Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Musí revizák znát vzorečky?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí revizák znát vzorečky?  (Přečteno 15136 krát)
ZeusMP
« kdy: 21.09.2015, 12:43 »



Právě si dělám kurz revizního technika a velice rád bych se optal těch, kteří mají praxi jako běžní revizáci, jak často při výchozích revizích potřebují vzorečky pro výpočty např. Impedance a pod.
Zda li to člověk musí hned ze začátku mít nalité v hlavě, nebo stačí umět vypočítat dle taháku.
Mám z toho totiž vítr.
Takových vzorečků jsem viděl naposledy na učňáku.
Zaznamenáno
Jiří Buben
*
Offline Offline



Revize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #1 kdy: 21.09.2015, 16:03 »

Ohmuv zákon snad ovládáte. Dobré je znát základní vzorce. Ty složitější si buď odvodíte, nebo použijete nějaký software. Ale neznat základní vzorce, to bych se musel studem propadnout.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 21.09.2015, 16:06 »


Právě si dělám kurz revizního technika a velice rád bych se optal těch, kteří mají praxi jako běžní revizáci, jak často při výchozích revizích potřebují vzorečky pro výpočty např. Impedance a pod.
Zda li to člověk musí hned ze začátku mít nalité v hlavě, nebo stačí umět vypočítat dle taháku.
Mám z toho totiž vítr.
Takových vzorečků jsem viděl naposledy na učňáku.

Někdy dají něco vypočítat při zkouškách...
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #3 kdy: 21.09.2015, 16:24 »

Tak ty základní vzorce by snad měl znát i každý elektrikář, natož RT.

Nejde přece o nic tak moc složitého.
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 21.09.2015, 19:57 »

Jestli chcete dělat revizního technika a neznáte výpočty, no toje tedy "hustý" a to jste eletrikář?
Ostuda, nebo jste provokatér..
Ale není se třeba divit, neznlot je běžná.
Můj kolega, který byl přes výbuchy svého času mým  učitelem v Brně, dnes už osmdesátník stále vitální a dovede odvodit to co mnozí vysokoškoláci neumí, se onehdá zúčastnil maturit na elektrotechnic ké průmyslovce v Brně (záměrně neuvádím název školy).
Na doplňující otázku z deseti maturantů co je to Ohmův zákon uvedli:
8 maturantů nevědělo co to vůbec je za zákon
2 maturanti o něm něco slyšeli, ale víc jim to neříká. Udajně něco o proudu a napětí.
Na další otázku co budete dělat v oboru?
"Potřebujeme jen papír, že máme středoškolské vzdělání, budeme dělat managery, nebo se přihlásíme na vysokou".
Když mně to říkal, zaplakal jsem.
Zaznamenáno
IM
« Odpověď #5 kdy: 21.09.2015, 22:22 »


Právě si dělám kurz revizního technika a velice rád bych se optal těch, kteří mají praxi jako běžní revizáci, jak často při výchozích revizích potřebují vzorečky pro výpočty např. Impedance a pod.
A co byste jinak chtěl revidovat? Barvu kabelů a počet drátů v nich?  Škleb
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 21.09.2015, 22:50 »

Docela silné kafe. A vedle se vedle někteří pohoršují nad tím, že topenář (nedejbože jiné národnosti) by mohl mít právo připojit kabel do kotle...
Zaznamenáno
Patrik Mlynar
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 21.09.2015, 23:06 »

Su vzorce a vzorce. Tiez nesypem z hlavy vypocty prechodovych dejov v striedavom obvode a Laplaceove transformacie, ani impedancie dlhych vedeni. Kto to uci alebo sa to uci, ten to vie sypat. V kazdodennej praxi je to malo pouzivane a vela veci riesi teraz aj simulacny software.

Nieco ine je nezratat si v hlave alebo na kalkulacke, aky asi prud mam cakat na na kliestovom ampermetri, ked mam elektrokotol 6 kW.

Ohmov zakon je zaklad.
Zaznamenáno

Miestny elektrotaliban zacne citovat svate normy  ....
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #8 kdy: 22.09.2015, 06:46 »

Docela silné kafe. A vedle se vedle někteří pohoršují nad tím, že topenář (nedejbože jiné národnosti) by mohl mít právo připojit kabel do kotle...

