Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Lze Al vodič v zásuvkách o průřezu 4mm jistit 16A?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze Al vodič v zásuvkách o průřezu 4mm jistit 16A?  (Přečteno 10245 krát)
Veselský
« kdy: 23.11.2015, 07:26 »



Koupil jsem nemovitost ze sedmdesátých let a při kontrole elektroinstala ce jsem zjistil, že zásuvkový rozvod TN-C je proveden al vodičem o průřezu 4mm.
Ovšem v rozvaděči je jistič pro tyto zásuvkové okruhy pouze 10A.
Bylo by možné zvýšit jištění na 16A?
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #1 kdy: 23.11.2015, 07:49 »


Koupil jsem nemovitost ze sedmdesátých let a při kontrole elektroinstala ce jsem zjistil, že zásuvkový rozvod TN-C je proveden al vodičem o průřezu 4mm.

Kdo vám to řekl, že jde o 4mm2?
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 23.11.2015, 09:18 »

Dotaz, který nepatří na tento o, protože tazatel-laik se může pouze dozvědět, že situaci na místě může posoudit jen RT. I kdyby tazatel poskytl více informací, je to vždy jen odhad bez větší znalosti místních podmínek. A kdo zaručí, že informace od tazatele jsou správné? A i když dostane nějaké doporučení, které se mu nebude zamlouvat, stejně si informaci překroutí tak, aby ve vysledku vyzněla tak jak on si přeje.



Zaznamenáno
Veselský
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 23.11.2015, 09:39 »

Kdo vám to řekl, že jde o 4mm2?

Jednak mám k ruce původní projekt, kde jsou tyto vodiče uvedeny. A pak jsem změřil průměr vodiče, který je 2,3mm z čehož plyne průřez 4mm
Zaznamenáno
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 23.11.2015, 09:46 »

Jednak mám k ruce původní projekt, kde jsou tyto vodiče uvedeny. A pak jsem změřil průměr vodiče, který je 2,3mm z čehož plyne průřez 4mm

Potom by to neměl být problém. Je tam sice plno neznámého, ale všeobecně řečeno by tento průřez měl jističi 16A vyhovovat.
Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 23.11.2015, 09:58 »

Potom by to neměl být problém. Je tam sice plno neznámého, ale všeobecně řečeno by tento průřez měl jističi 16A vyhovovat.

Ne však spojovacím místům, které se po letech provozu a předpokladu zanedbané údržby stali místy rizikovými a vše se pak ukáže právě větším proudovým zatížením. S tím je potřeba počítat a před výměnou za jistič s větší proudovou hodnotou provést důkladnou údržbu.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #6 kdy: 23.11.2015, 10:11 »

30-40 let v provozu el. instalace...
Asi uvažovat nad rekonstrukcí, než navyšovat jističe.. Smutek
Nemusí se to vždy vyplatit!
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 23.11.2015, 10:26 »

Z jistého pohledu je možné říci radikální NE!

Existuje zásada, podle které se zařízení provozuje a reviduje podle norem platných v době uvedení do provozu.

Ale navýšení jištění není běžnou opravou, takže by se mělo postupovat podle aktuálně platných norem a tam NENÍ možné mít PEN vodič Al o průřezu jen 4mm2

 
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 23.11.2015, 13:53 »

Z jistého pohledu je možné říci radikální NE!

Existuje zásada, podle které se zařízení provozuje a reviduje podle norem platných v době uvedení do provozu.

Ale navýšení jištění není běžnou opravou, takže by se mělo postupovat podle aktuálně platných norem a tam NENÍ možné mít PEN vodič Al o průřezu jen 4mm2

 


Tak takto přísně bych to vážně neviděl.
Když už půjdeme do důsledku, měli bychom začít projektovou dokumentací, jinak ani nezjistíme přesně dobu vzniku daného el. zařízení.
Pokud bude vše v dobré kondici a vyhoví impedance, nevidím problém, proč "neposadit" na takový vodič (kabel) jistič 16A.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 23.11.2015, 16:22 »

Proč řešit dobu vzniku? Nyní řešíme tak zásadní věc jako je navýšení jištění.
Nehledě na to, že by bylo zajímavé prostudovat informace výrobců zásuvek, jestli dnes někdo "schvaluje" připojení vodiče Al 4mm2. Nebo jsou tam všechny z doby "výstavby" a nepočítá se s jejich výměnou?
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Veselský
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 24.11.2015, 07:14 »

Proč řešit dobu vzniku? Nyní řešíme tak zásadní věc jako je navýšení jištění.
Nehledě na to, že by bylo zajímavé prostudovat informace výrobců zásuvek, jestli dnes někdo "schvaluje" připojení vodiče Al 4mm2. Nebo jsou tam všechny z doby "výstavby" a nepočítá se s jejich výměnou?

