Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Proč jistič 10A při přepnutí na zapnuto nezapne, ale vypne i přívodní fázi?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč jistič 10A při přepnutí na zapnuto nezapne, ale vypne i přívodní fázi?  (Přečteno 14298 krát)
zvolf
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 30.08.2015, 22:52 »

K jističi 10A jsem zkontroloval přívodní fázi-v pořádku. Po přepnutí do polohy zapnuto
jistič nezapne, ale zmizí i přívodní fáze / měřeno "tužkovým" měřidlem- doutnavkou/.
Po přepnutí do polohy jističe "vypnuto" se "fázovka" na přívodu k jističi opět rozsvítí. Zkoušel jsem měnit i jističe, abych vyloučil jejich závadu, ale výsledek je vždy stejný.
Rozvody na chatě jsou staré 30let /AL/,  ale dosud  vše fungovalo bez závad.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 31.08.2015, 07:58 »

měřeno "tužkovým" měřidlem- doutnavkou

A kolik jste naměříl? 30, 130 nebo 230?  Smích Smích Smích Smích Smích

Tohle chce mít na místě někoho, kdo elektrice rozumí. To vy nejste, pokud měříte doutnavkou  podivej

A zbytečně to neoddalujte, protože jestli to je to, co si myslím že to je, tak jste právě dostal poslední výstrahu před výjezdem hasičů  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #2 kdy: 31.08.2015, 08:09 »



.............. ..... jestli to je to, co si myslím že to je, tak jste právě dostal poslední výstrahu před výjezdem hasičů  podivej

Jestli je to, co si myslím, tak právě dostáváte poslední výstrahu před rychlým, ale bolestivým ukončením svého života na této planetě.
Nemíním zde rozepisovat možnosti závad. Tyto zjistí a odstraní elektrikář, kterého si zavoláte.
A opravdu spěchejte!
Jed pravděpodobně ( 98%) o vážnou závadu ohrožující zdraví osob, které se budou pohybovat v chatě a jejím okolí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 31.08.2015, 08:13 »

Myslím, že mě napadají podobné možnosti závad jako kolegu Pavla.
Vypnout, nezapínat, zavolat někoho,kdo má "lepší techniku než zkoušečka" a nějaké znalosti a zkušenosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
zvolf
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 31.08.2015, 12:52 »

Děkuji. Nešlo by  pro mne zkonkretizovat onu pravděpodobnou příčinu stavu, popsaného v dotazu, když se na ní všichni odpovídající v podstatě shodují? Do návštěvy elektrikáře, jehož návštěva byla domluvena již v červenci, ale zatím jsem v pořadí /?/,  mám trvale vypnutý tento jistič světelného obvodu, ale při návštěvě chaty mám zapnutý jistič zásuvkového obvodu, napojený na 2.fázi z třífázového přívodu. Je i v tom nějaký problém?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #5 kdy: 31.08.2015, 13:15 »

Ano, je v tom problém.

Předpokládám, že elektrotechnic ká kvalifikace šla jen kolem vás a to dosti velkým obloukem. Pochopte, vy se nemáte v elektroinstala ci co hrabat. Závada většinou nesmrdí jako u plynu, neteče jako voda, ale bez jakéhokoli náznaku chytne a už nepustí.

Nevěřím, že máte ve vašem okolí jen jednoho elektrikáře. Myslím, že jen mlžíte, nechcete elektrikáře zaplatit a myslíte si, že závadu odstraníte sám.

Věřte mi, celý problém není jen o místním odstranění možné závady. Ve vašem případě jde o poměrně starou elektroinstala ci, která je provedena ještě v Al a být vámi, vyndám z peněženky nějakou tu korunu a pozvu si revizního technika.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 31.08.2015, 13:19 »

Nešlo, bez měření není řešení. Zkušenost říká, co by to mohlo být a s jakou pravděpodobnos tí, ale neřekne, co přesně vyměnit.

Nepoužívejte rozhodně 3f spotřebiče a nic, co je na postižené fázi. Zbytek je jenom na vaše riziko.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 31.08.2015, 13:22 »

To, že se chová jeden okruh tak jak popisujete, naznačuje mimo jiné na nějaký špatný spoj.
A může to být počátek "rozpadajícího se spoje",  který by mohl způsobit i nějaký vážný úraz elektrickým proudem nebo požár.

