{{html imgtag}}

${perex}

${title}

${perex}

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!

+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak se vám líbí mé opravy pojistek?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Poslat téma Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Jak se vám líbí mé opravy pojistek?  (Přečteno 6474 krát)
Batik
Neverifikovaný uživatel @1

« kdy: 10.08.2015, 16:54 »

Zajímavé téma, bolí mě záda a tak jsem doma a čučím na internet a tak nějak mě napadlo jak je to s opravováním pojistek internet ani stréček gůůgel nic, žádné kloudné odpovědi nebo vysvětlení proč ne, zato samé přísné zákazy a mě jak se něco zakazuje tak just mě to víc zajímá, a musím tomu přijít na kloub, jelikož mě elektřina zajímá už od útlého dětství (ani nechtějte vědět co mi rodiče tolerovali, to bylo tak na basu za ohrožování dítěte, no ale o většině pokusů stejně nevěděli a čím víc zakazovali tím víc mi zásuvky s 220 i 380 volty byli přáteli odhaduju tak od 10let?
spíš ale ještě dřív..)

jelikož mě to zajímá tak četbou elektrotechnic ké literatury a taky skušenostmi jsem cosi zjistil, jak funguje to či ono dvoupólové asynchroní motory kroužkové motory transformátory jističe a jiné elektropřístro je, a jinak teda pojistky navzdory zákazu opravuju a pochopitelně i měním bez nějakého §xx, konkrétně sem si o pojistkách přečetl brožurku OLDŘICH NOVOTNÝ - TAVNÉ POJISTKY A JEJICH POUŽITÍ z roku 1966 kde se vysvětlují veškeré děje a pochody v pojistce její charakteristik y a použití v systému a taky jejich možné opravy kde opravená pojistka musí být provedena odborně speciálním tavným drátkem nebo plíškem patřičných rozměrů taky musí být znovu zasypána křemičitým pískem a taky její možné zařazení do nedůležitých okruhů  kdy ale musí být nadřazena pojistka neopravovaná a taky že se nesmí používat v zemědělství nebo v domácnosti, atd atd, taky je v knižce tabulka rozměrů tavných drátků a plíšků  já když opravuju tak když už nic tak aspoň dodržím průměr drátku a jejich počet tak aby v přepočtu vyšel průřez plíšku podle té tabulky a hlavně patronu zasypu křemičitým pískem (mám nasbíraný z jiných pojistek přesáty na moučném sítu) protože nezasypané patrony s kusem drátu nejsou pojistkami ale při opravdu silném přetížení jsou to obloukové "vodiče" které podle obrázků v knižce museli spůsobit přinejmenším požár neli zranění, já bohužel nemám originál stříbrné tavící drátky tak je dělám s drátku měděného stejného průměru a nebo případně pokusem přidávám postupně drátky tak až se docílí nepřetavení a nebo se dojde maxima průřezu tavného drátku vůči vodičům k pojistkám od pojistek k zásuvkám nebo přístrojům na ně připojeným, to pak je bohužel řešitelné jedině rekonstrukcí rozvodu což ale se mi nikdy nestalo, vždy stačilo maximálně 10drátků do jedné patrony, konkrétně se jedná o hlavní pojistky na soustruhu s motorem 6,5kw originál pojistka 35A no a jelikož při reverzaci občas "vyletí" dvě pojistky tak to je 30Kč za jednu blbost, takže stačí 20drátků a jedeme dále, ale jak tu někdo psal abych si vysoustružil bronzový váleček s černou tečkou to musí být naprostý ignorant a debil, mohu ale říci že mám odzkoušeno že místo tavného plíšku dát několik drátků není dobré, drátky se při mírném přetěžování spečou do jednoho tlustého který ještě navíc má na sobě naškvařený písek a pojistka má pak úplně jinou charakteristik u odpojení při silném přetížení, no ale hlavně ani jako laik neznalec a nicneuměl nepochopím jak odborník s desatero paragrafy narve do patrony celý drát ukousnutý někde se staré prodlužky, nebo narve klíč 14-17 místo nožové pojistky, k čemu potom ty paragrafy máte?

to je asi dnes móda, hodně papíru k ničemu ...
a nebo jestli to je jako kyž jsem dělal svářečák na CO2, při dotazu jak se seřizuje svářečka mě bylo řečeno že nato nemám sahat že to je seřízeno, potom v práci ve fabrice mi to kdosi rozladil a dál už sem vařil jenom hroudy koule báně tak asi podobně se opravují pojistky s paragrafem
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*

Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.

