{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Máte nějaké postřehy z praxe, ohledně škod po úderu blesku?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Máte nějaké postřehy z praxe, ohledně škod po úderu blesku?  (Přečteno 4385 krát)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« kdy: 20.08.2015, 17:48 »

Dnes.
Oprava osvětlení společných prostor bytového domu v Praze. Spadlej jistič v rozvaděči ve sklepě a vybouchanejch cca 20 žárovek. Ve dvou světlech, očazené a připálené vodiče.
Jako nejpravděpodob nější příčina, i vzhledem k tomu kdy se to stalo, je úder blesku do hromosvodu domu. Zároveň s tím byly dnes vyměněny některé modemy od UPC v domě.
Podle předběžné prohlídky, nedostatečná vzdálenost mezi svodem a instalací společných prostor, uvnitř domu. Uvidíme, jestli se to po schůzi vlastníků začne nějak řešit, nebo se to nechá být s tím, že je to poprvé a snad se to nebude opakovat. Dám pak vědět i když osobně čekám tu druhou variantu. Možná až tak po druhé, třetí… škodě, to začnou řešit.  Mrknutí

Druhé dnešní zastavení byla chata nedaleko Zásmuk. Krásné prostředí a cca 5 chalup u lesa. Stromy vyšší a osada nestojí přímo na kopci. Dům nemá hromosvod. Ale nejpravděpodob nější cesta bleskového proudu, byla po vrchním vedení nn k domům.  I vzhledem k tomu, jak se to v domě projevilo. Vypadané jističe, chránič a poškozené spotřebiče, za ca 40-50 tisKč.
Brzo se začne pracovat na návrhu řešení.  Úsměv

Máte podobné zážitky z letošních bouřek? Také jste řešili něco podobného?  Super!  Podělte se o své zkušenosti
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz , revize@fraja.cz , tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #1 kdy: 20.08.2015, 21:53 »

Z "letošních" bouřek v podstatě ne, naší oblasti se docela vyhnuly silnější bouřky...
Vím o nějakém modemu, ale to nebylo po úderu do objektu, ale když vede jeden přívod (nn) do domu z jedné strany, telefonní linka vzduchem z druhé strany, tak ten rozdíl potenciálů mezi "dvéma vedeními" si prostě někde přeskočil...

Z minulosti vím o požáru, který s jistou pravděpodobnos tí zavinila "přepěťovka D ve vícenásobné zásuvce", ale jak jsem se o to začal trochu zajímat, "někdo" vyhlásil informační embargo
Ještě více zpátky - dům přežil, nějaká elektronika šla "do šrotu", blesk si našel CB anténu, z cívky v patě se stala "Céčka rozházená po okolí".
Ještě zpátky - jeden dům s hromosvodem "model ESČ1950" - přeskok z hromosvodu na zábradlí, elektrickou přípojku, poškozené různé spotřebiče včetně TV, která byla vypnutá vypínačem (co to je pro blesk těch pár mm)
A ještě zpátky, to jsem byl malý. Jeden dům dostal zásah bleskem, dráty rozvodu nn vytrhané ze zdi i s povlakovými trukami. Tenkrát mluvili o kulovém blesku, já si umím představit že by to dákázal "každý větší blesk".
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline
« Odpověď #2 kdy: 20.08.2015, 22:01 »

jj, u potenciálního zákazníka, úder (zřejmě boční) do sousedovy antény, protože očití svědkové viděli úder mezi domy, u potenciálního zákazníka "jen" vypálená IP kamera na rohu domu (nejblíže k údajnému úderu), vypálené záznamové zařízení, ale jen pro jeden kanál. Zřejmě taky boční úder - kamera mimo ochranný prostor hromosvodu (podle 62305). Aktuálně se řeší (teda leží to na stole a čeká na řešení) doplnění hromosvodu nma přístavbu, kteoru se před pěti lety nikdo nezabýval (hromosvodem), doplnění hromosvodu cca 13 let starého na aktuální stav aby pokud možno vyhověl i 62305, (co si budem vykládat, kdyby vyhověl 341390, tak by se udělalo pár drobných úprav jako oddálený jímač na anténě a bylo by).  Dál bude následovat podrobnější prohlídka objektu a návrh na svodiče.

Tady mě překvapila jedna věc, a to že dostal doporučení na mě vč. kontaktu od člověka, kterého vůbec neznám.

