Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  GES: Přepěťové ochrany pro vf koaxiální kabely
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: GES: Přepěťové ochrany pro vf koaxiální kabely  (Přečteno 7352 krát)
Tým portálu Elektrika
Redaktoři portálu právě konající službu
*
Offline Offline




WWW
« kdy: 30.01.2015, 08:02 »

GES: Přepěťové ochrany pro vf koaxiální kabely
    TIP - GES: Přepěťová ochrana pro vf koaxiální kabely. Širokopásmová koaxiální přepěťová ochrana je ochrana typu 1, která je určena pro všeobecné použití v pásmu od 0 až 600MHz. Je určena k ochraně koaxiálních kabelů 50 Ohmů osazených konektory typu N vedoucích z venkovního prostředí a koaxiálních vstupů přístrojů a zařízení, které jsou k těmto kabelům připojeny proti účinkům ...
    Zdroj: zde...


   


    Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
GES: Přepěťové ochrany pro vf koaxiální kabely
   
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Online Online




« Odpověď #1 kdy: 30.01.2015, 08:11 »

Tady je to snad ještě horší než u přepěťových ochran v napájecích rozvodech.
Sebelepší ochrana nemusí nic "ochránit",  pokud si rozumně neurčím co chci chránit a podle toho správně nezvolím kam ochranu umístit a jak ji uzemnit.
A pak nelze zapomínat na jeden údaj, který někteří výrobci tají, ale seriozní výrobci uvádějí - jestli je anténa určena pro "vrcholovou montáž".
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Vladimír Brok
Myslím, tudíž jsem
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #2 kdy: 31.01.2015, 12:10 »

Jako výrobce přepěťových ochran BrOK si dovolím souhlasit s panem kolegou Schwarzem, že tato informace uváděná prodejcem GES je nedostatečná. Technické podmínky t.j. technické parametry této ochrany jsou podrobně uvedeny v jejím katalogovém listu v kapitole "Katalog" a podrobný návod, jak a kam tuto ochranu správně instalovat je uveden v kapitole "Antény, hromosvody a přepěťové ochrany v praxi",  vše volně přístupné na našem webu www.prepeti.cz.
Brok, Ž. Brod, výrobce přepěťových ochran Úsměv.

Tady je to snad ještě horší než u přepěťových ochran v napájecích rozvodech.
Sebelepší ochrana nemusí nic "ochránit",  pokud si rozumně neurčím co chci chránit a podle toho správně nezvolím kam ochranu umístit a jak ji uzemnit.
A pak nelze zapomínat na jeden údaj, který někteří výrobci tají, ale seriozní výrobci uvádějí - jestli je anténa určena pro "vrcholovou montáž".
Zaznamenáno

BrOK
Vladimír Brok
Myslím, tudíž jsem
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #3 kdy: 08.02.2015, 07:14 »

Na omluvu všech prodejců našich výrobků (GES a další) si dovolím malou poznámku:
Když si jde kdokoliv do prodejny s elektroinstala čním materiálem koupit např. vypínač, žárovku nebo kus kabelu, tak mu prodavač obvykle také automaticky nesdělí technická data či podrobný návod k montáži zakoupeného výrobku, protože se jaksi předpokládá, že o tom kupující něco ví. A pokud neví, tak se musí zeptat. A asi není pochyb o tom, že koax. přepěťové ochrany jsou přeci jenom o něco specializovaně jší výrobky než třeba ty žárovky?   
Brok, Ž. Brod. Mrknutí
Zaznamenáno

BrOK
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 08.02.2015, 10:00 »

Ovšem solidní internetový maloobchodní prodejce v internetové prezentaci výrobku buďto přiloží katalogový list + návod k použití, anebo odkaz na dtto na stránkách výrobce. Současně před zákazníkem netají identitu výrobce. Čím sofistikovaněj ší a speciálnější výrobek to je, tím je to důležitější. Nahrazují tím nemožnost výrobek si prohlédnout, osahat, prostudovat přiložený návod a ptát se.
Ten méně solidní prodejce nechá na zákazníkovi, aby si tyto informace vypátral sám, pokud po nich dychtí.

Nic proti GES, ale když něco hledám či potřebuji, začínám u jiné jejich třípísmenné konkurence, protože tam zpravidla najdu všechny potřebné informace. A že obvykle nakoupím tam, kde jsem našel co hledám, je asi nabíledni.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Lukáš Rotrekl
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 08.02.2015, 10:04 »

Mě osobně navíc tento způsob prezentace (bez potřebných dat) dostatečně motivuje k tomu, abych zboží koupil tam kde k němu mám úplné informace, i když bude o něco dražší...
Zaznamenáno

Vysvětlit jde všechno, bohužel ne všem.....