« Odpověď #1 kdy: 10.08.2015, 22:42 »

Dobrý námět do "Hrobaře".
Takový text může napsat pouze anonym.
Žádný rozumný člověk by se asi pod takovou práci nepodepsal vlastním jménem.

Osobně mi vůbec nevadí když vyhoříte.
A dokonce jsem pro takový názor zveřejnit.
Pokud totiž tento postup někdo vezme jako možnou alternativu, pak je šance, že se výskyt podobných úchylek vyčistí přirozenou selekcí.
 tanecek
Zaznamenáno

.
Které tři funkce nových videopořadů chcete zdarma? Zvolte si zde!
 ....

- Proud a napětí objevíte vzápětí!  Elektrika.cz -
Fuk Tomáš
*

« Odpověď #2 kdy: 10.08.2015, 23:22 »

Já bych p. Batikovi doporučil, ať se přestěhuje do Anglie. Tam je opravování pojistek ve starých instalacích legální, dokonce se tam na to prodávají sady drátků typovaných na konkrétní proudové hodnoty, nemusí používat odhadimetrii.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*

váš elektrikář a revizní technik

« Odpověď #3 kdy: 10.08.2015, 23:39 »

.....odhadimet rii.

Nádherný novotvar.  Mrknutí
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz , revize@fraja.cz , tel: 728171585
Mirek Čech
Neverifikovaný uživatel @4

Provizorní řešení jsou většinou ty dlouho trvající

« Odpověď #4 kdy: 11.08.2015, 00:09 »

To mi připomíná jednu naši známou co žije na Slovensku ta má v šupleti drátky lanka 2.5 mm2 a "keď ji vypadne růra tak natočí 3 drotiky na pojistku" a život jde dál
Jak prosté
Zaznamenáno

Mirek
Mirek Čech
Neverifikovaný uživatel @4

Provizorní řešení jsou většinou ty dlouho trvající

« Odpověď #5 kdy: 11.08.2015, 00:20 »

Já bych p. Batikovi doporučil, ať se přestěhuje do Anglie. Tam je opravování pojistek ve starých instalacích legální, dokonce se tam na to prodávají sady drátků typovaných na konkrétní proudové hodnoty, nemusí používat odhadimetrii.
Myslíš tohle ?[
http://ok2mlo.rajce.idnes.cz/electrical_fuse_repair/#fusereplacement.jpg
Omlouvám se za odkaz ale nějak tady neumím vložit fotku
Zaznamenáno

Mirek
Batik

« Odpověď #6 kdy: 11.08.2015, 02:19 »

