Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak odstranit jiskru při zapojování spotřebiče?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak odstranit jiskru při zapojování spotřebiče?  (Přečteno 10568 krát)
SedlakI
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 21.11.2014, 12:33 »

Hned na úvod musím upřesnit, že se jedná obvykle o spínané napájecí adaptéry na NB, nebo různé nabíječky, apod.
Nemluvíme tedy o zjevně vadném/starém spotřebiči, který je nutno vyměnit.

V praxi potkám tak jeden NB zdroj z dvaceti, který neudělá záblesk spolu se zvukovým efektem při zapojování do zásuvky.

Běžný spotřebitel to prostě neřeší, ale po tom co jsem prohlédl slušně opálené kontakty v prodlužce u manželky si myslím, že to rozhodně není v pořádku. To bych prodlužku mohl měnit co půl roku.
Existuje nějaké řešení?
Zaznamenáno
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 21.11.2014, 13:35 »

Jo, kvalitní zdroj.

Tahle jiskra je od toho, jak se nabíjí kondenzátory ve zdroji. Je to v podstatě zkratování sítě na krátký okamžik.

Kvalitní zdroj s PFC a soft startem by to dělat neměl. A dokonce má i vyšší účiník, menší riziko vyražení jističe,... Ale vyšší cenu a hůř se shání.
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 21.11.2014, 13:40 »

Také mi to vadilo. Spíše, než kvůli životnosti zásuvky, kvůli životnosti dotyčného zdroje.
Vřadil jsem do přívodu rázový termistor 10 Ω. Problém, kam ho zabudovat, jsem vyřešil tak, že jsem ho zabudoval do mezikusu - zdechlé bezdrátově ovládané zásuvky. Tam bylo místa, když se vykuchala nefunkční elektronika :-)
Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 21.11.2014, 14:04 »

To bych asi nebyl já, kdybych nešel vlastní cestou...
Já běžně napáječ pro notebook do zásuvky "nestrkám",  já ho mám pořád ve vícenásobné zásuvce na konci prodlužky a když to nepotřebuji mít zapnuté, prostě cvaknu vypínačem...
Stejně to mám i u velkého PC (PC, monitor, tiskárna, modem) nebo u TV (televize, satelit, DVD) a vypínám to když někam odjíždím...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Petr M
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 21.11.2014, 14:12 »

Taky to mám doma řešeno 1f 25A stykačem za jističem pro pracovnu, ale co radit někomu, u koho nevíme, jestli se v tom vůbec smí vrtat?
Zaznamenáno

Jsem programátor jednočipů, zaměřený na automatizaci. Se zájmem o silnoproud od pěti let, maturitou elektro a papírama na to, abych mohl svůj výtvor legálně otestovat pod napětím do 1kV...
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 21.11.2014, 14:37 »

Také to mám pořešeno vypínačem, přesněji řečeno dvěma, jeden nezálohované napájení, druhý obvody za UPS, server bez vypínače.
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #6 kdy: 21.11.2014, 14:42 »

když to nepotřebuji mít zapnuté, prostě cvaknu vypínačem...

Přesně tak to mám taky.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
SedlakI
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 21.11.2014, 14:44 »

co radit někomu, u koho nevíme, jestli se v tom vůbec smí vrtat?

Moje chyba - ptám se jen z pozice spotřebitele. Resp. co radit lidem, kterým skládám, nebo servisuji PC/NB.

Řešení s vypínačem se sice nabízí, jenže v tomto provedení se prodlužky dělají až asi od >4 zásuvek a pak je problém kam s tím. Hodně lidí to řeší nonstop připojeným adaptérem s uklidněním "vždyť ono to nic nežere.."

Ideální by bylo single vypínací krabice, ale jako hotový výrobek.

PS: (doma si něco nakrásně mohu udělat, ale nemůžu to nikomu dát. Navíc i na tom vypínači dostanou kontakty co proto)
Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 21.11.2014, 16:35 »

...
Ideální by bylo single vypínací krabice, ale jako hotový výrobek.
...
Jsou některé země, např. Austrálie, kde je běžně nad zásuvkou vypínač a nechat zásuvku zapnutou, když se nevyužívá, je místními bráno jako prohřešek srovnatelný s tím, jako kdybych odešel z místnosti a nechal tam svítit lustr.
Přiznávám, že jsem tam nebyl, ale nezávisle na sobě mě to tvrdili 2 lidé.
Že bychom něco takového zavedli i v "evropě"? Pro některé zásuvky by to špatné nebylo.

A jen tak na doplnění - dovolil jsem si "upravit výrobek". Abych nemusel lézt pod stůl,kde mám kabely od PC, vyměnil jsem vidlici od prodlužky s vícenásobnou zásuvkou a dal jsem si tam vidlici s vypínačem.
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
SedlakI
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 21.11.2014, 20:08 »

..je místními bráno jako prohřešek srovnatelný s tím, jako kdybych odešel z místnosti a nechal tam svítit lustr..

