Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Komu z vás prošla rukama stavebnice Pikotron?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Komu z vás prošla rukama stavebnice Pikotron?  (Přečteno 11796 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 14.11.2015, 09:04 »


Tato stavebnice mi kdysi určila životní dráhu.
Tedy pokud pominu Merkur 7.
Nemáte to snad někdo ještě doma?


* pikotron.JPG (45.99 KB, 800x533 - prohlédnuto 1243 krát.)
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 14.11.2015, 16:03 »

Jeden z NEJ... dárků když jsem byl malý...
A jako konzervativní člověk bych ta asi nedokázal "vyhodit"...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 14.11.2015, 16:25 »


Stmívač, schodišťový vypínač, blikač ... tehdy jsem ještě vůbec nechápal souvislosti mezi ohmem a faradem a čuměl jsem jako puk, že to podle návodu něco dělá.
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jiří Novotný- Stryker
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 14.11.2015, 16:50 »

Stmívač, schodišťový vypínač, blikač ... tehdy jsem ještě vůbec nechápal souvislosti mezi ohmem a faradem a čuměl jsem jako puk, že to podle návodu něco dělá.

Vidíte a tak ji Vy mlád, tak dnes kouká spousta rádoby elektrikářů  Škleb Škleb Škleb
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 14.11.2015, 17:39 »

Vidíte a tak ji Vy mlád, tak dnes kouká spousta rádoby elektrikářů  Škleb Škleb Škleb
Bylo mi tehdy cca 12-15 roků. Světelná LED dioda LQ100 stála 114,-Kčs!
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Bocek
*
Online Online



« Odpověď #5 kdy: 14.11.2015, 18:37 »

Pikotron,

byly povedené stavebnice, včetně Manuálu. Myslím, že bylo celkem 5. dílů stavebnic a šlo z toho postavit ledaco. Jednotlivé bloky se propojovaly drátky, podobně jako dnes Wega svorky. Používal jsem je léta v kroužcích radiotechniky. Ve své době jsme ve Svazarmu ( technická komise radioamatérů) nakoupili 1000 kusů a podělili jsme kroužky v mnoha okresech. Dokonce jsme vedli týdenní IMZ ( instruktažně metodické zaměstnání) pro vedoucí kroužků ze všech okresů ČSSR s praktickými ukázkami, co se dá z toho všeho vytvořit.  Školení byly v Božkově a ve Gbelcích. Byl to nějaký Option původního Manuálu od Pikotroniků.

Jak vypadaly mnohé elektronické stavebnice, najdeme na odkuzu
http://www.kompjutry.cz/soubory/jine_stavebnice_html_big/stavebnice_pikotron3_big.html

Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 14.11.2015, 21:59 »

Stále je mám, tři kousky e1, e2 a e3. Dokonce jsem si je pak i sám rozšířil, jen ty součástky se sháněly těžko. LED diody jsem prvně sehnal tuším v Ústí, jel jsem tam vlakem na čundr a stavil se v Tesle :-).
Ta na tom obrázku je e2.
Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #7 kdy: 15.11.2015, 18:43 »

Býval jsem hrdým vlastníkem stavebnice LOGITRONIC 02.
Používal jsem to opravdu hodně, vyzkoušel jsem všechny zapojení, dokonce jsem vymýšlel i nějaké nová zapojení. 
Obsahovalo to i integrované obvody (MH 7400),  fototranzistor, LED, telefonní sluchátko, dotykové plošky atd.
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #8 kdy: 15.11.2015, 20:59 »


Vždy jsem si říkal, že někdo udělá podobnou stavebnici na výuku silnoproudařů na učilištích. Ona škola hrou by byla rychlejší, ale nic takového jsem neviděl. Na různých školách mají maximálně učební montážní stojany, ale že by trénovali různá zapojení v lavicích ve třídách a na malém napětí, to ne.

Není nad to si hrát se zapojením proudového chrániče a zkoumat, co se stane když. My jako kluci jsme na to měli prostoru dost, ale jak to tak vidím, ne všichni na tom byli podobně.
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Bocek
*
Online Online



« Odpověď #9 kdy: 15.11.2015, 22:03 »

Vždy jsem si říkal, že někdo udělá podobnou stavebnici na výuku silnoproudařů na učilištích. Ona škola hrou by byla rychlejší, ale nic takového jsem neviděl. Na různých školách mají maximálně učební montážní stojany, ale že by trénovali různá zapojení v lavicích ve třídách a na malém napětí, to ne.

Není nad to si hrát se zapojením proudového chrániče a zkoumat, co se stane když. My jako kluci jsme na to měli prostoru dost, ale jak to tak vidím, ne všichni na tom byli podobně.