nikomu nevnucuji ba ani nedoporučuji opravy pojistek když to neumí a neví co si může dovolit jako například že nemůže narvat do pojistky kus ušmiklého kabelu s dvaceti-třiceti drátky nebo dokonce kus hřebíku či šroubu kde vodiče připojené k pojistkovému spodku jsou 6mm2 a navíc třeba v hliniku, kdy tyto vodiče se smí zatížit maximálně 25Ampéry ale jistit se mohou jen 20Ampérovou pojistkou, v dřevěných stavbách dokonce jen 16Ampérovou, (zase přečtená literatůra) a už vůbec ne klíčem 14-17, tak jako to zde uvedl kvalifikovaný elektrikář v tomto tématu: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,7721.msg52464.html#msg52464 jako chápu že se chtěl podělit o skušenost s ignorantským idiotem ale taky jaksi nedomyslel že to čteme všichni i mi laikové a že bychom to mohli použít jako dobrý nápad na zvýšení nasmlouvaného příkonu od rozvodných závodů, myslím si že moje opravy jsou tak nějak jaksi "překousnutelné" oproti tomu klíči narvanému místo nožové pojistky kde předřazená pojistka je snad až někde v elektrárně a ten příspěvek tam nikdo nevymazal tak nevím proč by se měl mazat tento můj,  Úsměv navíc tento můj text není můj ale je přečtený v odborné litaratuře sic trošku zastaralé ale proč když to jde v Anglii (to jsem mimochodem nevěděl) tak to nejde u nás asi nějaká zaostalá země ta Anglie? a nebo jsme papežštější než papež bych tak nějak řekl Zlej
jinak teda já se nikam stěhovat nebudu, do mojí dílny je nezaměstnaným vstup zakázán já jsem na ni dopsal akorád nezaměstnaným -ZDE- protože momentálně jsem nezaměstnaný též a to bych tam jaksi nemohl vstoupit ani já, cedule je původní a to už víc jak 60let (originál cedule ponechaná z dob minulých), do ostatních prostor kde přijdou i ostatní se opravy elektrických zařízení musí nechat odborné firmě z důvodů revize a případneho pokrytí škod pojišťovnou ale to je někdy tak zpraseno až je mi z toho i jako laikovi na blití co po sobě dokáže zanechat odborník s paragrafem, ale tak hlavně že dá štempl na papír případná škoda při zjištěni jeho chyby tak jde na jeho triko, měli jsme tu jednoho starého elektrikáře loni mu bylo 93let když zemřel a ten co udělal před padesáti lety tak s minimální údržbou jako je občasná kontrola spojů a dotažení šroubků na hlinikových drátech tak to funguje dodnes a to i bez razítka na papíře ale dnes "odborník" neumí ani připojit hlinikový drát tak aby vodil bez zahřívání, starý pán dělal na koncích drátů očka, dnes? kdo by se stím sr.. lup to pod šroubek který je určený na drát s očkem a že drát po týdnu samovolně vypadne a nám že chcípe dobytek žízní protože nejde čerpadlo na vodu ho nezajímá, nehledě že kvůli takové kravině se mohlo stát něco horšího, třeba požár? drát se totiž vysmekl z pod šroubku pojistkového spodku a jiskřil o železný rám rozvaděče
apropo co vy místní odborníci hovoříte na očka pod šroubové spoje na koncích vodičů, (měděnýc a při opravách i hlikových) nato mám taky literatůru jak připojovat a vůbec jak zacházet s hlinikovými vodiči takže chceteli radu tak zase něco opíšu angel
jo ještě děkuji adminovy za pěkný název mého příspěvku Mrknutí
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*

Chomutov, projekty, revize.

« Odpověď #7 kdy: 11.08.2015, 06:43 »

nikomu nevnucuji ba ani nedoporučuji opravy pojistek když to neumí

Problém je v tom, že to neumí nikdo.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov), revizní technik E1B
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6

« Odpověď #8 kdy: 11.08.2015, 06:55 »

No že jste nenašel důvod proč ne a jenom zákazy? Na to ale stačí trochu myslet!!  podivej

Na co je pojistka? Na omezení velkého proudu.
Čemu vadí velký proud? Ohřívá vodiče a kontakty, může způsobit požár. V případě zkratu na kostru přístroje i smrt.

A technicky sice není problém vyměnit drátek v pojistce, jenom je potřeba si uvědomit, že drátek se musí přetavit. K tomu je potřeba, aby při dané hodnotě proudu dosáhl bodu tání. Takže drátek musí mít
- definovanou teplotu tání
- definovaný měrný odpor
- definovanou délku a průřez

Obávám se, že stejný průřez a délka Cu drátku bude mít úplně jinačí parametry, než originál  zle Ten se neroztaví ani při požáru a pokud vyšetřovatel najde takovou pojistku, tak pojišťovna neplatí a soudce zavírá.

Jo, a slyšel jste už o jističích? Tam se s tím nemusíte ani šroubovat, ani drátovat. Stačí po tom vašem pokusu cvaknout páčkou a výrobce garantuje opakovaný použití. Kvalitní XPole za nějakých 80-90Kč v jednofázovém provedení B6, B10 nebo B16.  Vypínací schopnost 10kA... Mrknutí
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Josef Nosek
RT - E2/A
*

« Odpověď #9 kdy: 11.08.2015, 07:01 »

Samozřejmě  že oprava pojistek v dnešní době je blbost, ale v době kdy bylo pojistek nedostatek to dokonce dovolovala norma. Ale doplním p.Batika:
Norma ČSN 34 3103 ještě v roce 1967 udávala přesná pravidla jak opravovat, ale hlavně musel být vzorek schválen na EZU. Řekl bych že to nebylo tak jednoduché jak se píše.
Zaznamenáno
Vratislav Fugl1
Neverifikovaný uživatel @5

« Odpověď #10 kdy: 11.08.2015, 08:08 »

Ano, myslím, že se pamatuji dobře na ty opravované. Opravovalo je nějaké VD. Neměly terčík ale byly jen zakápnuté barvou dle hodnoty. Tak nějak si je vybavuji, i v tomto horku. Mrknutí
Zaznamenáno

