Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak dostat do rozvodnice na omítku z boku další kabely?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak dostat do rozvodnice na omítku z boku další kabely?  (Přečteno 13314 krát)
Armur73
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 02.12.2015, 22:07 »

Máte někdo nějaké zkušenosti s rozvaděči Noark na omítku?

Jednu mám doma, přidělanou na zdi a nějak teď koumám jak tam dostat kabely.
Rozvaděč má přední panel sundavatelný i s bočnicemi kam by šly navrtat průchodky.


* IMG_20151202_210543_PerfectPhoto.cz_2015-12-02 22-04-28.jpg (573.14 KB, 1863x1920 - prohlédnuto 861 krát.)
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 03.12.2015, 12:44 »

Proč tam chcete vrtat vývodky...Ty jsou IP 54 a výš....
Tento rozvaděč toto krytí nesplňuje... Mrknutí
Ze spodu, do základní desky.
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 03.12.2015, 13:17 »

Když se tam dají vývodky, je problém ten kryt sejmout.
Pokud kabely vedou ve zdi, "podhrabat se" a vyvést v nějaké vhodné mezeře mezi plasty.
Pokud se kabel přivede lištou, dá se na boku rozvaděče vyříznout průchod, ale ne každý to "umí a chce" udělat tak, aby to trochu slušně vypadalo a aby bylo dodrženo krytí (mezera cca 5x15mm asi nebude OK u rozvaděče s IP40/20...)
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #3 kdy: 03.12.2015, 13:36 »

Pak to dopadne takto.
Nástěnný rozvaděč IP30.


* P1010063.JPG (764.23 KB, 2048x1536 - prohlédnuto 1233 krát.)
Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #4 kdy: 03.12.2015, 13:43 »

Přepokládám, že kabely budou až k tělu rozvaděče uloženy ve vkládací liště. Pak je snad vše jasné. Do bočnice krytu rozvaděče vyříznete otvor, který je o něco menší než světlost lišty (zřejmě chápete, že z důvodu, aby samotná lišta překryla tento otvor),  tím protáhnete kabely dovnitř rozvaděče a pak je již vše brnkačka.
Jste vůbec elektrikář?
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.12.2015, 11:07 »

Přepokládám, že kabely budou až k tělu rozvaděče uloženy ve vkládací liště. Pak je snad vše jasné. Do bočnice krytu rozvaděče vyříznete otvor, který je o něco menší než světlost lišty (zřejmě chápete, že z důvodu, aby samotná lišta překryla tento otvor),  tím protáhnete kabely dovnitř rozvaděče a pak je již vše brnkačka.
Jste vůbec elektrikář?

V principe tak, ale ked si pozriete prve foto, tak miesto na boku je blokovane v strede DIN listou (pri plnom osadeni vsetkych modulov)  a pod a nad nou plastovym stlpikom, ktory to cele drzi pokope. Jeden / dva CYKY sa tam za cenu nejakeho ostreho ohybu do praveho uhla da vopchat, ale ak to ma byt aspon 10 kablov pre cely byt tak neviem neviem ...
Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 04.12.2015, 11:18 »

Po dlouhém přemýšlení navrhuji lištu vést rovnoběžně s horní plochou, proboha jak se může elektrikář takto ptát tanecek
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 04.12.2015, 11:35 »

To Patrik Mlynar: pamatujte si jedno......... .

"Nikdy není potřeba vymýšlet něco, co je již dávno vymyšlené a vyzkoušené"

Pokud si na to tazatel nebo vy netroufáte, nechte to prosím na odbornících.
Uvedený rozvaděč znám, dělal jsem s ním X krát a prováděl jsem i přívody z boku a věřte mi, že není žádný problém. Nesmíte ovšem použít lištu s výškou 15mm, to je snad jasné. O styl připojení a vylištování jde rozhodnou vždy přímo na místě. Pokud člověk nemá estetického ducha, většinou to pak dopadne katasroficky.
Já opravdu nehodlám někoho učit, jak si poradit s takovou banalitou. Pokud nechápete co jsem napsal v předchozím příspěvku, je mi líto.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 04.12.2015, 11:36 »

Škoda, že nie je uvedený priestor.
Mne sa napríklad lišty páčia v predajni, bývať spolu s nimi nechcem. Mrknutí
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #9 kdy: 04.12.2015, 11:42 »

Pak nezbyde nic jiného, než vyfrézovat v panelu drážku a do ní uložit kabely. Pozor na statiku.
Každá situace má vždy několik řešení. Vždy však záleží na jejich složitosti.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 04.12.2015, 18:18 »

...bývať spolu s nimi nechcem. Mrknutí
Lišta prostředkem stěny nepříliš rovně "nabouchaná" je "ostuda" i v prostoru jako prodejna nebo sklad.

Ale když si s tím někdo dokáže pohrát, dají se lišty udělat docela pěkně, do rohů nebo kolem podlahy se dají dávat různé profilové, nemusí být vždy bílé,... A když je "pevný podklad",  tak některá lepidla jsou lepší než "natloukací hmoždinka"
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #11 kdy: 04.12.2015, 20:04 »

No, já nevím. Za prvé bych si osobně nedal domu nic od NOARKu a za druhé by jste si na tyto práce měl přizvat elektrikáře. Rozvaděč se může říkat pouze určitému výrobku a jako takový podléhá jistým normám a především platným předpisům, ostatně jako každé VTZ.
Pak je další podobná diskuse bezpředmětná, protože odborník bude vědět co a jak má správně provést, aby zařízení neodporovalo platné legislativě a především bylo bezpečným.

Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Maroš Klein
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 04.12.2015, 22:19 »

V prípade líšt v obývacích priestoroch vidím ich nevýhody hlavne vo vytvorení uzavretého priestoru bez údržby. Rozoberať a čistiť a naspäť skladať ich nebude v domácnosti ani po 20 rokoch asi nikto, a vytvárať úkryty pre rôznu háveď tiež nevidím ako dobrý nápad.
Šikovné a zvedavé deti sú druhý dôvod, to rozoberať netreba.
Pri podlahe to vnímam inak, tam sa to spája s nutnosťou.
V konečnom dôsledku aj tak platí "náš zákazník, náš pán",  my sme tu na dodržanie bezpečnosti.
Zaznamenáno
Roman Šafránek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 04.12.2015, 22:33 »

V domácnosti je hromada prostor, kde se může "držet havěť",  v listě v "domácnosti" (pokud to není zrovna 40x60 a v ní jeden kabel) jsem ještě havěť neviděl (ve sklepě kde kabel vedl zvenku pod úrovní terénu a nebyl zatěsněn jsem naopak z lišty vysypával mraveniště). Pokud jsou lišty pečlivě udělané (s rohy, koncovkami, bez škaredých slepých konců, tak jim asi nic nehrozí ani od nenechavých dětí. Mnohdy je i pro chlapa problém lištu otevřít, natož pro děcko.

Jinak samozřejmě žádná krása to není, to je jasné.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #14 kdy: 05.12.2015, 07:30 »

Pokud jsou lišty pečlivě udělané (s rohy, koncovkami, bez škaredých slepých konců, tak jim asi nic nehrozí ani od nenechavých dětí. Mnohdy je i pro chlapa problém lištu otevřít, natož pro děcko.

Ale to se týká především lišt od dobrých výrobců. Když koupíte v BAU, nebo jiném podobném hobby marketu materiál, získáte především "křapky",  z kterých spadávají víčka při každém "zakopnutí" o ně, tedy když jsou u podlahy. Dále má toto řešení i prostorový problém, protože žádnou skříň pak už nepřisadíte těsně ke zdi a kolik vám pak napadá prachu i věcí je známá věc.
To samé jsem zažil s přístrojovými krabicemi a už vůbec nemluvím o zásuvkách do 40kč a dalším materiálu. Kdo ví jestli to opravdu splňuje předepsané produktové normy.
Vlastně je to jako vaření z nekvalitních potravin. Tam se maximálně pose...e, v horším případě se z toho budete dostávat týden. U elektriky vás to ohrožuje často i desítky let. Přesto se na tom stále šetří a šetří. Někdy se mi zdá, že učitel národů vštěpil namísto učit se, učit se, učit se, v naší kotlince  jiné a to – za každou cenu šetřit, za každou cenu šetřit, za každou cenu šetřit.

Podle mne to dopadne tak, že si tazatel shání informace na netu a provádí si své VTZ sám. Tedy v přeplněné liště, budou kladivem „namačkány“ CYKYny, kvůli úspoře pár korun pouze 3x1,5, protože někdo napsal někde, že to stačí i na zásuvky. Pokud bude chtít mít pro své svědomí alibi, najde si nějakého rádoby RT, který mu to posvětí, aby všem ukázal, že to udělal dobře. Nevadí že to bude až druhej, nebo třetí, protože ti předešli to odmítli. Mnohem důležitější než výtky těch předešlých, bude pro něj to razítko od někoho, kdo u něj doma možná ani nebyl.

Jsem přesvědčen o tom, že podobná témata nepatří na podobné odborné fórum, ale na bastlírnu, protože zde jde především o bezpečnost. Mohl bych svá tvrzení doložit i mnoha případy z praxe, možná i nějakou fotečkou, stejně jako mnoho dalších kolegů, ale nějak je mi v tomto případě líto toho času. Z velké časti i proto, že tazatel vložil dotaz a  dál nereguje. ASi mu za to nestojíme, když nějakou odpověď už dostal.

Za mne je to téma k uzamčení, jako všechna která jsou vyčerpaná a bez dalšího zájmu původního tazatele.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 05.12.2015, 07:38 »

Možná ještě malou poznámku. Pokud je možné vstoupit do některého z podobných rozvaděčů bokem, bývají tam připraveny prolisy. Pak je to v pořádku. Pokud jsou tyto prolisy jen dole, nebo nahoře, může se stát, že při neodborné úpravě vstupu bokem, tento kryt praskne, nebo se poruší jeho tuhost (pevnost) a to je také závada. Jistě bych našel pár "důkazových" fotek  Škleb  Fackovaci
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Richard Bako
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 06.12.2015, 07:35 »

Ja som to riesil takto, UPRM 32. Nvm ci to mate tak isto ako ja u ABB, ale vrchna cast kadial vchadzaju UPRM nieje spojena s krytom rozvadzaca ale je uchytena za zadnej stene samostatne...


* IMG_20150531_174853.jpg (156.99 KB, 1280x768 - prohlédnuto 730 krát.)
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.