Výborná idea, taky si všechno po sobě vypínám a snažím se to marně naučit i rodinu. Před 20 lety můj děda udělal v kuchyni babičce taky zásuvky vypínání, aby se na něco nezapomnělo..
Něco takového budu chtít realizovat i do nové kuchyně (okruh, co se vypne při odchodu z domu)

Jinak řešení na původní otázku jsem objevil za cca 50Kč  tanecek



* 08750054.jpg (5.35 KB, 222x224 - prohlédnuto 226 krát.)
Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 21.11.2014, 20:30 »


Něco takového budu chtít realizovat i do nové kuchyně (okruh, co se vypne při odchodu z domu)


Foxtrot?
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Zdeněk Mazač
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 22.11.2014, 00:03 »

Výborná idea, taky si všechno po sobě vypínám a snažím se to marně naučit i rodinu. Před 20 lety můj děda udělal v kuchyni babičce taky zásuvky vypínání, aby se na něco nezapomnělo..
Něco takového budu chtít realizovat i do nové kuchyně (okruh, co se vypne při odchodu z domu)


Něco podobného jsem řešil jako učeň u své babičky na znojemsku, dostal jsem za úkol zrekonstruovat osvětlení sklípku /jednalo se o 2 svítidla/ a vypínání bylo v kuchyni vidlicí do zásuvky, vypínač jsem neprosadil. Tak zněl požadavek investora-babičky  Úsměv . Velmi brzo jsem pochopil proč.
Pokud vešla do kuchyně, okamžitě jí padl zrak na zásuvku a pakliže v ní byla zastrčená vidlice, bylo okamžitě jasné, že někdo mlsá a bez ní  Úsměv nebo tam někdo mlsal a nezhasl. A protože se pohybovala téměř neustále v dohledu zásuvky, vyřešila i zabezpečení zásob.  Takže se občas mlsalo na tajňačku se svíčkou a nebo s baterkou.
Zaznamenáno
Oldřich Morávek
OSVČ montáž, opravy, revize elektro a hromosvodů
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #12 kdy: 22.11.2014, 07:26 »

Podobný požadavky žeším dvojrámečkem se zásuvkou a vypínačem se signalizační doutnavkou.
Stejným vypínačem mám i světla do sklepa a na půdu.
Jak vejdu do chodby, hned vidím, kde nechal hříšník rozsvíceno.
Jinak k jiskření zdojů dochází i u poměrně drahých zařízení od renomovaných výrobců.
Zaznamenáno
Marek Laube
*
Offline Offline



elmara@atlas.cz


« Odpověď #13 kdy: 22.11.2014, 08:59 »

Mám takový pocit, že zamezení jiskření při zapojování převážně spínaných zdrojů vypínačem toho moc neřeší. Případná jiskra se jen "schová" a není na první pohled vidět.
A věřím, že běžné vypínače zabudované v různých prodlužkách atd. nejsou na velké záběrné proudy stavěné, takto mi už jeden "shořel". Elegantní řešení bylo jedině od p. Fuka a to je termistor NTC.
Zaznamenáno
ACEOF ACES
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



Odpočet běží


« Odpověď #14 kdy: 22.11.2014, 10:35 »

Prodlužovák s vypínačem, v něm zapojený televizor, DVB-C tuner a malé audio, zapínal se asi 2x za den, ke zničení vypínače došlo asi po třech letech.
Zaznamenáno

klima se rychle mění a společnost, jak jí známe se začne hroutit, pokud lidé co nejdříve podstatně nesníží svou spotřebu

31.12.2020 - 10 let a 9 měsíců.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #15 kdy: 22.11.2014, 11:14 »

Nejde jen o jiskření, ale také o poměrně velké proudové rázy při zapnutí spínaných zdrojů.
Někdy to dělá docela velké problémy - např. po výpadku napájení v nějaké kancelářské budově je potom při obnově napájení celkem typické, že vypadávají jističe okruhů a nejdou ani zapnout.

V podstatě jediné možné řešení je odpojit spotřebiče ze zásuvek, zapnout jistič a potom postupně připojovat jednotlivé spotřebiče zpět do zásuvek.

Výrobci spínaných zdrojů toto nijak neřeší, i když technicky by to žádný zvláštní problém nebyl. U jednotlivých spotřebičů to není problém, ale pokud je těchto spotřebičů více, už to problém může být.

 
Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
SedlakI
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 22.11.2014, 11:17 »

100% souhlas, jenže NTC termistor musím zvolit podle připojované zátěže, aby na to pak nějakej šikula nedával třeba žehličku, nebo rychlovarnou konvici.. A to nemluvě o paragrafech  angel
Moje první aplikace byla před lety u vánočního svícnu do okna, kde při každém třetím zapojení do zásuvky odešla 1-2 žárovky  Šok

AD prodlužka s vypínačem - když pak kvůli naprosto nevyměnitelném u vypínači musíte vyhodit celou přepěťovku od APC, tak to taky potěší  Hněv

Jinak řečeno, pořeším si svoje a ostatním budu doporučovat spínací zásuvku za 50 s tím, že až odejde vypínač, koupí si novou. Je to lepší, než mít vypálenou zásuvku a koledovat si o další problémy.
Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 22.11.2014, 12:39 »

Hodně záleží na kvalitě vlastní zásuvky, po výměně bauhnusů za tanga v pokojích studentek je už několik let klid,.
Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.035 sekund, 21 dotazů.