Jak kde v které škole.
Na příklad v odborném učilišti Vítkovice byly učebny silnoproudu a elektroniky. Lavice byly vybavené rozvodem všech potřebných napětí. Navíc ještě učebny byly specializované pro instalace, pohony a elektrická měření. V 80. létech jsme vybudovali učebnu pro pohony a regulaci, kde jsme doškolovali elektrikáře z podniku. Předmět Elektrická měření jsem externě vyučoval v létech 1970-1990.

Již jako učeň v létech 1955-1958 jsem miloval hodiny v elektro laboratoři. Zapojovali jsme tam motory jak střídavé tak stejnosměrné a setkali jsme se tam poprvé s mnohými kontroléry a spínači tehdejší doby. Zapojovací panely byly velké mramorové desky na kterých byly vyleštěné mosazné měřáky ....tam jsme poznávali co je co. A v rámci odborného výcviku jsme chodili po malých skupinkách na "zapojovačky" do dílen, kde bylo mnoho panelů a lavice s rozvodem el. proudu.

Rád také vzpomínám na elektro laboratoře na průmyslové škole elektrotechnic ké ve Vítkovicích. Byly slušně na dobu 60. let zařízené a vynikající externí učitele.

Od roku 1990 jsem ztratil kontakt a přehled. Učiliště šlo pomalu "do kytek"....
Ale v podniku na elektroúdržbě jsme měli své učebny a laboratoře pro neustále doškolování elektrikářů. Na přelomu tisíciletí ale začaly odbornou údržbu přejímat externí firmy
a počet elektrikářů se snížil na minimum. Učebny a laboratoře se zrušily....

Zajímalo by mne, zdá dneska jsou vůbec učiliště z kterých vyjdou slušně vyškolení elektrikáři v oboru elektro....
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 15.11.2015, 22:29 »

Na předcházející příspěvek musím navázat.
Z poslední zkušenosti z Chomutova zkušenosti vím, že neumí správně rozmotat kabel do shrnovačky jeřábu - kabel kruhového typu, takže se kroutí až se překroutí...
Udělat spojku na kabelu umí pouze s čokoládou, v lepším případě měřící kabel letují, ale mizerně. Nakonec to zabalí do izolačky. zle
Smršťovačky asi neznají...
Kabel použijí co je dostupný, ačkoliv do daného prostředí naprosto nevhodný...
Jo s mladýma, bude ještě práce....  Mrknutí
Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 17.11.2015, 23:00 »

Pikotron,

byly povedené stavebnice, včetně Manuálu. Myslím, že bylo celkem 5. dílů stavebnic a šlo z toho postavit ledaco. Jednotlivé bloky se propojovaly drátky, podobně jako dnes Wega svorky. Používal jsem je léta v kroužcích radiotechniky. Ve své době jsme ve Svazarmu ( technická komise radioamatérů) nakoupili 1000 kusů a podělili jsme kroužky v mnoha okresech. Dokonce jsme vedli týdenní IMZ ( instruktažně metodické zaměstnání) pro vedoucí kroužků ze všech okresů ČSSR s praktickými ukázkami, co se dá z toho všeho vytvořit.  Školení byly v Božkově a ve Gbelcích. Byl to nějaký Option původního Manuálu od Pikotroniků.


Ach jo... Logitronik, Pikotron, tehda jsem u Svazarmu delal instruktora... Tenkrat jeste nekomu zalezelo na tom, aby podchytil mladez a k necemu ty decka vedl. Pak ti nejlepsi sli o dvere dal pipat k radioamaterum a staveli si vlastni prijmace a transcivry, a nebo si delali barevnou hudbu, zesilovace a ucil jsem je zvukarinu... 
Zaznamenáno
Mirek Čech
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



Provizorní řešení jsou většinou ty dlouho trvající


« Odpověď #12 kdy: 18.11.2015, 01:41 »

Na předcházející příspěvek musím navázat.
Z poslední zkušenosti z Chomutova zkušenosti vím, že neumí správně rozmotat kabel do shrnovačky jeřábu - kabel kruhového typu, takže se kroutí až se překroutí...
Udělat spojku na kabelu umí pouze s čokoládou, v lepším případě měřící kabel letují, ale mizerně. Nakonec to zabalí do izolačky. zle
Smršťovačky asi neznají...
Kabel použijí co je dostupný, ačkoliv do daného prostředí naprosto nevhodný...
Jo s mladýma, bude ještě práce....  Mrknutí

Vůbec se tomu nedivím já jsem sice z učňáku nějaký ten rok venku ale tedy nic proti vyučujícím,naučili nás teorii ale nic extra praktického když pominu základní zapojení vypínačů zásuvek a podobně takže po nástupu do zaměstnání do Vítkovic válcovna trub na elektroúdržbu jsem si připadal jak největší pitomec protože jsem v podstatě neuměl nic....
Měl jsem ale štěstí na spolupracovník y kteří mě toho spoustu naučili 
Zaznamenáno

Mirek
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.