Cesty Páně a elektrického proudu jsou nevyzpytatelné!
Jiří Schwarz
*

« Odpověď #11 kdy: 11.08.2015, 08:18 »

A teď z toho "nebudu spát v klidu"...
Dělám revizi, jednou z činností je změření parametrů sítě a posouzení jištění, jestli jsou splněny podmínky pro ochranu před NDN, ale vždy jsem věřil tomu, co uváděl výrobce jistících prvků
Ale co když v pojistce není to, co by tam být mělo?
A bude fotka tak průkazná aby z ní bylo možné poznat, že při revizi tam byla "pojistka"?
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Radek Červený
Žij a nechej žít
*

« Odpověď #12 kdy: 11.08.2015, 10:00 »

Zpět k tématu Jak se vám líbí opravy pojistek? Nelíbí se mě vůbec, osobně si myslím, že dnes je doba, kdy není problém koupit novou pojistku za pár korun a ten čas vynaložený opravě pojistky je dražší než pojistka nová. Argument, že zrovna nová pojistka není po ruce je také lichý, protože schopná a slušná firma vždy v rozvaděči nechá pojistku náhradní předepsané hodnoty, pakliže tam ty pojistky z nějakého důvodu jsou. Práci šmudlů a ostatního zbytku po profesionálech mi už hodnotit nepřísluší.

Ale na straně druhé, pokud tu pojistku opraví někdo s inteligencí prudce převyšující zbytek populace, třeba někdo, kdo dokáže příspěvek na formát A5 napsat jedním souvětím, což považuji za kumšt, proč ne.....  tanecek Smích tanecek
Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6

« Odpověď #13 kdy: 11.08.2015, 14:03 »

Konečně jsem měl sílu rozluštit ten váš druhý komentář.

Prvně bych vás rád ujistil, že interpunkce není nadávka ani bolestivá nemoc. Bolí naopak její absence, ale její čtenáře.

nikomu nevnucuji ba ani nedoporučuji opravy pojistek když to neumí a neví co si může dovolit ...

Ale to vy očividně taky nevíte, místo Ag Cu a stejný rozměr  Šok

... jako například že nemůže narvat do pojistky kus ušmiklého kabelu s dvaceti-třiceti drátky nebo dokonce kus hřebíku či šroubu kde vodiče připojené k pojistkovému spodku jsou 6mm2 a navíc třeba v hliniku, kdy tyto vodiče se smí zatížit maximálně 25Ampéry ale jistit se mohou jen 20Ampérovou pojistkou, v dřevěných stavbách dokonce jen 16Ampérovou, (zase přečtená literatůra) ....

Tak to jistě víte, že proudová zatížitelnost vodiče závisí na jeho teplotě. Teplota ovlivňuje jeho ztrátový výkon (s teplem roste vyzářený výkon a tím se vodič zahřívá ještě víc) a teplotní limit je daný provedením izolace. Ta je jiná u gumy a jiná u PVC. A liší se podle uložení - jinak v omítce, jinak v trubce, jinak ve svazku několika kabelů.

A jistě vás nepřekvapí ani skutečnost, že na maximální velikost jištění má vliv nejenom průřez kabelu, ale i impedance na jeho konci a charakteristik a zátěže...  podivej

... a už vůbec ne klíčem 14-17, tak jako to zde uvedl kvalifikovaný elektrikář v tomto tématu: http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,7721.msg52464.html#msg52464 jako chápu že se chtěl podělit o skušenost s ignorantským idiotem ale taky jaksi nedomyslel že to čteme všichni i miy laikové a že bychom to mohli použít jako dobrý nápad na zvýšení nasmlouvaného příkonu od rozvodných závodů, ...

"Laikové"? Chtěl jste napsat "Idioti"? Proč soudíte ostatní podle sebe?

...myslím si že moje opravy jsou tak nějak jaksi "překousnutelné" oproti tomu klíči narvanému místo nožové pojistky kde předřazená pojistka je snad až někde v elektrárně a ten příspěvek tam nikdo nevymazal tak nevím proč by se měl mazat tento můj,  Úsměv...

Nesmazání komentáře v diskusi není důkaz toho, že co popisuje je v pořádku a v souladu s normami a legislativou  podivej Je to čistě o tom, že pisatel neporušil pravidla diskusí a nedal do diskuse obsah, který by byl v rozporu se zákony ČR. Nc víc, nic míň.