U člověka,který dokáže formulovat dotaz jako vy, nepředpokládám, že když mu začnu popisovat jak začít od HDS s kontrolou impedance smyčky, že by měl schopnosti a vybavení pro takovou činnost.
A takové nějaké kutilské zásahy, nějak rejpnu, ono se to zlepší, tak uvidíme co to vydrží, co to bude dělat dál, to je úplně špatně a nechci k takovým riskantním činnostem někoho nabádat.  
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
zvolf
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 31.08.2015, 14:12 »

V poučení o vedení diskuse jsem se dočetl, že se mám vyvarovat emotivních výrazů a striktně se držet technické podstaty problému. Domníval jsem se, že totéž mají dodržovat i lektoři.
U pana Horského jsem se kromě osobního osočování žádnou konkrétní odbornou informaci o příčině stavu nedozvěděl.
Nikde jsem ani náznakem nežádal o technický postup pro opravu svépomocí.
Ještě tedy jednou:
- Je možno uvést nějakou pravděpodobnou příčinu /kromě rozpadajícího se spoje/,
  která by vysvětlovala můj původní dotaz s připojeným doplňujícím komentářem?
- Mohu do návštěvy odborníka používat zásuvkový obvod, připojený na jinou fázi
  třífázového přívodu a jištěného jističem 16A?               
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 31.08.2015, 14:24 »

Omlouvám se za trochu nestandardní citaci:

...
U pana Horského Pavla si dovolí provokovat jen ti, co ho nepotkali osobně... Smích
Nikde jsem ani náznakem nežádal o technický postup pro opravu svépomocí.
Ještě tedy jednou:
- Je možno uvést nějakou pravděpodobnou příčinu tak žádáte nebo nežádáte radu? /kromě rozpadajícího se spoje/,
  která by vysvětlovala můj původní dotaz s připojeným doplňujícím komentářem?
- Mohu do návštěvy odborníka používat zásuvkový obvod, připojený na jinou fázi
  třífázového přívodu a jištěného jističem 16A?
vzhledem k tomu, že "první závada" může být počátkem něčeho, co bude pokračovat zhoršením funkce nebo bezpečnosti dalších okruhů, jako RT, který zná skutečný stav jen z vyprávění, vám provoz okruhu nemám možnost ani právo zakázat, ale nečekejte, že vám provoz doporučím!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Daniel Hudzík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 31.08.2015, 14:36 »

Aku radu si predstavujete?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Byť blbcom nie je chyba, ale ostat nim áno.
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #11 kdy: 31.08.2015, 14:55 »


U pana Horského jsem se kromě osobního osočování žádnou konkrétní odbornou informaci o příčině stavu nedozvěděl.
            

Nemyslím si, že by konstatování, že nejste elektrikář bylo nějak urážlivé.
Pokud vás urazilo to, že jsem vás nařknul ze šetření a odhodlání si vše laicky opravit sám, omlouvám se.....i když tato omluva nemění můj postoj k vašemu problému.


- Je možno uvést nějakou pravděpodobnou příčinu /kromě rozpadajícího se spoje/,
  která by vysvětlovala můj původní dotaz s připojeným doplňujícím komentářem?
             

A proč?
Toto vám sdělí přivolaný elektrikář na místě. O to byste se měl zajímat a ne o nějaké domněnky. A věřte, že více jak domněnka z internetové diskuse prostě vzejít nemůže.

- Mohu do návštěvy odborníka používat zásuvkový obvod, připojený na jinou fázi
  třífázového přívodu a jištěného jističem 16A?               

Jelikož nikdo z nás nezná přesnou závadu, důrazně nedoporučuji užívat kompletní elektroinstala ci do příjezdu odborníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 31.08.2015, 15:29 »

Já přesto jednu radu tazateli dám, protože se jedná o dost starou instalaci na chatě, může být problém v jističi u elektroměru (který je s velkou pravděpodobnos tí venku, u chat se s výstavbou elektroměrných pilířů v oplocení začínalo již v 70. létech),  který je možná stejně starý jako instalace a zub času spolu s povětrnostními podmínkami, změnami teploty  atd. ho mohl nahlodat. Vypněte všechny jističe v chatě a hlavní jistič několikrát vypněte a zapněte. Pokud to náhodou pomůže, nebo se situace zhorší, je jistič vadný. Na jeho výměnu pozvěte elektrikáře a na případné hledání závady v instalaci domku též.

P.S. Pokud náhodou máte digitální elměr vyrobený ZPA, najdete na displai svítit L1 L2 L3, pokud bude některé označení fáze chybět, tak už vám nepřichází ani na elměr.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
zvolf
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 31.08.2015, 15:56 »

Děkuji všem, kteří si našli čas a odpověděli. Dovedu si představit, že mnoho z vás
už odpovídalo i na různé pochybné dotazy a že z toho může pramenit i určitá
částečná předpojatost k některým typům otázek, za kterými se může skrývat
i neupřímnost. Nevím, jestli mi toto vlákno dá možnost popsat skutečný stav zjištění příčiny a odstranění problému po návštěvě revizního technika, který se mi ohlásil na tento čtvrtek, nevím ani, jestli by o to měl vůbec někdo z vás zájem a jestli je to na tomto fóru zvykem...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #14 kdy: 31.08.2015, 16:30 »

Samozřejmě to sem pak dejte, zvědavost je druhé jméno elektrikářovo.

