predložených dokumentov, náležitosti v nich z pohľadu požiadaviek zákona a povolí.
No a TIČR pre úradníka projekt zasa schváli s prenesením zodpovednosti za technické riešenie na projektanta. Aspoň tak to vysvetľuje na svojej stránke.
Ak je to tak, potom je ESE vlastne len v rozpore s nezáväznou normou, a zákon porušený nie je. Alebo existuje zákon, ktorý priamo zakazuje použitie iných technických predpisov platných v EU? Respektíve nie je možné použiť žiadnu ČSN v EÚ?
Takže stíhaný by mal byť z pohľadu nepoužitia ČSN len projektant. Ale podľa čoho môže byť stíhaný projektant, ak je možnosť, že priamo neporušil zákon? No úplne jasné sa mi to nezdá.

Uvažujem nad tým len z dôvodu, že ak u nás pripomienkovan ie zruší normu 34 1398, tak sa z pohľadu práva zase asi až tak veľa nestane.  Úradník teda schváli čokoľvek čo bude navrhnuté projektantom, a následne overené a schválené (u nás OPO, u vás TIČR).
Kým teda nebude 62 305 priamo citovaná v zákone, tak na porušení akého zákona sa dá postaviť obžaloba?
Zaznamenáno
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 16.12.2015, 17:04 »

Tak nějak nechápu co tím vlastně sledujete kolego Novotný. Když projdu několik podobných diskusí na toto téma, najdu minimálně dvě vysvětlení, kdy a za jakých podmínek by do toho kolega Hájek šel.
Sám bych do toho nešel, pokud by o to opravdu nestál i můj zákazník, protože bych si to nemohl dovolit ani časově ani finančně. Navíc když pominu fakt, že nemá smysl bojovat za někoho, kdo o to nestojí podivej,  nebo to prostě jen nechce řešit. Zažil jsem pár zákazníků, kteří se cítili silně podvedení, ale k trestnímu oznámení, natož k soudu, to nikdy nedospělo. Nikomu se do toho nechtělo, tak nevidím důvod proč by se mělo chtít mě, navíc když se mne to přímo nedotýká. A zachraňovat celý svět? Ten o to přece taky nestojí. Domnívám se že na tom budou mnozí podobně.

Tak že klid, pohoda a snažme se hlavně sami dělat dobře svou práci. Hezký konec roku, pěkné svátky a mnoho úspěchů v novém roce.

Nesluduji tím vůbec nic. ESE mi tak nějak nevadí. Neprojektuji, nereviduji, netrápí mě.
Tuto věčnou diskusi sleduji pouze a jen z profesního hlediska, no a upřímně, je to i celkem legrace.
Vždy si jen kladu otázku, proč to ten pan Hájek vlastně dělá? Proč mu to tak na jednu stranu leží v žaludku, na stranu druhou sám do sporu nejde a pouze k tomuto někoho tlačí. že by měl skutečně takový strach, jak zde onehdá padlo? Nééééé, tomu nevěřím!
Nemusí být sám poškozený, jakmile vidí, že se někde porušil zákon, klidně může jít např. na stavební úřad sám a iniciovat nápravu.
Takto mi to připadá jako tlučení prázdné slámy.
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 16.12.2015, 17:18 »

Citace
Sám bych do toho nešel, pokud by o to opravdu nestál i můj zákazník, protože bych si to nemohl dovolit ani časově ani finančně.

Tady je zakopaný pes!!  Mrknutí
Do toho musí jít ten člověk, za kým stojí mohutná firma a může tak přispět k platbě za právníky! a podobně.(nemám na mysli Honzu Hájka a podobně)
Při vyhraném sporu by tak se zvýšil třeba prodej "klasiky" ......Tím by si to vynahradili.
Sám jako OSVČ by to bylo na sebevraždou ! Pláč  Nic víc, nic míň.
Tito "podnikající" lidé chtějí uživit rodinu a ne chodit po soudech.
Alespoň to tak vidí tito nejmenší podnikatelé.
Ale u tohoto případu by se muselo jít na to z jiné strany, dopadlo by to podobně jako "lihová mafie". Pláč   Klubko by se pomalu rozmotalo, i bez neplatných francouzských norem.

Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Dalibor Plachý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 16.12.2015, 18:16 »

video 3:20 a pár sekund dále
Ing Hájemk prohlásil jednu větu, která mne velmi zaujala:
Ve veřejných zakázkách musí být vše dne ČSN, jinak je porušen zákon o veřejných zakázkách.

Můžete mi to blíže vysvtlit, na co se mohu odkázat? Proč:
Několikrát jsem jako dodavatel technologie neuspěli s řešením přesně del ČSN, konkurence nabídla řešení del Nemeckých standartů (které nejou nijak harmonizovány, to jsem ověřoval)

Potřeboval bych v tom mít jasno. Bylo tím pořušen zákon o veřejných zakázkách??
Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #8 kdy: 17.12.2015, 09:38 »

video 3:20 a pár sekund dále
Ing Hájemk prohlásil
Nejsem Ing.