...navíc tento můj text není můj ale je přečtený v odborné litaratuře sic trošku zastaralé...

Jenom si tak říkám, co by jste dělal, kdyby vám doktor u diagnózy, na kterou dneska stačí neinvazivní ošetření nějakým přístrojem a za dvě hodiny vás pustí domů, vnucoval drastickou operaci s půlroční rekonvalescenc í a úspěšností 60% jenom proto, že to našel ve staré knížce?

... ale proč když to jde v Anglii (to jsem mimochodem nevěděl) tak to nejde u nás asi nějaká zaostalá země ta Anglie? a nebo jsme papežštější než papež bych tak nějak řekl Zlej...

Mají tam jiný systém a hodně věcí se tam liší! Víte třeba, že v zástrčce přístroje mají další pojistku, takže pokud sse poškodí šňůra spotřebiče, schytá to jako první a ani nevyrazí okruh? V rozvadči je až druhá, 13A linie ochrany, takže je menší riziko, když pojistka selže...

...jinak teda já se nikam stěhovat nebudu, do mojí dílny je nezaměstnaným vstup zakázán já jsem na ni dopsal akorád nezaměstnaným -ZDE- protože momentálně jsem nezaměstnaný též a to bych tam jaksi nemohl vstoupit ani já, ...

Nedivím se, že jste nezaměstnaný, a to si neberte osobně. Být personalista a dostat životopis jako jedno souvětí na A4, po třech řádcích letí do koše. A i kdyby jste se nějak dostal na pohovor, tak brouk pytlík kombinovaný s dědem vševědem není zrovna ideál zaměstnavatele .

... cedule je původní a to už víc jak 60let (originál cedule ponechaná z dob minulých),...

Máte tam i jinou ceduli z dob minulých? Třeba tu "pojistky nahrazujte pouze předepsanou hodnotou", nebo jak to bylo?

... do ostatních prostor kde přijdou i ostatní se opravy elektrických zařízení musí nechat odborné firmě z důvodů revize a případneho pokrytí škod pojišťovnou ...

Víte, že to neí pravda?
1) Elektroinstala ce je vždy VTZ a bez kvalifikace se v ní nesmíte vrtat ani v místech, kam nikdo jiný nechodí.
2) Podle zákonů jste zodpovědný za stav vaší instalace vy, a ne elektrikář.
3) Můžete si zaplatit RT, který zkontroluje instalaci a pokud je to v pořádku, tak takto zlegalizuje i váš vlastní výtvor. Není jeho starost, kdo to zapojoval.

...ale to je někdy tak zpraseno až je mi z toho i jako laikovi na blití co po sobě dokáže zanechat odborník s paragrafem, ale tak hlavně že dá štempl na papír případná škoda při zjištěni jeho chyby tak jde na jeho triko,...

Pokud si někdo dá na auto nápis "Franta Vopička - elektrikář", odborníka to z něho neudělá. Stejně jako z vás ho neudělala četba literatury. Odborník za sebou spoušť nenechá, ale je trochu dražší a má kšefty na dlouho dopředu. Takže v honbě za cenou nebo za rychlostí jste narazil na fušeráka.

A škoda jde na vaše triko, pokud (u soudu) neprokážete, že škodu způsobil on. A za nezávislýho RT jste neutrácel, že? Jak to potom chcete dokazovat? Fušerák je v klidu, mu nic nehrozí.

Jediná páka na něho je nezávislý RT a reklamovat tak dlouho, dokud to nebude v pořádku. A v případě větší škody předat revizní zprávu právníkovi. Nadávání na fóru nic nevyřeší, to musí řešit zákazníci s podvodníkem osobně.

... měli jsme tu jednoho starého elektrikáře loni mu bylo 93let když zemřel a ten co udělal před padesáti lety tak s minimální údržbou jako je občasná kontrola spojů a dotažení šroubků na hlinikových drátech tak to funguje dodnes a to i bez razítka na papíře ale dnes "odborník" neumí ani připojit hlinikový drát tak aby vodil bez zahřívání, starý pán dělal na koncích drátů očka, dnes? kdo by se stím sr.. lup to pod šroubek který je určený na drát s očkem a že drát po týdnu samovolně vypadne a nám že chcípe dobytek žízní protože nejde čerpadlo na vodu ho nezajímá,...