Zásuvky jsou tam opravdu všechny z doby výstavby, zda bude nutná jejich výměna posoudí pozvaný elktrikář, mě jako laikovi se zdají z mechanického hlediska v pořádku (zdířky nejsou vymačkané). V celé soustavě bude samozřejmě následovat kontrola  dotažení veškerých spojů v zásuvkách, vypínačích, rozvaděči a krabičkách ve zdi.
Co se týká diskuze o tom zda to posuzovat podle doby vzniku, nebo podle současných norem je na každém. Např. když si dávám do servisu svoje 15 let staré auto, taky po mě nikdo nechce, abych tam doplnil ABS, když měním katalyzátor taky nesplňuje nejnovější normy atd...
Zaznamenáno
Erhard Mareček
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 24.11.2015, 07:58 »

Podíval bych se na to ještě z jiného pohledu. Bude tato nemovitost vyhovovat celkově dnešním požadavkům? Mám na mysli třeba uspořádání kuchyně, dnes máme jiné spotřebiče s vyšším přikonem, větší počet. Bude vyhovovat topení, voda? Většinou po koupi následuje rekonstrukce něčeho, co nevyhovuje. Elektriku bych rekonstruhoval jako první, dělá se na delší dobu. V takto staré nemovitosti nevyhoví třeba počet a umístění zásuvek. Následně něco předělávat znamená rozkopat i několik místností, to není jak vyměnit obklady.
Zaznamenáno
IM
« Odpověď #12 kdy: 24.11.2015, 10:56 »

Co se týká diskuze o tom zda to posuzovat podle doby vzniku, nebo podle současných norem je na každém.
K tomu je snad diskuze zbytečná, každý RT musí mít v tomto ohledu jasno.  Jsem v rozpacích
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.11.2015, 18:42 »

Zásuvky jsou tam opravdu všechny z doby výstavby, zda bude nutná jejich výměna posoudí pozvaný elktrikář, mě jako laikovi se zdají z mechanického hlediska v pořádku (zdířky nejsou vymačkané). V celé soustavě bude samozřejmě následovat kontrola  dotažení veškerých spojů v zásuvkách, vypínačích, rozvaděči a krabičkách ve zdi.
Co se týká diskuze o tom zda to posuzovat podle doby vzniku, nebo podle současných norem je na každém. Např. když si dávám do servisu svoje 15 let staré auto, taky po mě nikdo nechce, abych tam doplnil ABS, když měním katalyzátor taky nesplňuje nejnovější normy atd...

Nejde o to v jakém stavu jsou jednotlivé zásuvky a vypínače, ale v jakém funkčním a bezpečném stavu je celá elektroinstala ce. Je zapotřebí to posoudit od přívodu až po koncové zásuvky a světla. A také proměřit....
Mnohokrát jsem takové posouzení stavu prováděl a vím, že se novým majitelům moc nechtělo do rekonstrukce. Za pár roků stejně k tomu došlo a to za horších podmínek, kdy se v domu bydlí. Noví majitele často podlehnou iluzí, že je to ještě "dobré". Ale až do chvíle, kdy začne padat hlavní jistič, anebo vyhoří jen zásuvka.

Pokud chceme mít jistotu do budoucna, nechte si udělat revizi s technickým zhodnocením. Potom sám dosaďte výkon spotřebičů, zdá vám to bude vyhovovat pro váš zvolený standard bydlení.

Mimo jiné, nevím, zdá by také auto 40 roků staré prošlo STK, pokud nejste v klubu veteránů. Ty auta na přejezd mají takovou zelenou značku, ale na silnicích je není moc vidět. Tím jen chci říci, že i dnešní požadavky na bezpečnost elektrického zařízení jsou trochu jiné než před 40 léty.

Jen taková malá poznámka k výměně jističe 10 A za 16 A. Nenapsal jste, jakou má hodnotu hlavní jistič. V té době se často osazovaly jističe před elektroměrem 16 A a pak na zásuvky byly na příklad 2 x 10 A a na světlo  2 x 6 A. Pokud to je takto, tak si moc nepomůžete...
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 24.11.2015, 21:22 »

... Např. když si dávám do servisu svoje 15 let staré auto, taky po mě nikdo nechce, abych tam doplnil ABS, když měním katalyzátor taky nesplňuje nejnovější normy atd...
To auto bylo schváleno do provozu v nějakém provedení. Pokud by mě napadlo narvat do Š100 motor z Felicie, tak i kdybych to mechanicky dokázal, je problém jezdit s autem, které má lepší motor, ale neodpovídá tomu převodovka, brzdy,...

A podobné je to s "úpravami" elektrických rozvodů...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 24.11.2015, 22:54 »

No jo s tím autem, taky můžeme jezdit v Trabantu. Sice omezeně poslouží, ale nenadchne.
O komfortu se hovořit vůbec nedá...  zle
Ano jezdí a poslouží, ale mizerně brzdí, topit začíná asi po 20km, málo místa, bezpečnost posádky v komfortu své doby.....
A nakonec to žádný kočkolap není.... Mrknutí
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #16 kdy: 25.11.2015, 20:11 »

S autem které má 50 let, jednookruhové brzdy se taky nechá jezdit a není zapotřebí ani bezpečnostních pásů. Ale takto si nepředstavuji auto pro rodinu a už vůbec ne svou vlastní. Možná je to tím, že si jich vážím a mám je nesmírně rád. Evidenteně tomu tak není automaticky v každé rodině.
Jsem zvědavý, kdy se budou na domy lepit „veteránské značky“ s varováním, že vstup je pouze na vlastní riziko.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 25.11.2015, 22:39 »

...
Jsem zvědavý, kdy se budou na domy lepit „veteránské značky“ s varováním, že vstup je pouze na vlastní riziko.

Nestraš, nebo se toho nějaký Eurosnaživec chytne...
I když z jistého pohledu je to zajímavá myšlenka!
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.037 sekund, 22 dotazů.