Předpis č. 137/2006 Sb.Zákon o veřejných zakázkách  ve znění pozdějších předpisů s vyznačením změn, které provádí novela č. 40/2015 Sb. s účinností od 6. března 2015.
§ 46


Stanovení technických podmínek
(1) Technické podmínky formuluje zadavatel s využitím odkazu na tyto dokumenty podle uvedeného pořadí
a) české technické normy přejímající evropské normy nebo jiné národní technické normy přejímající evropské normy,
b) evropská technická schválení,
c) obecné technické specifikace stanovené v souladu s postupem uznaným členskými státy Evropské unie a uveřejněné v Úředním věstníku Evropské unie,
d) mezinárodní normy, nebo
e) jiné typy technických dokumentů než normy, vydané evropskými normalizačními orgány.

(2) Není-li možné technické podmínky formulovat podle odstavce 1, formuluje je zadavatel s využitím odkazu na
a) české technické normy,
b) stavební technická osvědčení, nebo
c) národní technické podmínky vztahující se k navrhování, posuzování a provádění staveb a stavebních prací a použití výrobků
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Michael Tejčka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #9 kdy: 18.12.2015, 00:23 »

Nejsem Ing.

[/i]

Já jsem normálně žil v tom že jo, zhroutil se mi svět  Smích
Zaznamenáno

.... taky už se tak často šroubovákem v uchu nešťourám, ale punk poslouchám pořád ....
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 18.12.2015, 06:54 »

a) české technické normy přejímající evropské normy nebo jiné národní technické normy přejímající evropské normy, ...
Je problém si to vysvetliť napríklad ako STN 34 1398?

Len pre porovnanie 25/2006 §34.
(2)
Opis predmetu zákazky sa vypracuje
a) odkazom na  technické špecifikácie v  poradí: slovenské technické normy, ktorými sa prevzali európske normy, európske technické osvedčenia, spoločné technické špecifikácie, medzinárodné normy, iné technické referenčné systémy zavedené európskymi úradmi pre normalizáciu, alebo ak také neexistujú, národné technické osvedčenia alebo národné technické špecifikácie týkajúce sa projektovej dokumentácie, uskutočnenia stavebných prác a  používania stavebných výrobkov, technické špecifikácie, ktoré pochádzajú z  priemyselného odvetvia a  sú týmto odvetvím všeobecne uznávané, normy pre oblasť obrany a  špecifikácie obranného materiálu, ktoré sú podobné týmto normám; ...

Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 18.12.2015, 09:07 »

No a kdyz my tu (v CR) mame harmonizovanou 62305, tak proc ji nepouzit? A misto toho pouzivat slovenskou nebo francouzkou normu?
To je navyklad od pravnika, jestli je musi byt prednostne pouzita harmonizovana norma. Nebo lze pouzit jinou napr, tu slovenskou, kdyz je v tom zakone pod pismenem b) ve vete slovo nebo.
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #12 kdy: 18.12.2015, 09:11 »

No a kdyz my tu (v CR) mame harmonizovanou 62305, tak proc ji nepouzit? A misto toho pouzivat slovenskou nebo francouzkou normu?
To je navyklad od pravnika, jestli je musi byt prednostne pouzita harmonizovana norma. Nebo lze pouzit jinou napr, tu slovenskou, kdyz je v tom zakone pod pismenem b) ve vete slovo nebo.

To jsou slovíčka "vícesmyslné" jako je může,nebo a podobně...
Pak je to na dobrém nebo horším právníkovi. ?

Je to podbné jak u výběrových řízení.....
Pokud má slovo "dvojsečný" výklad, může se konkurenční firma odvolat, že nedostala
zakázku jen pro toto slovo! Šok
ÚHOS to nikdy to nezpochybní.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vladisla Bělka
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline


Elektronik


« Odpověď #13 kdy: 18.12.2015, 10:25 »

Jako šokující mi to nepřipadá....
Zaznamenáno

Když chceš něco vyhrát,
běhej sto metrů.
Když chceš něco zažít,
běhej maraton.
Emil Zátopek
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 18.12.2015, 17:44 »

Tak s tímto bych vážně do soudního sporu nešel!Už zřejmě chápu, proč se pan Hájek toliko bojí investovat své prostředky a pořád "poprstrkuje" pouze někoho druhého.
Toto je právničina.
Zaznamenáno
Dalibor Plachý
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 18.12.2015, 18:02 »

Nejsem Ing.