Zajímá ho jenom to, za co mu zaplatíte. Takže pošlete objednávku písemně s rozsahem opravy a způsobem předání díla.  Dokumentovat, reklamovat a hrozit právníkama, dokut do nebude v rychtiku. A samozřejmě "šířit jeho slávu" mezi známý a k dalšímu kšeftu ho nepustit.

... nehledě že kvůli takové kravině se mohlo stát něco horšího, třeba požár? drát se totiž vysmekl z pod šroubku pojistkového spodku a jiskřil o železný rám rozvaděče ...

1) Vodič sám nevypadne, podle norem musí být fixován. Takže pohádky, že to vytáhl japonský strýček Samoseto, si nechte pro děti. Chyběla průchodka, nebo kabel někde visel a nesl svou váhu, že?
2) Zkrat na kostru má chytit pojistka. jenomže ta byla prodrátovaná, tak to mohlo vesele jistit.
3) Na proud ztrácející se z okruhu na zem je expert proudový chránič. Ten ve starých knížkách nebyl, že?
4) Po opravě nebo při uvedení do provozu by měl všechno zkontrolovat RT. Nezávislý na montérovi. Je jedno, jesli za revzní zprávu zaplatíte přímo montérovi, nebo někomu dalšímu.
5) Za stav instalace jste zodpovědný vy jako majitel. Padesátiletá istalace v TN-C a v Al, navíc s pordrátovanýma pojistkama, je čistě váš soukromý boj.

apropo co vy místní odborníci hovoříte na očka pod šroubové spoje na koncích vodičů, (měděnýc a při opravách i hlikových) nato mám taky literatůru jak připojovat a vůbec jak zacházet s hlinikovými vodiči takže chceteli radu tak zase něco opíšu angel

No co by, to je technologie z minulýho století. Kromě nedávné výměny dvojzásuvky v řadě Classic doma v ložnici (ještě po původním majiteli) jsem poslední dva měsíce vodič pod šroubek nedával. Všude jsou třmenovky nebo klecovky,...  Smích

Ale jestli chcete psát, tak můžete - třeba o tom, jak správně udělat ochranu nulováním, jak to provést v hliníku na zásuvce 230V a dodržet při tom normy i doporučení výrobce  Mrknutí Ať je sranda.
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Václav Komárek

« Odpověď #14 kdy: 11.08.2015, 16:10 »