A nezlobte se na ně, vámi popisovaný problém může být složitější než se zdá. Kdo běhal dvě hodiny s rychlovarnou konvicí a voltmetrem, aby nakonec našel upadlé PENko jinde, než by čekal, nemá v konání laika důvěru.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
IM
« Odpověď #15 kdy: 31.08.2015, 17:42 »

Pokud ta "fáze",  zjištěná doutnavkou, mizí po zapnutí jističe, není to fáze, ale pravděpodobně naindukované napětí odjinud.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hugo K.
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 31.08.2015, 17:59 »

Myslím, že chyba je v použití zkoušečky tohoto typu.
Starou dobrou vadasku s elmagnetem jen tak něco nenahradí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 31.08.2015, 21:17 »

Pokud ta "fáze",  zjištěná doutnavkou, mizí po zapnutí jističe, není to fáze, ale pravděpodobně naindukované napětí odjinud.
S velkou pravděpodobnos tí ano, ale už jsem zažil "chatičku na konci světa",  kde se podařilo udělat při výměně žárovky zkrat v objímce. Když se zapnul vypínač, zhaslo světlo ve druhé místnosti a jistič (IJV6) vypadl až po pár desítkách vteřin...
Kromě vyšší impedance na přívodu tam bylo na Al rozvodu pár pěkných přechoďáčků...
Proto v někerých případech nechci radit moc konkrétně, když jsem to neviděl, neosahal, neoměřil,...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

 Postačí výměna jističe při jeho častém vyhazování na stejně velký ale nový?
 Proč mi vyhazuje mikrovlnka jistič?
 Proč mi nejde vrátit jistič do původní polohy?
 Proč mi při zkratu vypadává jistič i u elektroměru?
 Je dobrou investicí pro druhý byt instalace nového obvodu?
 Proč je hodnota jisticu v bytě vyšší než v hlavním rozvaděči?
 Proč nám stále vypadává hlavní jistič paneláku?
 Po vyhození jističe nefunguje v koupelně infrazářič a světlo nad umyvadlem.
 Jaký potřebuju jistič v rozvaděči pro CO s odběrem 22A?
 Jak předejít vybavování hlavního jističe po výpadku napájení?
 Proč zapnutí proudového chrániče způsobí vypadení jističe?
 Proč mi při obnově dodávky elektřiny vypínají jističe?
 Jak vyřešit, aby nevypínal hlavní jistič po každém zapnutí hl. vypínače?
 Proč jistič vypne, když začne pračka ohřívat vodu?
 Není jistič 25A za hlavním 10A špatná volba elektrikářem?
 Proč u rodinného domu vybavuje nepravidelně hlavní jistič?
 Proč se mi přepálila pojistka v HDS?
 Proč mi vypadává hlavní jistič, když podružné jističe drží?
 Jak zabránit tomu, aby trouba vyhazovala hlavní jistič bytu?
 Proč se mi jedna ze tří keramických pojistech občas přepálí?
 Nejde mi natáhnout jistič, je vadný?
 Proč mi u nové instalace při prasknutí žárovky vypadne hlavní jistič?
 Vypadl hlavní jistič, po nahození jde jen část sporáku. Co s tím?
 Mohu sám provést výměnu keramické pojistky v panelákovém bytě?
 Proč mi při pouhém zapojení PC ve stanby režimu vybavuje jistič?
 Prečo vyhadzuje svetelný okruh istič po prvom občas aj po druhom nahodení?
 Samovolne vypina a zapina elekrika v byte, istice nevyhodi, Kde môže byť chyba?
 Proč vyhazuje jistič a po nahození není v okruhu napětí?
 Proč vybaví jistič jednoho okruhu na jedné zásuvce a na ostatních ne?
 Proč neustále vypadává hlavní jistič a přes to svítí některé obvody?
 Prečo stále vypína istič pri pripojení akéhokoľvek spotrebiča?
 Proč mi vysavač 1500W shazuje 6A jistič?
 Co vše může způsobovat vybavování chrániče?
 Může být nepravidelná funkce vypínací spouště způsobená její závadou?
 Ako postupovať keď zváračka BEZ PP124.21 vyhadzuje istič?
 Proč vypadává jistič při zapnutí mikrovlnky?
 Proč vypadává hlavní jistič ,když pracovníci čez odpojí celou ulici?
 Proč spotřebič vyhazuje 3 jističe najednou?
 Prečo domáce kino občas vyhodí istič?
 Proč po 2 letech po montáži svítidla vyhazují jističe?
 Co může způsobit náhodné vybavení hlavního jističe ?
 Vydrží jistič standardního panelákového bytu ještě varnou desku navíc?
 Proč vypadává jistič a pojistka světla?
 Proč mi nová mikrovlnka vyhazuje jistič 16A?
 Proč mi neustále vypadává hlavní jistič?
 Může být elektrická trouba vadná když vyhazuje hlavní jistič?
 Proč se po výměně elektroměru vypíná hlavní jistič občas sám?
 Jak rozjet wapku 6 7,4kW 14,5A na 25A jističi typu myslim B nebo C?
 Proč dochází k výpadku hlavního jističe v rozvaděči RD?

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.068 sekund, 23 dotazů.