Já taky ne, a děkuji, moc jste mi pomohl!
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Aktivní hromosvod velký podvod?
 Je nutne zemnit kovove predmety, napr antenu na strese domu, pokud je tato ochranena aktivnim hromosvodem?
 Jak (a podle čeho) revidovat aktivní hromosvod?
 Proč a kdy aktivní hromosvod?
 Poradíte dodavatele ESE?
 Jak funguje aktivní jímač?
 Blesk se omluvil aktivnímu hromosvodu a udeřil!
 Proč chtít ještě aktivní bleskosvod, když má již přepěťovky?
 Aktivní hromosvod a aquapark,je to v souladu?
 Co si myslíte o aktivních bleskosvodech?
 Kdo zná vyjímku č.94-12 Úřadu pro normalizaci a státní zkušebnictví?
 Viem mi niekto poradiť s aktívnym bleskozvodom?
 Je ERITECH® SYSTEM 3000 DYNASPHERE aktivný bleskozvod?
 Dle čeho provádět revizi na aktivní bleskosvod?
 Jakou má váhu "oficiální" vyjádření Indelec ohledně aktivních (ESE) jímačů?
 Je schopný aktívny bleskozvod chrániť pri odpore uzemnovača 15 Ohm?
 Jak periodicky revidovat aktivák?
 Kdo ví jak pracuje zařízení aktivní hromosvod?
 Kdo podpoří tvrzení Petra Chrpy o aktivních hromosvodech?
 Potěmkinův hromosvod
 Jaká se používá jednotka pro vstřícný výboj?
 Doslechli jste se, že TNK označila normu o aktivních hromosvodech za neplatnou?
 Jaký má vliv aktivní hromosvod na životní prostředí?
 Zajímalo by vás, na základě čeho uvádí TIČR do provozu aktivní jímače?
 Slyšeli jste o chystaném zrušení normy na jímače ESE?
 Bleskosvod Pulsar systém se včasnou emisí výboje
 Co říkáte na srovnání typů hromosvodů světovými vědci? Vymýšlí si?
 Má zákazník právo na předvedení výrobku?
 Jaká je cenová úroveň hlavice aktivního hromosvodu?
 Ani smrt na stadionu s příznivci ESE nehne?
 Skončily ESE v ČR tímto sdělením nebo ne?
 Nastává v ČR konečně soumrak nad ESE?
 Jak provozovatel zjistí, že jeho jímač ESE není po zásahu už jen Franklin?
 Elektrokaps - Přepětí a hromosvod
 Neporučíme bleskům, dešti?! (1.)
 Kto poradí ohľadom aktívneho bleskozvodu, ktorý ma chrániť FV elektráreň?
 Má Jan Hájek o aktivních hromosvodech pravdu nebo konspiruje?
 Jak byste řešili konflikt mezi řešením ESE a požadavku EN 62 305 vy?
 Jak řešíte vnitřní ochranu v souladu s aktivním hromosvodem vy?
 Jak funguje Tester Indelec?
 Aká je dostatočná vzdialenosť podľa STN 34 1398?
 Objevil jsem dvojitě aktivní hromosvod nebo je to něco jiného?
 DEHN: Aktivní hromosvod ESE versus soudní znalec
 Čeští vědci o otázce aktivního hromosvodu ESE
 Modelování činnosti aktivního hromosvodu
 Je ve Francii legální aktivní hromosvod?
 Jak revidovat aktivní hromosvod?
 Co má dělat zaměstnanec, když najednou musí nabízet aktivní hromosvody?
 Co byste vzkázali revizákovi o aktivním hromosvodu vy?
 Jak si legislativně vyložit aktivní hromosvod na letištní hale?
 Jak je to ve skutečnosti v ČR s ochranou pomocí aktivních jímačů?
 Víte, že koeficienty z 62305 nejsou pro jímače ESE pro výpočet rizika ničím podloženy?
 Je možný jeden svod na dva objekty víceposchoďových budov v Praze?
 Proč aktivnímu hromosvodu stačí jen 1 nebo 2 svody oproti klasickému provedení ?
 Jímače ESE, tzv. aktivní hromosvody dostaly na Slovensku smrtící úder!
 Nemá někdo zájem o veřejnou zakázku instalace ESE?
 Byli jste také osloveni WAT Franklinplus?
 Je v pořádku instalace aktivního jímače na objektu zařazeného do LPS II?
 Bezpečnost hromosvodu podle platné legislativy ČR ...
 Jakou váhu má francouzská norma na aktivní hromosvody v EU?
 Víte o tom, že EU nutí ČR, aby akceptovala aktivní hromosvody (ESE)?
 Co myslíte, jaký postoj má německý úředník vůči aktivním hromosvodům?
 Co vše předcházelo zrušení STN 34 1398 pro ESE?
 Mají aktivní jímače skutečně tak velký ochranný prostor?
 Proč by nemohl aktivní hromosvod chránit plynové zařízení?
 Jak to, že má regulační stanice plynu jeden jímač a svod?
 Co asi mohl změnit zákon 250/21Sb. ve vztahu k instalaci ESE?
 Jak firmě argumentovat proti použití francouzské normy při instalaci ESE?
 Pojišťovny s aktivními hromosvody počítají! Jen ...

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 22 dotazů.