Na základě Vaší poslední věty podotýkám: ani vám se 3 věta od začátku nepovedla. Jojo, nejen interpunkce, též i spojky a jiné mají svůj smysl, by nevznikal nesmysl.  Úsměv Ale on "šotek datlík" vyzobal písmenek ve Vašem textu o něco více, rošťák jeden.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Poslat téma Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Proud opět zabíjel!
 Na golfovém hřiští u Benešova zahynul muž po zásahu bleskem
 Jak dalece radit laikům?
 Co s probíjející pračkou?
 Vy by ste sa odvážili na niečom takom pracovať?
 Nemáte bližší info o hořlavých rozbočkách NOELL?
 Kámoš říká že máme blbě udělanou instalaci ale já myslím že je udělaná dobře.
 Podívejte se na dítě a mlýnek na maso!
 Co říkáte na vrut v rozvodnici mezi jističi?
 Co vy na horiace zásuvky?
 Jaké jsou časté nešvary kutilů?
 Už jste četli jak chtěl zloděj ukrást kabel pod napětím?
 Jsou ještě běžní podobní odborníci?
 Jak zformulovat upozornění na nevyhovující stav elektroinstalace?
 Lze ještě dnes legálně zrealizovat plot pod napětím 22kV?
 Už jste viděli sekačku trávy na 380 pardon 400 voltů ?
 Máte představu coby se stalo kdyby vn drát upadl na rozvody nn?
 Čo poviete na neznámý kabel v zemi?
 Co byste poradili městu Domažlice nebo i dalším městům?
 Také si myslíte, že postel pacientky zřejmě zapálila zářivka spadlá ze stropu?
 Není neetické uvádět v knize záběry na obličeje mrtvých?
 Dění ve Strašicích - považujete hypotézu vědce Ivana Cimbolince za důvěryhodnou?
 Je možné mít po zásahu el. proudem popáleniny 3. stupně a přežít?
 Kde se dá koupit prodlužovací přívod zakončený na obou koncích zásuvkami?
 Jak dnes opilec přidal práci všem a za naše peníze ...
 Tragédie z Kambodže - stálo to slavností osvětlení za to?
 Kolik lidí z vašeho okolí tuší, že je může krokové napětí zabít?
 Kolik podobných vánočních případů nás ještě čeká?
 Ukázka práce elektrotopenáře! Jak je tohle možné?
 Chcete být elektrikářem za tři hodiny?
 Znáte technologii přenosu TV signálu 230V?
 Môže takto v dnešnej dobe vyzerať bytový rozvádzač?
 Přečo nechajú elektrikári po sebe takéto zverstvá?
 Sousedova otázka: Nejde mi zásuvka ve sklepě, můžeš se mi na to podívat?
 Víte jak po "zednicku" opravit svoje elektrické nářadí?
 Hrobař měl dovolenou, že "rybáře" nevaroval?
 Dalo by se elektricky bojovat proti španělským slimákům?
 Copak byste řekli fasádníkům na taková připojení v krabicích vy?
 Máte zajímavé zkušenosti při práci s elektřinou?
 HROBAŘ: Vratký závěšák nebyl ani pro holuby
 Máte někdo zkušenosti s vyháněním krtka elektřinou?
 Nekoupíte si taky tento stavební rozváděč?
 HROBAŘ: Letovaná nožová pojistka
 HROBAŘ: O tom, když je na obou koncích samice
 Je tato redukce homologovaná?
 Chybí nám podobná varování v elektrotechnice?
 Máte svého anděla strážného?
 Máte něco proti zásuvkám 230V ve vozidle?
 Co říkáte na tuto letovanou třífázovou zásuvku ?
 Z jaké příčiny se mohla tato svorkovnice usmažit?
 Je kabel obtočený okolo hromosvodu dobrá volba?
 Už jste viděli žárovku jako projektil?
 Co se asi mohlo stát dnes v Plzni?
 Krást pod napětím nic moc!
 Lidé stále častěji riskují zásah elektrickým proudem. Energetici varují kutily, firmy, zloděje i děti před podceňováním nebezpečí.
 Víte, kdo vyrábí krytí IP igelitka?
 Jak okomentujete tento přívod v zemi vedle okapu?
 Je na těchto fotkách něco divného?
 Nahlásili byste rozpojený svod hromosvodu?
 Krádeže oleje z transformátorů objasněny
 Musí mít elektrikář lékařské vzdělání se zaměřením na ortopedii?
 Musí osoba s odbornou kvalifikací zasáhnout a zajistit odvrácení nebezpečí?
 Hrobař: Stavební rozvaděč vzor "cedník" ...
 Může být hromosvod využit i jako "elektrické křeslo"?
 IKEA je fajn, ale nepřehání to se záměnou L a uzemněním?
 CO říkáte tomuto "měniči" z 380V na 220V?
 Jak je možné, že se 7 roků nepřišlo na černý odběr z veřejného osvětlení?
 Víte, jak nepřipojovat míchačku?
 Kolik porušení norem je vidět od prvního pohledu?
 Čím nahradit jistič, či pojistku?
 Komu se ukradená měď kabelů vyplácí?
 k čemu je přechodka z 230V na 400V?
 Zachytil by se muž, pokud by byl tehdy kabel už v chráničce?