Starší případ:
po úderu vypálená elektronika, vypálený nějaký světla, škoda kolem 120tKč. Nedoržení dostatečné vzdálenosti, bez svodičů, ..... Zajímalo ho proč k tomu došlo. Ale protože pojišťovna platila a plnění nekrátila, tak žádné úpravy...
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak to že, spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Buben
*
Offline OfflineRevize a údržba elektrických zařízení a strojů


WWW
« Odpověď #3 kdy: 21.08.2015, 05:48 »

Letos zatím nic, ale před pár lety po opravdu silné bouřce nefunkční měřicí rám pro dřevěnou kulatinu. Po otevření rozvaděče s řídící elektronikou byl cítit nechvalně silný pach takzvaného "ampéraku".
Na první pohled očazená deska plošného spoje a doslova explozí zničený čip řídící jednotky. Cel= zařízené umístěné ve venkovním prostoru na výrobní lince a v kovovém obalu. Bohužel svodiče nenasazeny, tudíž je jasné odkud přepětí přiběhlo. Škoda na vlastním zařízení dosti vysoká a následná škoda v podobě ztrát ve výrobě jejíž výši neznám, ale linka stála 1,5 dne.
Zaznamenáno

Revizní technik E2/A
Údržba a opravy elektrických zařízení strojů, průmyslových elektroinstala cí a hromosvodů.
Dřevozpracujíc í průmysl a prostory se zvýšeným nebezpečím požárů.
Stále se učím.....
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 21.08.2015, 07:00 »

Osobně jsem řešil poměrně dost podobných škod v minulosti. Od vypálené elektroniky, rozvaděčů, nebo zásuvek a vypínačů. V jednom domě bylo dokonce vidět, kudy vedou/vedly kabely ve zdi.

Jen mě překvapilo to, že se mi sešly dvě takovéto závady najednou po pád dnech plných deště a bouřek.
Navíc krásnej příklad toho, že mít hromosvod, ještě nemusí znamenat být ochráněn, pokud se na něm podepíšou ignoranti
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz , revize@fraja.cz , tel: 728171585
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline
« Odpověď #5 kdy: 21.08.2015, 07:04 »

Větší hotel, v noci bouřka a ráno ze 4 výtahů funkční 1, vadné jejich měniče. Nějaké LCD TV a osvětlení /hlavně NO moduly/ se neřeší, vše opraveno a vyměněno v rámci údržby......
Přepěťovky instalovány špatně, jeden jímač dokonce prochází skrz direktory YAGI antény, plynové potrubí na střeše je připojeno na vedení svorkami přes barvu......
Zaznamenáno
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline
« Odpověď #6 kdy: 21.08.2015, 07:12 »

Rodinný domek blízko letiště, plně rekonstruovaný bez hromosvodu /zbytečnost, vedle je letiště, u domu je přeci vysoký strom, nikdy zde neudeřilo...../, zásah do antény, svodem se vše dostalo na plechovou střechu, při úderu v domě pouze 1 člověk, druhý stál blízko okapového svodu.
Výsledek propálená střecha, zničený plynový kotel a jeho el. připojení, poškozený server, router a další elektronika, v rozvaděči připáleno několik jističů, v dome několik poškození hlavně zásuvkového vedení. O dalších závadách jestli nějaká byla jsem se už nedozvěděl.
Blesk naštěstí jen prošel.
Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline
« Odpověď #7 kdy: 21.08.2015, 09:51 »

Přidám pár let starý obrázek kompenzace na venkovní BTS 22/04kV.
Kondík roztržen jak pytlík od brambůrek. Všimněte si, jak je vyduté horní víku. To zafungoval odpojovač přívodu, bohužel to nestihl dost rychle.


* KO Kondík.JPG (95.61 KB, 1408x1056 - prohlédnuto 737 krát.)
Zaznamenáno

Václav Kalina DC
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 21.08.2015, 12:50 »

Řeším tak 60x do roka v létě. Z 90 procent vždy LEMP po telefonním vedení a nejčastěji u vodojemů a benzinek . Vždy odejde dsl port na routeru a občas jsou i zpečené dráty tel. přípojky. Destrukci telekomunikačn í technologie jsem za 15 let viděl jen 3x. Zajímavé je, že Mikrovlná technologie to vydrží téměř vždy, a o tom, jak jak provedené LPS se raději nebudu zmiňovat. Z SPD vždy tak max Cčko na přívodu za elektroměrem.  Jendou jsem zažil přímý úder v kempu na Kamencovém jezeře v Chomutově do stromu. Stál jsem cca tak 15m od onoho stromu a držel se kovové konstrukce altánu. Ránu jsem dostal asi tak jako když si hrábnu na fázi v suchém prostředí (bylo to v pohodě) Ze stanu pod stromem vyběhla baba v šoku. Na sromě docela slušně vypálená trasa blesku a z dvou aut co byly pod stromem nastartovalo pouze jedno - ten červenej fiat to nerozdejchal. Teď si nejsem úplně jistej, ale myslím, že ten blesk praštil ještě podle starý normy  Škleb


* Obraz009.jpg (515.99 KB, 1280x1024 - prohlédnuto 507 krát.)