Není mě jasné, jak je možné že spousta lidí, kteří umí psát, neumí číst.
Jiří Schwarz
*
Online Online




« Odpověď #6 kdy: 08.02.2015, 10:32 »

Přepěťovka je něco úplně jiného než žárovka, odpůrek nebo AA baterie.

U některých produktů na to jdu přesně obráceně - tedy nehledám u konkrétního prodejce co nabízí a jestli by se mi to náhodou nehodilo, ale začnu tím, co to má umět, co chci řešit, pak se pokusím to napasovat na nějaký konkrétní výrobek a až ve finále, když vím, co potřebuji, hledám, kde to koupit.
A když to má někdo v okolí, je to bez "poštovného",  v prodejně, před kterou se dá "zaparkovat",  tak neřeším, jestli je v barvách fialové, nebo pod velkým slonem...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 08.02.2015, 15:07 »

Nějak mě tam nehraje údaj 2,5kA, není to na blesk målo?
Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 08.02.2015, 17:52 »

Nějak mě tam nehraje údaj 2,5kA, není to na blesk målo?

Určitě málo, ale KPO -  koaxiální přepěťová ochrana neslouží k ochraně před bleskem.
Slouží k ochraně před přepětím a to může vznikat při různých atmosferických vlivech.

Takové KPO mám na koaxu těsně před různými přijímači. Zvláště je to nutné u drátových antén, kde nakmitané napětí může být tak velké, že "odrovná" vstup přijímače i přesto, že tam nějaká ochrana je. Ale také je důležitá "vysokofrekvenč ní zem přivedená na KPO" ,  jinak to moc nefunguje.

Ale k tématu a otázce.
Pokud by Vladimír Brok jako výrobce vystavené KPO od Gesu neuvedl svoji adresu webu, tak ze stránky GES není žádný katalogový list výrobce ani odkaz na jeho skvělé stránky. Stojí za to navštívit tyto stránky, kde je pojednáno trochu více než jen o EMC a o přepětí .

Díky této diskusi jsem se zase dověděl něco více o přepěťovkách.. ...
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 08.02.2015, 18:24 »

On může být výrobek s označením třídy 1 nazván přepěťovou ochranou, a nikoli svodičem bleskových proudů?
Navíc oněch 2,5kV musí při zkoušce D přežít dvakrát.
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #10 kdy: 08.02.2015, 18:51 »

Nějak mě tam nehraje údaj 2,5kA, není to na blesk målo?
Nepočítá se s tím, že by vnitřní vodič běžného koaxu sloužil jako hlavní svod od jímače  Smích
...koaxiální přepěťová ochrana neslouží k ochraně před bleskem...
Slouží, v případě typu 1 je to dokonce jejím hlavním účelem a je na bleskovou vlnu od přímého úderu (10/350 µs) testována.
On může být výrobek s označením třídy 1 nazván přepěťovou ochranou, a nikoli svodičem bleskových proudů?
Přepěťová ochrana (SPD) je obecnější pojem zahrnující i svodiče bleskových proudů.
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 08.02.2015, 18:58 »

Nepočítá se s tím, že by vnitřní vodič běžného koaxu sloužil jako hlavní svod od jímače :-)Přepěťová ochrana (SPD) je obecnější pojem zahrnující i svodiče bleskových proudů.
Ale jooooooooooooo oo, člověk se snaží zarýpat ve jménu pokroku, a ty mu to zkazíš tanecek
Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 08.02.2015, 19:11 »

No jo... tak promiň. Máš mě předem varovat  Mrknutí
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 08.02.2015, 21:00 »

Pánové Fuk a Hudec,
máte samozřejmě pravdu. Podíval jsem se do katalogového listu, kde je uvedeno:

Širokopásmová koaxiální přepěťová ochrana BrOK®,  typ SPKO-N-x50-0,5G-B je přepěťová ochrana typ 1 (svodič bleskového proudu třídy B),  která je určena pro všeobecné použití v pásmu od 0 - 600 MHz. Je určena k ochraně koaxiálních kabelů 50 Ω osazených konektory typu N vedoucích z venkovního prostředí (LPZ 0B) a koaxiálních vstupů přístrojů a zařízení, které jsou k těmto kabelům připojeny proti účinkům elektromagneti ckého rušení, přepětí a atmosférických výbojů. Ochrana chrání připojené přístroje a zařízení i při přímém úderu blesku do jímací soustavy hromosvodu objektu ve smyslu znění dokumentu IEC 61312-1 (zkouška proudovou rázovou vlnou o amplitudě 2,5 kA a délce trvání 10/350 µs).