 Má existovat nějaká prevence a represe neodborných zapojení?
 Je opravdu topenář je víc, než huťák?
 Pomůžete nám vytvořit seznam objektů, které nejsou podle u nás platných norem?
 Kolik najdete chyb na tomto exempláři zkušební svorky?
 Šlo o lajdáctví nebo pokus o vraždu?
 Máte představu o počtech smrtelných úrazů způsobených elektřinou?
 O tom jak mohou kabely v Blance zkratovat ...
 Co se stane, když do klasické WAGO dáte slaněný vodič?
 Jak snadno může vzniknout požár, ve starších instalacích?
 Může podobná reportáž otevřít oči laikům?
 Co vše hrozí při "lovu" žížal elektřinou?
 Myslíte si, že se dalo zabránit úmrtí pracovníka v míchárně barev?
 Jak revidovat osvětlení fasády?
 Jak se vám líbí dvoulinky na fasádě?
 Jaké máte zkušenosti se zateplováním elektroinstalace vy?
 Jak (ne)zhotovit elektroinstalaci ve sklepě?
 Zažili jste také úraz při manipulaci nožovými pojistkami?
 Kde najít vypínecí charkteristiku k této proklemované pojistce?
 Byli jste svědkem úrazu při měření měřicím přístrojem?
 Zažili jste úraz v souvisosti se zkoušečkou Z10?
 Špatně provedená elektroinstalace?
 Může být instalace koaxiálních kabelů na střeše blízko hromosvodu?
 Kdepak soudruzi z Trstené (SK) udělali chybu?
 Jak byste dnes zabránili požáru od zapomenuté zapojené žehličky vy?
 Co vše hrozí připevněním antény na jímač nebo je anténní stožár nejvyšší bod?
 Co dodat k vraždící zbrani z UPSky?
 Víte, kde všude vám může hrozit nebezpečí, ohledně úrazu el. proudem?
 Jak ochránit spotřebitele při špatném umístění teplometu?
 Nejsou neuklizené prostory, které navštěvujete, možnou příčinou rozšíření požáru?
 Přidáte také svůj letní úlovek elektrotechnické prasárničky?
 ČEZ diskriminoval Romy. Nenechal je krást proud?
 Setkáváte se ve své praxi s opravenými pojistkami?
 Znáte hrobařovu speciální zásuvku do sítě TN-C?
 HROBAŘ: Zatéká vám pod střechu?
 Jak se hospodský inspiroval v Orientu
 HROBAŘ: Pozor na spojování šňůr!
 HROBAŘ: Jak drhli len a podpálili stodolu
 Víte, jak ukládá žluto/zelený vodič Anglický Resort?
 Co říkáte na malý podzimní testík elektrikáře?
 Posílám fotku rozvaděče, na který mám udělat RZ. Lze vůbec udělat?
 HROBAŘ: Desetiletý kluk a úraz od uzemnění
 HROBAŘ: Tři číšníci
 HROBAŘ: Rozkaz k zapnutí
 Co vede lidi k vyřazovaní jistících prvků z obvodu?
 HROBAŘ: Zmýlená platí!
 HROBAŘ: Úraz kominíka
 Jak se vám líbí zajímavě pojatej okruhák?
 KURIOZITY: Zedníkova ochrana svítidla zábranou
 HROBAŘ: Neprošlo to!
  HROBAŘ: Co je to vpravo a co vlevo?
 HROBAŘ: Stavební zámečníci jako akrobaté
 HROBAŘ: Oprávněné podezření
 HROBAŘ: Požár dřevěné rozvodnice v kravíně
 HROBAŘ: Nespoléhejte na svou paměť
 HROBAŘ: Úraz v tunelu
 HROBAŘ: Úraz v měnírně
 HROBAŘ: Hrdinství pod vlivem alkoholu
 Úspora na chráničích se nevyplácí!
 HROBAŘ: Školáci na chmelu
 HROBAŘ: Elektrický transportér
 Mohl bych poprosit o odbornou radu při psaní scénáře?
 Co vše je na této koncovce pohyblivého přívodu špatně?
 HROBAŘ: Zmařená svatba
 Jak zhodnotíte uložení vedení v této novostavbě v Rosicích?
 To, co Panthenol už určitě nezachrání
 Test připojené základní desky pc natvrdo k síti 230V
 HROBAŘ: Jistič jako vypínač
 Jak může dopadnout rybář za bouřky?
 HROBAŘ: Sekl do kabelu
 Je možné, že kogenerační jednotka přímo generuje vysoké napětí?
 HROBAŘ: Každý nemá stejné štěstí
 HROBAŘ: Smutné Vánoce
 HROBAŘ: Smrtelný úraz od telefonu
 Nemělo by být nepoužití proudového chrániče trestným činem?
 HROBAŘ: Nechtěl si zadat
 Co zavinilo smrt zkušeného vedoucího inženýra zkušebny?
 Myslíte si, že úraz napětím pouhých 42V není možný?
 Víte, jak může být osudová absence jednoho vodiče v zásuvce?
 Proč musel hostinský strhnout z postiženého hořící oblek?
 Je toto správně provedená neměřená část přípojky pro RD?
 Proč je dobré kontrolovat uzemnění spotřebičů?
 Proč není dobrý v pračce místo vody a prášku na praní technický benzín?
  HROBAŘ: Zákonitost série tří
 Jak si vysvětlit roztavené moduly jističů?
 HROBAŘ: Úraz v pivním sklepě

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)

Přihlaš se uživatelským jménem, heslem a délkou sezení

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.364 sekund, 22 dotazů.