Mluvíte mi z duše  Palec vzhůru
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 22.09.2015, 07:03 »

Ale notak kolegové, nevím jak vy ale když zde někdo z vědečtěji zaměřených uvede nějaký ten složitější vzorec tak to taky čtu jak recept na polívku, že bych byl jediný tanecek
Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 22.09.2015, 07:29 »

Ale notak kolegové, nevím jak vy ale když zde někdo z vědečtěji zaměřených uvede nějaký ten složitější vzorec tak to taky čtu jak recept na polívku, že bych byl jediný tanecek

Tak jasně, ale ten, kdo neumí z hlavy postup, jak
1. spočítat proudy z napětí, příkonu a účiníku
2. sloučit proudy několika obvodů
3. vypočítat napětí několika baterek v sérii
4. spočítat úbytek napětí na vedení a určit s ohledem na něj minimální průřez vedení
5. vypočítat odpor vlákna svítící tepelné koule
6. spočítat proud cívkou nebo kondíkem ve střídavým obvodu
7. spočítat ztrátový výkon
8. spočítat výkon v 3f síti (D/Y)
9. ověřit, že sedí hodnota jističe/pojistky podle impedance smyčky
10. spočítat základní věci na trafu, jako kolik si vezme na primáru trafo 400/24V, když ze sekundáru potáhnu 1,5A a kolik VA mám v obchodě požadovat

by měl automaticky skončit na úrovni §4. Bez ohledu na to, jakou má specializaci  podivej
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 22.09.2015, 07:40 »

Tak to by se moc vyšších paragrafů za rok nevydalo tanecek
Hlavně si nehrejme na to že na našem bryndáčku byl místo kytičky vyšit Ohmák tanecek
Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 22.09.2015, 07:42 »

Nic neumím, ale chci být revizní ...  

To je odvaha, počkejte, až se omylem stanete RT a nějaký šikovný elektrikář, který umí, ale není RT z vás udělá před zákazníky blbce.

Základní vzorce je třeba znát a umět používat. Nikdo ovšem nemůže dnes vědět všechno, takže některé speciality je třeba umět najít v literatuře a vědět jak a na co je použít. V dnešní době pomáhají mnohé počítačové programy, ty je však také třeba umět používat a umět alespoň přibližně zkontrolovat, zda jsme mylným zadáním nedostali nesmyslné výsledky.

Nechápu, jak se chcete naučit poměrně hodně nezáživných věcí z norem, když se neumíte naučit vzorce, které mají logiku - alespoň ty běžné. Fůra potřebných vzorců je obyčejná trojčlenka a lze si je zapamatovat snadno i podle praktických zkušeností.
Pokud jste se vyučil, tak chápu, že v rámci výuky byla teorie méně rozvinutá, než pokud byste studoval průmyslovku, ovšem hříchy z mládí je třeba dohnat.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Pavel Mužík_
OSVČ - technický poradce, soudní znalec
*
Offline Offline



Normy ano, ale bez kvalifikace a přemýšlení ??


« Odpověď #13 kdy: 22.09.2015, 08:56 »

Ale pánové, to je přeci výsledek toho, jak jsou zkoušky revizních techniků prováděné. Rozhodující je odpapouškovat texty norem a zakroužkovat správné odpovědi. Že by snad měl RT chápat, proč takový požadavek v normě je (myslím tím hlavně požadavky, týkající se bezpečnosti),  a z toho si i vyvodit jako závěr, jak případný nedostatek uvést do revizní zprávy (tedy jakou připustit lhůtu k odstranění nedostatků, jaká navrhnout náhradní opatření apod.),  to po něm nikdo nechce. Tak se nedivte.
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 22.09.2015, 08:57 »

Na střední škole jsme měli paní profesorku, která tak trochu předběhla dobu.
někdy kolem roku 1980 ještě netušila jaké možnosti nám dá internet, ale už tenkrát tvrdila, že "...není nutné mít v hlavě muzeum čísel a informací, je třeba mít základní přehled a vědět kde si najdu to, co potřebuji jen občas..."

Ono to s těmi vzorečky bude podobné.
Ohmův zákon je snad základ, o kterém nebudeme diskutovat, nějaké vztahy pro paralelní a sériové řazení zdrojů nebo spotřebičů jsou také základ, něco o vztahu mezi fázovým a sdruženým napětím, mezi efektivní a špičkovou hodnotou by snad měl znát i "běžný elektrikář"...

Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 22.09.2015, 09:24 »

Tak to by se moc vyšších paragrafů za rok nevydalo tanecek
Hlavně si nehrejme na to že na našem bryndáčku byl místo kytičky vyšit Ohmák tanecek

Klidně ať se nevydává žádný. Aspoň to zvedne standard školství pár centimetrů nade dno.