* Obraz010.jpg (595.85 KB, 1280x1024 - prohlédnuto 373 krát.)

* Obraz011.jpg (601.3 KB, 1280x1024 - prohlédnuto 279 krát.)

* Obraz014.jpg (548.12 KB, 1280x1024 - prohlédnuto 369 krát.)

* Obraz012.jpg (502.66 KB, 1280x1024 - prohlédnuto 317 krát.)
Zaznamenáno

Senior specialista provozu sítí a systémů T-Mobile Czech a.s.
Revizní technik EZ-E2A
Radim Strycharski
*
Offline Offline
« Odpověď #9 kdy: 21.08.2015, 17:32 »

Blesk udeřil do dvou kabelů na boku 20 metrů vysoké osvětlovací věže pod plošinu. Svědci viděli krátce trvající plamen. Ty dvě krabičky Acidur jsou po opravě na postižených místech.


* DSC_0088_1.jpg (266.38 KB, 1024x757 - prohlédnuto 326 krát.)
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Myslíte, že hromosvod pomůže ? Proč se ten blesk choval tak divně ?
 Lze blesk předpovědět?
 Proč chalupář zemřel zásahem blesku když byl v ochranné zóně hromosvodu?
 Proč chalupář zemřel zásahem blesku když byl v ochranné zóně hromosvodu? II.
 Co říkáte na blesk vysokorychlostní kamerou?
 Je možné dokázat konkrétní škody po úderu blesku?
 Jak řešit umístění rozvaděče na mostovém jeřábu z hlediska ochrany před bleskem?
 Jsou po úderu blesku do hromosvodu znatelné stopy průchodu bleskového proudu?
 Jak se rozdělí bleskový proud při přímém úderu blesku do jímače?
 Co představuje poměr T1-doba čela a T2- doba půl týlu dle ČSN EN 62305-1 ?
 Může uhodit blesk do jednoho místa hned třikrát?
 Opravdu může měřicí přístroj simulovat blesk?
 Ako spravne chranit tento typ kominu proti blesku?
 Jak chránit el. instalaci před bleskem do blízkého stožáru?
 Jaký má význam vypnutí hlavního vypínače uvnitř domu za bouřky?
 Co se děje s bleskem v zemi?
 OBO: Katalog systémů ochrany před transientními jevy TBS
 Jak ochránit plechovou buňku před bleskem?
 Sejmul chlapíka blesk opravdu?
 Jak pomůže "měděný svod" před bleskem (kulovým)?
 Jak také dokáže bouřka potrápit ty, kteří nám během jejího řádění pomáhají?
 Čo znamená údaj 8/20 μs alebo 10/350 μs?
 Je blesk přírodní elektrostatický výboj jev nebo jen elektrický jev?
 DEHN: Je možná unifikace ochrany před bleskem?
 Je blesk opravdu nevyzpytatelný?
 Znáte zařízení k monitorování události na hromosvodu?
 Přehled škod co způsobil blesk 2012
 Co říkáte na tento rozbor jednoho úderu blesku do panelového domu?
 Sledujete blesky kolem vás?
 Kdo je podle vás vynálezce s hromosvodu velkým "H"? Diviš nebo Franklin?
 Už jste viděli zvláštně poškozený strom bleskem?
 Jak vzniká kulový blesk?
 Odvede hromosvod na sile výboje ze svého okolí a ochrání tak blíže stojící dům?
 Kde by mělo být provedeno ekvipotenciální pospojování proti blesku mezi částmi LPS a jinými vodivými
 Jaké riziko je povoleno u objektů s nebezpečím výbuchu v místech, kde údery blesku zahrnují ztráty n
 Kolikrát podle vás udeřil blesk do Strahovského kláštera za 12 měsíců?
 Urobili elektrikári ochranu plynárenského zariadenia pred bleskom dobre?
 Které potenciály vyrovnává přepěťová ochrana při úderu blesku do hromosvodu?
 DEHN: Svodiče přepětí pro zajištění bezpečnosti osob i majetku
 Byl příčinou požáru v Rovni odpojený svod hromosvodu?
 Proč uhodil blesk potřetí do přibližně stejného místa?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.249 sekund, 23 dotazů.