Musíme se stále učit.
Přesto, že mám ve svém vysílacím středisku namontováno několik takových přepětovek těsně před transcievry, tak mne nenapadlo, že by to mohlo fungovat jako "svodič bleskového proudu třídy B".  Na vstupech koaxu do budovy mám všude tlumivky pro galvanické spojení antény s PE. Uvedená přepětovky těsně před chráněným přístrojem. Stalo se již, že tlumivka se odpařila, ale přístroj se nepoškodil. Jinak antény, pokud se neprovozují, tak mám uzemněné.

Stále je čemu se učit......

PS Myslím, že Tomáš Fuk nic Milane nepokazil, to jen my ostatní koukáme o čem se to mluví
Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 08.02.2015, 23:45 »



Musíme se stále učit.
Přesto, že mám ve svém vysílacím středisku namontováno několik takových přepětovek těsně před transcievry, tak mne nenapadlo, že by to mohlo fungovat jako "svodič bleskového proudu třídy B".  Na vstupech koaxu do budovy mám všude tlumivky pro galvanické spojení antény s PE. Uvedená přepětovky těsně před chráněným přístrojem. Stalo se již, že tlumivka se odpařila, ale přístroj se nepoškodil. Jinak antény, pokud se neprovozují, tak mám uzemněné.

Stále je čemu se učit......


Kdysi jako mladý a začínající jsem měl na starosti dálkový přenos dat, ze stožáru dvoudrátové vedení s přechodem na kabel a v místě přechodu pouze jiskřiště. Přenosové zařízení s polarizovaným relé na výstupu údery jak do vedení tak v blízkosti celkem ustálo. Ale pak přišla modernizace a dostal jsem zařízení s tranzistorovým koncovým obvodem.....a byl konec klidu. Po mnoha pokusech o ochránění zařízení mne napadlo vřadit do přechodu vedení-kabel 2 seriové tlumivky a problém se vyřešil. Tlumivky jsem spočítal, některé hodnoty dosadil empiricky, navíjecí přípravek udělal z násady smetáku....
Zaznamenáno
Vladimír Brok
Myslím, tudíž jsem
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #15 kdy: 09.02.2015, 07:56 »

Vážení ekolegové,
chci vám všem poděkovat za vaše racionální příspěvky do diskuse na téma "koax. přepěťové ochrany". Z vašich příspěvků je zřejmé, že danému tématu velice dobře rozumíte. Jsem rád, že na tomto diskusním fóru Mirek otevřel problém naprosto nedostatečných technických informacích, poskytovaných (resp. neposkytovanýc h) velkoobchodním i prodejci našich výrobků a které si pak ti potencionální zákazníci, kteří vytrvají musí složitě hledat jinde. Je nepochybné, že tato situace nás významně poškozuje. Solidní prodejci u jiných výrobců  (např. DEHN, Littelfuse, Bosch a pod.) poskytují datasheeaty jejich výrobků běžně, ale u našich výrobků nikoliv. Domnívám se, že to je snad z obavy, aby zákazníci nezačali nakupovat naše výrobky přímo od nás a že by tak přišli o množstevní slevy, které jim podle našich "Obchodních podmínek" poskytujeme. Jako jediné řešení nápravy tohoto nežádoucího stavu vidím právě v možnosti šíření technických informací pro co nejširší okruh odborníků i technické veřejnosti, za což jsem portálu Elektrika.cz a tomuto diskusnímu fóru upřímně vděčen. Přepěťové ochrany BrOK vyrábíme a prodáváme už neuvěřitelných 16 let a věříme, že i s vaší pomocí tu ještě pár let pobudeme. tanecek
Brok, Ž. Brod.       
Zaznamenáno

BrOK
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 09.02.2015, 08:36 »

Mě osobně navíc tento způsob prezentace (bez potřebných dat) dostatečně motivuje k tomu, abych zboží koupil tam kde k němu mám úplné informace, i když bude o něco dražší...

Asi tak. Úspora 50Kč není dostatečně motivující k tomu, abych k hledání parametrů vynaložil čas v ceně 100Kč.  Mrknutí
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Vladimír Brok
Myslím, tudíž jsem
*
Offline Offline



WWW
« Odpověď #17 kdy: 11.02.2015, 11:25 »

On může být výrobek s označením třídy 1 nazván přepěťovou ochranou, a nikoli svodičem bleskových proudů?
Navíc oněch 2,5kV musí při zkoušce D přežít dvakrát.

Zkoušíme proudovou rázovou vlnou 2,5KA a zkoušku opakujeme 10x v intervalu po 1 minutě. Přijeďte se podívat, předvedeme.


* měřicí pracoviště.jpg (643.1 KB, 1080x810 - prohlédnuto 288 krát.)
Zaznamenáno

BrOK
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 22 dotazů.