Elektrika není vidět, dá e pozorovat jenom nepřímo (voltmetrem, ampérmetrem,...) nebo podle projevů (ohořelá mrtvola). Z pár čísel na měřáku musíme pochopit, co se tam vlastně děje. K tomu musíme vědět, co ty čísla znamenají, jak k nim ten měřák došel (jestli sedí) a jaký je mezi nima vztah. Přes to nejede vlak. podivej

Kdo to nezvládne, ten by se měl poohlídnout po jiným oboru. Řidič taky nedostane papíry, když neumí dopravní značky...

--------

A neříkám,,  že jsem měl Kirchhoffa vyšitýho na plínce. Na tohle jsem měl dobrýho učitele na střední. Vyfasovali jsme ho ve druháku. Celý druhák na jedičku uměl bůh, na dvojku ministr školství, na trojku ředitel, na čtyřku ti nejlepší  nás. Kdo chtěl přežít, musel umět na konci druháku základy jak když bičem mrská. Písemka kdykoliv na cokoliv. Ještě nedávno se mě zdálo, jak mě dusí na výpočet jakosti rezonančního obvodu  Smích

Ve třeťáku už byl v pohodě. Písemek ubylo, ale trval na tom, že co probral, to jsme museli umět vysvětlit, jak to funguje a nějak odvodit vzoreček (bez základů z druháku by to nešlo).

Ve čtvrťáku už to jenom upřesňoval a doháněl, co bylo v osnovách a co měl za nepodstatný blbosti, co si v praxi nikdo nepamatuje, ale mohlo by se to hodit u maturity. To už jsme s ním chodili i do hospody...  Úsměv Neměl důvod nebýt v pohodě, to podstatný jsme uměli.
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
zerotest
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 22.09.2015, 13:42 »

To: ZeusMP - Posláno: Včera v 12:43
Ignorujte ty, co vám sdělují, že jste , ,hloupý,,  na RT. Možná hodnotí všechny podle sebe.
Vzorce ke zkouškám je dobré znát alespoň ty základní. Najdete je v jakýchkoliv (elektro) technických tabulkách nebo je dobré hledat sešity ze střední školy nebo učiliště pokud je máte - tam totiž najdete i výpočty a třeba i poznámky. 
Z těch základních vzorců by to měli být alespoň Ohmův zákon, zákony pana Kirchhoffa, možná zákon pánů Joule a Lenze a další.
Základem je i pochopení například vztahu odporu a vodivosti, výkonů P, S, Q...
Nemyslete si, že se je všechny naučíte nazpaměť a ještě je budete perfektně umět používat v terénu.
Ke zkouškám je pak důležité se naučit testy a elektrotechnic ké základy.
Určitě to zvládnete. V jiné diskusi jsem se dověděl, že mých 6,5 roku studia a 30 praxe lze nahradit 12 hodinami rekvalifikace.  Pláč Pláč Pláč
Zaznamenáno
Žvak Petr
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 22.09.2015, 14:41 »

Klidně ať se nevydává žádný. Aspoň to zvedne standard školství pár centimetrů nade dno.

Elektrika není vidět, dá e pozorovat jenom nepřímo (voltmetrem, ampérmetrem,...) nebo podle projevů (ohořelá mrtvola). Z pár čísel na měřáku musíme pochopit, co se tam vlastně děje. K tomu musíme vědět, co ty čísla znamenají, jak k nim ten měřák došel (jestli sedí) a jaký je mezi nima vztah. Přes to nejede vlak. podivej

Kdo to nezvládne, ten by se měl poohlídnout po jiným oboru. Řidič taky nedostane papíry, když neumí dopravní značky...

--------

A neříkám,,  že jsem měl Kirchhoffa vyšitýho na plínce. Na tohle jsem měl dobrýho učitele na střední. Vyfasovali jsme ho ve druháku. Celý druhák na jedičku uměl bůh, na dvojku ministr školství, na trojku ředitel, na čtyřku ti nejlepší  nás. Kdo chtěl přežít, musel umět na konci druháku základy jak když bičem mrská. Písemka kdykoliv na cokoliv. Ještě nedávno se mě zdálo, jak mě dusí na výpočet jakosti rezonančního obvodu  Smích

Ve třeťáku už byl v pohodě. Písemek ubylo, ale trval na tom, že co probral, to jsme museli umět vysvětlit, jak to funguje a nějak odvodit vzoreček (bez základů z druháku by to nešlo).

Ve čtvrťáku už to jenom upřesňoval a doháněl, co bylo v osnovách a co měl za nepodstatný blbosti, co si v praxi nikdo nepamatuje, ale mohlo by se to hodit u maturity. To už jsme s ním chodili i do hospody...  Úsměv Neměl důvod nebýt v pohodě, to podstatný jsme uměli.
Ten váš učitel podle toho, co píšete známkoval podle zajímavého systému.
Musel být na konci roku dost bohatý.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.